Péče o seniora

První příspěvky v diskuzi

reagovat 20.12.2007 21:16 - Petra

Dobrý den, dnes jsme si k sobě domů vzali naši babičku, která je už hodně stará a nedokáže se o sebe sama postarat.Musím přiznat, že nejprve jsem byla dost v šoku. Nemůže skoro chodit, sama se skoro nenají, nepřevleče, nedojde na záchod, neumyje..nosí pleny...není to nejkrásnější pohled, ale je to naše babička a i my jednou budeme staří. Byla bych ráda aby se o mne jednou má rodina postarala a neodložila mě na těch pár posledních dní do domova důchodců. Tento příspěvek ale nemá jen apelovat na ten či onen přístup k našim důchodcům, píši, protože potřebuji poradit!! Nejsem zdravotnice a nikdy jsem se o takového člověka nestarala. Někdy se bojím abych babičce neublížila..Ptám se proto: jaká strava je nejvhodnější pro seniora?,jak ji správně umývat??...nějake cviky na protažení svalů??...na internetu jsem při zadání \"péče o seniori\"..našla maximálně \"péče o vlasy, péče o psy, péče o tělo\"://....předem děkuji ,petra 19

reagovat 20.12.2007 22:27 - *

Pokud máte sprchový kout a podaří se vám do něěj babičku dopravit tak by to bylo dobré řešení. Snad jen postavit do něj stoličku neboněco na sednutí. Dobré prostředky hygieny jsou pro seniory od firmy Hartman zn. Menalind. Jinak můžete babičku omývat žínkou. Starší lidé bývají velice citliví na dotyk a i proud vody ze sprchy pro ně může být bolestivý. Takže opatrně, pomalu , ohleduplně. Dobře se osvědčují při intimní hygieně i navlhčené ubrousky pro děti, které jsou napuštěné npř. ošetřujícím mlékem.

Co se týče stravy bylo by dobře dodržovat dietu pokud je diabetik nebo má jiné potíže. Starým lidem se často špatně kouše je třeba zkontrolovat jak na tomm babička je. Senioři toho většinou už tolik nesní, ale nemusí tomu být tak. Občas jsem se setkala stím, že dávají přednost masům a masným výrobkům (tedy pokud to dokáží rozkousat). Hlavně pozor na mastné a přílišnou kombinaci jídel, která by mohla způsobit "průjem".

reagovat 20.12.2007 22:29 - Leila

Petro, klobouk dolů, to je čin hodný pochvaly.Pro seniora je vhodná lehčí dieta, umývat 2 žínkami, jednu na obličej a druhou na zbytek těla.Je vhodná i lehká masáž svalů, zacházet s ní, jako s malým dítětem, myslím to v dobrém.Doufám, že na to nebudete sama, taková péče vyčerpává celé rodiny, je to opravdu psychicky i fyzicky moc náročné.Já jsem se o maminku takto také starala, může to trvat i léta.

reagovat 20.12.2007 23:20 - Leila

Jen bych ještě poradila obstarat pro babičku chodítko, hrneček proti rozlití, aby se mohla sama napít, dát neprosakující podložku do postele a prací deku a polštář.Event. si zapůjčit polohovací postel, bývá to při nemocnicích, i taková židle s mísou, tzv. gramofon.Pokud ji budete krmit, tak si připravit tzv. bryndáčky.Dát pozor na proleženiny a opruzeniny.Mít po ruce číslo jejího lékaře a konzultovat s ním, na co má babička nárok.

reagovat 21.12.2007 08:18 - Eli

Jen bych přidala, sledovat, i kolik babička vypije, staří lidé nemají většinou pocit žízně, tak se sami nenapijí nebo si neřeknou.

O pomůckách, které vám usnadní ošetřování se poraďte s praktickým lékařem, některé dostanete na poukaz nebo s doplatkem. Dobré je sedátko do vany a invalidní vozík, aby babička mohla také hlavně na jaře a v létě trochu ven. Invalidní vozík nemusí být nový, dá se žádat o t. zv. repasované, také na poukaz od lékaře, ale je to rychlejší. Poradí zase praktický lékař. A denně babičku postavit, pokud je schopná, projít se s ní, aspoň pár kroků nebo přes pokoj. Záleží také, jak je na tom psychicky. Cviky by vám mohla ukázat nebo poradit rehabilitační sestra či sestry z Charity, pokud je máte v místě. Sledovat hlavně klouby ramenní a kolenní, při nehybnosti začínají snadno tuhnout a potom je obtížné je rozvičit. Pokud babička leží, je dobré podložit paty kvůli proleženinám, jak píše Leila - omotat obvazem vatu do věnečku a dát pod paty.

Dej nám vědět, jak to zvládáte,


Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 4.10.2017 14:06 - Petr

A dost. Skončila legrace,...

tak to je dobře, že jste spokojený. Není nad to smířit se s životem "TADY A TEĎ".

reagovat 4.10.2017 14:44 - Eduard Nud

Ano. Že? Prosím. Děkuji. Tady v domově jsem tak rád, jako na Doktorce. Příjemné stránky, dobří lidé. Jako tady.

reagovat 4.10.2017 20:02 - to

neni dobra vec

reagovat 5.10.2017 13:59 - Eduard Nud

Abych se přiznal, moc tomu nerozumím. Co není dobrá věc? Že se mi tu líbí? Jak jsem četl, Petr si to velice pochvaloval. A já si myslím, že i kdyby se mi tu nelíbilo, není mi to vlastně nic platné.

reagovat 7.10.2017 17:22 - Eduard Nud

Tak já se vám k něčemu přiznám. Bez ironie a bez přetvářky. Když mám dobrou náladu a jsem tak říkajíc v pohodě, tak se mi tady i líbí. Protože je mi nad slunce jasné, že i ten největší škarohlíd musí uznat, že jsem tu zbytečně. Ale ta dobrá nálada netrvá nikdy moc dlouho. Tak nanejvýš den. Ale není to nemoc. Já ani nevím, co to dělá a nechci psát něco, co nevím jistě. I když na to nevypadám, jsem stydlivý a plachý. Než se třeba dostat do konfliktů, raději pak nedělám nic. Ale tím vás teď nechci unavovat.

Jeden příklad za všechny. Když jsem se někdy večer svlékl na pokoji do boxerek, byla mi pravidelně zima. Takový nepříjemný pocit. To jsem měl i doma. Jenomže ne prvně mě napadlo, že to není zima. A co to tedy je? Nevím. Stud? Touha? Dnes jsem si to uvědomil, zaplašil jsem ten pocit a je mi teplo. Touto příhodou zdánlivě mimo mísu jsem chtěl říct, že ne všechno je doopravdy tak, jak to vypadá. Ale ani o tom bych se tady nyní nechtěl rozepisovat.

Třeba jestli se někdo zeptá. Pokud budu mít dobrou náladu.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *