Péče o seniora

První příspěvky v diskuzi

reagovat 20.12.2007 21:16 - Petra

Dobrý den, dnes jsme si k sobě domů vzali naši babičku, která je už hodně stará a nedokáže se o sebe sama postarat.Musím přiznat, že nejprve jsem byla dost v šoku. Nemůže skoro chodit, sama se skoro nenají, nepřevleče, nedojde na záchod, neumyje..nosí pleny...není to nejkrásnější pohled, ale je to naše babička a i my jednou budeme staří. Byla bych ráda aby se o mne jednou má rodina postarala a neodložila mě na těch pár posledních dní do domova důchodců. Tento příspěvek ale nemá jen apelovat na ten či onen přístup k našim důchodcům, píši, protože potřebuji poradit!! Nejsem zdravotnice a nikdy jsem se o takového člověka nestarala. Někdy se bojím abych babičce neublížila..Ptám se proto: jaká strava je nejvhodnější pro seniora?,jak ji správně umývat??...nějake cviky na protažení svalů??...na internetu jsem při zadání \"péče o seniori\"..našla maximálně \"péče o vlasy, péče o psy, péče o tělo\"://....předem děkuji ,petra 19

reagovat 20.12.2007 22:27 - *

Pokud máte sprchový kout a podaří se vám do něěj babičku dopravit tak by to bylo dobré řešení. Snad jen postavit do něj stoličku neboněco na sednutí. Dobré prostředky hygieny jsou pro seniory od firmy Hartman zn. Menalind. Jinak můžete babičku omývat žínkou. Starší lidé bývají velice citliví na dotyk a i proud vody ze sprchy pro ně může být bolestivý. Takže opatrně, pomalu , ohleduplně. Dobře se osvědčují při intimní hygieně i navlhčené ubrousky pro děti, které jsou napuštěné npř. ošetřujícím mlékem.

Co se týče stravy bylo by dobře dodržovat dietu pokud je diabetik nebo má jiné potíže. Starým lidem se často špatně kouše je třeba zkontrolovat jak na tomm babička je. Senioři toho většinou už tolik nesní, ale nemusí tomu být tak. Občas jsem se setkala stím, že dávají přednost masům a masným výrobkům (tedy pokud to dokáží rozkousat). Hlavně pozor na mastné a přílišnou kombinaci jídel, která by mohla způsobit "průjem".

reagovat 20.12.2007 22:29 - Leila

Petro, klobouk dolů, to je čin hodný pochvaly.Pro seniora je vhodná lehčí dieta, umývat 2 žínkami, jednu na obličej a druhou na zbytek těla.Je vhodná i lehká masáž svalů, zacházet s ní, jako s malým dítětem, myslím to v dobrém.Doufám, že na to nebudete sama, taková péče vyčerpává celé rodiny, je to opravdu psychicky i fyzicky moc náročné.Já jsem se o maminku takto také starala, může to trvat i léta.

reagovat 20.12.2007 23:20 - Leila

Jen bych ještě poradila obstarat pro babičku chodítko, hrneček proti rozlití, aby se mohla sama napít, dát neprosakující podložku do postele a prací deku a polštář.Event. si zapůjčit polohovací postel, bývá to při nemocnicích, i taková židle s mísou, tzv. gramofon.Pokud ji budete krmit, tak si připravit tzv. bryndáčky.Dát pozor na proleženiny a opruzeniny.Mít po ruce číslo jejího lékaře a konzultovat s ním, na co má babička nárok.

reagovat 21.12.2007 08:18 - Eli

Jen bych přidala, sledovat, i kolik babička vypije, staří lidé nemají většinou pocit žízně, tak se sami nenapijí nebo si neřeknou.

O pomůckách, které vám usnadní ošetřování se poraďte s praktickým lékařem, některé dostanete na poukaz nebo s doplatkem. Dobré je sedátko do vany a invalidní vozík, aby babička mohla také hlavně na jaře a v létě trochu ven. Invalidní vozík nemusí být nový, dá se žádat o t. zv. repasované, také na poukaz od lékaře, ale je to rychlejší. Poradí zase praktický lékař. A denně babičku postavit, pokud je schopná, projít se s ní, aspoň pár kroků nebo přes pokoj. Záleží také, jak je na tom psychicky. Cviky by vám mohla ukázat nebo poradit rehabilitační sestra či sestry z Charity, pokud je máte v místě. Sledovat hlavně klouby ramenní a kolenní, při nehybnosti začínají snadno tuhnout a potom je obtížné je rozvičit. Pokud babička leží, je dobré podložit paty kvůli proleženinám, jak píše Leila - omotat obvazem vatu do věnečku a dát pod paty.

Dej nám vědět, jak to zvládáte,


Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 20.7.2018 22:29 - ááá

Vigantol jsem taky užíval,...

už vím...to tady dlouho nebylo.

reagovat 9.8.2018 00:00 - Eliška

Péče o seniora není nic jednoduchého a musím přiznat, že jsem si vždycky myslela, že bych něco takového dělat nedokázala, ale když jsme se do takové situace dostala s mojí maminkou, přišlo mi hrozné, že bych ji měla nechat v nějakém pečovatelském domě. Už jí to moc nemyslí a navíc má hrozné problémy se zády, proto jsem jí dneska v Lidlu koupila nahřívací dečky, aby se jí trošku ulevilo. Objevila jsem je úplnou náhodou v letáku - https://www.letakomat.cz/lidl/ - kdyby někdo hledal :)

reagovat 9.8.2018 06:37 - no

To je blbá reklama.

reagovat 12.9.2018 22:10 - Erika

To je záležitost na jak dlouho ? Bere se vigantolvit dlouhodobě ?

reagovat 13.10.2018 18:51 - Štěpán

To záleží kvůli čemu ho bereš. Těch věcí kvůli čemu by se mělo déčko doplňovat je víc. Bere se kvůli nadváze, pak se doporučuje ženám v menopauze a při dalších potížích.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *