Patologická závislost na internetu

První příspěvky v diskuzi

reagovat 1.1.2004 19:47 - bezradná

Ráda bych věděla, zda existuje nějaký způsob léčení patologické závislosti na internetu, podobně jako se léčí např. alkoholici nebo gambleři.
Můj přítel se postupně propadá do těžké závislosti a já už nevím, jak dál. Chápu, že dnešní doba nabízí jiné možnosti komunikace, než na které jsme byli zvyklí, že internet je věc užitečná. Sama ho často využívám, potřebujeme ho i k práci.
Nemohu ale pochopit, že člověk se spoustou kamarádů a zájmů, aktivní, který se zapojoval do spousty činností, měl spoustu nápadů a plánů, se postupně uzavírá před skutečným světem a žije už jen tím virtuálním. Asi se těžko dá najít hranice, kdy ještě je užívání internetu v rozumných mezích a když už to tuto hranici překročilo. Myslím si ale, že pokud člověk tráví na internetu až 20 hodin denně (není nic neobvyklého i např. 30 a více hodin v kuse, přerušené jen nutným odskočením na WC případně do ledničky), pokud chodí vůbec spát, pak běžně třeba ve 4 - 6 hodin ráno, že už se nedá mluvit o normálním stavu. Dřív ho částečně omezovaly účty za připojení přes telefon, dnes už má neomezené bezdrátové připojení za paušál a tím padlo poslední omezení.
Z jeho pohledu je tohle všechno naprosto normální, musím prý chápat, že má nějakého koníčka a mám být naopak ráda, že tolik času netráví např. v hospodě jako mnozí jiní muži. Že tím dělá užitečnou práci, že potřebuje vyhledávat spoustu informací a komunikovat s lidmi třeba až v Americe.
To všechno bych možná ještě dokázala pochopit, kdyby většinu toho času netrávil na erotických a pornografických stránkách, kdybych na jeho inzeráty nenarážela na většině seznamek a jeho příspěvky neviděla ve spoustě podobných diskuzí. I tady na Doktorce je spousta jeho příspěvků, psal sem pod řadou jmen, mužských i ženských. Když jsem mu o tom řekla, tvrdil, že je to nesmysl, že on nikdy nic takového nedělá, dokud jsem na nějaké příspěvky neodpověděla tak, aby pochopil, že jsem je psala pro něho. Nepřizná to, pouze přejde na jiný chat. Lži narůstají úměrně počtu hodin strávených na internetu, i když se neptám, je schopen mi vykládat, jak celou noc diskutoval např. o politických problémech se známými v Americe a přitom jsem byla v noci na nějakém chatu (většinou nemůžu usnout) a třeba i několik hodin jsem se bavila právě s ním o sexu. Když jsme mu naznačila, že už se takto několikrát bavil i se mnou, kategoricky to popřel a ještě je schopen dělat mi scény, že se tam bavím o takových věcech s jinými muži. Přitom já po něm nechci přiznání, chtěla jsem jen aby pochopil, že o tom vím (a do určité míry jsem i schopna tolerovat), ale aby alespoň přestal lhát a trochu tyto své aktivity omezil. Marně. Často se mi stává, že i když se já bavím na chatu s jinými lidmi, časem se ukáže, pod jakou přezdívkou a se kterou ženou se tam bavil on. Někdy jsem zkusila po jeho odchodu tu ženu oslovit a ta se o něm vyjadřovala takovým způsobem, že jsem se musela stydět za něj. Přizná, že na ty jeho otázky si vymýšlela úplné nesmysly, přitom on si každý takový rozhovor ukládá jako cennou trofej do sbírky.
Díky anonymitě na internetu žádná z těch žen netuší, že si povídá s mužem, kterému už táhne na padesátku, má trošku bříško a méně vlasů.
Já ho mám ráda takového, jaký je, ale to mu asi nestačí.
Obávám se, že naše situace nemá řešení, pokud za řešení nepovažuji rozchod. K napsání tohoto příspěvku mě vedlo to, že právě končící období svátků bylo zatím tím nejhorším. Kromě několika hodin na Štědrý den a na Silvestra, byl přítel u internetu téměř nepřetržitě a když k němu ulehl i dnes na Nový rok, sotva se probudil po včerejší oslavě, bylo to už i na mě moc. Nejen proto, že se říká "jak na Nový rok tak po celý rok". Mám obavy, zda se po volných dnech vůbec dokáže odpoutat natolik, aby se věnoval práci. Společně podnikáme a i když mezi svátky byla ještě spousta věcí potřeba dodělat, nepracovali jsme. Ostatně to se často stává i během roku, kdy po celé noci na chatu ještě ani pak nemá dost a do práce prostě nejde.
Mám věřit tomu, že tohle už není patologická závislost. Ovšem stejně jako alkoholici a ostatní závislí, ani on si to nepřizná. Způsob léčení asi neexistuje a jediné řešení by asi byl rozchod. To ale vidím jako tu poslední možnost, pokud nebudu sama chtít skončit jako případ pro psychiatra (ale tím možná už jsem, už proto že s ním stále ještě žiju). Jemu by případný rozchod možná ani nevadil, občas, když se kvůli internetu pohádáme, řekne, že to bude raději sám, že on nikoho nepotřebuje. Pár hodin nato mi říká, jak mě má rád a jak je mu se mnou dobře.
Omlouvám se za dlouhý text. Svoji situaci jsem popsala i proto, že z řady příspěvků jiných žen vím, že asi nejsem jediná, i když mám pocit, že do takové míry tomu snad ještě nikdo nepropadl.

reagovat 1.1.2004 22:48 - Alena

Ahoj nejsi sama, spousta lidi na tomto diskusnim foru je zavisla na internetu. Jasnym prikladem je napr. pan Libor z diskuse na tema "DÍVEJTE SE NA SVĚT KONEČNĚ POZITIVNĚ... LIDI"
Lecit by se to melo - nejlepe zajit za psychiatrem nebo psychologem :-)

reagovat 1.1.2004 22:49 - Rob

Podle toho popisu si myslím, že máš jednoznačně pravdu, ale pokud přítel sám si nebude ochoten tento problém přiznat, tak s ním nic nenaděláš. Pokud si alkoholik neřekne nahlas jsem alkoholik a musím se léčit, tak není šance na změnu. Ten člověk musí sám. A potom musí nastoupit odborná léčba. Ta léčba bude velmi podobná jako u Tebou zmíněných gamblerů. Dokud je schopen plnit povinosti - tedy že vydělává peníze, tak ten problém ještě možná není až tak zlý, ale může se to začít zhoršovat. Povídání o tom, kde konkrétně svůj čas tráví nechávám bez komentáře, protože to svědčí hodně o jeho osobnosti a zde záleží na Tobě, do jaké míry mu budeš toto pro Tebe nepříjemné chování tolerovat. Držím Ti palce, musíš racionálně zvážit, jestli nemůže i Tebe potopit (myslím tím finančně svým krachem) a podle toho se zařídit.

reagovat 1.1.2004 23:02 - Rob

ještě malá poznámka pro Alenu - nemyslím si, že máš pravdu s tím Liborem. Já osobně taky skoro každý den mrknu, co je na doktorce nového, občas mě něco zaujme a diskutuji, ale toto nepovažuji za závislost. Libor má spíše potřebu ostatním lidem sdělovat své (někdy i hraniční a řekl bych i pochybné) názory a cítí potřebu řešit problémy tohoto světa. Pro něj je internet spíše prostředkem než cílem. Člověk může u internetu trávit hodiny a nemyslím si, že je to závislost, pokud mu to nahrazuje odbornou literaturu, cestu do banky, nákupy, zjišťování jízdního řádu ap. A klidně i nějaká ta zábava. Ale v okamžiku, kdy je jeho zaměření jednostranné,člověk si začne vymýšlet a žít v nějaké virtuální realitě, tak je to o něčem jiném.

reagovat 1.1.2004 23:26 - bezradná

Robe, děkuji za pochopení. Možnost léčení vidím dost skepticky, protože on si sám svoji závislost nepřizná. Alkoholika nebo gamblera někdy přimějí k léčbě zdravotní či finanční problémy. Ty jemu snad nehrozí, i když se obávám, že naše společné podnikání takhle dlouho nevydrží. Už jsem psala, že často kvůli internetu ani nejde do práce. Ale to mu nevadí, na zaplacení bytu mu případně vystačí i sociální podpora, případně si nějaké peníze vydělá vypalováním CD s fotkami staženými z internetu a nic jiného k životu nepotřebuje. A bohužel pro mě zřejmě ani nikoho jiného. Na přátele, sourozence, rodiče nemá čas a stále méně ho má i pro mě. I když jsem rozený optimista, moc důvodů k optimismu do nového roku nemám. Toho psychologa asi budu muset brzy vyhledat sama.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 4.1.2017 10:31 - Lenka

Je mi dvacet a ráda bych to zkusila neobvykle, jsem mladá a nadržená.Potřebuji to neustále šeptat do ouška jinak se večer neudělám vibrátorem. Karel

reagovat 4.1.2017 11:13 - Petra

Naopak je to skvělé,kde...

Jenže přece musíš vědět,že ta realita je jiná,tu ti to prostě nenahradí.Může tě to potěšit,ale ne úplně dostatečně.

reagovat 9.3.2017 11:16 - Mojmir

Vážení mám problé s přítelkyní a také i s jejim pobytu na internetu na stránkách amaterú kde vystavuje nahaté fotky a také opisuje intímní skutečnosti a i o mém zdravotním stavu.neustále je na stránkách internetu a pokračuje to tak že jsme díky tomu přišli o byt a také se musíme rozejít,Dále to mělo za následk i to že v dobré víře jsme vzali do bytu bratra a ten dokončil dílo skázy a to že co se dalo zachránit tak dorozvracel.Dáma má mnoho hodin na amaterch pročetováno a někteří milenci za ní chodí pomalu až do bytutakže jsme nucení jít od sebe takže aby jste také věděli jak dopadne důvěřivéj chlap a jak je to když je ze strany lidí nejblyžších škanován a týrán Děkuji Damy na stránky amaterů si dávejte pozor a také i muži aby ženy Vás nepopsali jak zdravotně a sexualně nespůsobilí Děkuji Mojmír

reagovat 9.3.2017 12:49 - John

Je to závislost. Jediná rada - odpojit internet, prodat PC , koupit si Nokii jen na telefony a chodit někam mezi lidi nebo makat na zahradě. Internet fakticky nepotřebujete k životu .

reagovat 9.3.2017 17:16 - Steve

Je to závislost. Jediná...

Nokii jen na telefony? Co to je? Jiná značka to být třebas nemůže?

Asi ses špatně vyjádřil ... jistě jsi mínil tzv. "HLOUPÉ" telefony - čili bez operačního systému. Jo, to může být libovolná značka, a klidně i bohatě vybavená. jeden takový zrovna mám ve skříni - Samsung Monte

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *