Odnětí dělohy neznamená konec sexu - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.10.2003 14:28 - O.Kohoutova

Samotne odneti delohy samozrejme kvalitu sexu nezmeni, neni pro to zadny duvod. Naopak odpada problem s antikoncepci, coz muze sex zlepsit. Ale cesti lekari maji ve zvyku pri takove operaci zene po 50 letech sebrat i vajecniky, nehledi pri tom na to, ze jsou zdrave a treba jeste cinne. Pred tim vazne varuji, protoze jsem to sama prozila a je to tragedie. Z mlade zeny se najednou stane hormonalne stara 70-leta babicka, ktere sex uz nic nerika. Nelze to jiz nijak zvratit a chybejici hormony nahradit. Takzvane hormony, ktere se zenam v klimakteriu davaji, jiz nikdy nejsou skutecne hormony. Jsou to jen latky umele vyrobene a chemicky trochu podobne hormonum, jejichz cilem je ponekud zmirnit problemy klimakteria. Ucinkuji vsak individualne, obvykle nepusobi na klimaktericke psychicke problemy a vetsinou take ne na sex. Krome toho maji spoustu vedlejsich negativnich dopadu pocinaje vyssim rizikem rakoviny prsu, zvyseni krevniho tlaku a podobne. Velmi proto zenam doporucuji podrobne probrat, co jim lekari odejmou a peclive operaci rozvazit.

reagovat 19.10.2003 02:41 - J. Zahrádka

Sám jsem lékař - gynekolog.
Nehodlám obhajovat ten, či onen způsob operačního řešení - žena by měla být vždy předem obeznámena s výhodami či event. nevýhodami postupu operace,jak s odstaněním dělohy a vaječníků, tak jenom dělohy. Po padesátce je činnost vaječníků již jen minimální, zato riziko rakoviny vaječníků je po padesátce několikanásobně zvětšeno. Vaječníky se doporučuje - když už operace v pánevní oblasti probíhá - preventivně odstranit především tehdy, pokud se v rodině v řadě ženské vyskytla rakovina vázaná na pohlavní hormony (např. rakovina vaječníku, rakovina prsu či sliznice děložní), nebo, pokud budí vaječníky při kontrole během operace jakékoliv podezření, že by mohlo k rakovinnému bujení dojít (různé deformity, známky proběhlých zánětů, cystičky atd.). V každém případě pacientka před operací vždy musí podepsat informovaný souhlas s rozsahem operace a též s variantami, které mohou během operace nastat. Zdůrazňuji informovaný souhlas! Kdo se málo ptá, málo se dozví - to platí při operacích na vlastním těle více, než kdy jindy.
Hormony: nejde o takzvané hormony! Hormony uměle vyrobené jsou stále hormony, a to dokonce v čistší formě, než je dokáží vyrobit vaječníky samy. Myslím tedy ty hormonální léky, které vyrábí farmaceutické firmy a které jsou registrovány a pojišťovnami hrazeny jako léčivo. Takzvané nehormonální přírodní preparáty, označované jako přírodní doplňky a v lékárně volně prodejné a pojišťovnou nehrazené, sice mohou ženě pomoci, ale hormonální hladinu ženy nikdy nevyrovnají.
Z hormonů (těch na recept od lékaře) si tělo vezme jen tolik, kolik skutečně potřebuje. Zbytek je velmi brzy vylučován játry do žluče, žlučí do střeva a pak pryč z organismu. V současné době existuje několik desítek léků, nahrazujících vaječníkové hormony, každý má trochu jiné dávkování a je proto možno pro každou ženu vybrat ten pravý lék, i když to někdy znamená několik měsíců trpělivosti při tomto výběru. Pak je ale přechod procházkou růžovou zahradou. A co se nežádoucích účinků týká? Ano jsou, ale jejich procento je tak malé, že jsou mnohonásobně vyváženy přínosem pro zdraví a spokojený život. Tak je tomu ostatně u většiny léků. Kdo tomu nevěří (a je to právo všech), nezbude mu, než se obrátit na přírodní medicínu, kde jsou ovšem také rizika (jen se o nich nepíše), která ovšem nejsou kvantifikována a kontrolována žádným Úřadem pro kontrolu léčiv. Schválení hlavním hygienikem neznamená, že přírodní léčivo je zcela bezpečné, ale to, že neobsahuje bakterie či plísně, které by mohly způsobit infekční onemocnění.
Nevím, zda je mé vysvětlená srozumitelné, v každém případě má však zřejmě paní Kohoutková buď malou trpělivost ve zkoušení vhodného léku a nebo má lékaře, který o ni nepečuje tak, jak by bylo záhodno. Závěr si z toho, paní Kohoutková, ale i ostatní dámy, udělejte, prosím, samy...
Přeji hodně zdraví a štěstí! Jiří Zahrádka

reagovat 21.12.2006 05:29 - Blanka

Mohu přidat svou zkušenost.Naprosto souhlasím s MUDr.Zahrádkou.Jsem již 8.rokem po odstranění dělohy a vaječníků.Původně byla plánována operace jen dělohy,o kterou jsem si sama řekla,vzhledem k potížím/neustálé špinění/.Bylo mi 43 let.Až po všech možných pátráních v odborné literatuře jsem až nyní zjistila,že se jednalo zřejmě o hyperestrogenní stav.Lékaři však nedělají odběry na zjištění hormonálních hladin,zřejmě jsou drahá.Takže jsem podstoupila operaci a až po operaci mi bylo sděleno,že mi byly odebrány i vaječníky.Později se mi dostala do ruky op.zpráva,kde jsem zjistila,že jeden byl zdravý.Druhý ne tolik,ale nejednalo se o nic zhoubného.Začala jsem užívat estrogeny,vše by bylo v pořádku,až na to,že jsem začala mít problémy s dosahováním vaginál.orgasmu a v porovnání se stavem před operací,tak i trochu snížené libido.V souvislosti s tím,jsem začala mít i psych.problémy,začala jsem si připadat méněcenná,jako žena.Začala jsem užívat lék Livial,u kterého slibuje výrobce právě zlepšení sexu.Asi na každého působí vše jinak.U mě se situace ještě zhoršila a navíc jsem začala nabírat kila.Neustálým střídáním substituce,jsem si určitě nepomohla.Nyní jsem řekla dost a užívám již měsíc nepřerušeně estrogen.Zdá se,že se sex.problémy zlepšují,i když jako před operací,to nebude nikdy.Také mě opustila ta hrozná "žravost",kterou jsem měla při užívání Livialu.Znovu upozorňuji,že vše je individuální a na každého působí stejný lék jinak.Spíš jsem chtěla říci,že po všech peripetiích ,zákroku nakonec nelituji,protože alespoň po této stránce,se nemusím obávat rakoviny.A je pravda,že rakovina vaječníků,je velmi zákeřné onemocnění,často zjištěné,až když je pozdě.V určitém věku,pokud je nutné odstranění dělohy,je asi opravdu lepší i ovarektomie.Ženy v přechodu,pokud se chtějí vyvarovat problémů s návaly, stejně užívají substituci a takhle mohou užívat jen estrogeny a nemají další problémy/krvácení ap./.Myslím si,že hormonální léčba je velkou pomocí,sama si neumím představit,že bych nic neužívala a musela kvalitně plnit veškeré životní role,vč. zaměstnání.Jediné ,v co doufám,je že se odborníci budou zabývat také substitucí androgeny,která by měla pomoci ženám po odnětí vaječníků,hlavně v sex.problémech.Zajímalo by mě,jestli se vůbec u nás něco předepisuje a jaké jsou u těchto léků vedlejší účinky.Zkouším užívat přírodní prostředky/Macu/,zatím nevím ,nevím.Když se někdo ozvete,se svou zkušeností,či názorem,budu ráda.

reagovat 10.6.2008 11:59 - helena

Se zájmem jsem přečetla názor pana doktora. Mám pouze následující připomínku. I když jsem se ptala, dostatek objektivních informací jsem k profylaktické ovarektomii přesto nedostala.

Lékaři, kteří jsou zastánci profylaktické ovarektomie při hysterektomii při např. myomatozní děloze (můj případ), mně podávali pouze jednostranné informace podporující jejich názor.

Naštěstí vládnu dobře dvěma jazyky a

informace jsem si našla na

internetu, v angličtině a němčině a dospěla k názoru, že věc není tak jednoduchá, jak mi lékaři prezentovali. Věřím, že většina žen snáší hormonální substituci dobře a vede plnohodnotný život i po zákroku, ale nemusí tomu tak být vždy. (Jestlipak by si muži okolo 50 let nechali z preventivních důvodů odstranit varlata?)

reagovat 18.9.2008 13:04 - pavlína

za pár dní nastupuji na operace dělohy a chtěla jsem zjistit ohledně toho nějaké informace. Mám z operace obavy. Podá mi někdo podrobné vysvětlení týkající se mého zákroku?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.11.2017 07:33 - Pistalka1974

V 37letech jsem podstoupila...

To je zvláštní, já mám za sebou totéž a po týhle stránce lepší, chuť na sex i sex samotný lepší

reagovat 28.11.2017 08:15 - !

A lítáš tam jak nudle v bandě!

reagovat 1.12.2017 15:11 - Jana

Z překladu pro ostatní, kdo váhají:

Děloha nejen nese nastupující, ale hraje velmi důležitou roli v práci našich mozkových funkcí a je úzce spojena s nervovým systémem. Zvláště v děložním hrdlu se vytvářejí látky (prostaglandiny), které ovlivňují autonomní nervový systém. Dotknutím se impulsů přenášíme do mozku a spustíme další uvolňování hormonů.
Děloha produkuje látky (beta-endorfiny), které mají významný vliv na toleranci bolesti a celkovou pohodu ženy. Jsou životně důležité orgány v každém věku a v každé situaci ženského života. Vedle svého úkolu poskytovat vajíčka pro budoucí život, jsou jako chemická továrna, kde se produkují hormony pro mnoho dalších tělesných funkcí organismu. Při menopauze se tato funkce nezastaví.
Zdraví vaječníků závisí zásadně na funkci dělohy a naopak. Krátce po chirurgickém odstranění dělohy se produkce hormonů výrazně snižuje ve vaječnících. Přívod krve do vaječníků je omezen rozdělením velké arterie na 50%. Totéž se děje při sterilizaci.

Možné důsledky odstranění dělohy a / nebo současného odstranění vaječníků nejsou často patrné. Creeping a sotva patrný, oni mohou vyvíjet a zůstat bez povšimnutí let jako společník.
Někdy jsou příznaky dokonce diagnostikovány jinak, než jsou považovány za důsledek odstranění orgánů.
Jedním z důvodů je, že hormonální rezervy jsou postupně vyčerpány v závislosti na fyzické konstituci a zátěži. Přestože naše tělo má možnosti tvorby rezerv, například v nadledvinách. Ty se však mohou velmi lišit v závislosti na nárocích na život. Zvláště když je tělo již oslabené a má dostatečné zásoby energie, aby udrželo své životně důležité funkce

reagovat 31.12.2017 13:35 - Jana

hysterectomylies.blogspot.com

reagovat 14.1.2018 08:05 - Jana

Jen informovanost Vám zaručí diskuzi s lékaři, jinak jste bohužel vyřízené. Oni mají znají jen pravěké metody na ostranění dělohy a po 40 letech jen jedinou léčbu??, a to vyřezávání ženských orgánů snad u všech gynekol. problémů.
The Uterus: A Necessary Loss? Part 1 of 2 - J Stensrude Writer
Pozor, udělejte vše možné, najděte si v angl. jazyce ,následkem HY - zvýšené riziko rakoviny plic, štítné žlázy, moč. měchýře, střev a konečníku.
Tyto vědecké výzkumy najdete na internetu v angl. jazyce. Studujte, studujte a vyhněte se problémům.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *