nutkavá neuróza, obsese, OCD

Archiv příspěvků

reagovat 29.9.2006 23:10 - Zoufala

Pro POMNENKA: Jasne, rada, třeba to bude lepší když si to napíšem. Pošli mi mail na nemeziss"seznam.cz a probereme to :) Papa

reagovat 29.9.2006 23:11 - Zoufala

YKEM: tohle znám, i když ne přesně to, co popisuješ, dělala jsem jiné věci. Ale přerušit to lze, i když se to zdá nemožné. A pak to přestane úplně..co se stane, když se snažíš přerušit počítání?

reagovat 30.9.2006 10:19 - JOHANZ

CHCETE SE TOHO ZBAVIT TAK ZKUSTE WWW.GALAXY.CZ

Full Spectrum kurkumin

reagovat 30.9.2006 22:20 - sluníčko

Dobrý den,mám dotaz na paní doktorku ohledně nemoci zvané OCD,zda jde léčit.Můj přítel se mi svěřil,že má pocity úzkosti,když je na veřejnosti,má pocit,že se na něj každý dívá.Zvláště,pokud jde někam poprvé.Je mu nepříjemné být na veřejném prostranství.Když vidí ostatní,že se baví,má pocit,že se baví o něm.Má problém něco vyhodit.Například:koupí si novou televizi a obaly si nechavá.Nevěří si a dělá mu problém být středem pozornosti.

Chci se zeptat,zda je v tomto případě možná nějaká vhodná léčka.Léčba, po které by se zbavil těchto problémů,nebo se dají pouze stabilizovat.Děkuji za odpověď

reagovat 9.10.2006 00:22 -

Musím dělat všechno pětkrát. Hlavně když čtu, Tak je někdy zaseknu na větě a musím jí číst pořád dokola, mám pocit, že jinak nemůžu dál. Začne mě pak z toho být špatně od žaludku a končim se čtením. Je to děs.

reagovat 10.10.2006 16:52 - Přemek

Diagnosticky je to blíže sociální fobii než OCD.Přemek

reagovat 10.10.2006 17:12 - Přemek

pro sluníčko (30.9.2006, 22:20)Diagnosticky je to bližší sociální fobii než OCD.Nicméně postup léčby je u této poruchy v principu podobný, tj. jde o kombinaci kognitivně behaviorální terapie s náhledovou či skupinovou terapií.

Vhodný je i farmakologický zásah antidepresivy SSRI nebo antidepresivy ze skupiny R-IMAO, které jsou velmi dobře tolerovatelné. U nás je na trhu lék s účinnou látkou moclobemid (AURORIX), který předepisuje výhradně příslušné specializované pracoviště. Dávky se v první fázi pohybují na úrovni 600 mg tj. 2x300 mg denně.Při značné úzkosti dosahující až panické ataky (např. v kombinaci s depersonalizací, derealizací tj. pocity neskutečna, strachu, že v úzkosti nezvládnu své chování (zešílím, roztříštím se aj.) je možné k moclobemidu přidat buspiron (ANXIRON,BUSPIRON-EGIS). Přičemž buspiron se užívá v maximální dávce 3 x 5 mg při 450 mg moclobemidu. Jsou potřebné pravidelné kontroly zpočátku i 2-3x týdně.Při těžkých panických atakách je silnou anxiolytickou kombinací 2 (max 3) x 100 mg fluvoxaminu nebo 1 x 150 mg sertralinu s 3 x 5 mg buspironu. Tato kombinace je speciální, atypickou léčbou úzkosti, kterou je potřeba vést pouze na specializovaných odborných pracovištích, protože hrozí vzplanutí serotoninového syndromu (její klinické důsledky -té kombinace- neznám, pouze teoreticky se jeví zajímavě (vyšší dotace a prodloužení dotace 5HT receptoru), přičemž některé kliniky ji výzkumně aplikují).Zdraví Přemek

reagovat 10.10.2006 17:13 - Přemek

v minulém přispěvku opravuji anxiolytickou kombinací na antianxiolytickou kombinací Přemek

reagovat 11.10.2006 09:46 - slunicko

pro Přemka (10.10., 17:12)Děkuji za odpověď,mám ještě dotaz k léčbě.Existuje na českém trhu nějaká kniha,kde bych si mohla počíst o sociální fobii?Přítel je cizinec, tak je dosti obtízné zajistit léčbu, protože případná terapie by musela být v anglickém jazyce.Pokud máte tip na knihu o sociální fobii v anglickém jazyce,tak bych byla rada.

Díky sluníčko

reagovat 11.10.2006 20:12 - Karel

Žena je přesvědčena, že bez její péče ba rodinný dům, kde bydlí jako věcné břemeno, patrně spadl. Že bych zemřel hlady či špínou, kdyby mne stále nekontrolovala. Možná, že na to má vliv její povolání její povolání. Je učitelkou v mateř. školce. Poslední dobou jsou projevy výraznější a intenzita vymáhání poslušnosti se stupňuje. Může se jednat o obsesi. Některé prvky ve vyprávění o historii její rodiny tomu nasvědčují.

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *