nutkavá neuróza, obsese, OCD

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.9.2001 18:49 - Přemek

Chtěl bych tímto otevřít diskuzi na téma nutkavá neuróza, o co jde?

Začnu příkladem:

Pan xy, než odejde ráno do zaměstnání, to nemá lehké- musí alespoň desetkrát zkontrolovat zda zavřel okno, zda neuchází plyn, jestli neteče voda a samozřejmě jestli zamknul. Co když ne? Ujde 200 m od domova, ale musí se vrátit, ne jednou, ale třeba pětkrát. Mezitím si musí odříkávat řadu slov přesně zasebou, kdyby to neudělal mohlo by se něco stát, buď jemu, nebo třeba někomu z blízkých.

Pani xz, je v bytě s malým děckem, když ji napadne myšlenka, že by mohla své milované dítě těžce uhodit, okamžitě odříká nějakou svoji modlitbu, opakovaně 10 později 40 i 100 x. Kontroluje své dítě jestli nemá někde modřinu, co kdyby ho uhodila.

Základem obsesí jsou myšlenky, nápady, které považujeme za nesmyslné, absurdní.

Důležité je, že tyto myšlenky jsou:

-vtíravé

-rázu, který nás obtěžuje, děsí, ztrapňuje

-jsou motivem pro kompulze.

Kompulze jsou RITUÁLY, kterými se

a) odčiňujeme za "zlou" myšlenku

b) kontrolujeme, to aby se nenaplnil obsah myšlenky.

Například:

-rituál modlitby či nesmyslné říkanky, odčiňuje zlou myšlenku.

Rituál, kdy KONTROLUJEME dveře jestli jsou zamčené, nás má ujistit, že dveře jsou zamčené.

Obsese je tedy nutkavá (vtíravá, opakujicí se) myšlenka

Kompulze je reakcí na tuto myšlenku ve smyslu RITUÁLU.


Možné příčiny, léčba

Biochemická hypotéza:

Příčina: porucha v regulaci serotoninu v mozku

Léčba:antidepresiva SSRI, klomipramin (Anafranil)

Psychoanalýza, psychodynamika:

Psychoanalytik těžko sdělí jednotnou hypotézu o této nemoci, je výsledkem zažité minulosti jedince. Obsese plní nějaký obranný úkol nebo je řešením přání.

Onemocnění je formováno anální vývojovou fází.

Příklad:

Onen pan XY, může mít ve svém zaměstnání takovou novou situaci, která u něho vyvolá nepřijatelné (pro něho) přání. Navracení se ke dveřím bytu je vlastně výrazem konfliktu: jít do práce a vystavit se rizikové situaci (přání) nebo raději zůstat doma, ale tím riskovat důsledky z toho vyplývající?

Matka, která chce zranit své dítě, mělamožná v podvědomí skutečně agresivní myšlenku k dítěti, jejíž původ je v jejím dětství, kdy si vůči rodičům připadala naprosto bezmocná, uvědomilasi, že je naprosto v jejich moci a že jimohou i ublížit. Myšlenka poranit dítě, je potom projekcí
sama sebe do dítěte, je projekcí (promítnutím), obrácením agrese, která řeší původní bezmocnost nad rodiči tak, že se s nimi (fantazijní představou agresora) identifukuje (ztotožní).

Humanistický přístup (Rogers)

Terapie humanistů by se nezamýšlela nad obsemi, ale na to, kde se zastavil lidský růst, co svazuje, co brzdí, dusí?

Důraz je tu na sebevyjádření, sebepochopení, sebeztotožnění, přijetí.

Tvarová hum. psychoterapie (Perls)

Obsese je vlastně důssledkem takových stavů jako: rozpolcenost, rozervanost, nesjednocenost, kdy jeden systém člověka narušuje jiný, nemocný je není chopen chápat jako jeden, a tak z jednoho jakoby cizího systému přicházejí nesmyslné myšlenky, které jsou nesmyslné jenom proto, že vycházejí z nesloučené části systému (tvaru).

Systemická terapie:

Chápe obsese ve vztahu k jejich odrazu na okolí a zpět.

Behavioristický a kognitivistický přístup:

Obsese i kompulze jsou důsledkem nesprávného zpracování vlastních myšlenek, na což navazuje i sebeposilující chování.

Vím, řeknete mi, že takhle škatulkovat to moc nejde, máte pravdu, není nad zkušenost.reagovat 29.11.2001 16:16 - Hermína

Mám pocit,že to je v manželově rodině:- takové puntíčkáře jsem ještě v životě neviděla!Otec jej nutil srovnávat rohy polštáře tak,aby byly "stejně",matka jej pak nutila srovnávat nože v příborníku tak,aby ostří mířilo jedním směrem,utěrky musel věšet tak,aby byly cedulky uvnitř a byly srovnány všechny cípy do stejné úrovně..).Ale - to jen na úvod.
Domnívám se,že jeho matka má obsese:
V jejich bytě to vypadá jako ve velkoskladě Billy,kam chodí pravidelně nakupovat - všude ohromné komíny plných i prázdných krabic s botama,utěrkama,přeplněné skříně třicet let starých punčocháčů,nočních košil a prádla,které nikdy nenosila a nosit nebude,protože nemá šanci to stihnout,ani kdyby se narodila ještě šestkrát,skříně ,skříňky,špajz a komůrka pak překypuje nejrůznějším zbožím tu trvanlivějším,tu méně trvanlivým,z velké části ještě z dob předrevolučních,například kakao,káva,prací prášky,jary,toliet ducky,deodoranty,alobal,sirky,ananasové i jiné kompoty,čokolády...Většina z těch věcí je již - i přes svou dlouhodobou trvanlivost - dávno zkažená,v prášcích jsou hrudky,kompoty se kazí a kakao vlhne a hrudkovatí..Hodí se jí však i papíry od salámů a jiného baleného zboží,různé kelímky,igelitové pytlíky,kterých má snad tisíce,schovává i prázdné krabičky od zubní pasty.Podotýkám,že nějak zvláčtě majetná není,spíše naopak.V současné době je to ještě horší,protože začala pobírat starobní důchod (tchán je již v důchodu dávno),na rozhazování tedy opravdu nemají.Tchán je z toho na mrtvici,nedávno malovali komůrku a špajz a vyhazovali z tama zásoby prošlého zboží za tisíce,spíše desetitisíce korun.Pro mne je to nepochopitelné plýtvání,jelikož jsem na mateřské a tomu odpovídají naše příjmy...Přesto tchýně zítra zase půjde do Billy a zase si koupí desatery punčocháče,tři ananasové kompoty a čtyři marmelády...
Na základě svých chabých psychologických znalostí čerpaných z populárně -vědecké literatury se domnívám,že má obsese..Myslíte si to také? Co s tím? Domníváte se,že i tchánovo přepuntíčkářské chování vypovídá o něčem podobném?díky.
P.S.: Nicholson v "Lepší už to nebude" je proti nim břídil,a to i přesto,že přeskakuje chodník,což oni nedělají.

reagovat 30.11.2001 08:49 - Smajlinka

Obsese znám z vlastní zkušenosti. Sice ne v tak rozvinutém stadiu, jako je popsáno v prvním příspěvku, ale přece nějaké mám. Když ráno odcházím z domu, vědomě si musím být jistá toho, že jsem zkontrolovala, jestli se někde nesvítí, jestli neteče proudem voda, jestli jsem zamkla... Prostě si projdu byt. Myslím, že to pochází z doby, kdy jsem se musela ráno začít vypravovat sama do školy. Maminka mi kladla na srdce, že musím všude zhasnout světlo, že nesmí moc kapat voda, že musím zamknout. Později to přenesla i na to, že nesmím zapomenout vypnout sporák... Tak mi ta starostlivost zůstala dodnes. Myslím, že si ještě stále dostatečně uvědomuju, že když si ráno na zastávce tramvaje vzpomenu, jestli jsem zamkla nebo ne, prostě si řeknu, že jo (nikdy se mi nestalo, že ne) a zakážu si na to myslet. Prostě vím, že to jsou vtíravé myšlenky. Myslím, že tohle se ale občas stává každému. Aspoň podle toho, co jsem mluvila s přáteli, jsem nabyla toho dojmu. Taky si uvědomuju, že ty vtíravé myšlenky se nemusí týkat jen kapajícího kohoutku, ale můžou se přenést do všech oblastí života - třeba partnerského vztahu (Co když má manžel milenku?)... Snažím se s myšlenkami pracovat, právě možná tohle mě k tomu vede, vím, že to jsou jen myšlenky a vím, že jen já rozhoduju o tom, na to budu a nebudu myslet. Tedy aspoň prozatím. Tak nějak mi dochází, že opravdu nemocní lidé tohle už asi nedokáží, že to jde mimo ně, nebo se pletu?

reagovat 7.7.2002 22:11 - Karol

Mám dotaz na paní doktorku. Moje obvodní lékařka mi řekla, že jsem neurotik. Poznala to z nepravidelného tlaku a z arytmického tlukotu srdce. srdce. Není to žádná vážná choroba, ale chtěla bych se toho zbavit. Jsem hodně často nervózní, mívám trému a ztěžuje mi to život. Existují nějaká homeopatika, nebo cviky, pomocí nichž bych se mohla vyléčit?
K.

reagovat 8.7.2002 00:03 - Doktorka

Existuje mnoho psychoterapeutických směrů, které mohou být prospěšné v léčbě neuróz - nejvhodnější je se poradit s psychologem v blízkosti vašeho bydliště. Konstituční homeopatie by též mohla být účinná, protože se zabývá člověkem jako celkem, tzn. jeho tělesnými i duševními problémy. Konstituční lék však musí určit lékař pracující metodou konstituční homeopatie, nedá se říct že to a to homeopatikum zabírá na neurózu. Každý člověk je jiný a potřebuje tudíž jiný lék. Někdy to trvá delší čas, než se podaří ten správný lék nalézt, ale určitě bych vám tuto metodu u zkušeného homeopata doporučila. Seznam homeopatů naleznete na www.homeopatie.cz nebo na www.osud.cz/homeopatie

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 27.7.2017 12:44 - Ano,

A doživotní to je...

a tak to je u všech duš.poruch.Někdy je to lepší,jindy horší,tak proč ty léky vlastně brát,když je člověku stejně zle i při nich.

reagovat 17.12.2017 15:23 - Alena

Nezkoušel jste někdo na OCD N-acetylcystein ? Jsou na to nějaké studie, že by mohl pomáhat. Mám Ocd 25 let, ale ted po různých problémech mám veliké zhoršení a nemohu se z toho vyhrabat a tak zase hledám co by pomohlo zlepšit můj stav.

reagovat 17.12.2017 15:39 - Alena

Nezkoušel jste někdo na...

Biochemické zdůvodnění použití NAC pro léčbu OCD pramení z zjištění, že abnormální hladiny glutamátu, nejrozšířenějšího excitačního neurotransmiteru mozku, mohou přispět k poruše. (Studie na zvířatech na Lékařské univerzitě v Jižní Karolíně zjistily, že N-acetyl-cystein může snížit hladiny glutamátu mozku). Pokud je NAC účinná, bude mít významnou výhodu oproti standardní léčbě: je levná, neexistují žádné významné nežádoucí účinky NAC a jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Nicméně důkaz, že NAC může pomáhat pacientům s OCD, "zůstává extrémně tenký", ačkoli jiné dobře řízené studie ukázaly, že NAC je potenciálně přínosný pro léčbu kompulzivního a impulzivního chování, včetně patologického hazardu a nutkání drog .

Andrew Weil, MD

reagovat 4.1.2018 07:11 - pepa

Biochemické zdůvodnění...

Aleno,o Acetyl cysteinu jsem neslyšel,ale za vyzkoušení by to stálo.Psychiatři píšou jen chemickou medikaci s velkými nežádoucími účinky a stejné to na např.na OCD nijak nezabírá.Já OCD 16 let,4 roky různé léky a bez efektu.Nyní bez medikace.Pomalu mizí nežádoucí účinky fyzické.Psychika ani líp ani hůř,tak shrnuto - zbytečné chemické zanášení organismu.Díky za Váš příspěvek,zjistím o tomto preparátu co nejvíc,už jste ho vyzkoušela?

reagovat 18.1.2018 15:18 - Alena

Aleno,o Acetyl cysteinu jsem...

Ano, začala jsem ho brát, ale je to tak strašně kyselý, že jsem z toho měla rozhozené trávení, ale možná se k němu ještě vrátím. Ted mi začíná být zase trochu lépe, tak jsem ráda. Ještě jsem našla na zahhraničních diskusích , že dělali nějaké studie s přípravkem Inositol. To je zase pro změnu takový "cukr". Mám koupeno, taky bych to časem zkusila. Já mám ocd 25 let, vloni v létě po antidepresivech hrozné zhoršení.Jestli máš chut si napsat : kouzelnaterka@seznam.cz

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *