Novoroční předsevzetí

První příspěvky v diskuzi

reagovat 9.1.2007 12:13 - Marek

Dali jste si nejake? A jste schopni sva predsevzeti splnit?

reagovat 9.1.2007 12:35 -

Ne a nejsme.

reagovat 9.1.2007 15:31 - Kaja

Aby mi stal po cely rok!

reagovat 9.1.2007 17:13 - nevar

Já jsem si dal předsevzetí, nedávat si žádný předsevzetí.Nevěřil bys, jak se mě to daří plnit.

reagovat 9.1.2007 17:22 - jj

Já jo, jako každý rok - že zhubnu, tak snad to nedopadne stejně..

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 25.2.2011 21:37 - Starej kopáč

Šetřit,víc...

Šetřit se nám bude dařit všem, až ty svině zvednou DPH u jídla...

reagovat 26.2.2011 18:30 - Oscar Wilde

Předsevzetí jsou jako šeky vystavené na banku, ve které nemáme konto.

reagovat 31.12.2015 21:47 - Jak prožít šťastný rok 2016? Dodržte tato novoroční předsevzetí, radí expert na štěstí

Den 31. prosince přináší kromě mohutných oslav Silvestra a ohňostrojů také novoroční předsevzetí. Lidé však přeceňují své možnosti a velkolepá rozhodnutí se většinou nedožijí konce ledna. Expert na lidské chování a přední odborník na štěstí profesor Paul Dolan radí, aby se lidé zaměřili na jednoduché a snadno proveditelné kroky, které mají okamžitý účinek. Sestavil seznam jednoduchých předsevzetí, jak lze prožít rok 2016 šťastněji než ten předešlý.

Je mezi nimi například návrat do dětství alespoň na pět minut denně, úklid v seznamu přátel, vypnutí mobilu v 19 hodin či trávení více času v přírodě.
Většinou se nedočkají konce ledna a v duších jejich autorů zanechávají nepříjemnou pachuť: "Zase jsem to nezvládl. "
Profesor Dolan radí zaměřit se na jednoduchá a snadno proveditelná předsevzetí, která mají okamžitý účinek. A umožní vám prožít rok 2016 šťastněji než ten předešlý.

Doporučuje se například jednat jako dítě, třeba jen pět minut denně. Člověk by si měl rozvzpomenout, co mu dělalo radost jako malému. Možná bude překvapen, že poslech stařičké desky nebo čutání míče o stěnu mu přinese podobný pocit štěstí jako tenkrát
.
Jak průzkumy ukázaly, obecně šťastnější bývají lidé milující novinky a změny než ti, kteří se jich děsí. Další Dolanova rada tedy zní: "Zkuste každý týden něco nového." Nezáleží na tom, co to bude. I v tomto ohledu se máme co učit od dětí, které mají každý den nabitý novými zážitky.

Předsevzetí "V 19 hodin si vypnu telefon" zní velmi jednoduše, ovšem pro jedince závislé na sociálních sítích a na diskusích s přáteli je jen velmi obtížně proveditelné. Mnozí se také obávají, že by něco důležitého zmeškali, a bojí se zkrátka z virtuálního světa na čas zmizet. Avšak i oni by měli znát výsledky Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, jenž zjistil, že lidé, kteří týden nepoužívali Facebook, byli o poznání šťastnější. Není vlastně jedno, co zrovna dělají ostatní? A je skutečně tak nutné to stále sledovat?

K pocitu štěstí přispěje i více času stráveného v přírodě. Vždyť se jedná o přirozené prostředí člověka. Homo sapiens se rozhodně nevyvinul pro sezení u počítače či u televize.

Častým novoročním předsevzetím bývá úklid domácnosti. Nic proti, ovšem profesor Paul Dolan říká, že poklidit bychom si měli i v seznamu našich přátel. Bez rozpaků na něj přidáváme další a další, aniž bychom z něj starší známosti vypustili. A tak se nám stává, že z povinnosti udržujeme kontakt i s řadou někdejších kamarádů, s nimiž si už dnes nemáme co říct a kterým na nás pramálo záleží. Stojí to spoustu drahocenného času a s opravdovým přátelstvím to nemá nic společného.

Rozhodnutí "V následujícím roce nebudu utrácet tolik peněz" je pěkné, avšak málo účinné. Zkuste si ale dát podobnou výzvu "Neutrácej tolik" nebo "Neutrácej zbytečně" jako heslo k bankovnímu účtu. Uvidíte, jak vyplňování tohoto hesla podvědomě ovlivní vaše chování.
I pomocí malých kroků lze dojít ke štěstí, uzavírá odborník na lidské chování Paul Dolan a dodává: Rozhodně jednodušeji než předsevzetími, jak významnými činy a zásadními kroky změním svůj život.

reagovat 1.1.2017 13:21 - 2017

Více se modlit, více číst, omezit diskuse a neužitečné surfování po internetu, více být a hovořit s druhými, více si všímat krás přírody.

reagovat 1.1.2017 13:33 - Asi takhle

http://imagebox.cz.osobnosti.cz/magazin/2016/12/30/749187-novorocni-predsevzeti-653x367.jpg

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *