Novofem

První příspěvky v diskuzi

reagovat 9.7.2004 11:23 - dana

Mám doma 2 měsíce od gynekoložky předepsaný hormonální lék Novofem a pořád nevím, jestli ho mám začít užívat. Asi 2 roky beru Sarapis, který moc chválím a po kterém mi nepříjemné stavy spojené s přechodem upravily. Novofem mám užívat hlavně na odvápnění kostí. Když jsem si přečetla příbalový leták,co může způsobovat,nežádoucí účinky .....tak jsem se zhrozila. Máte s ním někdo zkušenosti?? Prosím, poraďte

reagovat 15.9.2004 16:38 - Tonda

Zdravím, s manželkou řešíme to samé. Na těchto stránkách http://www.levret.cz/texty/casopisy/mb/2004_3/fait.php
je zajímavý článek, takže asi bude třeba zvolit menší zlo a NOVOFEM brát.

reagovat 5.11.2004 09:37 - Dádule

Novofem beru již rok a jsem s ním spokojená.Zatím to žádné vedlejší účinky nemá.Doporučuji ho.

reagovat 15.12.2005 12:00 - Paola

Novofem jsem brala 4 měsíce na návaly v menopauze.Po 3 nedělích sice návaly ustaly,ale nastoupily jiné,horší,potíže.Jednak se mi vrátil menzes,velmi silný,s těžkými migrénami,začaly mi hodně padat vlasy,mám nahoře 6 kg,mám pocit pálení a křeče v lýtkách.Takže vysazuji a budu se raději topit ve vlastním potu.Na moje upozornění lékařce mi řekla,že snad nechci od nich léčit migrénu.To opravdu nechci,léčím ji už 30 let bezvýsledně a už jsem měla od migrény pokoj,když jsem přestala menstruovat.

reagovat 15.9.2006 11:13 - Věra

Vážená,

studovala a pracovala jsem v tomto odvětví - farmacii, jak zde v České republice, tak v zahraničí v jedné z nejprestižnějších nemocnic.

Za prvé, lékař/lékařka Vám lék předepsal/a proto, že na základě Vašeho nálezu a Vašich subjektivních potíží Vám chtěl/a pomoci a dle svého nejlepšího vědomí a svědomí Vám předepsal/a vhodnou terapii, která se jemu/jí počítá do nákladů a pak při dobré vůli pomoci ostatním ženám se tyto náklady navyšují tak, že zdravotní pojišťovna jim část těchto nákladů nehradí. Takže lékař/ka nejenže nedostane zaplaceno za svoji práci a za to, že svým pacientům, chtějí pomoci, ale ještě Vás sponzoruje. Vy nyní dva měsíce přemýšlíte, zda léčbu brát. Vraťte léky lékaři/lékařce, aby je mohla dát někomu, kdo je již stoprocentně rozhodnut, že si chce nechat dát pomoci. Až se stoprocentně rozhodnete, běžte lékaře/lékařku požádat o nový recept.

K příbalovému letáku: příbalový leták musí farmaceutické firmy přidávat do každého balení léku - to je zákon. Každý originální lék, který je "vypuštěn" na trh, musí absolvovat náročné a rozsáhlé klinické studie, kde nároky na jejich přísnost se rok od roku zvyšují. Je v nich ověřována účinnost, terapeutická dávka, bezpečnost, možné vedlejší účinky, hodnocena závažnost vedlejších účinků, atd. Lék se dostane na trh až po nejméně 15 letech od chvíle, kdy se začalo pracovat na molekule jako na potenciálním zdroji léčiva. Přesto se u některých jedinců stane, že byť v tisících klinických studií lék prokázal bezpečnost a očekávanou účinnost, lék způsobí bolest hlavy, malátnost, či jiný problém. Každý pracovník farmaceutické firmy, který se doslechne o jakémkoli problému s lékem, s nímž pracuje, podléhá velmi přísné povinnosti jej hlásit na svém vedení a pokud je výrobce zahraniční, zpráva o vedlejším účinku musí být v zahraničí nejpozději do 48 hodin. Centrála tak shromažďuje !!!veškeré!!!související i třeba zřetelně a jasně s účinkem léku nesouvisející vedlejší účinky. Pokud počet nahlášených (upozorňuji, někdy nesouvisejících)příhod přesahuje určitý stanovený limit, musí tento (byť někdy nesmyslný) vedlejší účinek být uveden a přidán do příbalového letáku. Toto sáhodlouhé vysvětlení k "hrůzostrašnému" obsahu příbalového letáku.

Za třetí - dnešní moderní hormonální přípravky mají sloužit ženám ke zlepšení kvality jejich života, k jejich komfortu - není to tedy lék zachraňující život - Váš lékař/ka Vám tedy předepsáním těchto hormonálních léků poskytuje komfort v přežití potíží spojených s nastupujícím klimakteriem. Nemusíte je tedy brát, ale rovnou řekněte lékaři, že hormony nechcete. Předepsáním těchto léků na sebe bere lékař/ka velkou zodpovědnost a nákladovost Vaší terapie a úkonů a vyšetření s touto terapií souvisejících v tom, že si Vás bude pravidelně sledovat a kontrolovat, protože si je vědom toho, co sledovat a kontrolovat při užívání těchto léků musí. Vy tedy užíváním tohoto léku dostáváte nejen možnost komfortu zbavit se obtíží, ale možnost zachytit a léčit včas, zabránit tak rozvoji onemocnění do neléčitelných fází jen díky častějším kontrolám nutných a spojených s touto terapií a za předpokladu, že přistupujete ke své léčbě zodpovědně a na pravidelné kontroly chodíte.

Za čtvrté - každý z nás je jedinečný a proto jedinečně reagujeme na cokoli, a to i na léčbu, proto paní s migrénami a navrácením menzes mohla mít reakci jakou měla, přírůstek na váze je naprosto normálním jevem u žen v preklimakteriu a podílet se na něm může mnoho faktorů (snížení pohybové aktivity, v tomto věku se u žen objevují potíže se štítnou žlázou - snížení její činnosti vede ke snížení metabolizmu a přírůstku na váze, a mnoho dalších faktorů), další popsané potíže vzniklé po nasazení terapie mi spíš signalizují, že je možná potřeba zvolit jiný produkt s jiným poměrem obsažených účinných látek, ale to je na Vaší lékařce, ta Vás zná nejlépe. Není jednoduché vybrat vhodný preparát, někdy se musí zkoušet a hledat, ale to chce trpělivost na obou stranách. Jestliže jste reagovala tak, jak popisujete, nedivím se lékařce, že nemá možná chuť se s Vámi dále trápit. Ona Vám chtěla nabídnout komfort, ono to okamžitě nevyšlo a Vy jste zde ihned s osočením. Znovu upozorňuji, že tato terapie je komfort - ne život zachraňující. Na závěr k tomuto bodu se opět vracím k uvědomění si, kdy se lék dostane na trh - po absolvování obrovského množství klinických studií s obrovským počtem osob ve studiích. Pokud by se negativní příhoda opakovala statisticky významně, bude se její závažností a poměrem přínosu (užitečnosti)léku a jeho bezpečností vážně zaobírat ve vlastním zájmu sám výrobce.

Na závěr - Sarapis a podobné "léky" bez receptu: je zvláštní, že se lidé obávají brát léky ověřené a prozkoušené na statisících předchůdců, a zaplatit nějaký doplatek? - to už vůbec ne! Ale neobávají se užívat a nacpat do sebe cokoli, co si plně zaplatí sami (a mnohdy to nejsou malé částky), není to ověřeno tak přísnými testy, studiemi a vyhodnocováními jako originální léčiva.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 12.2.2012 18:19 - kristina

pokud nemáš klimakterické...

beriem vela liekov,ktore utlmuju ale zvladala som to-organizmus sa na to zvykol,mam sklerozu multiplex a gynekologicke problemy-lekar mi nasadil novofem moje problemy pri uživani tohoto leku ,som strašne ospala pri uživani tohoto lieku snažim sa dojsť k zaveru či tieto problemy može vyvolavať novofem

reagovat 13.8.2012 18:23 - silvia

Moja lekarka mi tiez predpisala Novofem.Doporucila mi prestat uzivat antikoncepciu a nasadit tento liek na menopauzu.Pokial som uzivala antikoncepsiu som mala pravidelne krvacanie.Ale teraz uz treti mesiac mi meska a nemozem ani zacat novofem uzivat lebo sa ma zacat az na piaty den krvacania brat.Bola som uz dvakrat si dat pichnut injekciu na vyvolanie krvacania a nic.Vobec neviem co mam robit.Poradite mi?

reagovat 5.10.2013 11:57 - Pavla

Měla jsem asi 40 návalů denně, začala jsem brát Novofem,asi za 2 dny potíže ustoupily, menstruaci mám pravidelnou, stejnou jako před léčbou. Se ztrátou menzes jsem přibrala 5 kg, teď, bez jakýchkoliv diet se mi váha upravuje.

reagovat 14.1.2015 18:25 - Daniela

Zacala sjem brát novofem před dvěmi měsíci. Mám problémy s pálením a můj přítel rovněž, je to snad normální ? A navíc jsem suchá. Sex nic moc

reagovat 23.6.2015 19:04 - Markéta

Podle mě je vše velmi individuální. Já mám po Novofemu závratě, potíže s trávením, pocity na zvracení a průjem. Takže se vrátím k dražšímu, ale přírodnímu protředku Menoflavon Osteo, ten mi vyhovoval, ale zdál se mi drahý, raději si ale připlatím.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *