Mýtus: Lidé s nadváhou mají slabou vůli - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 18.11.2003 16:30 - Olda

Na základě článku mám dojem, že vlastně svoji váhu vlastně nemůžu ovlivňovat. Buď mám poruchu rovnováhy vnitřního prostředí a bud tedy zákonitě obézní nebo nemám a pak se můžu přejídat jak chci a nebudu. No tak s tím nesouhlasím a můžu na sobě demonstrovat jak dokážu svojí životosprávou spolehlivě regulovat svojí váhu.

Znám 2 případy obézních lídí, kteří když se dozvěděli že jejich obezita ohrožuje jejich zdraví, tak se do roka spadli na váhu v normě. Znám případy lidí, kteří svojí vůlí, respektive změnou životosprávy zhubli fůru kil. A také znám lidi, kteří deklarují že za svojí nadváhu nemůžou (nemoc, metabolismus), ale ty které znám blíže mají životosprávu, při které bych byl obézní stoprocentně i já.

Zmínka "závislosti" ve mě vyvolává otázku, zda kuřák za svoje kouření může nebo ne, vždyť jeho tělo je taky závislé. Tím chci říct, že věřím na závislost na jídle, ale je otázkou do jaké míry se s ní člověk narodí a do jaké si jí vybuduje sám. A případně se svojí silnou vůlí od ní odprostí.

reagovat 18.11.2003 21:51 - Radka

Naprosto souhlasim s Oldou. Ja taky hubnu nebo tloustnu prodle toho, jak jim a pohybuju se. Vahu mam zcela ve svych rukou, plne si to uvedomuji a koriguji. A vymluva na geny a predpoklady mi pripadaji scestne. Kdybych se mela ridit, jak vypadaji nekteri clenove moji rodiny, musela bych vypadat jako kulicka. Pravda je, ze moje babicka ma pres metrak a mezi jeji nejoblibenejsi jidlo patri tluste maso. Celkove jeji jidelnicek je otresny. Ja mam 50 kg a moje priorita je ovoce a zelenina. Dalsi vec je take to, co si naprogramujeme do mozku. Pokud si naprogramujeme, ze zhubnout nemuzeme, zrejme ani nezhubneme.

reagovat 19.11.2003 06:53 - Lina

Naprostý souhlas s oběma komentáři.

reagovat 19.11.2003 11:35 - Anezka

Jsem statnější postavy už od narození (ne obézní) a ač též preferuji ovoce a zeleninu, mám permanentně váhu kolem 75 kg. Na to byste mi řekli co, vážení nesouhlasící?

reagovat 19.11.2003 12:04 - Lina

Vážená Anežko, miluji ovoce a zeleninu, ale kila navíc mám z toho, co sním mimo. Kdysi jsem si myslela, že skoro nic nesním, proč tedy nehubnu. Mám zvětšenou štítnou žlázu, kila jsem přisuzovala jí.
Pak jsem si všechno jídlo začala zapisovat - i uzobávání, a byl to pro mě šok. Také jsem jedla nárazově, takže vystresovaný organismus pečlivě uchoval všechno do zásoby, protože věděl, že přijde doba, kdy budeme držet dietu. Teď už vím, že pravidelné jídlo v malých dávkách a spousta pohybu je jediným řešením.
Zkuste si vzít kalorické tabulky a pravdivě zapsat v číslech vše, co za den sníte a vypijete. I ovoce a zeleninu. Zkuste si vypočítat, jaký máte výdej (pohyb). V konečném čísle bude odpověď.
A co se týče závislosti na jídle, ta skutečně existuje. Podle mě však není vrozená, ale vypěstovaná z dětsví, a pokud si ji uvědomíme, musíme s ní bojovat.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 24.11.2003 15:07 - Amálie

Já jsem toho dokladem. Už spoustu let se potýkám s dietama. Několikrát se mi podařilo podstatně zhubnout, nejvíc to bylo 20 kilo dolů. Jenomže jsem VŽDYCKY VŠECHNO nabrala zase zpátky..... :-( A to vůbec ne tím, že bych po zhubnutí začala nezřízeně žrát!! Naopak - už asi 10 let dodržuju zásady zdravé stravy, ovoce, zelenina, drůbeží a rybí maso, celozrnné produkty, nízkotučné výrobky..... Nejím vůbec sladkosti, červené maso a nic tučného. Důvod je ten, že pro to hubnutí jsem jedla například jen jeden jogurt nebo jeden banán za den..... Jenomže jaksi tímhle způsobem nelze existovat celý život, že? Takže jakmile jsem začala zase jíst (ikdyž minimálně a dietně), váha šla zase nahoru...... Moje okolí nechápe, jaktože nevážím 50 kilo, když jím tak jak jím. No, holt i při svém zdravém životě, věčném hladovění a cvičení vážím přes 70..... Asi je to moje váha, s kterou nic nenadělám :-(

reagovat 24.11.2003 16:35 - Anna

Nemám pocit, že by to bylo jenom o pevné vůli.Musí to rozebrat člověk celkově.Měla jsem mámu a ta byla taky silná, důvod,funkce ledvin.Umřela mladá.Také jsem slyšela spoustu poznámek okolo a nedělalo mi to nijak dobře a nemohla jsem vykřičet " Halóó, příčina jsou ledviny!" Má sestra pro změnu, špatná funkce nadledvinek a jen pro to, že určil špatnou lečbu lékař.Taktéž, brala léky po kterých přibrala a vyrostly jí prsa z č.3 na č.7 Hrozný pohled pro jiné.Málo vlasů, velká prsa, kulatá velká hlava, oteklá.To taky nikdo nevěděl.Přestala brát prášky po 10 leté lečbě a váha šla dolů o 23kg.Vlasy jí nedorostli ale prsa se zmenšila na č.5 Někdo může mít i špatnou životosprávu, např. mu to nedovolují pracovní podmínky,nebo o tom ani neví kde ty chyby dělá,i když se o tom stále píše.Zajeté koleje.Proč jsme takový a soudíme lidi podle toho jak vypadají.Jsou mezi něma vzácní,ušlechtilí, vzdělaní, moudří, milý a hodní lidé, ne přes jejich hmotnost, ale přes naše předsudky se nemůžem dostat k jejim velkým srdcím.

reagovat 25.11.2003 13:37 - Anezka

Tak je to i u mně, akorát já jsem nikdy neměla takové váhové výkyvy. Když se podívám, co do sebe celý dny ládujou hubený kolegyně nebo jak se cpe můj vychrtlý bratr, musím prostě konstatovat, že o vůli to není. A kdo si to myslí, je omezenej, ale je to jeho věc.
Osobně jsme někdy i ráda, že jsem silnější, protože jsem zdravá jako řípa, v životě jsem nebyla nemocnáa netrpím ani banalitama jako nachlazení.
Amálie, neblbni a jez normálně (myslím zdravě, ale ne jen jeden jogurt atd). 70 kilo není žádný neštěstí, určitě jsi pěkná holka krev a mlíko:o)

reagovat 25.11.2003 15:36 - deakrice

Mám za to, že závislost na jídle zcela určitě vypěstovat lze.Jídlo utěšuje...mnoho lidí tím řeší špatnou náladů, samotu, nespokojenost s čímkoli.
Sama na sobě mohu potvrdit:-)Je to docela smutné, ale uvědomuji si to a začínám hledat jiné záliby než jídlo.
Nejlepší je jistě láska, ale ta není všude, že?:-)

pro Amelii:mám pocit, že podobnými dietami(1 jogurt a banán za den) jste razantně snížila váhu, ale totálně jste si rozvrátila a snížila metabolismus!Ten je teď neustále ve stavu napětí, kyd jej zase budete trápit a tak si dělá zásoby.Věřím, že pohybem by se dalo mnoho napravit.Musí si zase zvyknout na zátěž a práci.
Je ale taky pravda, že u někoho, v určitou dobu, skutečně moc nezáleží na tom, kolik toho sní.Nelze ale srovnávat dospělou ženu s jejími dětmi!Mají zcela jiné nároky...dítě je prostě ve vývinu a spotřebuje mnohem více energie!

reagovat 25.11.2003 16:37 - Olga

Anno, nebrala tvoje sestra Prednison? To by totiž tak nějak odpovídalo. Jako mládě jsem měla poruchu krevní srážlivosti a z hubené, nohaté holky se díky Prednisonu během několika týdnů stala příšerná, oteklá, prsatá (nebo spíš kozatá) koule. Strašné. Chtěla jsem se zabít. Asi si umíš představit život tlusté holčičky se samými jedničkami... Už je mi skoro třicet a nejsem už ta oteklá koule, ale být zase hubená a mít ke své postavě přiměřená prsa, to už se mi nepodařilo nikdy. Pozdravuj svou sestru, držím jí palce.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *