Mužská nadúmrtnost

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.11.2017 10:22 - David

Jak v celosvětovém měřítku, tak i v rámci ČR, je v současnosti statistická naděje na dožití mužského novorozence asi o 6 let nižší než obdobná naděje novorozence ženského pohlaví.

Jinými slovy, v rámci každé hlavní věkové kategorie a v každém jednotlivém roce je procento nově zemřelých mužů na celkovém počtu přežívajících mužů daného věku větší než je obdobné procento u žen. Muži zkrátka vymírají rychleji v každém věku, od kojenců až po starce, a převážná většina se jich, narozdíl od žen, nedožije průměrné délky života ve své zemi pobytu.

Mužská nadúmrtnost má řadu příčin. Muži jsou jistě v průměru agresivnější než ženy, více riskují, více se jich zabije na silnicích nebo ve rvačkách. Zastávají i zdravotně škodlivější pracovní pozice než ženy - zažívají více stresu a jsou více vystaveni vlivu různých škodlivin. V době války jich též samozřejmě daleko více než žen zemře na frontě.

Muži však umírají v průměru podstatně dříve než ženy i v době míru, i ve vyspělých ekonomikách založených hlavně na terciárním sektoru, a to i v zemích s všeobecně relativně dobrým přístupem ke zdravotní péči.

Je i v takových podmínkách vysoký rozdíl v naději na dožití mužů a žen něčím normálním a nezměnitelným, něčím, o čem je zbytečné diskutovat?

reagovat 23.11.2017 11:49 - rfghjk

cvbnm

reagovat 23.11.2017 12:17 - D

V ČR ročně zemře řádově zhruba 100 000 lidí, z toho zhruba polovina připadá na úmrtí mužů.

Pokud průměrný muž, který v daném roce zemře, se dožije o šest let nižšího věku, než průměrná v daném roce zemřelá žena, dělá to roční deficit cca 50 000 * 6 = 300 000 mužských člověko-let, které muži ročně ztratí oproti ženám.

300 000 člověko-let, které čeští muži každý rok kvůli mužské nadúmrtnosti ztrácejí, je ekvivalentních asi 3 800 průměrným celým lidským životům.

Jinými slovy, pokud by například nějací teroristé chtěli napáchat škody srovnatelné s mužskou nadúmrtností, museli by každoročně povraždit asi 3 800 malých dětí, nebo 7 600 náhodně vybraných příslušníků obecné populace.

Je-li mužská nadúmrtnost permanentně stejně závažná, jako by byla každoroční fyzická likvidace tisíců lidí, člověk by očekával, že bude tato nadúmrtnost prominentním politickým tématem, a že o ní budou hodně mluvit i zdravotnické autority.

Nicméně typickou reakcí je "cvbnm" mého předřečníka nicku "rfghjk".

Nezbláznilo se lidstvo?

reagovat 23.11.2017 13:11 - D

To, o čem si běžní lidé myslí, že na to mají od společnosti (či její privilegované části) nárok, úzce souvisí s tím, o čem jim politici, velké korporace a podobní velcí hráči na společenské šachovnici říkají, že na to mají nárok.

A je snadnější lidem říkat, že mají nárok na nějaké sociální dávky (které lze snadno ukrást podnikatelům a pracujícím skrze daňový systém), na život bez teroristů (které lze jakž takž potlačovat skrze policii a zpravodajské služby), nebo třeba na focení s takovým a makovým rozlišením (které se už dá zabudovat do kamery iPhone nebo Sony mobilů), nežli jim teba říkat, že mají nárok na srovnatelnou naději na dožití, ať již mají kule mezi nohama nebo ne.

reagovat 23.11.2017 13:30 - D

To, o čem si běžní lidé...

... nežli jim třeba říkat, že mají nárok ...

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.11.2017 19:18 - Matylda

nikoho nechci urazit - jen příklad z přírody
1. jedinci samčího pohlaví více zdechají - rodí se mrtví
2. naproti tomu moji předkové(muži) přežili svoje manželky, muži prostě vyžadují více péče.

reagovat 30.11.2017 09:13 - Milena

V dobách, kdy hnily mrtvé...

Toto bych nesrovnávala - to bylo dáno nevědomostí tehdejších lékařů, že nevěděli jaká má být při porodu hygiena a klidně šli rodit po pitvě. Lékařská věda se vyvíjí a lecos může ovlivnit, ale že muži více riskují a proto jsou třeba častěji účastníci doprvních nehod je dáno jejich psychologickými rysy. Ty se sice mohou v průběhu generací měnit, ale je pak otázka jestli místo mužů nebudou zženštělé slečinky. Akceschopnost, bojovnost, riskování, větší agresivita, větší fyzická síla - to byly po generace vlastnosti spojované s muži. Ano, pokud budou muži vychováváni k tomu, že se nesmí prát, že si nesmí hrát na vojáky, že mají dávat přednost třeba baletu před fotbalem, že mají pravidelně uvolńovat emoce pláčem, že mají chodit na kosmetiku, pedikůru, mít výživového poradce atd. tak se možná budou dožívat více let.

reagovat 30.11.2017 14:20 - D

Toto bych nesrovnávala - to...

A co ten slabší imunitní systém mužů? Tímto problémem muži netrpí pro nevědomost dnešních lékařů?

Podáváš to tak, jako kdyby muži dnes umírali v průměru dříve než ženy jen či hlavně pro svou zvýšenou agresivitu a větší ochotu riskovat. Tak tomu však ještě zdaleka není. A až tomu tak bude, mužská nadúmrtnost jistě bude daleko méně výrazná než je v dnešní době. Určitě nepůjde o půl tuctu let rozdílu v průměrném věku smrti.

reagovat 30.11.2017 18:28 - A kudlančí samičky

nikoho nechci urazit - jen...

žerou kudlančí samečky někdy i přímo při kopulaci, a tvůj praprapradědeček zemřel o 30 let později než tvá prapraprababička.

reagovat 5.12.2017 11:40 - Matylda

žerou kudlančí samečky...

to je příroda, dělnice (samice včel) vyhánějí trubce, samice pavouka sežerou samce a nechávají se sežrat od svých mláďat.
Co se týče praprapradědečeků a prapraprababiček je to sice pravda (rozdíl byl i téměř 50let), ale diskuse jak bylo několikrát uvedeno se netýká úmrtí spojené s ochotou riskovat - úmrtí plodů kojenců, batolat - mužského pohlaví.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *