Mozkomíšní mok

První příspěvky v diskuzi

reagovat 6.9.2006 21:05 - house

Dobrý den lidé, v diskuzi ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA příspěvky 1641-1650 jsem objevilo zajímavý dotaz Mercedes a reakci na něj od gloglo a Renaty.
Uvědomilo jsem si, že na českém webu je minimum seriozních informací o vyšetřování mozkomíšního moku (také se mu říká likvor) a nyní se pokouším tuto mezeru vyplnit. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz související s vyšetřováním mozkomíšního moku a já se zrovna dostanu na tyto stránky, rádo se pokusím o odpověď. Doufám, že se časem připojí i další, kteří budou ochotní přispět svou troškou do mlýna.
Na dotaz Mercedes záměrně neodpovídám v diskuzi "roztroušená skleróza", protože analýza mozkomíšního moku je významná pro celou řadu onemocnění : např. neurodegenerativních, neuroinfekčních, nádorových, cévních i dalších a zaslouží si samostatné diskuzní téma.

Dotaz : 3. 8. 2006 07:57:18, mercedes Ahoj lidičky, chtěla jsem se zeptat, kdo jste byl na vyšetření likvoru, kolik asi tak přibližně máte pásů v likvoru? Díky

Odpověď : V mozkomíšním moku zdravého člověka se nevyskytují žádné oligoklonální IgG pásy. Při vyšetření je nutné srovnat mozkomíšní mok a sérum. Za pozitivní nález podporující dg.roztroušená sklerosa se považuje nález alespoň dvou oligoklonálních IgG pásů, které jsou v moku a nejsou v séru nebo jsou v séru slabší než v moku. Důležité je zda jsou pásy v alkalické oblasti elektroforetické stopy imunoglobulinu G. IgG pásy v kyselé oblasti se vyskytují především u bakteriálních a virových neuroinfekcí s výjimkou neuroborreliozy, kde jsou pásy často i v alkalické oblasti.

Reakce : 3. 8. 2006 19:19:21, gloglomercedes na počtu nezáleží, jen na tvaru a v jak koncentrovaném pásu se nález objeví a zda jsou při stejných podmínkách pásy i v krvy :-)Laicky řečeno

Vysvětlení : Na počtu IgG pásů záleží. Souvisí s intenzitou autoimunní reakce v CNS. Intenzita této reakce však nekoreluje se závažností klinických projevů onemocnění. Záleží totiž, v které části mozku zánět probíhá. Takže slabá zánětlivá reakce (2 alkal.IgG pásy) v důležitém nervovém centru vyvolá závažnější postižení (např.zrakové, sensitivní, pohybové) než silná zánětlivá reakce (28 IgG pásů) v místě, které slouží jako rezervní kapacita mozku.
Tvar pásů se nezkoumá. Při dobře provedené detekční metodě jsou jeden jak druhý.

Dotaz : 7. 8. 2006 13:52:28, renata Prosím, mám dotaz: výsledky z punkce nejsou rozhodující pro určení diagnozy? Nebo se nemoc v mozkomíšním moku projeví až v pozdějším stadiu? Na MR mám nález ložisek, v moku výsledek negativní, přítomnost IgM v krvi /p41, p83, ospA/. Klinické příznaky - slabá paréza pravé části těla, výpadek paměti, porucha řeči. Zánět neprokázán. Vše se upravuje.

Odpověď : MR a vyšetření moku jsou navzájem se doplňující (komplementární) vyšetření. MR nemá tu výpovědní hodnotu, aby se s jistotou dalo řící, že pozorovaná patologická struktura je důsledek autoimunní reakce. Zrovna tak se nedá říci, že syntézu oligoklonálních IgG pásů v CNS vyvolalo autoimunní onemocnění, může jít např. o reakci na nádor nebo cévní onemocnění mozku. Teprve spojení pozitivního nálezu na MR (nález plak) a průkaz oligo IgG pásů v moku, zejména v alkalické oblasti, vysoce zvýší v rámci diferenciální diagnostiky pravděpodobnost, že jde o autoagresivní demyelinizaci.
Problém je, že ne každé pracoviště umí udělat kvalitni MR a ne každé pracoviště umí prokázat v moku oligoklonální IgG pásy. Takže se občas stává, že např.pacient má už dva roky prokázané oligo IgG pásy a MR je stále negativní a naopak.
Pracoviště s kvalitní MR a pracoviště s dobrou detekční metodou oligo IgG pásů jsou vždy u pacientů s roztroušenou sklerosou v dobré shodě.
house

reagovat 10.9.2006 09:01 - Eliska

pokud mi vysvětlíte tyto pojmy budu vděčná, děkuji

ELEVACE ZÁNĚTLIVÝCH A DESTRUKTIVNÍCH MARKERŮ.

SEROSNĚ ZÁNĚTLIVÝ OBRAZ A ZNÁMKY TKÁŇOVÉ DESTRUKCE.

reagovat 10.9.2006 23:41 - house

Eliško, děkuji za dotaz.

S překladem do mluvené řeči by neměl být problém. Elevace = zvýšení;

destruktivních = poškozujících, ničících;

markerů = značkovačů - látky, které něco označují.

Takže ve srozumitelnějším tvaru :

"ZVÝŠENÍ (proti minulému vyšetření) LÁTEK, KTERÉ ZNAMENAJÍ, že v okolní tkání probíhá ZÁNĚT spojený se závažným poškozením této tkáně vedoucí až k ZÁNIKU některých buněk z kterých je tkáň tvořena.

No a druhá věta opět používá slovo DESTRUKCE - viz výše a nové slovo SEROSNÍ - séru podobný. Opakem k tomuto slovu je PURULENTNÍ = hnisavý. Používá se hlavně u meningitid, purulentní meningitida - likvor je kalný a původcem bude s velkou pravděpodobností bakterie, serosní meningitida - mok je čirý a původcem bude s velkou pravděpodobnosti virus.

Takže volný překlad druhé věty : V MOKU ZNÁMKY ZÁNĚTU SPOJENÉ SE ZÁNIKEM NĚKTERÝCH BUNĚK CNS, ALE MOK JE ČIRÝ, TAKŽE NEJDE O BAKTERÁLNÍ ZÁNĚT.

Jenomže to má jeden háček. Ta druhá věta je seriozní likvorový nález, ale ta první je výmysl jednoho lékaře z nemocnice Na Homolce. On totiž za destruktivní a zánětlivé markery vydává proteiny akutní fáze, které se tvoří především v játrech. No a že játra nejsou v mozku mu jaksi nedochází. Vrací tak humorální=látkovou likvorologii do 60-tých let minulého století. Umí však excelentně likvorovou cytologii a snad tím tak tento svůj omyl kompenzuje. house

reagovat 16.9.2006 11:30 - house

Přečteno na webu :Autor: Pavča

Datum: 1.09.2006 - 13:22:03

Předmět: RE: Mám jít na LP?

Zdravím! právě jsem se vrátila...z LP, tedy z nemocnice kde ji provedli.

...odběr likvoru byl časově přizpůsobený odjezdu sanitky (odpoledne, bo ráno odjížděla, krev vzali úplně čerstvou až ráno)...Názor : Lékaři nemocnice, kde Pavči odebírali likvor = mozkomíšní mok, se dopustili několika závažných chyb.1) Není možné přizpůsobovat odběr moku času odjezdu sanitky. Pacient je důležitější než sanitka nebo její řidič. Musí platit, že odjezd sanitky se musí přizpůsobit odběru mozkomíšního moku !!2) Koncentrace látek v krvi a tedy i v likvoru, který je ultrafiltrátem krve, se v průběhu 24 hodin pravidelně mění. Každá látka má v tělních tekutinách svůj bioritmus, během kterého dosahuje v určité době vysokých a v jiné době zase nízkých koncentrací. Platí dohoda odborníků, že mok je nejvhodnější odebírat ráno na lačno po celonočním hladovění.3) Protože mozkomíšní mok je z velké části ultrafiltrát krve, je nezbytně nutné, aby se vyšetřoval současně s krevním sérem. Odběr krve MUSÍ !! BÝT PROVEDEN v rozmezí 40-20 minut před lumbální punkcí. V případě Pavči byla krev odebraná cca 15 hodin po odběru likvoru !!Důsledek : garbage in, garbage out ! Ani ta nejlepší laboratoř nemůže takto zmršeně odebraný materiál kvalitně vyšetřit.

house

reagovat 17.9.2006 19:38 - ELISKA

House, a co dál navrhujete...??? Poradíte mi? Další postup, kam jít ??? Mám pocit že to české zdravotnicví nebere.. :-(Děkuji

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.10.2017 21:02 - Martina

Dobry vecer, byla jsem na lumbalni punkci a bylo mi zdeleno ze mam v moku vetsi mnozsvi bilkovin, ale nikdo to nijak neresi. Kam by me meli posla na vysetreni aby se zjistil duvod ? A co by to mohlo znamenat ? Dekuji

reagovat 6.10.2017 09:55 - Anonymous

Dobry vecer, byla jsem na...

Dobrý den, pojem "větší množství bílkovin v mozkomíšním moku" je značně široký. Příčin může být několik, ale záleží na konkrétních hodnotách konkrétních ukazatelů. Proto nemá smyl tady psát podrobnosti - když zřejmě ani Vy nemáte v lékařské zprávě napsané konkrétní hodnoty. Je určitě namístě, abyste požádala lékaře, který Vás o "zvýšených bílkovinách" v moku informoval, nejen o podrobnější vysvětlení, ale také o to, aby Vám sdělil, jaké jsou možnosti dalšího postupu.

reagovat 29.1.2018 17:05 - Katka

Dorý den, už 2 týdny mám diplopii, byla mi provedena LP. prý se jedná o autoimunitní onemocnění. Byla jsem na zrychlené MR a tam bez jakéhokoliv nálezu. Ještě pujdu na tu větší MR. Ve zprávě z lumbálky je psáno tohle:Izoele. fokuzací s naslednou detekcí imunofixací prokázáno v séru cca 6 oligoklonálních pásů IgG.Oligo.pasy v likvoru. Izoelektrickou fokuzací s následnou detekcí imunofixací prokázáno v likvoru cca13oligo.pásů IgG. Některé pásy v likvoru mají stejnou elektroforetickou pohyblivost jako pásy v séru. ale mají vyraznější intenzitu zbarvení.7 pásů, které jsou přítomny v likvoru chybí. Tento obraz znamená současnou přítomnost zrcadlového obrazu a současnou pozitivitu oligoklonality intrathekální syntézy IgG. Dle ezinárodní klasifikace OCB se jedná o typ č.3 More than pattern.... dělá mi zle ostré světlo, tak ani nejsem schopna si to po sobě pořádně přečíst. Dvojité vidění jsem měla už před 3 ěsíci ale jen tak půl hodiny. neřešila jsem to. Jinak zádné příznaky. Napadá vás co by to mohlo být?

reagovat 18.5.2018 22:59 - Veronika

Dobrý den, obdržela jsem výsledky likvoru, bylo mi nalezeno 22 oligoklonalnich pásů,z nichž dva maji naznaceny mnohem slabší protějšek v seru.Pasy migruji v cele zóně s mirnou převahou v alkalicke oblasti. Prokazana výrazná intrathekalni synteza oligoklon.IgG.
Lze z výše uvedeného nálezu odhadnout zda bude průběh RS velmi rapidní?
Předem děkuji.

reagovat 24.5.2018 13:38 - Anonymous

Dobrý den, obdržela jsem...

Ne. Počty pásů nekorelují se stupněm postižení
u RS.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *