Moje máma a Vánoce

První příspěvky v diskuzi

reagovat 18.11.2013 15:13 - Jarka 38

Dobrý den, prosím poraďte, jak se zachovat, abych nevypadala, jako nevděčná dcera. V rychlosti popíši moji situaci. Jsme 2 sestry (já 38 let 2 děti manžel a sestra 43 let 1 dítě manžel (obě žijící v Praze). Moje matka 72 let, vdova, žijící 60 km od Prahy, Vdovou je 15 let. Každý rok se ses setrou střídáme, která si ji vezme na Vánoce. Je to hrozné, co napíši, ale maminka už má svoje "mouchy". V noci chodí cca 6 x na záchod, (vím, že za to nemůže) před mým manželem chodí "neupravená, neoblečená, bez zubů :-)...." Zkrátka Vánoce, kdy matku mám u sebe jsou takové, že manžel raději není doma... kluci také ne, raději někde trajdají. Navíc matka si umínila, že chce být jedině u mě, u sestry to není "ono"... Mám jí ráda, je to máma, ale jak slušně říct, že si chci užít Vánoce jen se svou rodinou? Navíc ona je docela slušná "citová vyděračka" ... takže nejdřív slyším, že chce být u mě, pak zase slyším, že nechce obtěžovat a bude sama....... nevím, co dělat :-(

reagovat 22.11.2013 14:32 - Pája

Jarko, nenechte si ničit vánoce. Je potřena maminku naučit, aby je trávila sama jako spousta soběstačných seniorů. Začněte s tím už letos, nebo budete otráveni všichni.
Navštivte mamku na štědrý den, přivezte jí dárky a třeba si s ní naplánujte na nějaký vánoční svátek výlet i s obědem, nebo nějakou aktivitu u vás doma s rodinou. Řekni jí, že štědrý den byste chtěli strávit jen vy a děti v úzkém kruhu.
Je to velmi citlivé téma, ale pokud je mamka rozumná, tak to přeci pochopí.

My máme napřáklad zvyk, že štědrý den ma oběd bereme rodiče k nám a bratr je bere na večeři (ale on s nimi bydlí ve větším domě, takže naši vlastně spí u sebe doma).

reagovat 22.11.2013 14:43 - Jája

Nikdo by neměl být o vánocích sám.

reagovat 22.11.2013 14:51 - Irena

Nikdo by neměl být o...

asi je to pravda, i když...o co jsou vánoce jiné než každý jiný den a hlavně asi víkend..osamělý senior přes týden má aktivity typu lékař, nákup, procházka s kamarádkou. Ale o víkendu třeba kamarádka je s rodinou a v tu chvíli ten osamělý, který má třeba děti v jiném městě strádá.
Jasné, že o vánocích je to víc nostalgické. Takže nenechávat samotné svoje blízké je asi správné, ale taky se to dá udělat tak, že jsou jen na jeden den a druhý den jedou zase domů nebo k dalšímu příbuznému.
UF..nechci být stará ..a na obtíž

reagovat 22.11.2013 15:00 - Sama

Ja o vanocich budu sama a preziju.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 16.2.2017 11:10 - Martina

Nikdy jsem nechápala jak může jít někdo na štědrý večer do restaurace. Ale došlo mi, že když žije člověk sám tak hlavně v tuto dobu chce být v nějaké společnosti i když to není někdo z rodiny, z nějakých důvodů,za které si někdo může, i za které si někdo nemůže , třeba jako ty, má děti až někde na druhém konci světa, ale to děcko o mámu stojí a máma, i když to pro ni je určitě finančně náročně, také. A navíc určitě se potěšíš s vnoučaty či vnoučetem. Dnes je vše jednodušší a i spojení s potomkem, který určitě spokojeně žije daleko, může být každý den. Moje kamarádka má ženatého syna v USA on i jeho manželka jsou lékaři děti zatím nemají. V létě tam byla tři týdny posílala mi fotky z výletů kde byli společně. Ale na vánoce byla sama. Můj manžel ji nemusí on vlastně nemusí žádnou moji kamarádku on nemusí ani svoje sourozence, jsme každý jiný, on introvert, tak nějak nechápající problémy jiných, s čímž já bohužel nic neudělám, tak byl vychovaný, já jsem pravý opak. Pomáhám ráda ochotně a hlavně nezištně. Ale tohle se mi vrací a navíc jsem nesmírně ráda, že naše děti tohle převzaly a okoukaly ode mě. A když si tak vzpomínám na vánoce v souvislosti s mamkou, která, stejně jako táta, se dosud těší na tomto světě, tak vždy na štědrý den hledala po domě poschovávané dárky, o kterých já, jako dítě, moc dobře věděla. Prostě jsem šmejdila. Jednou pod stromkem nebyl jeden z těch dárků a já jé ježíšek mi nepřinesl na co jsem se těšila a mamka šup pod postel jen jí nohy koukaly no a ta mrkačka putovala pod stromeček. Veselá vzpomínka co?

reagovat 16.2.2017 11:18 - mešuge

Nikdy jsem nechápala jak...

Já když jdu do restaurce, a to kdykoli a při jakékoli příležitosti, tak je jednak proto, že se mi líbí v tom prostředí a zrovna mám náladu v něm být (ne kvůli nějaké kompenzaci), jednak mám naopak potřebu být v neutrálním prostředí.
Nemám pocit, že každý chce být o vánocích v nějakém "objetí" příbuzných, milujících a podobných. Někdo na to prostě není a víc než večer pod stromečkem a s kulisou pohádek ho láká se procházet zasněženým městem a pak si dát svařák a večeři v hezké restauraci.

reagovat 16.2.2017 11:20 - Martina

máš dva syny tak nemůžeš porovnat, ale ať je snacha jakákoliv, dcera je prostě dcera. Určitě máš s maminkou jiný vztah než manželky tvých bratrů. Já mám parnerku mého syna milionovou, ale po pravdě, s dcerou si řekneme vzájemně víc, jako bych měla před jeho přítelkyní nějaký ostych, nevím jak to výstižně nazvat. Prostě holka ti syna odvede i když u nás to není daleko. Často se stýkáme, syn se chová dobře k nám i Jitce ale prostě dcera je dcera.

reagovat 16.2.2017 11:58 - Kristýna

Já se s mámou moc nestýkám. Pro ni existuje jen moje ségra a tak to bylo vždy. Její láska ke mně tam nebyla a není a já si nebudu nic vynucovat a ani předstírat. Maminka mého manžela je jiná není to tak že dcera je dcera. Dcerou jsem pro moji zlatou tchyni maminku pro vlastní matku ne. Ta mě zná jen když něco potřebuje. V tom případě jsem dcerou a připomíná mi že jí musím být vděčná. Ségra se při potížích a starostech neobtěžuje ačkoliv jinak má od našich servis a to ve všem.

reagovat 16.2.2017 12:19 - S.

Vánoce je vždy smutný čas pro toho kdo je doma sám.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *