MND-nemoc motorického neuronu

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.2.2009 14:41 - Jana

Dobrý den, prosím o radu, v mé rodině zjistili nemoc motorického neuronu (MND). Lékaři nám oznámili, že se tato nemoc neléčí. Prosím, máte někdo zkušenosti s touto nemocí, je možné ji zpomalit nějaká alternativní medicínou. Velmi děkuji.

reagovat 4.2.2009 15:59 - Eli

to Jana

Mohla bys to ještě upřesnit? Do tohoto pojmu se může vejít více nemocí, pravděpodobně vám lékař tu nemoc pojmenoval.

Motorický znamená hybný, může jít o postižení periferní /okrajové/, nebo smíšené postižení centrálního a periferního motoneuronu a rozdíly jsou velké.

reagovat 5.2.2009 09:24 -

Dobrý den Eli, děkuji Vám za odpověď, u mého otce lékaři tuto nemoc potvrdili tento týden. řekli mu, že má ALS. Byl na vyšetření EMG, má postižen horní i dolní motoneuron, má svalové záškuby. Zakopává jednou nohou, nemůže ji zvednout v kotníku, tak mu noha jakoby plácá. Přečetla jsem si, že by měl mít pacient patologické znaky jako Babinského či Hoffmanův. Můžete mí prosím vysletlit o co jde a zda by to mělo být ve zprávě od lékaře uvedeno. Předepsali mu Rilutek. Lékaři nám oznámili průběh této nemoci, na internetu se dozvíte více. Nevíme, jak mu můžeme pomoci, proto to zkouším touto cestou. Řekli mu že má 3 až 5 let roků života.Děkuji.

reagovat 5.2.2009 16:37 - Eli

to Jana

Jen obecně - reflexy Babinského a Hoffmanův patři mezi t.zv. iritační jevy pyramidové, jejich vybavení při neurologickém vyšetření signalizuje postižení t.zv. pyramidové dráhy, je to hlavní dráha hybnosti. Ve zprávě se neuvádějí jmenovitě, ale patří např.do obrazu postižení periferního a centrálního motoneuronu, takže to může být jasné jen z tohoto závěru /navíc jsou jen jedny z mnoha dalších, které se vyšetřují/.

Jde o příznak, to znamená, že mohou být vybavitelné u mnoha jiných nemocí, kde jde o postižení této dráhy, musí se tedy hodnotit dohromady s dalšími nálezy a vyšetřeními.

Rilutek nemůže člověka uzdravit, ale snad trochu oddálí nebo zmírní obtíže. Zkušenosti jsou různé.

Je tady přímo diskuze na téma ALS-amyotrofická laterální skleróza. Myslím, že nejvíc se dovíš tam, přesto, že to není diskuze nijak veselá, ale možná právě proto se tam lidé snaží dodat naději a optimismus nejen sobě, ale i těm ostatním. E.

reagovat 5.2.2009 16:51 -

Co je to notorický neuron?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.9.2014 21:34 - študovaní volové

pokud má na MRI čistý nález, max. povšechnou degeneraci zkuste mu udělat hladinu B12 a folátů.

reagovat 29.9.2014 22:19 - Dominika

pokud má na MRI čistý...

praveze nemal ziadny nalez ani na MRI chrbtice, ani na MRI mozgu, ani v mozgovomiechovom moku nic nebolo, no jemu stale ochabuje svalstvo zatial to je na rukach, doktor povedal ze dychanie ma ok ako aj prehltanie, ocino povedal, ze v nohach zacal mavat krce a lekari povedali, ze uz to ide aj na dolne koncatiny, no zatial ich ma v poriadku. Co sa da zistit podla tej hladiny B12 a folatov??

reagovat 22.10.2015 10:05 - Tomáš

Zdravím má babička má diagnozu MND. Je to dědičné ? Mám se testovat? Má to cenu?

Děkuji

Tom

reagovat 22.10.2015 11:03 - študovaní volové

praveze nemal ziadny nalez...

Ajaj, s křížkem po funuse. Jestli je to co platné po roce, tak testem hladin B12 a folátů se dá zjistit jejich nedostatek. Nic jiného, ale toto stojí za takovými nejasnými projevy v 90% případů. Pokud se hladiny včas nedoplní, vede to k až nevratnému poškození CNS.

reagovat 4.4.2016 21:55 - Viera

Dobrý den Eli, děkuji Vám...

Dobrý deň.Môjmu manželovi tiež diagnostikovali ALS,má 50 rokov.Berie tiež RILUTEK,môžete mi poradiť,ako mu pomôcť?Máme tri maloleté deti a neviem ako ďalej.Ďakujem

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *