Matriarchát

První příspěvky v diskuzi

reagovat 21.8.2002 19:29 - Jenda

V dnešním světě vládne chaos,nenávist,spousta peněz jde na zbrojení,lidé umírají pro odlišné přesvědčení,na jedné straně mají lidé hlad a na druhé se jídlo válí v popelnicích.Člověk porušil rovnováhu v přírodě.Vládnou patriarchální hodnoty - síla,moc,snaha někoho nebo něco ovládnout,snaha za každou cenu obklopit se větším pohodlím v podobě majetku a peněz. Lidstvo stojí na křižovatce. Myslím, kdyby ve světě vládly ženské hodnoty - láska, soucit, porozumění - tak by se lidé k přírodě i sobě chovali uctivěji, s láskou a jistě by zmizel hlad.
Máte jiný nebo podobný názor ?

reagovat 9.1.2003 01:06 - Leona

Jo, mám úplně jiný názor. Proč by láska a porozumění měly být jenom ženské hodnoty? Znám mnoho mužů, kteří jsou laskaví, ohleduplní, citliví. Krom toho nelze nadávat na peníze, bez nich by nefungoval trh (leda materiální výměna) a vrátili bychom se někam do pravěku. Touha po penězích je zcela přirozená. Peníze jen zprostředkovávají jiné věci: dům potřebný pro rodinné zázemí), koníčky (ty přece potřebuje každý) atd. Ale chtít dům či nástroje na provoz koníčků, to už zní ušlechtileji než chtít peníze, že?!
P.S. Nelíbí se mi ani patriarchát a považuji se za feministku. Ale nechci pro sebe moc získanou nespavedlivě (na základě např. pohlaví). Chci jen tu získanou spravedlivě ve svobodné zemi :-)

reagovat 7.2.2003 04:00 - Jana

Jenda vyjadřuje přesně i můj názor,Leonka to s těmi ženskými hodnotami asi nepochopila.Zdravím Jana

reagovat 7.2.2003 12:23 - Charlie

Hmm, zajímavé. Myslím, že rozumím Jendovi (hezká, byť trochu černo-bílá vize "matriarchálního světa") i Leoně (proč by některé hodnoty měly být jen "mužské" a některé jen "ženské"?). Podle mého názoru není problém ani tak v tom, že by společnost ovládaly převážně nebo pouze ty tzv. "mužské" hodnoty, ale že lidské vztahy a pohlavní role jsou výrazně zdeformované, o čemž svědčí mimo jiné i to, že jednotlivým pohlavím přisuzujeme určité vlastnosti a hodnoty, které vůbec automaticky nevyplývají z jejich řekněme biologické podstaty. Lidé (obou pohlaví) se tak dostávají pod silný tlak, který je (i jejich jednání) formuje určitým způsobem. Rozhodně nesouhlasím s tím, že výše zmíněné hodnoty (síla, moc, snaha někoho nebo něco ovládnout, snaha za každou cenu obklopit se větším pohodlím v podobě majetku a peněz) jsou "mužské". Jsou to hodnoty, které plynou (kromě jiných negativních trendů) i ze zmrzačeného a zredukovaného pojetí pohlavních rolí. Stejně tak si nemyslím, že by tyto hodnoty byly vlastní pouze mužům a že by pouze muži byli za stav světa a prosazování těchto hodnot zodpovědní. Analogicky bych rozhodně tzv. "ženské" hodnoty (láska, soucit, porozumění) nepřisuzoval výhradně či převážně ženám a od žen neočekával nápravu zlořádů tohoto světa.

reagovat 7.2.2003 13:49 - Alsasko

Jako skoro pokazde musim souhlasit s Charliem:o) Asi je pravda, ze obecne muzi jsou diky historickemu vyvoji vybaveni jinymi vlastnostmi a schopnostmi nez zeny, ale urcite to neni tak, ze by muzi mely jednu sadu vlastnosti a zeny druhou.
Navic Jendovo vycet toho co vladne svetu mi prijde znacne pesimisticky, ja to tak tragicky rozhodne nevidim. Vidim kolem sebe spoustu tolerance, solidarity, pochopeni, snahy nezistne pomoci, lasku a dalsi kladne lidske snahy. Vidim samozrejme i Ty negativni, ale alespon v kruzich kde se pohybuji je jich vyrazna mensina. A taky se mi zda, ze vztahy mezi musi jsou otevrenejsi a uprimnejsi, zeny mezi sebou vidi vice sokyne a tak se obcas uchyluji k uderum "zezadu". Takze rozhodne nejsem pro matriarchat, ale pro "vladu moudrych".

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 9.6.2003 19:04 - George Francois

Ahojte, musím souhlasit, že v každém z nás jsou obsaženy oba principi. Nicméně po pravdě řečeno vláda patriarchátu je tu x tisíc let a řekněte mi v dějinách této epochy, kdy ste se vy ženy cítil nám mužům opravdu rovní? A kdy to tak také cítili samotní muži? Na tomto systému je opravdu cosi prohnilého. Otázkou však zůstává zda přijetí ženského principu nebo-li matriarchátu je opravdu tou nejsprávnější cestou. Jako dobrý kompromis se jeví vláda moudrých lidí bez rozdílu pohlaví, neboť je-li vládce, či vládkyně skutečně moudrý/á pak defacto slouží těm, kterým vládne. Zajímavá je také společnost bez hierarchie - nikoliv anarchie. Co vy na to?

reagovat 8.9.2003 19:41 - Libor.

Nu já se domnívám, že každá velká civilizace, byla zpočátku matriarchální. ženský proncip byl považován za prvotní. Máme to i v legendách o stvoření. Prvotní chaos ne bo temnota je klasický ženský princip. Žena je nevysvětlitelná stejně tak jako příroda je neurčitá. Dnes žijeme v andokracii a z historie víme, že vždy když se velké kultury obrátili k uctívání mužských bohů vedloto k jejich zániku. Např. všechna dnešní valká náboženství jsou velmi andokratická, všimněte se, že ženy jsou zde chápány jako kněžky zla, které svádějí svaté muže. Sex se stal prodejním artiklem, legrací po práci a ztratil svou posvátnost a fantazii. Např. v tantře je zasvěcovatelkou do tajů sexuality vždy žena, protože ona je tou původní Šakti, která stvořila svět. Také je zajínavé jak je ženská iracionalita v jádru praktičtější než mužská racionalita. Neznám ženu která by sbírala mince, nebo známky, nebo založila církev. Proč? Ženské myšlení jde k jádru věci, prvá žena prostě nepotřebuje organizace. Její rádkyní je sama příroda, Matka země, původní temnota...

reagovat 19.8.2004 22:39 - bluegrasshopper

no,něco na tom bude..války,moc,..ale vim že každá holka je úplně jiná,stejně tak i kluk,takže bych neškatulkoval..

reagovat 28.9.2008 19:09 - nevim

krávo

reagovat 30.12.2010 10:48 - mikina

Můj názor je ten, že...

Vše nasvědčuje tomu, že vlády na Zemi se chopili muži s 2 mužskými pohlavními chromozomy a tady je každá rada drahá, jelikož tito mužové mají zločinecké sklony a přemnožili se. Jsou nevychovatelní a běžní muži nesnesou posměšky typu: Když nezabiješ, jsi BABA a těmito zrůdami se nechávají strkat někam, kam sami nechtějí(války).

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *