Mamografie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 7.5.2003 02:35 - Azra

Mám dotaz na doktorku.Poslední dobou na mě každou chvilku vyskočí nějaký strašák v podobě "Rakovina prsů a její nedostatečné prevence u nás".Dnes jsem byla na roční preventivní prohlídce u svého gynekologa(ostatně velice zkušeného a kvalitního,důvěřuji mu) a jelikož je mi již 48 let,tak jsem se pozeptala na důležitost tohoto vyšetření.Bylo mi řečeno,že pokud se v rodině tato dispozice nevyskytuje a žádné já sama problémy nemám,tak podle jeho názoru by mi mamografické vyšetření zatím nedoporučoval(doporučil by mi to až po padesátce),jelikož má takový dojem,že tímto vyšetřením se problémy prsů spíše odstartují.A jelikož si zrovna dvakrát nelibuji v žádných lékařských vyšetřovacích metodách,tak jsem se již tohoto vyšetření nedožadovala.Ptám se vás,jaký je váš názor na mamografii?

reagovat 28.5.2003 09:47 - Katka1

Uvádím úryvek z knihy "CO vám lékaři neřeknou" od Linne Mc Taggortové. Podobné informac ejsem četla i v knize "Omyly medicíny" od jiného autora.

Přes všechny peníze a snahy nemají preventivní vyšetřovací programy v žádné zemi pozitivní vliv na snížení úmrtnosti. Zcela naopak, vysoká pravděpodobnost falešně pozitivních výsledků vyšetření může zvýšit počet pacientů, kteří jsou poškozováni zbytečnou farmakologickou či chirurgickou léčbou.

Nedávný odhad říká, že vzdor prevenci počet žen umírajících na rakovinu prsu neklesá, a že než mamografie předejde jednomu jedinému úmrtí, tak s desetkrát větší pravděpodobností najde benigní (nezjoubný) nádor, což vede ke zbytečné léčbě či operaci (jedna lékařská studie provedená v Kanadě odhalila, že pouze jedna ze čtrnácti žen s pozitivním mamogramem, poukazující na karcinom prsu, ho skutečně měla). Na základě směrnic zdravotních pojišťoven se vyvíjí na ženy tlak, aby na vyšetření chodily častěji, neboť poplatky se stávají součástí lékařova živobytí. Mamografické vyšetření je vždy zdůvodňováno tím, že čím dříve se tumor zjistí, tím bude menší, a tím tedy i větší šance na uzdravení. Tato úvaha však nepočítá s tím, že ne všechny karcinomy metastázují stejnou měrou Rakoviny prsu není nemoc, která se vyvíjí stejným způsobem u všech žen. Někdy se rozšíří po celém těle, někdy zachvátí samotný prs. Většina dostupných léčebných metod beztak nemá na výsledný stav žádný vliv. Mamografie dokonce úmrtnost paradoxně zvyšuje. Podle kanadského výzkumu mezi ženami mladšími padesáti let, jich na rakovinu prsu zemřelo více ve skupině vyšetřovaných mamografem, než ve skupině, které mamografie nebyla prováděna. K podobným závěrům došly i tři švédské studie a jedna, která se uskutečnila v New Yorku. Švédský výzkum v Malmo ukázal téměř třikrát víc případů rakoviny prsu u žen mladších padesáti pěti let, které měly za posledních deset let udělanou mamografii. Příčinou je například nahromaděné rentgenové záření, ale i fyzické trauma způsobené mamografií. V jednom okamžiku vyvine mamogram kompresi 200 newtonů, což je ekvivalentní 20 kilogramovým sáčkům cukru, hozeným na prs (některé přístroje vyvinou ještě sílu o 10kg větší). Síla je údajně nutná k tomu, aby se dosáhlo co největší kvality obrázků za podmínek snížení záření na minimum. Mnoho vědců se domnívá, že stlačení během mamografie může protrhnout cysty a roznést rakovinové buňky. Jestliže se totiž s tumorem manipulije, může to zvýšit výskyt jeho metastáz v dalších částech těla až o 80 procent!

reagovat 2.6.2003 13:13 - hanka

Když mi bylo 50 byla jsem na preventivním vyšetření. mammograf nebolí, vše bylo OK. O dva roky později jsem si přečetla v novinách upozornění, že VZP ve spolupráci s mammocentry provádí preventivní akci prohlídky bez doporučení lékaře. Zavolala jsem, objednala se a vesele dojela na známé pracoviště. Odjížděla jsem s diagnosou mnohočetná nádorová ložiska v obou prsech a v uzlinách jedné podpažní jamky. V červenci to bude rok co jsem po operaci - odstranili mi oba prsy + ony uzliny, absolvovala jsem chemoterapii a ozařování. Mám velkou šanci že to přežiju, já se totiž rozhodla! Kdybych tehdy na tu akci nešla a čekala až budu mít nádory hmatné, možná by byly metastazy rozseté buhví kde. Mohu-li radit, nezanedbávejte prevenci, život za to stojí!H.

reagovat 26.8.2003 07:43 - Katka1

Já nevím, ale prevence je dle slovníku cizích slov cituji: prevence - předcházení něčemu, ochrana před něčím.
Mamograf není prevence, nezabrání rakovině (podle různých názorů ji může dokonce spustit právě tím ohromným stlačeným citlivé tkáně prsů, viz. výše), odhalí ji (když ji odhalí a výsledky jsou správně interpretovány, protože to bývá častý problém)dřív než si je žena nahmatá cíleně nebo náhodou.
Prevence je to, co zabrání vzniku rakoviny, ne to, co ji odhalí v různých fázích onemocnění.

Paní Hanko, než Vám zjistili rakovinu prsů, před dvěma roky jste byla na mamografu a nic tam nebylo a za dva roky máte postižená obě prsa a ve velké míře...teď je to jen čirá spekulace, ale co když se stalo to, co je výše popsáno?
Vše má své pro i proti... jako všechno na světě.

reagovat 20.9.2003 18:02 - ira

Nesouhlasim, ze mamografie neboli. Me vysetreni bolelo a to velice. Od te doby me i jedno prso bolelo trvale, tak jsem si i zacla myslet, jesli to neni nebezpecne.Pracovnice obsluhujici zarizeni je asi trochu sadistka.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 20.4.2017 09:27 - Blééé

Á zase se nám plašej slepice! Zase jim začínají kloktat v hlavách ty slepičí mozečky. Vždyť zatím není nic potvrdeno ani vyloučeno a jest-li zemře jediná žena proto, že k vůli vám přišla pozdě na kontrolu a z toho důvodu už nepůjde nic dělat tak já budu první ktarý na váš spolek podám trestní oznámení, slepice bláznivý!

reagovat 20.4.2017 09:48 - pro Blééé

Á zase se nám plašej...

Některé ženy mají mléčnou bokem směrem k podpaží - takže tam mamograf rakovinu neodhalí. Při vyšetření mamografem občas dojde k poškození mléčné žlázy - bulky na prsou.
odborníci tvrdí, že mladé ženy nemají chodit na mamograf až od 45.
(to tam ty starší ženy na kterých již nezáleží musí chodit, aby mamograf neležel ve skladišti?)

reagovat 20.4.2017 20:14 - Hanka

Thermografie má mít mnohem větší úspěšnost odhalení rakoviny prsu v časném stádiu než mamografie a nemůže na rozdíl od mamografie rakovinu podpořit. http://www.thermologyonline.org/Breast/breast_thermography_what.htm

reagovat 3.8.2018 14:25 - tangerine

Ahoj, je mi 47 let, abyla jsem ted poprvé na mamografu. Bolelo to strašně moc, horší než zubař.:(
Ale prý proto,že mám cysty v prsou, naplněné tekutinou.Nevím,bolelo to i kamarádku, a ta je nemá.

reagovat 3.8.2018 21:31 - otázka

Ahoj, je mi 47 let, abyla...

jestli ta sestra to trošku nedělala necitlivě. Je to asi i otázka prsou, manželka je má jak psí uši, takže se asi bez problémů dají stlačit a vyloženě na bolest si nestěžuje.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *