Lumbální punkce

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.11.2001 14:14 - Danda

Na toto vyšetření při kterém se odebírá mozkomíšní mok z míchy jsem slyšela různé názory a i varování, že mi to může vyvolat ještě větší zdravotní problémy a dokonce je nějaké procento ochrnutí při špatném píchnutí. Ví-li někdo něco o tom nebo má-li někdo s tímto vyšetřením zkušenosti, prosím napište.

reagovat 17.11.2001 18:04 - sadraj

Hodně zálezí na tom kdo to provádí a jak to provádí a jaké s tím má zkušenosti, Taky dost záleží na tom jak kdo snáší bolest není to moc bolestivé spíš nepříjemné , jako pocit většího tlaku na páteř a potom křupnutí. U mne se to podařilo odebrat až na 5 pokus. Jinak potom bezpodmínečně nezvedat hlavu jinak se dá i chodit 10 minut po odběru.

reagovat 3.1.2002 13:38 - Marcela

Z mé zkušenosti není lumbální punkce nijak bolestivá. Větší problém bylo strávit vleže 24 hodin bez možnosti vstát a jít např. na toaletu...

reagovat 8.2.2002 12:46 - anežka

Mne dělali lumbální punkci v mých osmnácti v roce 1989, čili v ještě totalitní společnosti. Stalo se to v listopadu v Tišnově.Bylo to příšerné!!! Přivezli mě do nemocnice se zápalem plic a velkou horečkou, hodili mě do postele a aniž bych jim podepsala revers (toto vyšetření se MUSÍ provádět se souhlasem pacienta), přišla jedna stará doktorka, mladá medička a tlustá sestra, taková esesačka, zkroutily mne a bez vysvětlení si to na mě medička vyzkoušela. Natřikrát,protože se ani to toho správného místa v páteři netrefila.Když jsem, vyšokovaná mladá holka, začala brečet, že to bolí a ať mně nechají být, vrazila mi esesačka facku a řekla "drž hubu, krávo". Milí čtenáři, co můj výlev sledujete: dnes bych si to určitě nenechala líbit a skončilo by to u soudu, ale tehdy jsem byla mladičká a úplně bezmocná. Pak jsem tam v pláči zůstala ležet. Byl to jeden z nejděsivějších zážitků mého života. To, že jsem pak musela ležet a hodně pít, aby se mozkomíšní mok zase doplnil, už se dalo snést. Horší však bylo, že mně na tři měsíce téměř ochrnuly nohy. Po třech měsících mi pomohl zákrok léčitele Paseky a já mohla, byť s bolestmi zase chodit. Tehdy jsem začala dělat jógu a léčit se bylinkami, u kterých jsem zůstala dodnes.Chodím a běhám bez problémů.Místa vpichů při změnách počasí někdy pobolívají. Ne, že bych si myslela, že všichni lékaři jsou špatní(např.zubařku mám výbornou), ale stejně se s nimi moc nebratříčkuji a raději se s úspěchem samoléčím - to už jen tak na okraj.
K mému názoru na lumbální punkci: vzhledem k tomu, že je to pouze zjišťovací vyšetření, tedy žádná součást léčby, už bych si nic podobného nikdy nenechala dělat. Myslím, že je spousta jiných a modernějších, méně invazivních metod, které mohou přinést přibližně tu samou diagnózu. A ještě dodám to, že když jsem tuto příhodu vyprávěla své obvodní lékařce, i ona říkala, že by si lumbální punkci nikdy dělat nenechala.

Hezký den.

Anežka.


reagovat 11.6.2002 22:09 - Diwi

Ja jsem si to prozil na Bulovce.Vzhledem k tomu jak me strasili ostatni pacienti, kteri uz meli zakrok za sebou, tak me to vubec nebolelo.Povedlo se napoprve a byl jsem prekvapen, kdyz rekli ze uz to je.Trefit se napoprve je zaklad a asi jsem mel stesti.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 27.4.2017 08:51 - milan

No já jdu zítra. Tak uvidím.

reagovat 15.6.2017 20:25 - Hana

Včera jsem byla na punkci v Děčíně..Záleží na doktorce , jak se trefí...Poprvé se mi zřejmě trefila donervu, šlo to do nohy, chce to hned říci..TAk mi to přepíchla a už to bylo dobré i te´D PO DNI..Je pravdou, že po třetí minutě už mi bylo na omdlení, akrát už doktorka vyndavala jehlu a hned mne položili na lůžko , půl hodiny jsem nevmímala, pak jsem pila postupně colu..Odpočívala pak už na boku a co nejméně se zvedala..Večer už jsem mohla domů..Dnes se mi trochu občas motá hlava a malinko hůře vidím na levé oko, ale snad se to urovná.Bolesti hlavy nejsou a ani místo vpichu necítím, prostě, když vás to bolí a jde to do nohy, hned to chce říci..Hodně štěstí všem budoucím pacientům..reagovat 4.7.2017 18:27 - LUCIE

Ahoj všichni. Ja byla na LP včera v Motole a mužů říct, že to byl zase zážitek. Všechen personál byl výborný. Na LP už jsem byla po čtvrté a přísahám, že nikdy víc. Dost jsem si četla o atraumaticke jehle, super je, že v Motole ji používají standardně. Lekar byl výborný, vše mi před zakrokem vysvětlil, jehlu, kterou se mozkomisni mok odebírá mi přinesl ukazat... říkal, že samotný výkon trvá cca minutku,takže jsme se domluvili, že to budeme se sestrickou stopovat. Přála sem si lokální umrtvení, protoze tri puknce mi delali cca pred 8 lety a mam z toho spatne sny do dnes. Nakonec jsem se rozhodla, ze to podstoupim bez lokalni anestezie, protoze me lekar ubezpecoval, ze vse proběhne v klidu. Nejprve u me byl jen lekar a sestra. Po prvnich dvou minutach (diky stopkam mam prehled ), :-) prisla dalsi doktorka a sestra. Jelikoz se prvni naber nepovedl, zacalo to celebude znovu. Pri prvnim odběru kapala misto moku krev. Tudis druha doktorka dren a jehlu vyndala, zada znovu vydezinfikovala, a ze to zkusime jeste jednou. I pani doktorka nelalékárna co delat, nanestesti se trefila do nervu prave nohy a tak prisel na zadu treti doktor a dalsi 2 sestry. Hlavu jsem si prikryla polstarem, a po 40 minutach mi i pres komplikace odebrali 12ml moku.Odber skoncil v 10:40, a ve 14:25 se mě lekar prisel zwptat, jak mi je. Rekla sem mu, ze fajn, jen ty vpichy boli, dal mi do ruky zpravu, s tim, ze vysledky budou 18.7.a v pul 3 jsem opoustela nemocnici smer domov. Tak jsem zvedava na vysledky. Vam, ktere to ceka moc drzim palcepalce a nezoufejte. Mam toho za sebou spoooustu. Od odberu krve po ozarovani, angiografii a tak dale, takze vim, o cem mluvim... hodne stesti a brzke uzdraveni.
Luca

reagovat 15.10.2017 17:34 - Tomáš

Škoda ze jsem tyto stránky nenašel dřív. Sem 5dni po lumbalce v Motole a v životě už me nikdo nedonuti ji podstoupit. Takovou bolest hlavy sem nezažil. Po 5dnech konecne nemusim na zachod po čtyřech, ale dojdu v předklonu. Volba jehly nebo nějaký vysvětlování nebylo, jen klasicky tady podepište souhlas, doktorka je tu za minutku. Byla a ani na 3pokus se nezdařilo. Prý sem moc tlustej(120kg pri 190cm). Druhý den jiná doktorka na 1 pokus. Ležel sem hodinu na břiše, pak na zádech, po 2 hodinach pomalu na toaletu. V noci začali lehke bolesti hlavy. Odpoledne druhý den me pustili domů. To co začalo další noc se nedá slovy popsat. Šílená bolest a bezmoc. Přeji Všem ať nezažijí to co ja.

reagovat 18.1.2018 02:36 - Dan

Zdravím už 12hodin jsem pi Lambalni punkci a mam neunosnou bolest zad řekl bych ze to jde od místa v pichu ale bolí me ztoho i břicho nevíte co na to pomáhá budu rád za rychlou odpověď Díky

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *