Letní čas

První příspěvky v diskuzi

reagovat 22.3.2005 20:02 - Burský

Zase jsme poručili!!!
Ne sice větru a dešti, jak jsme se pokoušeli mnoho let, ale poručili jsme hodinám. A honosíme se tím, jaké miliony to přináší do státní pokladny.
Koncem roku 1979, tedy po posledním zavedení letního času u nás, jsem si poprvé přečetl, jakou úsporu nám přineslo zavedení letního času. Psalo se tenkrát, že se u nás tímto způsobem ušetřilo 220 milionů kWh elektrické energie. Nevím jak statistikové k tomuto zjištění dospěli, ale budiž. Já jsem si to ovšem už tenkrát trochu propočetl: Naše republika v těch dobách měla 15milionů obyvatel. Jestliže budeme počítat, že letní čas trvá půl roku, tak úspora na jednoho obyvatele a den činila přibližně 0,1kWh, což při tehdejší ceně elektřiny bylo asi 10 haléřů. Takže za roční úsporu každého z nás asi 18korun jsme půl roku vstávali o hodinu dříve. Trochu malá úspora za hodinu spánku.
Nyní nám statistika předkládá úsporu asi 330milionů. Čili na jednoho obyvatele asi 30Kč za rok. Budeme-li brát v úvahu inflaci, tak úspory za těch 25 let dosti poklesly. A to zase ponechávám stranou otázku, jak se vlastně tato úspora zjistila. V každém případě bych si však dovolil tvrdit, že náklady na odstranění zdravotních potíží lidí vyvolaných touto změnou, budou vyšší než proklamované úspory.
Ve svém okolí jsem nenašel nikoho, kdo by letní čas hodnotil jako věc rozumnou. Mnohokrát jsem sledoval v televizi, jak se reportéři ptali lidí na jejích názor na tuto problematiku. Jejích odpovědi byly v podstatě dvojího druhu: většina letní čas odsuzovala, menší část říkala že je jim to jedno. Ale nikdy jsem nezaznamenal odpověď, že letní čas je dobrá a užitečná věc. Že by náhoda?
Domnívám se, že každý uzákoněný nesmysl má životnost asi 40 roků. Takže 25 let budeme mít letos za sebou, tak nás ještě 15 let čeká. Já se toho už nedožiji, ale přeji další generaci, aby se zrušení letního času ve zdraví dožila. Protože kdybychom se snažili jakkoliv čas upravovat, nikdy neprodloužíme ani nezkrátíme den byť o jedinou sekundu!
Alois Burský, Rudice 98
p.Nezdenice 687 32

reagovat 23.3.2005 12:16 - VL

Musím Vám dát za pravdu! Je mi přes 50 roků, takže pamatuji začátky letního času. Čím jsem starší, tím mi adaptace na změnu času dělá větší potíže. Nesporný je ovšem fakt, že posunutí času o 1 hod. dopředu je v létě perfektní, protože než přijdu z práce domů, tak je ještě teplo a dlouho světlo, ovšem to je jediný klad.Co se týče úspor, tak máte pravdu.Ještě bych podotkl, že úspory v měsících duben a říjen budou asi minimální a v těchto dvou měsících nemají praktický význam.Proto bych navrhoval buďto nepřecházet na letní čas ze SEČ a nebo letní čas nechat po celý rok, protože v zimě je to úplně jedno, ráno vztáváte za tmy a domů se vracíte z práce také za tmy.Tolik k problému

reagovat 23.3.2005 13:00 - Zuzka

Naprostý souhlas s odporem k tzv. letnímu času ! Sice znám pár lidí, kteří tvrdí, že jim vyhovuje, ale jsou to vesměs "skřivani", kteří se aspoň nemusejí nad ránem trápit dlouho v posteli. Co mě ale zaráží, je velmi častý pseudoargument, že "aspoň přijdu dřív z práce a je déle světlo, víc si užiju atp." Proboha, to snad ne?!!! Kdo těm lidem brání, aby si kdykoli, kdy se jim zlíbí, vstali klidně i o 2 nebo 3 hodiny dříve a budou mít tak dlouhé odpoledne, že se jim o tom ani nesní ! K tomu snad nepotřebujeme infantilní trik s hodinovými ručičkami, který je spoustě lidí na obtíž !? Ti si totiž vybrat zpravidla nemohou, že si ještě hodinku přispí... Divím se, že v naší jakžtakž osvícené době se ještě musíme trápit s tímto Hitlerovým výmyslem...

reagovat 23.3.2005 14:21 - Ala

Sice ráno vstanu o hodinu dříve, ale jsem za to o hodně dříve unavena, takže odpoledne stejně prospím a nemám z něho už vůbec nic.

reagovat 24.3.2005 09:55 - Ela

Nejméně 14 dní před zavedením "letního času" se budím o hodinu dříve, ale do práce jít musím podle hodin, ne podle toho, jak jsem vzhůru. Pracovní dobu si posunout nemohu, takže mám letní čas ráda.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 9.9.2016 19:56 - Ouha

A co ti chudáci, co pracují...

Přesně tak

reagovat 10.9.2016 11:08 - Jan

V každém případě by měl zustat čas letní po celý rok.

reagovat 12.9.2016 17:06 - Jarka

Nejlepší by bylo zachovat po celý rok zimní čas, protože ten je přirozený na rozdíl od uměle vytvořeného letního času

reagovat 13.9.2016 00:12 - Steve

V každém případě by měl...

Proč Letní nesprávný? Nechápu ....

Letní si zvolí za trvalý jen blbec!

reagovat 13.9.2016 08:38 - Jan

Proč Letní nesprávný?...

Protože letní umožňuje víc času odpoledne fungovat za denního světla. Když se to změní na zimní tak budeme chodit z práce za tmy a když je světlo tak sedíme v práci. A ty sám jsi blbec když to nechápeš.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *