Legalizace Marihuany

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.11.2002 08:44 - Screenman

Když jsem se začal zabývat studiem marihuany v r. 2000, nepochyboval jsem o tom, že jde o velmi škodlivou drogu, která byla bohužel stále víc užívána pošetilými mladými lidmi, kteří nechtěli poslouchat nebo nemohli chápat varování o jejich nebezpečích.Měl jsem v úmyslu vědecky definovat povahu a míru těchto nebezpečí.Během dalšího roku, kdy jsem studoval vědeckou, lékařskou a laickou literaturu se moje názory začali měnit.Pochopil jsem, že jsem byl, tak jako tolik jiných lidí v naší zemi ohlupován.Mé názory o nebezpečích marihuany měli málo empirických podkladů.Když jsem pomalu začal dokončovat výzkum upevnilo se u mne přesvědčení že cannabis je podstatně méně škodlivý než alkohol nebo tabák, nejužívanější legální drogy.
Tehdy jsem své naivitě věřil, že jakmile lidé pochopí, ž marihuana je mnohem méně škodlivá než drogy již legalizované, budou pro její legalizaci.v roce 2001 jsem sebejistě předpověděl, že pro dospělé bude cannabis legalizován do pěti let.Ještě jsem nevěděl, že kolem zakázaných drog panuje velmi zvláštní atmosféra.Pokud nevedou uživatele drog k iracionálnímu chování, určitě vyvolávají takové chování u mnohých neuživatelů.Místo toho abychom učinily marihuanu legálně dostupnou pro dospělé, pokračovali jsme v kriminalizaci mnoha miliónů lidí po celém světě, především Američanů.Přibližně 650.000 většinou mladých lidí je každoročně zatčeno v souvislosti s marihuanou a politické klima se tak zhoršilo, že otevřená a svobodná diskuse o marihuaně je dnes obtížná.Dalo by se říci, že máme klima psychofarmakologického mccarthismu.
Jedno znamení takového klimatu je přibývání povinných drogových testů což je analogií k loajálním přísahám McCarthyovy éry. Sotva kdo věřil, že vynucené sliby loajality by mohly zvýšit národní bezpečnost, ale lidé, kteří odmítali složit takové přísahy, riskovali ztrátu svého zaměstnání a své reputace. Dnes vidíme, jak se ukládá přísaha chemické loajality. Stále více se požaduje povinné, často namátkové vyšetření moče na přítomnost nedovolených drog jako podmínka zaměstnání. Lidé s pozitivním výsledkem mohou být nedobrovolně odesláni do drogové poradny nebo k účasti na programu "na pomoc zaměstnancům".
To vše málo pomáhá v prevenci nebo terapii zneužívání drog. Pokud se týká cannabisu, lze močové zkoušky snadno zfalšovat a dosáhnout klamných výsledků chemickou změnou moče nebo záměnou s močí někoho jiného. I pokud vzorek moče nebyl změněn, dostupné testy zdaleka nejsou dokonalé. Ty levnější jsou značně nepřesné a i ty dražší a přesnější mohou dát mylné výsledky následkem laboratorních chyb, a když moč byla pasivně vystavena kouři marihuany. Ale i neomylný test by pomáhal jen málo při prevenci a terapii zneužívání drog. Metabolity marihuany (rozpadové produkty) zůstanou v moči po jednorázovém působení po několik dnů a u toho, kdo ji užívá dlouhodobě, i týdny po vysazení. Jejich přítomnost nemá žádný pevný vztah k účinkům drogy na mozek. Vypovídá velmi málo o tom, kdy byla droga užita, kolik jí bylo užito a jaké měla nebo má účinky. Tak, jako sliby loajality vynucené na vládních zaměstnancích, jsou i testy na marihuanu bezcenné pro jejich udávaný účel.
Jinou stránku psychofarmakologického mccarthyismu ukazuje ohlas na článek v časopise American Psychologist z května 1990. Dva psychologové z Kalifornské university v Berkeley podali zprávu o výsledcích jedné přísně longitudinální studie u 101 osmnáctiletých, které sledovali od věku pěti let, aby zjistili vztah mezi psychologickými rysy a používáním drog. Výsledky ukázaly, že ti mladiství, kteří už zkoušeli drogy (hlavně marihuanu), byli vyrovnanější (přizpůsobivější). Autoři poznamenávají:

Mladiství, kteří brali drogy často, byli nevyrovnaní (nepřizpůsobiví), se zřetelným osobnostním syndromem poznamenaným interpersonální alienací, špatnou kontrolou impulsů a zjevnou emoční nouzí. Mladiství, kteří nikdy s drogami jakéhokoliv druhu neexperimentovali, byli poměrně úzkostliví, emočně stísnění a postrádali společenskou obratnost. Psychologické rozdíly mezi těmi, kteří drogy užívali často, těmi, kteří experimentovali, a těmi, kteří drogy neužívali, se daly vystopovat do nejranějších let dětství a byly ve vztahu ke kvalitě péče jejich rodičů.Výsledky ukazují, že a) problém užívání drog je symptom - nikoliv příčina - špatné osobní a společenské vyrovnanosti (přizpůsobivosti), a b) význam užívání drog lze chápat jen v souvislosti s osobnostní strukturou jednotlivce a jeho vývojem.
Tato studie ukazuje, že současná protidrogová kampaň ("Prostě řekni ne") je svedena na špatnou cestu, protože se soustřeďuje spíš na symptomy než na základní problémy.
Ihned začal velký pokřik. Ředitel jednoho protidrogového projektu v San Franciscu řekl, že je nezodpovědné, když výzkumníci píší, že "trochu se zabývat drogami není pro některé mladistvé nutně katastrofou a může prostě být součástí jejich normálního mladistvého experimentování." Lékař, který vede zotavovnu pro mladistvé v jedné metropolitní nemocnici, se ptal: "Co to udělá s těmi dětmi, které se zavázaly k abstinenci? Teď se jim říká, že jsou spolek bláznů. Můžete si představit, o kolik víc se bude muset na ně tlačit." Autor píšící v časopise Pride Quarterly (v létě 1990) prohlásil: "Tato práce, třebaže je postavena na zkušenostech s pouze 101 osobami, které všechny byly ze San Francisca, přece upoutala pozornost celé země pro svůj pobuřující závěr. "Bohužel", pokračoval autor, "tolerantní myšlení, které se v kalifornské studii projevilo, bude dále ve Spojených státech existovat, pokud se skutečně účinná výchova o drogách nedostane dál než do základních tříd. Avšak příliš málo vychovatelů se obeznámilo s posledními objevy o zdravotních důsledcích užívání drog". To vše zavánělo kritikou vědy po stalinistické stranické linii.
Nehledě na ilegalitu marihuany a na všechny předsudky proti ní mnozí Američané stále pravidelně používají konopí. Kouření marihuany, kdysi považované za neřest mládeže nebo za výraz mladistvého rebelantství, se nyní stalo rozšířenou praxí dospělých. Mnozí už po léta kouří marihuanu a budou ji dále kouřit po zbytek života. Jsou přesvědčeni, že nikomu neškodí a že sami sobě neškodí ani tolik, jestli vůbec, jako ti, kteří kouří cigarety nebo pijí alkohol.
Vskutku, většina uživatelů věří, že marihuana zlepší jejich život - a o tom se v tisku málo diskutuje. Za dvě desetiletí výzkumů jsem četl hodně o potenciální škodlivosti konopí (většinou to byly nesmysly) a velmi málo o její hodnotě. Ačkoliv tato hodnota má různé stránky, nejdůležitější je v jejím používání jako léku, a je to stránka, která byla velice zanedbávána. Došel jsem k závěru, že kdyby kterýkoliv jiný lék se ukázal být podobně slibným pro terapii a byl zároveň podobně bezpečný, pak by jak odborníci tak veřejnost projevili mnohem víc zájmu. Pověst marihuany jako škodlivé oddechové drogy - ve velké míře nezasloužená - a z toho plynoucí zákonné restrikce způsobily, že lékařské používání a lékařský výzkum byly znesnadněny. Následkem toho neví lékařské společenství nic o konopí a stalo se jak aktérem, tak obětí v šíření dezinformace a děsivých mýtů.
reagovat 13.12.2002 13:12 - lacetka

Tráva je dobrá. Ale musí se umět hulit, tedy použít :) Asi jako všechno, co má za něco stát. Myslím, že konopí jako takové je kytka budoucnosti, a nejen jako všelék, jako plevel co roste skoro zadarmo a bujně, technická plodina, kterou by bylo hřích nevyužít víc. Navíc je v její moci otvírat a rozšiřovat vědomí, ale jen tolik a tak lehce, jak sami dovolíme. Tam je asi problém těch nevyzrálých uživatelů trávy. Nejsou sami se sebou srovnaný, a co tráva udělá, jen tu jejich nevyrovnanost vynese na světlo v celé parádě. Nedivím se, že dopadají, jak dopadají. Škoda, věčná škoda, že to odnáší tráva, která je pouhým prostředkem. V rukou znalce, či uvědomělého uživatele je božím darem, lékem, nástrojem napomáhajícím vlastnímu sebepoznání a lepšímu bytí. A pak už ani není potřeba... Tak pěkný hulení, la*

reagovat 24.4.2003 16:07 - Jirina Spurna

Tvuj prispevek na tema legalizace marihuany me zaujal, vim o tom jen velice malo a i to asi bude znacne zkresleno. Vseobecna namitka proti legalizaci marihuany je, ze jeji uzivatele velice snadno skouznou k tvrdsim drogam, ale protoze se vetsinou priznava, ze by to moho byt i tim v jakem prostredi se uzivatele pri shaneni marihuany pohybuji, mohl bys mit skutecne pravdu, ze by se zlegalizovanim jejiho uzivani dalsi faze tj. skok k tvrdym dorgam spise snizil. Nicmene zajimal by me Tvuj nazor stejne jako nazor na to, ze v nekterych americkych statech je povoleno koureni marihuany pri chemoterapii, protoze snizuje zvraceni. Pokud vim u nas nic takoveho neni. Jaky tedy mas nazor na to aby byla marihuana zlegalizovana alespon pro lidi, kteri berou cytostatika a kterym by mohla pomoct odstranit zvraceni? Skutecne o tom nevim temer nic a budu rada, kdyz mi napises svuj nazor. Zdravi Jirina

reagovat 23.5.2003 21:12 - Zkopaný

Neustále již dva roky tady do mne kopou neznámí telepati proudem a snaží se mě paralyzovat či dohnat k infarktu (momentálně míří do srdeční krajiny). Olomouc v okruzích ulic Karafiátová 1, Komenského 9, Kosmonautů 29. Sousedé z Karafiátovy mne neustále udávají a i křivě! Radnice mi nechce povolit výměnu bytů. Dne 7. 1. 2003 mě v Olomouci u obchodního centra "Senimo" okradli! V pátek 10. 1. 2003 jsem na Karafiátově 1 v Olomouci omdlel! Vykradli mi 3x chatu, a postupně mi ji ničí v obci Huzová u Štemberka na Moravě. Mouši se na mě domluvily! Dne 27. 1. 2003, mne okradli na Wurmově 4 v Olomouci

reagovat 3.8.2003 13:50 - kristian

Je zlocin proti lidem trpicim rakovinou, ze marihuana neni pro tyto ucely legalizovana. V rukou lekare dokaze extrakt z THC divy. Leky jsou v USA a Nemecku vyrabene a podavane pod komercnimy nazvy Marinol a Dronabinol. Faktem je, ze to NENI univerzalni vselek, ale je to jedna z moznosti, jak zmirnit nechutenstvi a obecne i spatny psychicky stav po chemoterapii. Na nekoho to nepusobi nebo pusobi minimalne, na vetsinu lidi vsak dobre.

Samozrejme nedoporucuji koureni, ale amatersky lze uzivant cca 1/2 najemno rozemlete kavove lzicky ususenych samicich kvetu a hornich listku denne v polevce nebo nejakem lehkem jidle. Pachut chlorofylu lze odstranit po ususeni tim, ze se suchy material nekolikrat proleje varici vodou, vznikly "caj" vylejte, material znovu ususte, skladovat v lednici nebo dlouhodobeji v mrazaku. Po asi trech mesicich lze davky jeste snizit, ucinek zustane zachovan. Pokud je potreba odjet na dovolenou a nelze s sebou vzit konopi, da se material vyvarit v oleji a uzivat misto toho olej, ovsem pozor na davkovani! Nehlede na to, ze po delsim uzivani se pozitivni ucinky projevuji jeste cca tyden, pak zacinaji slabnout.

Vychazim z poznatku cloveka, ktereho osobne znam (neni to pan Ponikelsky) a ktery driv trpel Parkinsonem natolik, ze byl problem dojit i na roh ulice do obchodu, dnes po dvou letech uvedeneho uzivani muze chodit na vylety a jeho stav se zlepsil.

PS: Davkovani je individualni, zalezi na sile odrudy a na dispozicich cloveka. Rozhodne vsak nedoporucuji vic nez vrchovatou lzici denne, jakmile se projevi nejake psychoaktivni ucinky nebo negativni priznaky, davky je nutne okamzite snizit nebo prerusit podavani.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 22.1.2012 21:05 - infi

Protože typický uživatel...

boze ty se prober... vsechno co si ted napsal jsou nepravdy nebo polopravdy vytrzene z kontextu. Neco si o tom precti a pak pis. Nebudu ke vsemu co si napsal psat komentar tak nekde proste jenom hodim odkaz.

1) http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/44755/umirnene-koureni-marihuany-neposkozuje-plice-zni-zaver-americke-studie.html

(btw: rakovinotvorne latky tam jsou, ale take tam jsou canabidoli, ktere tyto rakovintvorne latky neutralizujou)


2) http://www.legalizace.cz/2012/01/vedci-mirne-uzivani-drog-nemusi-poskodit-mozek/

(problemy s pameti atd. co jsi napsal jsou docasne a po 3-4tejdnech abstinence mizi)

3) zkoumali to tak ze jim nasadili masku na oblicej a pousteli kour z travy, bez kysliku. prvni bunky co umiraj pri duseni? mozkove bunky.

+umirnene koureni marihuany dokonce urychluje regeneraci mozkovych bunek

reagovat 15.2.2012 20:52 - Hempbot

Ahoj, našel jsem semena špičkových holandských odrůd léčivého konopí na visionseeds.cz. Mají tam také pěstební boxy za perfektní cenu. Navíc semena konopí jsou legální.

reagovat 23.10.2012 18:09 - Daniel

Marihuana je také droga, ale narozdíl od heroinu nebo pervitinu které tě donutí užívat je pozlém tě marihuana donutí užívat jí podobrém v tom je její záludnost.

reagovat 28.12.2014 19:39 - Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích


Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

reagovat 29.7.2015 11:58 - Hahaha

Irituje mě drzost...

Ty budeš ale vepřová hlava, viď? ;)

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *