krvny obraz- PLT

První příspěvky v diskuzi

reagovat 12.11.2002 14:45 - Ing.Elena Lukavcova

Prosim,mohol by mi niekto povedat co vyjadruje pri krvnom obraze PLT?

reagovat 13.11.2002 20:25 - Jitka

Eleno, vidím, že zatím nikdo povolaný neodpověděl, já jsem trošku pátrala v učebnicích hematologie, zkratku PLT jako takovou jsem tam nenašla, zkontrolujte ji ještě jednou, jestli nezařádil šotek:-)Pokud ne, tak nejbližší hodnoty někdy uváděné v krevním obrazu jsou "periferní T lymfocyty"-ty se ale běžným barvením tuším neodliší od lymfocytů B, takže to vyšetření bylo asi komplexnější, ne? Jinak fakt nevím.

reagovat 13.11.2002 20:28 - Jitka

Ještě mě napadla jedna velmi nepravděpodobná možnost: PLT by mohla být taky zkratka slova "plate"-čili krevní destičky. Ty se ale běžně označují jako TRO (trombocyty), takže tudy cesta nejspíš nevede. Zkusila bych se zaměřit na ty T lymfocyty.

reagovat 13.11.2002 20:33 - Jitka

Eleno, tak naposled já, ale tentokrát s dobrou zprávou: máma lékařka mi potvrdila, že PLT jsou opravdu ty krevní destičky:-)

reagovat 15.11.2002 09:12 - Ing.Elena Lukavcova

Mila Jitka, velmi pekne Ti dakujem.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 27.1.2011 13:21 - Simona

Chylosní serum znamená že je (při)sražené tzn.že bylo např.pozdě dopraveno do laboratoře,ale na výsledku to moc nezmení,a na žádnou nemoc to neukazuje
ikterické serum-je nažloutlé-příznaky žlouteky,obstrukce-překážky v žlučových cestách(kámeny,tumor atd..)

reagovat 1.10.2011 19:13 - Ferda

Moc prosím o následující...

Hovoříme-li o ikterickém séru, máme namysli intenzivní žlutou až oranžiovou barvu séra. Ta je způsobena především zvýšenou koncentrací bilirubinu v séru. Mluvíme pak o tzv. hyperbilirubinémii - které se typicky vyskytuje u onemocnění jater, obstrukce žlučových cest nebo u zvýšeného zozpadu červených krvinek - to jsou v podstatě příčiny žloutenky (ikteru), kdyby jste se o to zajímal(a) blíže, určitě se s tímto pojem setkáte.Bežnému či začínajímu studentovi někdy dělá problém odlišit normílní sérum od ikterického, vtoip je ukryt v intenzivním zabarvení žluté až oranžové barvy. Co se týká chylózníko, neboli lépe lipemického tak to poznáte jasně a přehledně, protože je charakteristický svým mléčným zákalem. Intenzivní bělavý zákla je zapříčiněn přítomností lipidů a lipoproteinových částic. Existují dvě příčiny, nedodržení dietních zásad - pacient nebyl lačný nebo se jedná o poruchu lipidového metabolismu, což je téma podrobnějšího zaměření, vyžadující znalosti z biochemie lipidů. Pro úplnost ještě existuje sérum hemolytické, které bude předmětem Vašeho nastudování.

reagovat 8.1.2014 10:00 - Daniela

Prosim,mohol by mi niekto...

PLT jsou krevní destičky. Je to zkratka z angličtiny. S T-lymfocyty to nemá pranic společného.

reagovat 27.5.2014 14:57 - Iveta

Prosim,mohol by mi niekto...

PLT jsou trombocyty neboli krevní destičky

reagovat 28.4.2015 17:08 - anonymous

Ještě mě napadla jedna...

Jo, PLT jsou krevní destičky - trpím essenciální trombocytémií, takže mi PLT pravidelně kontrolují. Pak je PLT také starší typ výstupu pro tisk z programu AutoCAD - formát souboru, určený k přímému vykreslení na plotteru (když se ještě doopravdy netisklo, ale fakt vykreslovalo)

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *