Kolonoskopie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 19.9.2002 08:08 - Kája

Prosím někoho kdo s tím mám zkušenosti o radu.Lékařka mi sdělila, že trpím dráždivým tračníkem a aby se vyloučilo nějaké jiné závažné onemocnění mi doporučila podstoupit kolonoskopii.Zájímalo by mne, jak se tento zákrok provádí, jak celé vyšetření trvá dlouho a hlavně zda a jak moc je bolestivé. Předem děkuji za odpověď.

reagovat 19.9.2002 09:22 - Radim

Ahoj Kájo, bohužel já nemám s tímto výkonem zkušenost, ale našel jsem na netu článek. Tady je, ale bez obrázků.

Co to je kolonoskopie a proč se provádí?
Kolonoskopie je vyšetření, při kterém lékař zavádí ohebnou trubici (endoskop - viz obrázek) přes konečník do celého tlustého střeva a někdy i do koncové části střeva tenkého. Endoskop má na svém konci videokameru která přenáší obraz z vyšetřovaného orgánu na obrazovku, kde jej lékař hodnotí, dále má endoskop tzv. pracovní kanál, určený k zavádění různých nástrojů. Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout dolní části trávicí trubice a případně provést odběr vzorků (tzv. biopsie) k dalšímu podrobnějšímu prozkoumání. Kolonoskopií lze prokázat zánět, polypy (viz dále), nádory, v některých případech může lékař též léčebně zasáhnout - zastavit krvácení, odstranit polyp (tzv. polypektomie). Kolonoskopie je v současné době "zlatým standardem" ve vyšetřování tlustého střeva a je přesnější než vyšetření rentgenové.
Co jsou to polypy a proč se odstraňují?
Polypy jsou abnormální výrůstky střevní sliznice (výstelky) o velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů. Většin polypů je benigních (nezhoubných), ale lékař nemůže povahu polypu posoudit pouze z jeho vzhledu, nutné je podrobnější mikroskopické vyšetření polypu. Navíc z některých původně nezhoubných polypů se mohou časem vyvinout maligní (zhoubné) nádory. Nádory tlustého střeva patří k nejčetnějším v naší populaci a odstraňování polypů (polypektomie) je důležitým preventivním opatřením proti jejich vzniku.

Jaká je od pacienta požadována příprava?
Aby bylo možné provést vyšetření co nejlépe a nejpřesněji, je nutné aby bylo střevo zcela prázdné. Většinou se toho dosáhne požitím speciálního roztoku den před vyšetřením, podrobnější informace poskytne Váš ošetřující lékař. Před vlastním výkonem je pacientovi podán tlumivý lék, který minimalizuje nebo zcela odstraňuje nepříjemné pocity z vyšetření. Vzhledem k podání tlumivého léku byste během zbytku dne neměli řídit auto ani provádět jinou činnost náročnou na pozornost. Po polypektomii jsou někdy nutná krátkodobá dietní opatření (kašovitá strava), podrobněji Vás bude informovat lékař.
Jaké jsou možné komplikace?
Kolonoskopie je bezpečným vyšetřením prováděným zkušenými specialisty. Nejčastějším problémem po výkonu je přechodný pocit plynatosti v břiše. Větší komplikace - perforace (trhlinka ve stěně střeva) nebo krvácení po odběru vzorku nebo polypektomii jsou velice vzácné.

Zdroj: http://www.nemfm.cz/cs/interna-p-kolonoskopie.php4

Budu rád, když Ti alespoň tato informace pomůže. Podle popisu to nevypadá tak hrozně, já vím, to se to píše. Tak držím palce.
Zdraví Radim.

reagovat 20.9.2002 21:05 - zdenek

Někdu tu je podobné téma, kam jsem psal svoji zkušenost. Jinak jenom krátce - pocity jsou hodně individuální, zpravidla to nebývá bolestivé, ale spíš nepříjemné. Dá se to přežít, já jsem jich absolvoval ve svém životě asi 13, ke konci jsem již s tamnějšími lékaři a sestrami laškoval.

reagovat 21.11.2002 15:43 - Zdeněk

Chci napsat svůj zážitek z průběhu kolonoskopie, na které jsem byl včera. Není opravdu třeba se ničeho obávat. Netrvá to dlouho a jenom to občas zabolí. Mohl jsem sledovat vnitřek tlustého střeva na barevné obrazovce a bavit se o záběrech s doktorkou. Rozhodně to nebolí víc, než když má člověk bolesti břicha, kvůli nímž na tu kolonoskopii třeba jde. Naopak pak ví, co v tom střevu je či není za anomálie a nemusí si namlouvat, že má nějaké vážné nemoce.

reagovat 27.11.2002 08:32 - slavka

Vzkaz pro Zdeňka: Tvůj mail není funkční, prosím můžeš mi napsat sem nebo na můj mail : slavkaz"seznam.cz, kde jsi toto vyšetření absolvoval? Moc děkuji.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 16.5.2018 13:37 - Jirka

Z JIPky se neposílá hned...

Však jsem psal 2 dny JIP a ZA další 2 dny, tedy z normálního pokoje domů.
Přišli na to hned při vyšetření, vzduch mi pronikl do břišní dutiny, což bylo bolestivé a chirurg, kterého zavolali byl zkušený borec, který rozhodl čekat, měřit tlak.

reagovat 16.5.2018 14:38 - divné, divné...

Měřit tlak? Čeho? Jako v tom střevě? Nebo tlak krve?

A hlavně by dělali rozbory krve a zjišťovali následují dny, zda není zánětlivá reakce.

reagovat 20.8.2018 23:01 - Marie

Olgo,já jsem na tomto...

Mohu secoptat kde v Plzni? Dekuji

reagovat 20.8.2018 23:01 - Marie

Olgo,já jsem na tomto...

Mohu secoptat kde v Plzni? Dekuji

reagovat 26.8.2018 10:57 - Mirka Zedníkova

Já jsem na tom byla ještě za komancu bylo to něco strašného. Před osmi lety jsem se přestěhovala do Prahy a před čtyřmi lety jsem na tom byla znovu, ale vůbec se mi nechtělo po tom zážitků v Dacicke nemoecnici. Naštěstí mám úžasnou doktorku a vůbec jsem o tom nevěděla, 29.8 na to jdu znovu a vůbec se nebojím záleží na tom kdo vám to dělá a kde. Dneska už si naštěstí můžeme vybrat

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *