Klystyr na gynekologii

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.1.2002 15:44 - Kamila

Ahoj,
je mi 17 a žiji na malem mestečku. Je zde jedno zdravotni středisko a v něm jedna gynekologická ordinace. Takže není na výběr. Do města je to 25 km a autobusem by to byl výlet na celý den. Navic zde chodim na gympl a tak se do města vůbec nedostanu.
Loni v březnu jsem byla poprvé na prohlídce na gyndě. myslela jsem, že vím, co mě bude čekat a řekla si, že to nějak přežiju, když to přežily ostatní. Navíc jsem si vzala sukni- holky říkaly, že je to tak lepší. Ale světe div se. V čekárně nikdo nebyl, na chodbě jsem potkala sestru a tak jsem šla hned dovnitř. Sestra mi řekla, abych se svlékla, abych si sundala kalhotky a tu sukni taky. byla jsem z toho překvapena, protože holky říkaly, že si sukni nechávaly, ale poslechla jsem. Byla jsem na gyndě poprvé a sestra řekla doktorovi, že mi musí založit kartu.Dala jsem ji kartičku od pojišťovny a musela si lehnout na gynekologicý stůl.Doktor si nasadil rukavice, trochu mě rozevřel, vstal a něco řekl sestře. Ta otevřela skřiňku, vidělala smaltovanou nádobu s hadicí, napustila do ní vodu a řekla mi, že dostanu klystýr. Sevřel se mi žaludek a řekla jsem, že to nechci. Sestra na to, že o tom se nebudeme bavit,potřela hadici vazelinou a strčila mi ji do konečníku. Když jsem cítila nucení, řekla jsem to, ale sestra na to, že nic nevydržím. Dostala jsem klystýr. Sestra mě pak poslala na záchod. Musela jsem se obléct a jít na chodbu, kde byl záchod. Vlastní vyšetření se pak skládalo z toho, že mi doktor strčil prst do konečníku a tak mě vyšetřoval. Chtělo se mi brečet.
V létě jsem pak byla ny gyndě podruhé - a znovu se to opakovalo.Takové ponížení snad nejde popsat.

Může mi někdo říci- můžou mi tohle dělat? Můžou mi dát klystýr, když jsem řekla , že to nechci?
Díky všem, kdo mi odpovíte. Kamila

reagovat 17.1.2002 19:28 - Jana

To teda v žádném případě nemůžou!! Předpokládám, že jsi ještě panna, protože Tě onen "lékař" vyšetřoval per-rectum(konečníkem). Tomuto vyšetření by v žádném případě nemělo předcházet vyprázdnění střev-klystýr.Jednoduše řečeno:ke klystýru nebyla ve tvém případě absolutně žádná indikace.Je to třeba pouze při speciálních endoskopických vyšetřeních tlustého střeva a jako příprava před některými náročnějšími operacemi v dutině břišní.Rovněž některé porodnice tuto metodu vyprázdnění používají před porodem.
Další věcí je, že lékař i sestra se k Tobě chovali hrubě neeticky a klystýr Ti provedli i přes Tvůj nesouhlas-což je porušení práva pacienta, ne-li omezování osobní svobody.Chápu, že při prvním gynekologickém vyšetření jsi byla bezradná a neměla jsi sílu se více bránit a odejít. Píšeš ale, že se to opakovalo...
Z toho co jsem Ti napsala, Ti doufám dochází jak "nesprávné" bylo chování a postup lékaře i sestry. Nikdy víc si nic podobného nenechávej líbit a být Tebou, na oba dva bych podala stížnost.Zabráníš tak dalším podobným případům.Onen lékař i sestra si musejí uvědomit, že pacient je jejich klient se vším všudy a že nelze podobné chování tolerovat.
Napiš.

reagovat 17.1.2002 21:13 - Klučina

Tak to je hnus. Tomu se ani nedá uvěřit. Takové ponížení snad ani není možné. Ta stížnost je naprosto opodstatněná. Tak to dopadá, když je širokodaleko jediné zařízení... A proto si myslím, že je nejlepší, když vezmte sebou kamarádku, přítele. Je to určitě skvělé pro stydlivé dívky.

reagovat 18.1.2002 14:51 - kamila

Ahoj Jano,
díky moc za odpoveď. Ani nevíš, jak jsem ráda, že se mi nekdo ozval a že jsem se mohla svěřit. Mám dva bráchy/starší/ , naši jsou rozvedení a já žiju u táty. Máš pravdu jsem panna, ale to snad není zločin. ne že by se mi nelíbili kluci, ale zatim jsem nenarazila na toho praveho. Z toho, že jsem panna nemam žadneho mindraka a navic delam v mistni TJ aktivně atletiku, takze s gymplem moc volneho casu nemam.
Priznam se, že bych si stěžovala mě ani moc nenapadlo. Jednak nejsem ten typ, ale hlavně -co potom? jednou jsme si ve škole stěžovali na profáka, že neadekvátně známkuje a zkus hádat , jak to dopadlo. Bylo to ještě horší. navíc nedávno jsem jela vlakem a vyslechla rozhovor dvou žen, která se mnou seděly v kupé, že jedna byla v nemocnici na nějakém vyšetření se žlučníkem a dostala předtím 3x klystýr /2x večer a 1x ráno/. Tak to já jsem na tom byla o něco lépe.Nevěřím, že by toho doktora vyměnili. Kdybych napsala stížnost do nemocnice nebo na okresní úřad, dají mu to přečíst, zasmějou se a navíc ten doktor to může v pohodě zapřít a říct, že nic z toho není pravda a že jsem si to vymyslela. A až tam přijdu, tak mě bude čekat ne jeden, ale dva klystýry. Víš ,na tom nejhorší ani ten klystýr/nevím, jestli jsi to nekdy podstoupila -nic moc/, ale ta bezmoc. Když tam ležíš s roztaženýma nohama a oni ti střčí do zadku hadici a napustí do tebe vodu a pak koukají, jak musíš na záchod. Bezmoc si stěžovat. Jano, moc ti děkuji, že jsi se ozvala , máš asi zdravotnické vzdělání, kdybys mi napsala , že je to normální, že se to běžně dělá, že každá panna, která jde na gyndu musí dostat klystýr, třeba jen proto , že je panna - vzala bych to , že to tam musí být a že se to dělá. Když jsem včera psala , v skrytu duše jsem čekala , že mě někdo podpoří, a teď mě myšlenky zanesli někam jinam. Asi jsem zbabělá. Mám strach, že tam zase budu ležet s hadicí zastrčenou v zadku a v duchu počítat do 60 až to skončí, ale mám strach, si stěžovat a bojovat. Nevím odkud jsi, ale kdybys žila na maloměstě...Co jsou to drby. Že půjdu do obchodu, do školy, k zubaři a ženské si budou šeptat-"To je ta, co stěžovala na pana doktora." "A za co..atd." Víš na malém městě se všechno roznese - i lékařské tajemství.
Jani, mám retorzi pochvy , doktor říkal, že se asi spraví samo, pokud ne, musela bych na operaci, jinak bych mohla mít velké problémy v těhotenství. A tak musím co půl roku na prohlídku. Byla jsem v léte - v srpnu a teď mi zase přišla pozvanka na 23.1. Jani když jsem ti to všechno popsala, jak by ses v mé situaci zachovala. jestli to stihneš do 22.1 budu moc rada. Ještě jednou díky. Kamaradka Kamila Ahojky

reagovat 19.1.2002 17:27 - Jana

Chápu Tvoje obavy z toho, co by následovalo po Tvé stížnosti.Vím i to, jak se vsechno roznese na maloměstě či vesnici.Stížnost by jsi musela podat Organizaci na ochranu práv pacientů a nebo na českou lékařskou komoru-ta Ti diskrétnost určitě zaručí a je pravděpodobné že postup onoho lékaře a sestry bude vyšetřován a posuzován.Nejsem si tím jistá, ale myslím,že během vyřizování této záležitosti by jsi do toho už nemusela zasahovat a s tím lékařem se vidět, popřípadě to jít někomu vysvětlovat ústně.Nevím, jestli by důsledek toho všeho byl ten, že by onoho lékaře vyměnili. Spíš by mu udělili napomenutí a dali jakýsi "podmínečný trest". Rozhodně by se ale musel zamyslet nad svým chováním a nad tím, že se to někomu nelíbí a že to není beztrestné.Dalším pacientkám by to v nejlepším případě neudělal a to je přece také důležité.
Píšeš dále o tom rozhovoru dvou žen.Ano,je možné, že pacient musí dostat před vyšetřením či operací žlučníku klystýr a to třeba i dvakrát či třikrát.Jenomže rozdíl oproti Tobě je ten, že tam je to skutečně nutné a je k tomu důvod.Utěšovat se tím, že jsi na tom byla líp, když jsi ho dostala jen jednou, je nesmysl.Což víš sama, zvlášť když ještě víc nepříjemné než samotný výkon Ti bylo to chování a přístup.
Poradit Ti mohu dále jen to, abys toho lékaře dále vícekrát nenavštívila. I když to máš do města daleko, není přece nemožné zkusit si ve městě vyhledat gynekologa-nejlépe lékařku, která se bude chovat ohleduplně.Tvoje onemocnění není akutní,takže nic nezanedbáš, pokud si budeš jiného lékaře hledat a pak k němu půjdeš.Zkus se podívat třeba na adresy gynekologů do zlatých stránek a obvolej je, nebo se zeptej někoho z okruhu svých kamarádek či nějakých paní, které dobře znáš, aby Ti někoho poradili. Máš přece nějakou svojí důstojnost a nenecháš si narušovat svoje sebevědomí někým takovým, jako je onen lékař, u kterého jsi byla.
Přeji Ti hodně odvahy a držím palce!!!
Určitě mi napiš, jak jsi dopadla.
Ahojky Jana.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.4.2015 20:00 - Verča

rád udělám v soukromí...

Mě vzrušuje představa, že ti strkám okurku do prdele a přitom ti promačkávám vejce.

reagovat 21.9.2015 10:03 - x

Dělá se opravdu na gynekologii klystýr?

reagovat 22.9.2015 09:57 - Ne ne

Ne to jsou kecy uchykáků.

reagovat 22.9.2015 10:12 - big boss

Mě vzrušuje představa, že...

Mě vzrušuje představa, že ti strkám okurku do prdele a přitom ti promačkávám vejce.to ale zní velmi lákavě :D

reagovat 31.8.2017 15:02 - Karolína

Ahojky, nevim jak to tedy je správně, ale já jsem také byla vyšetřovaná konečníkem v době kdy jsem byla ještě panna a to hmed několikrát a z toho poprvé jsem také dostala klystýr s mým předchozím svolením. Doktor mi zkrátka řekl, že pro můj lepší pocit bude lepší když budu vyprázdněná. Je pravda, že ten stud byl velkej,vzal si na mě obrovskou stříkačku na konci s hadicí ,naplnil ji celou vodou, hadičku potřel vazelínou a zasunul mi ji hluboko do konečníku. Myslela jsem, že to nevydržím a prasknu. Po druhé už jsem použila glycerinový čípek než jsem tam šla a vše bylo ok. Nikdo mě do ničeho nenutil.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *