Kdy neužívat třezalku - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.5.2006 07:02 -

Dobry den chtěla jsem se zeptat beru prašky trental400 anopiryn cipralex10mg letrox50rivotril 05mg jestli by Třezalka vadila.. děkuji. muj meil kozoroh.ryba"centrum.cz

reagovat 4.5.2006 08:31 - http://www.nemrym.cz/www/LKBaH/metody/Lekinterakce.php

Třezalka tečkovan (Hypericum perforatum) a její extrakty obsahují komplexní směs látek, jejichž vzájemný poměr kolísá poměrně značně. Nejznámějšími složkami jsou hypericin, hyperforin a biapigenin. Hypericin je původcem fotosenzitivity po požití třezalkových extraktů, hyperforin je uváděn jako složka zodpovědná za antidepresivní účinek.Mezi závažné nežádoucí interakce třezalkových přípravků patří především indukce (zvýšení aktivity) cytochromu P450, formy 3A4. Tato skutečnost má důsledky projevující se ve snížení hladin mnohých léčiv, která jsou tímto enzymem metabolisována. Tak doško k rejekci po transplantaci srdce v důsledku snížení hladiny cyklosporinu (2) a k dalším podobným případům u transplantovaných pacientů (3), dále ke snížení hodnot AUC u digoxinu a k oslabení antikoagulačního účinku warfarinu (4). Protože k substrátům P450 3A4 patří řada dalších léčiv (dihydropyridinové blokátory Ca kanálů typu nifedipinu, řada statinů, antiarytmik, benzodiazepinů, makrolidových antibiotik, azolových antimykotik aj.), je třeba mít možnost těchto interakcí na paměti. Mezi léčiva, kde je taková interakce velmi pravděpodobná patří dále perorální kontraceptiva obsahující ethinylestradiol (zejména nízkodávkované přípravky), kde hrozí nebezpečí výskytu intermenstruálního krvácení až selhání účinnosti.Druhým typem interakcí, které byly u extraktů třezalky popsány, jsou inhibiční účinky především na cytochrom P450 2D6 (5), a tím i blokáda metabolismu látek jako např. neuroleptika a antidepresiva. Jedná se zejména o antidepresiva ze skupiny zpětného vychytávání serotoninu, beta blokátory (např. propranolol), antiarytmika (propafenon, encainid, flecainid, perhexilin), analgetikum tramadol a další (6). Je např. popsán případ hluboké sedace, pravděpodobně způsobené serotoninovým syndromem jako důsledek interakce antidepresiva paroxetinu a třezalky (7). Proto je doporučováno dodržovat čtrnáctidenní wash-out periodu mezi třezalkovými preparáty a podáním těchto antidepresiv, v žádném případě nikoliv jejich podávání současně.


reagovat 14.8.2007 13:23 - šalda

dobrý den mohu používat třezalku, když beru zolloft 50 děkuji

reagovat 14.8.2007 14:23 -

Třezalka snižuje účinek hormonální antikoncepce.

reagovat 14.8.2007 17:38 - Lostris

Na Zoloft se třezalka nemá, protože spolu s ním prý vyvolává velmi nepříjemné psychické stavy. To mi řekl psychiatr. Meduňku však můžeš nemeomezeně na jakékoli léky.S tím vlivem na ATK je to pravda.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 9.9.2012 20:19 -

bych si položila otázku opačně..Proč používat třezalku?? Na depky nezabere/stokrát lepší je Rhodiola/ a mimo oleje z třezalky je nanic..Víc škody než užitku.

reagovat 6.4.2014 11:39 - Zuzana

Na Zoloft se třezalka nemá,...

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je bezpečné užívat třezalku při zvýšené hodnotě jaterního enzymu ALT.
Děkuji za odpověď

reagovat 6.11.2014 21:42 - Verca

Jak se spolu popere Cipralex 20mg a Novo Passit? Moje dr. Na psychiatrii mi k Cipralexu na uvolnění krcniho a mezilopatkoveho svalstva ze stresu doporucila ještě večer brát Novo Passit...? Vím že je tam problém Trezalka... Ale dr.rikala,ze by to nemělo vadit....

reagovat 31.12.2014 22:09 - mima

môže sa trezalka užívať s neuroletikom sulpirid belupo?ďakujem za odpoveď

reagovat 12.3.2017 13:02 - WS

Je to jedová rostlina,kumuluje účinněk,neužívejte,je to sajrajt s mnoha vedlejšími účinky.
Lepší jiné věci.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *