Kdo stvořil Boha? Odkud Bůh pochází?

Archiv příspěvků

reagovat 30.1.2012 19:55 - brotherrr

Odpověď: Ateista Bertrand Russell napsal ve své knize „Proč nejsem křesťan“, že je-li pravda to, že všechny věci potřebují mít příčinu, pak tedy i Bůh musí mít příčinu. Vyvozuje z toho, že potřeboval-li Bůh příčinu, pak Bůh není Bůh (a jestliže Bůh není Bůh, pak Bůh není). To je jen o málo sofistikovanější verze dětské otázky „kdo stvořil Boha?“ I dítě ví, že věci nepocházejí z ničeho, takže pokud je Bůh „něčím“, i on musí mít nějakou příčinu, že?

Tato otázka má ovšem háček, protože vychází z předpokladu, že Bůh odněkud přišel (pochází) a potom je logické se ptát, kde ono místo původu je. Odpověď na tuto otázku zní, že otázka samotná nedává smysl. Je to jako ptát se „jak voní modrá?“ Modrá nepatří do kategorie věcí, kterým se dá přiřadit vůně, takže samotná konstrukce otázky je chybná. Stejně tak nepatří Bůh do kategorie věcí, které byly stvořeny nebo vznikly nebo mají příčinu. Bůh nebyl ničím zapříčiněn ani stvořen – Bůh prostě existuje.

Jak to víme? Víme, že nic nepochází z ničeho. Takže kdyby někdy byla doba, kdy neexistovalo vůbec nic, nic by nikdy nezačalo existovat. Věci ale existují. Proto tedy nemohla být doba, kdy neexistovalo vůbec nic; něco muselo existovat vždy. A tím něčím, co existovalo vždy, je právě Bůh.

reagovat 2.2.2012 00:40 - Kid Lomihnát

Jestli existuje Bůh tak by mně zajímalo co dělal před tím než stvořil zemi. Jestli jen tak seděl a koukal do prázdna, nebo co a jak.

reagovat 2.2.2012 06:10 - Jiřka

Odpověď: Ateista Bertrand...

To je neuvěřitelné, kdo může vydedukovat, že prostě někdo nebyl stvořen, že ale existuje... Jak může existovat jen tak někdo nebo něco z ničeho? Když křesťané nenajdou odpověď, uchylují se k takovýmto demagogiím. Jak jim to někdo vůbec může uvěřit, vždyť z toho lež bouchá dveřmi...
I kdo váhá, zda uvěřit, pak jistě ne z takovýchto dedukcí, které jsou nejen k neuvěření, ale i směšně hloupoučké.

Živiny pro mozek

reagovat 2.2.2012 06:39 - fifi

To není možný.Vy pánbíčkáři zasíráte doktorku pěkně.Kolik ještě otevřete diskusí o bohu?Jděte do hajzlu.

reagovat 2.2.2012 11:37 - Zvědavec

Odpověď: Ateista Bertrand...

Bůh? To je jen vnitřní stav mysli.
Vyhynou li ti, co v něj věří, přestane celej ten slavnej bůh existovat.

reagovat 2.2.2012 11:39 - Zvědavec

To není možný.Vy...

Nepůjdou do hajzlu. Jsou neuvěřitelně umanutí.

reagovat 2.2.2012 12:47 - !

Pokud bůh existuje a řídí naše kroky, tak to musí být pěkný sadista, když dopustí aby bylo na zemi tolik zla.

reagovat 2.2.2012 12:54 - Jana

To zlo si dělají lidé sami svou hloupostí. Bůh jen přihlíží, nezasahuje. Dal lidem svobodu, toť vše.

reagovat 2.2.2012 13:04 - 2.2.

Jsem toho názoru,že by věda a víra neměla stát ve vztahu protipólu.Pokud si věda nárokuje stvoření,co potom zůstane Bohu???

reagovat 2.2.2012 13:08 - ! pro Janu

To jest, oč tu běží. Sadistovi dělá potěšení hlavně to dívání. Pokud bůh jenom přihlíží a nezasahuje, proč se ho tedy lidé snaží modlením k nějakým zásahům přimět? Jestliže se bůh nijak neprojevuje, nelze jeho přítomnost ani vyloučit, ani dokázat, a tudíž jsou to pak všechno jenom spekulace.

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *