Kdo stvořil Boha? Odkud Bůh pochází?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 30.1.2012 19:55 - brotherrr

Odpověď: Ateista Bertrand Russell napsal ve své knize „Proč nejsem křesťan“, že je-li pravda to, že všechny věci potřebují mít příčinu, pak tedy i Bůh musí mít příčinu. Vyvozuje z toho, že potřeboval-li Bůh příčinu, pak Bůh není Bůh (a jestliže Bůh není Bůh, pak Bůh není). To je jen o málo sofistikovanější verze dětské otázky „kdo stvořil Boha?“ I dítě ví, že věci nepocházejí z ničeho, takže pokud je Bůh „něčím“, i on musí mít nějakou příčinu, že?

Tato otázka má ovšem háček, protože vychází z předpokladu, že Bůh odněkud přišel (pochází) a potom je logické se ptát, kde ono místo původu je. Odpověď na tuto otázku zní, že otázka samotná nedává smysl. Je to jako ptát se „jak voní modrá?“ Modrá nepatří do kategorie věcí, kterým se dá přiřadit vůně, takže samotná konstrukce otázky je chybná. Stejně tak nepatří Bůh do kategorie věcí, které byly stvořeny nebo vznikly nebo mají příčinu. Bůh nebyl ničím zapříčiněn ani stvořen – Bůh prostě existuje.

Jak to víme? Víme, že nic nepochází z ničeho. Takže kdyby někdy byla doba, kdy neexistovalo vůbec nic, nic by nikdy nezačalo existovat. Věci ale existují. Proto tedy nemohla být doba, kdy neexistovalo vůbec nic; něco muselo existovat vždy. A tím něčím, co existovalo vždy, je právě Bůh.

reagovat 2.2.2012 00:40 - Kid Lomihnát

Jestli existuje Bůh tak by mně zajímalo co dělal před tím než stvořil zemi. Jestli jen tak seděl a koukal do prázdna, nebo co a jak.

reagovat 2.2.2012 06:10 - Jiřka

Odpověď: Ateista Bertrand...

To je neuvěřitelné, kdo může vydedukovat, že prostě někdo nebyl stvořen, že ale existuje... Jak může existovat jen tak někdo nebo něco z ničeho? Když křesťané nenajdou odpověď, uchylují se k takovýmto demagogiím. Jak jim to někdo vůbec může uvěřit, vždyť z toho lež bouchá dveřmi...
I kdo váhá, zda uvěřit, pak jistě ne z takovýchto dedukcí, které jsou nejen k neuvěření, ale i směšně hloupoučké.

reagovat 2.2.2012 06:39 - fifi

To není možný.Vy pánbíčkáři zasíráte doktorku pěkně.Kolik ještě otevřete diskusí o bohu?Jděte do hajzlu.

reagovat 2.2.2012 11:37 - Zvědavec

Odpověď: Ateista Bertrand...

Bůh? To je jen vnitřní stav mysli.
Vyhynou li ti, co v něj věří, přestane celej ten slavnej bůh existovat.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.12.2017 08:25 - Pravda

Všichni jsme různou manifestací Boha. Všichni jsme různou manifestací Jednoho...

reagovat 1.12.2017 13:27 - no

nejhorší je někomu nebo na něco věřit.

reagovat 2.12.2017 17:21 - Karel

nejhorší je někomu nebo na...

Osobně si myslím že nejhorrší je když někomu vadí víra či nevíra druhých. :-/

reagovat 2.12.2017 19:29 - Petr

Osobně si myslím že...

Tak mne tedy vadí takové víry, které v nevěřícím vidí nepřátele a chtějí je podrobit. Ať si každý věří, čemu chce, ale nikomu ať to nevnucuje násilím (a nemusí jít jen o fyzické násilí).

reagovat 2.12.2017 22:01 - otto

Tak mne tedy vadí takové...

Mě na případné víře vadí pouze jediná věc. Pokud věřící překrucuje to, co se kolem nás děje a upravuje si to tak, jak mu to vyhovuje.
Např. tvrzení, že Bůh nebo Ježíš chrání někoho před třeba nemocí, zlem ap. Takovému člověku bych skoro s chutí nafackoval.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *