Kastrace

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.3.2002 11:27 - q

Neví někdo, jak se provadí?

reagovat 25.3.2002 10:37 - Jana

No tak např. u beránků do 8 dnů věku se na kořen šourku nasadí gumový kroužek, který zabrání přístupu krve do šourku a ten pak odumře a odpadne. U hřebců se pak kastrace provádí operativní cestou v narkoze.Šourek se rozřízne, varlata vyndají a zase se to zašije. Všechno za sterilních podmínek. Tak to jen ve zkratce. Doufám, že jsem Ti pomohla:-)

reagovat 26.3.2002 19:02 - Kastace

Kastrace
Tato poměrně jednoduchá operace, která udělá z vašeho hřebce valacha, zabere obvykle 10 až 20 minut. Ovšem bez náležité před a pooperační péče se tato v podstatě banální operace může změnit v problém , který vás bude stát nervy a peníze a koně v lepším případě několik dní, naplněných bolestí.

Největší otazník leží vždy za otázkou "kastrovat či nekastrovat?" Veterináři se dnes poměrně jasně shodují v názoru, že pokud nejde o koně, jenž by měl šance na úspěch v chovu, tak kastrovat. Čím déle totiž kastraci odkládáme, tím větší je šance na to, že si hříbě vypěstujene nežádoucí hřebčí manýry jako je agresivita, sklon ke kousání a štípání, nehledě na masité hrdlo a mohutný krk. Ty jsou důsledkem působení samčího hormonu testosteronu, jenž se začíná tvořit už u ročních hřebců. Musíme mít ovšem na paměti, že existuje i chování, které není ovlivněno hormony, a jemuž se naopak kůň naučil. Proto některé zlozvyky nezmizí ani po kastraci.

Kastrace se běžně provádí v čistém - ne nutně sterilním - prostředí stájí. Veterinář napřed hříbě důkladně vyšetří, což by mělo zahrnovat i měření teploty a odposlech dýchání, a zkontroluje, zda jsou obě varlata v pořádku. Může ovázat ocas koně obinadlem a na závěr mu dá protitetanovou injekci. Existují v podstatě dva způsoby kastrace a výběr závisí na osobní volbě veterináře anebo na temperamentu a chování koně. Někteří veterináři koně k operaci raději uspí a položí, jiní pracují za použití sedativ nebo místního umrtvení vestoje. Vlastní operace pak musí proběhnout rychle a přesně než přestanou sedativa působit, a pokud jde všechno dobře, je kůň v několika minutách na nohou (za předpokladu, že šlo o operaci vleže).

Protože zdárná kastrace vyžaduje nejen šikovné ruce veterináře, ale i před a pooperační péči, podívejme se, jak se lze na tuto situaci připravit. Začněme tři dny před operací (den -3), přes vlastní kastraci (den D), po níž následují další tři dny (den 3).

den -3 :
Je dobře potvrdit návštěvu veterináře a informovat ho o stavu vakcinace dotyčného koně. Pokud zvíře nedostalo v posledních třech měsících injekci proti tetanu, bude ji muset veterinář aplikovat při operaci. Rána po kastraci je totiž ideálním místem pro vniknutí bakterií tetanu. Jde- li o koně, který dosud proti TAT očkován nebyl, může veterinář odložit termín kastrace do doby než si kůň vybuduje imunitu. Zkontrolujeme varlata : při kryptorchidismu totiž může dojít k zadržení jednoho nebo obou varlat v dutině břišní. U hříbat do jednoho roku lze ještě počkat, zda se varle objeví. U hříbat starších jednoho roku, u nichž bylo jedno nebo obě varlata zadržena, bude nutná složitější operace, která vyžaduje celkovou anestezii v nemocnici.

den -2 :
Je třeba zajistit dostatek slámy na podestlání "zotavovacího" stání a čisté, prostorné místo k vlastní operaci. Ideální je čistý posečený trávník. Velkou pozornost je třeba věnovat příznakům nějaké nemoci - kašel nebo výtok z nozder by mohly znamenat odložení operace, protože operační stres zhoršuje jakoukoli chorobu.

den -1 :
Koně pečlivě očistíme, aby se veterinář při zákroku nemusel prodírat špínou a slepenými chlupy, a a bychom zabránili jakékoli kontaminaci rány. Opět si všímáme příznaků nějaké nemoci.

den D :
Před příjezdem veterináře si nachystáme box pro zotavení a nasteleme čistou slámu. Musíme počítat s tím, že po operaci jej budeme muset čistit každých 8 až 10 hodin. Mělo by jít o box na klidném místě nebo bychom měli všechny aktivity v okolí omezit na minimum. Po operaci nepo- dáváme další 2 až 3 hodiny žádné krmení, protože kůň by mohl pod vlivem sedativ krmivo snadno vdechnout. V každém případě bude kůň několik hodin lehce omámený.
V letních měsících použijeme repelent, a to hlavně mezi zadní nohy (je lépe použít sprej a zůstat z dosahu zadních kopyt; repelent by neměl v ráně způsobit žádné nepříjemnosti). Pokud doktor předepsal nějaké léky, podáváme je podle předpisu, a za 8 - 10 hodin po operaci můžeme koně čtvrt hodiny povodit. Box udržujeme čistý a dosteleme slámou. Musíme počítat s tím, že rána může slabě krvácet; krev bude smíchána s čirou nebo nažloutlou tekutinou. Pokud by se objevilo silné krvácení, pulzující krev, mohlo by to svědčit o malé krevní srážlivosti, a proto znovu voláme veterináře. Alarmující je i výskyt jakýchkoliv tkání v ráně. Může totiž jít o vyhřezávající střeva.

den 1 :
Kontrolujeme otok, výtok z rány a celkový stav koně. Je pravděpodobné, že bude poněkud ztuhlý a bude se pohybovat jen velmi neochotně, na vnitřní straně zadních nohou můžeme objevit zaschlý výtok z rány. Chuť k "jídlu" by se neměla měnit. Pokud pozorujeme depresi, nechutenství, zvýšenou teplotu - to vše jsou prvotní příznaky infekce nebo zánětu v dutině břišní - voláme veterináře. Koně ráno a večer pohybujeme 20 minut a to v klusu i cvalu. Tím podpoříme výtok z rány, čímž se proces hojení usnadní. Znovu použijeme repelent a znovu vyčistíme celý box a čistě podesteleme. Koně můžeme pustit na čistou pastvinu.

den 2 :
V tento den by už pohyb neměl dělat koni větší potíže, opět pohybujeme pokud možno 2x denně. Výtok z rány by měl být slabší a v okolí rány budeme pozorovat otok velikosti vejce do velikosti grepu. větší otok by nasvědčoval místní infekci; pokud bychom pozorovali i zapáchající výtok, voláme veterináře. Jinak zůstává vše stejné jako 1 den.

den 3 :
Je téměř navlas podobný předchozímu. Velkým nebezpečím je zástava výtoku z rány, protože pak se v břiše koně tvoří výduť naplněná tekutinou a tu musí otevřít veterinář. Dojde-li k infekci, může se vytvořit i absces, který by už vyžadoval léčbu antibiotiky. Následující dny jsou prakticky stejné, s tím, že otok v okolí rány se postupně zmenšuje. Pokračujeme v podávání léků, pokud byly předepsány. Ještě dva týdny koně pečlivě sledujeme, ale komplikace jsou v této fázi málo pravděpodobné.


reagovat 25.2.2008 19:49 - Dominika

U psů se provádí podobně jako u koní, rozřízne se šouerek, zaškrtí se chámovody a odříznou se varlata. Šourek se pak zašije. Vše se provádí v narkóze a za hygienických podmínek. U koček je to tak že se uspí, vyholí a vydezinfikuje bříško asi 10cm nad pohlavními orgány, pak se provede asi 4cm dlouhý řez, kterám se vytáhnou vaječníky ven, zaškrtí se, podváží a vejcovody se přestřihnou tak, aby jsi mohl vaječníky vyndat, pak se vše zašije a zamaže dezinfekcí.

reagovat 16.5.2008 20:08 - Standa

Asi to u všech samečků probíhá stejně. U mě to bylo tak, že mě manželka dlouho připravovala a přesvědčovala o výhodách. Provozovali jsme skupinový sex s jedním párem, kde on byl doktor. Jednou přiše s manželkou a malým kufříkem. Dělo se, co se dělo normálně akorát já najednou ležel na posteli s roztaženýma nohama. Dostal jsem několik injekcí do rozkroku, kamarádova manželka si mi sedla na břicho, jednak abych se neškubal, jednak aby mě rozptýlila a pak už to vím jen z komentáře, který u toho měla moje žena. Dva krátké řezy po starnách šourku, vytažená varlata, podvázání těch cévek a šmik. Měla je v ruce.

Následovalo zašití omytí krve, natření dezinfekcí a navlečení pemprsek. Víc mě asi bolelo břicho od kamarádčina zadečku, než od samotné kastrace. Zvláštní, že to nebolelo ani pak. Je to už dva roky. Teď jsem úplně klidný, penis se mi vůbec nepostaví a na sex nemám chuť. Manželka zato velkou a tak to řeší s jinými muži, včetně toho kamaráda, co mě vykastroval. Nechají mě koukat nebo používají jako eunucha-sluhu. Pro úplnest musím dodat, že mi teď kupuje podprsenky 75B, protože mi narostla taková prsa.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 18.2.2018 13:46 - Marek

Možná malinko netypické, ale my jsme byli s dcerou na této specializované veterinární klince na kastraci králíka: www.metropolevet.cz/kastrace-kralika-praha Hledali jsme docela dlouho nějakou kliniku v Praze, kde by tento zákrok prováděli, naštěstí jsme narazili na tuto a byli jsme moc spokojeni s přístupem zaměstnanců.

reagovat 1.6.2018 07:25 - Subik

zdraví vás sestra K, tak co...

Myslím, že je to tak. Aspoň u mňa. Čo sa týka výzoru som priemer, trochu vysportovany, ale nič extra, no nesebavedomy a nikdy som dievča nezbalil. Vždy to bolo opačne. Priťahujú ma dominy, túžim po tom, aby ma trestali (manzelkyne podvadzanie s iným mužom, pás cudnosti na penis, aby som musel polykat spermie jej milenca, či dokonca kastrácia.Ale len strangulacne gumicky presne ako píšeš). Moja manželka je celkom pekná, no nie je klasicka domina.

reagovat 1.6.2018 09:30 - luci

O domácí kastraci už se tu...

Ano,varlata na pět hodin těsně podvázat,nejlépe každé zvlášť a jsi neplodný.

reagovat 21.9.2018 14:23 - Dominik

taky bych chtěla...

Já bych se nechal vykastrovat chci být pro tebe kretén

reagovat 21.9.2018 14:33 - Dominik

taky bych chtěla...

Evelino pro tebe se stanu kreten jsem tím zajišten

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *