kardiostimulator

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.1.2004 07:25 - Lucie Kubínková

Zajímá mě, co je to stimulátor,jak probíhá jeho voperování, jaké věci musí následně dodržovat člověk s kardiostimuolátorem. Děkuji

reagovat 28.1.2004 23:12 - Tomáš

Kardiostimulace je léčbou volby při pomalých poruchách srdečního rytmu a umožňuje často pacientovi, vedle mnohdy záchrany života, vést prakticky normální život. Díky širokému výběru kardiostimulátorů je pro každého pacienta vybrán nejvhodnější typ.

Samotná implantace kardiostlimulátoru představuje malou operaci v místím znecitlivění, kdy jsou pod rentgenovou kontrolou zavedeny do srdce stimulační elektrody, tyto jsou v podkoží napojeny na vlastní kardiostimulátor. Pacient odchází do domácí péče po 3-5 dnech hospitalisace. Další kontroly zajišťuje kardiologická ambulance. Během těchto kontrol je možno pomocí speciálních programerů komunikovat "přes kůži" s kardiostimulátorem a upravit jeho chod dle potřeb pacienta.

V současné době se pohybuje životnost kardiostimulátoru v rozmezí 5-7 let, živostnost elektrod je mnohem delší. K výměnám kardiostimulátorů dochází v rámci ambulantního výkonu, kdy se na původní elektrody napojí nový kardiostimulátor.

reagovat 29.1.2004 03:45 - píšťalka

Kardiostimulator je pristroj fungujuci ako maly pocitac. Jeho ulohou je sledovat tvoju srdecnu cinnost a ak je to nutne vydavat elektricke impulzy, ktore ovladaju ztah srdecneho svalu tak, ze upravi tep na normalny rytmus a frekvenciu. Impulzy su velmi slabe a stimuluju iba srdecne tkanivo, takze pracu kardiostimulatora nepocits. Je to mala, hladka krabicka kde vo vnutri je baterka, ku ktorej su pripojene jeden alebo dva tenke, dlhe, izolovane a ohybne draty - elektrody. Jeden koniec elektrody je spojeny s k. a druhy je umiestneny v srdecnej dutine alebo komore alebo v obidvoch naraz. Po vycerpani baterky je nutne k. vymenit.

K. je vyvinuty pre chorych bradikardiou, cize pomalym srdecnym rytmom. Najmensi k. vazi 12,8 gramov a je priblizne o 40 % mensi ako standartny k.

Bezne cinnosti ako upratovanie, lahke prace na zahrade, sprchovanie, plavanie, soferovanie auta... moze sa vykonavat bez obav. Porad sa s lekarom ohladom sportovania, turistiky ci vlastnych konickoch. K. neni prekazkou v sexualnych aktivitach, ak myslis na tehotenstvo porad sa s kardiologom, ak je srdce v dobrom stave neni v tom problem. Vzdy sa nosi zo sebou preukaz o tom, ze clovek ma k. Ak cestujes lietadlom, mala by si upovedomit sluzbu na letisku uz pri check-ine, oni zaistia, aby bola pre teba kontrola bezpecna. Mobil prikladaj k uchu na druhej strane, ako mas v operovany k. a nesmie sa nosit v naprsnej taske v saku v jeho blizkosti, normalne vsak sa mobil pouzivat da. Bezne vysetrenia bez problemov su sonografia, rtg, echo, vrtanie zubov.

Vdaka k. moze clovek zit uplne normalny, profesionalny zivot :o]

píšťalka

reagovat 21.1.2005 16:28 - Marian Vidra

Dobry den,
Chcel by som sa opytat. Otec ma kardiostimulator a chceli by sme letiet. V clanku sa spomina, ze ked sa to vybavi na check-ine, tak nie je problem. Pocul som ze v pripade ked sa prejde cez detektor, tak baterka sa vybije. O aku kontrolu teda potom ide? Preukaz o kardiostimulatore poskytne otcovi jeho lekar? Maju preukazy uz nejaky EU-format, aby to akceptovali aj v zahranici? Neviem ci so slovenskym preukazom pochodim napr. v Taliansku...
Vdaka
Marian

reagovat 22.6.2006 17:26 - kikina

Me by take zajimalo, co se tedy stane pri pruchodu detektorem?

Jinak prukaz je pravdepodobne ta karticka s kterou chodi do kardiostimulacni poradny a ma ji nosit u sebe. Jeji format je dle firmy od ktere pristroj ma a udaje jsou na ni i anglicky.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.10.2016 16:03 - Robert

Ahoj, chci se zeptat jak jste...

Tytéž příznaky po operaci. U kontroly technik řekl, ze vše funguje správně. V krku knedlík a na spodní pravé straně občasné puknutí. Občas mam pocit, ze si srdce litá ze strany na stranu. KS byl impozantní na 26.9.2016 dg: bradykardye Av blokáda ll.st. Zajímá mne či je to normální a jen si na to musím zvyknou s čímž nesouhlasím. Jsem zadychany víc než před tim.

reagovat 29.12.2016 11:41 - janča1812

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,9.12 jsem prodělala výměnu kardiostimulátoru,ale mám to na jiném místě,mám ho vna levé straně jako pod žebrama.Dopoledne udělali výměnu,k večeru jsem šla domu,ale po necelé půl hodině jsem si všimla,že mi z rány teče krev,přes náplast.Jela jsem zpět do nemocnice,měla jsem kolem hematom,nechali si mě tam ještě 4dny.Potom bylo vče dobré.20.12 jsem byla na vytažení jednoho stehu,přišla jsem domu a opět krev,ale z toho místa vyndání stehu.Večer jsem jela do nemocnice na kontrolu,dali mi tzv kompresi,stáhli mi to polštářky a pevně stáhli náplastí.To bylo úterý,v pátek jsem si sundala náplast,vše dobré.Můj hlavní dotaz je,kdy můžu mít po výměně pohlavní styk.Už nic nebolí,dělámm veškeré domácí práce.Děkuji.

reagovat 29.12.2016 12:07 - jana

Dobrý den,chtěla jsem se...

tam se někdo ptal jak to chodí na letišti s kardiostimulátorem, tak v Praze když to řeknu obsluze rámu, ihned mě odvede vedle rámu, zavolají nebo ihned ke mě přistoupí kontrola, u žen žena, jinak muž, roztáhnu ruce kontrola mě projede rukama kolem celého těla, pak udělá i nohy, následují boty, kontrola je v rukavicích a je celá kontrola trvá krátce, nikdo nežádá průkaz. V cizině tam kam létám na to často zapomenu a vezmu to přes rám a nic, nic se neděje, nic se vyvypne , ani nepíská, Při kontrole na kardiu bylo vždy vše v pořádku, mám už druhý kardiostimulátor za 22 let! Nikdy s ním nebyly žádné problémy. Přes rámy chodím i v obchodech, také žádný problém.

reagovat 21.4.2017 18:59 - Iveta Brodská

ahoj chci se zeptat jak...

Moje maminka měla stejné problémy se srdcem do 4let zemřela,v 60 letech,nic ji nebolelo, vždy si přála takto zemřít.Nemějte strach ze smrti, nestresujte se u srdce je výhoda, že je to nečekaný a rychlý. Iveta

reagovat 21.4.2017 20:41 - pEETras

Ty vole Ivet co to sem píšeš za sračky? Jako souhlas, že je zbytečné se stresovat a stejně všichni chcípnem, ale to neznamená že na to budu čekat s rukama v klíně, nevšímat si nějakých varovných signálů (bolest / píchání) apod. abych si ten život neprožil pokud možno trochu kvalitně.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *