kardiostimulator

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.1.2004 07:25 - Lucie Kubínková

Zajímá mě, co je to stimulátor,jak probíhá jeho voperování, jaké věci musí následně dodržovat člověk s kardiostimuolátorem. Děkuji

reagovat 28.1.2004 23:12 - Tomáš

Kardiostimulace je léčbou volby při pomalých poruchách srdečního rytmu a umožňuje často pacientovi, vedle mnohdy záchrany života, vést prakticky normální život. Díky širokému výběru kardiostimulátorů je pro každého pacienta vybrán nejvhodnější typ.

Samotná implantace kardiostlimulátoru představuje malou operaci v místím znecitlivění, kdy jsou pod rentgenovou kontrolou zavedeny do srdce stimulační elektrody, tyto jsou v podkoží napojeny na vlastní kardiostimulátor. Pacient odchází do domácí péče po 3-5 dnech hospitalisace. Další kontroly zajišťuje kardiologická ambulance. Během těchto kontrol je možno pomocí speciálních programerů komunikovat "přes kůži" s kardiostimulátorem a upravit jeho chod dle potřeb pacienta.

V současné době se pohybuje životnost kardiostimulátoru v rozmezí 5-7 let, živostnost elektrod je mnohem delší. K výměnám kardiostimulátorů dochází v rámci ambulantního výkonu, kdy se na původní elektrody napojí nový kardiostimulátor.

reagovat 29.1.2004 03:45 - píšťalka

Kardiostimulator je pristroj fungujuci ako maly pocitac. Jeho ulohou je sledovat tvoju srdecnu cinnost a ak je to nutne vydavat elektricke impulzy, ktore ovladaju ztah srdecneho svalu tak, ze upravi tep na normalny rytmus a frekvenciu. Impulzy su velmi slabe a stimuluju iba srdecne tkanivo, takze pracu kardiostimulatora nepocits. Je to mala, hladka krabicka kde vo vnutri je baterka, ku ktorej su pripojene jeden alebo dva tenke, dlhe, izolovane a ohybne draty - elektrody. Jeden koniec elektrody je spojeny s k. a druhy je umiestneny v srdecnej dutine alebo komore alebo v obidvoch naraz. Po vycerpani baterky je nutne k. vymenit.

K. je vyvinuty pre chorych bradikardiou, cize pomalym srdecnym rytmom. Najmensi k. vazi 12,8 gramov a je priblizne o 40 % mensi ako standartny k.

Bezne cinnosti ako upratovanie, lahke prace na zahrade, sprchovanie, plavanie, soferovanie auta... moze sa vykonavat bez obav. Porad sa s lekarom ohladom sportovania, turistiky ci vlastnych konickoch. K. neni prekazkou v sexualnych aktivitach, ak myslis na tehotenstvo porad sa s kardiologom, ak je srdce v dobrom stave neni v tom problem. Vzdy sa nosi zo sebou preukaz o tom, ze clovek ma k. Ak cestujes lietadlom, mala by si upovedomit sluzbu na letisku uz pri check-ine, oni zaistia, aby bola pre teba kontrola bezpecna. Mobil prikladaj k uchu na druhej strane, ako mas v operovany k. a nesmie sa nosit v naprsnej taske v saku v jeho blizkosti, normalne vsak sa mobil pouzivat da. Bezne vysetrenia bez problemov su sonografia, rtg, echo, vrtanie zubov.

Vdaka k. moze clovek zit uplne normalny, profesionalny zivot :o]

píšťalka

reagovat 21.1.2005 16:28 - Marian Vidra

Dobry den,
Chcel by som sa opytat. Otec ma kardiostimulator a chceli by sme letiet. V clanku sa spomina, ze ked sa to vybavi na check-ine, tak nie je problem. Pocul som ze v pripade ked sa prejde cez detektor, tak baterka sa vybije. O aku kontrolu teda potom ide? Preukaz o kardiostimulatore poskytne otcovi jeho lekar? Maju preukazy uz nejaky EU-format, aby to akceptovali aj v zahranici? Neviem ci so slovenskym preukazom pochodim napr. v Taliansku...
Vdaka
Marian

reagovat 22.6.2006 17:26 - kikina

Me by take zajimalo, co se tedy stane pri pruchodu detektorem?

Jinak prukaz je pravdepodobne ta karticka s kterou chodi do kardiostimulacni poradny a ma ji nosit u sebe. Jeji format je dle firmy od ktere pristroj ma a udaje jsou na ni i anglicky.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.8.2018 09:20 - DANA

DOBRY DEN SEM PO OPERACI KARDIOSTIMULÁTORU 6.MĚSICU STALE MNE BOLÍ LEVÁ RUKA VYSŘELUJE MNE ŘI POHYBU BOLEST DONI CHTĚLA BYCH VĚDET PROČ DĚKUJI ZA ODPOVĚD

reagovat 29.8.2018 12:55 - odpověď

DOBRY DEN SEM PO OPERACI...

Asi jde o nerv, ale přesnou odpověď Vám dá Váš kardiolog. Mám třetí ICD a nikdy jsem podobný problém nezaznamenala.

reagovat 29.8.2018 19:38 - Budíček

Me by take zajimalo, co se...

Při průchodu detektorem se nestene nic; jezdím autem řídím, mám stimulátor už 24 roků, mám třetí přístroj, nemám žádné omezení, když běhám tak běhám, chodím po horách, někdy si ani neuvědomuji že mám budík!
Létáme každý rok, dříve jsem hlásil a chodil mimo rám, musel jsem projít specielní prohlídkou, sundavat boty, jednou jsem jaksi prošel rámem omylem a nic, od té doby chodím rámem a v pohodě, problém nebyl ani u operace kýly, tehdy se doktoři přeli jestli stimulátor odpojit, přivolat speciaslitu, nakonec se rozhodli neodpojovat, vše dopadlo dobře.
první budík mě vydržel 12 let a druhý 11 let, nyní mám rok třetí.

reagovat 29.8.2018 23:48 - Tak

Při průchodu detektorem se...

kardiostimulátor není taková věda. Není proč ho vypínat. ICD už je jiná liga i cenově, na něj si majzla dávejte.

reagovat 30.8.2018 16:14 - Budíček

kardiostimulátor není...

větší pozor musím dávat na brejle, abych si je nerozsedl, nebo mě je nepochcal kocour!

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *