kardiostimulator

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.1.2004 07:25 - Lucie Kubínková

Zajímá mě, co je to stimulátor,jak probíhá jeho voperování, jaké věci musí následně dodržovat člověk s kardiostimuolátorem. Děkuji

reagovat 28.1.2004 23:12 - Tomáš

Kardiostimulace je léčbou volby při pomalých poruchách srdečního rytmu a umožňuje často pacientovi, vedle mnohdy záchrany života, vést prakticky normální život. Díky širokému výběru kardiostimulátorů je pro každého pacienta vybrán nejvhodnější typ.

Samotná implantace kardiostlimulátoru představuje malou operaci v místím znecitlivění, kdy jsou pod rentgenovou kontrolou zavedeny do srdce stimulační elektrody, tyto jsou v podkoží napojeny na vlastní kardiostimulátor. Pacient odchází do domácí péče po 3-5 dnech hospitalisace. Další kontroly zajišťuje kardiologická ambulance. Během těchto kontrol je možno pomocí speciálních programerů komunikovat "přes kůži" s kardiostimulátorem a upravit jeho chod dle potřeb pacienta.

V současné době se pohybuje životnost kardiostimulátoru v rozmezí 5-7 let, živostnost elektrod je mnohem delší. K výměnám kardiostimulátorů dochází v rámci ambulantního výkonu, kdy se na původní elektrody napojí nový kardiostimulátor.

reagovat 29.1.2004 03:45 - píšťalka

Kardiostimulator je pristroj fungujuci ako maly pocitac. Jeho ulohou je sledovat tvoju srdecnu cinnost a ak je to nutne vydavat elektricke impulzy, ktore ovladaju ztah srdecneho svalu tak, ze upravi tep na normalny rytmus a frekvenciu. Impulzy su velmi slabe a stimuluju iba srdecne tkanivo, takze pracu kardiostimulatora nepocits. Je to mala, hladka krabicka kde vo vnutri je baterka, ku ktorej su pripojene jeden alebo dva tenke, dlhe, izolovane a ohybne draty - elektrody. Jeden koniec elektrody je spojeny s k. a druhy je umiestneny v srdecnej dutine alebo komore alebo v obidvoch naraz. Po vycerpani baterky je nutne k. vymenit.

K. je vyvinuty pre chorych bradikardiou, cize pomalym srdecnym rytmom. Najmensi k. vazi 12,8 gramov a je priblizne o 40 % mensi ako standartny k.

Bezne cinnosti ako upratovanie, lahke prace na zahrade, sprchovanie, plavanie, soferovanie auta... moze sa vykonavat bez obav. Porad sa s lekarom ohladom sportovania, turistiky ci vlastnych konickoch. K. neni prekazkou v sexualnych aktivitach, ak myslis na tehotenstvo porad sa s kardiologom, ak je srdce v dobrom stave neni v tom problem. Vzdy sa nosi zo sebou preukaz o tom, ze clovek ma k. Ak cestujes lietadlom, mala by si upovedomit sluzbu na letisku uz pri check-ine, oni zaistia, aby bola pre teba kontrola bezpecna. Mobil prikladaj k uchu na druhej strane, ako mas v operovany k. a nesmie sa nosit v naprsnej taske v saku v jeho blizkosti, normalne vsak sa mobil pouzivat da. Bezne vysetrenia bez problemov su sonografia, rtg, echo, vrtanie zubov.

Vdaka k. moze clovek zit uplne normalny, profesionalny zivot :o]

píšťalka

reagovat 21.1.2005 16:28 - Marian Vidra

Dobry den,
Chcel by som sa opytat. Otec ma kardiostimulator a chceli by sme letiet. V clanku sa spomina, ze ked sa to vybavi na check-ine, tak nie je problem. Pocul som ze v pripade ked sa prejde cez detektor, tak baterka sa vybije. O aku kontrolu teda potom ide? Preukaz o kardiostimulatore poskytne otcovi jeho lekar? Maju preukazy uz nejaky EU-format, aby to akceptovali aj v zahranici? Neviem ci so slovenskym preukazom pochodim napr. v Taliansku...
Vdaka
Marian

reagovat 22.6.2006 17:26 - kikina

Me by take zajimalo, co se tedy stane pri pruchodu detektorem?

Jinak prukaz je pravdepodobne ta karticka s kterou chodi do kardiostimulacni poradny a ma ji nosit u sebe. Jeji format je dle firmy od ktere pristroj ma a udaje jsou na ni i anglicky.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 21.4.2017 18:59 - Iveta Brodská

ahoj chci se zeptat jak...

Moje maminka měla stejné problémy se srdcem do 4let zemřela,v 60 letech,nic ji nebolelo, vždy si přála takto zemřít.Nemějte strach ze smrti, nestresujte se u srdce je výhoda, že je to nečekaný a rychlý. Iveta

reagovat 21.4.2017 20:41 - pEETras

Ty vole Ivet co to sem píšeš za sračky? Jako souhlas, že je zbytečné se stresovat a stejně všichni chcípnem, ale to neznamená že na to budu čekat s rukama v klíně, nevšímat si nějakých varovných signálů (bolest / píchání) apod. abych si ten život neprožil pokud možno trochu kvalitně.

reagovat 8.5.2018 06:41 - Jirka

Dobrý den, pracuji jako řidič kamionu, nevíte jestli s kardiostimulatorem mohu toto dělat nadále?

reagovat 8.5.2018 12:15 - Majka

Dobrý den, pracuji jako...

To závisí na tom, proč KS máte. Jestli jen jako prevenci nebo jste např. po 2 infarktech. Stejně si myslím, že váš lékař, kdyby to bylo vážné, by vám řídit zakázal.

reagovat 15.5.2018 21:01 - Jirka

To závisí na tom, proč KS...

Jen jako prevenci, mám občas pomalí tep, tak se bojím o praci

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *