Jóga a okolí

První příspěvky v diskuzi

reagovat 29.11.2006 15:43 - Richard

Ahojky všichni! Byl jsem vyzván Majdou,abych otevřel téma Jóga. Takže- jen abychom se bavili o tom samém: jóga v sánskrtu,neboli domovském jazyku jejího vzniku znamená "sjednotit,splynout,spojit". První autor,který definoval jogu před více než 2500 lety byl mudrc Patandžálí jako "čitta-vrtti-nirodáh" - což znamená - zastavení pohybu mysli (zklidnění mysli).Jóga je tedy v podstatě stavem mysli. Dosáhnout stavu bez myšlenek (které nás ovládají,ale nejsou námi) je velké umění. Zklidnění mysli je nehmotným úkonem.A protože v naší západní kultuře jsme zvyklí více vše vnímat přes hmotno- tělesné prožitky,byly vyvinuty pozice těla (ásány),které nám pomáhají soustředit svou mysl jednobodově - na (hruběhmotné) tělo.A tím se vlastně přes tělíčko dostáváme na dušičku. Richard Holický - poradna "Jóga"

reagovat 29.11.2006 18:59 - mazlik

je to sice úžasné,co píšeš,ale má to ještě druhou stránku.Kdo se trochu vyzná v čínské medicíně brzy pozná,že jednotlivé ásány protahují dráhy různých orgánů a tím blahodárně působí na protékání energie.Na zastavení myšlenek příliš nevěřím.mozek totiž nic jiného neumí než produkovat myšlenky.Na zklidnění ano souvisí to jednak s tokem energie,jednak se nauačíš vnímat své tělo a pozorovat a relaxovat svalová napětí.A co máš v těle,máš i v mysli.Jsou to spojené nádoby.Vím trochu o čem mluvím,cvičím asi 38 let.

reagovat 2.1.2007 22:05 - jirka

teda mazlík ten se vyzná, ale

richard má zase něco do sebe. :-)

indie je něco ,teda řeknu vám.

po pár letech návštěvy tu zem milujete, nebo nenávidíte.hrozně hodní a skvělí lidé.

nemluvě o fantastických učitelích a jejich zajímavých cestách životem.já cvičím zase tibetské cviky, které by se dali zahrnout do dynamické jógy.hodně se pracuje u toho z dechem,a v meditaci zase s myslí.přidal jsem k tomu hatha jogu, a začíná se mi to líbit ještě víc.rozpitvávat filozofické traktáty mě už nebaví, je to pro mne ,jako cestovat prstem po mapě s báglem na zádech.já radši trochu riskuji, protože cvičit fajn techniku na kundalini je osvěžující zážitek.

reagovat 3.1.2007 09:22 - mazlik

Ty tibetské cviky mě zajímají,souhlasím s tebou,že pitvání filosofických traktátů je trochu nezáživné,navím mám dojem,že tyhle věci jsou hodně osobní a zážitkové,takže v podstatě neopakovatelné a individuální,v knize se dočtu o cizích zážitcích,člověk nesmí být zklamaný,když jeho cesta vypadá jinak,asi je lepší si užít své poznání než cizí.

reagovat 1.2.2007 21:45 - Majda

No já jsem taková slavná a ani o tom nevim. Teprve dneska jsem vás tu objevila a koukám, že se nikdo neptá. No tak mě tu máte:)

Mazlik cvičí už 38 let? To už lítáš na koberci ne?

Jirko ty jsi úplně jako můj starej. Když jsem se ho ptala co chce k narozeninám tak řekl že nic, že se vzdal všech svých snů a přání, že je takový novodobý budhista. To já zase vim, že by chtěl navigaci, ale na tu nemam:(

Johne ty neslibuj a nemachruj!

A Richarde ty mi prosim tě poraď. Já jsem taková veselá, skotačivá povaha a jóga mě hrozně zajímá a přitahuje, ale jsem taky takový lenoch víš. Prostě se nedokopu bejt pod takovym diktátem a každý den ve stejné době na stejném místě nejlépe ve stejném úboru atak.. Ale zároveň bych přesně takhle pravidelná být chtěla. Tak co mám dělat?

A ještě otázečka. Na co všecho je prospěšné cvičení s kruhem s tou obručí však ty víš. A není to nebezpečné třeba na klouby(kyčle?)

Na to totiž líná nejsem.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 6.9.2009 21:04 - cesty k sobě

pár příspěvků na toto téma naleznete i na internetové televizi :http://www.cestyksobe.cz/novinka - cesta Toltéků :http://www.cestyksobe.cz/serialy/cesta-tolteku.htmlhttp://www.facebook.com/group.php?gid=129042922329&ref=mf

reagovat 10.9.2009 12:17 - Melody

Jógu můžete cvičit také s osobním instruktorem, kterého vám zajistí agentura.
www.yogaandbeauty.cz

reagovat 31.3.2015 15:12 - adelaflickova

je to sice úžasné,co...

Jóga je podle mě nezajímavá.

reagovat 31.3.2015 22:27 - Patrik

Jóga je podle mě...

Dyt tě nikdo nenutí sem lézt...

reagovat 1.4.2015 07:55 - Normální

Toltécká jóga - to si budu pamatovat :-))

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *