Je prospesne umet odpoustet???

První příspěvky v diskuzi

reagovat 16.11.2009 19:11 - Markyza

Toto tema jsem se rozhodla zalozit prave,proto ,ze v mem zivote byli chvile kdy sem touzila po odpustení,ktere sem citila tak,ze paklize ho nedosahnu tak se zastavim na miste ,ktere me v mem zivote neposune dal...............A to me desilo.Usilovat o odpusteni a ziskat odpusteni, jak v Duchovnim vyznamu ,ale i Lidskeho je vyznamnou soucasti bití naseho zivota vsech.Stim samozrejme neslucitelne souvisí í davat druhym sva odpusteni.Tak se pripojme ,zde kazdy jak vnimame odpusteni co pro kazdyho z Nas znamena???A je to skutecne tak dulezite???A co pro nas znamenaji/odpusteni/???

reagovat 18.11.2009 15:49 - Bára

Mě se výraz a myšlenka "odpuštění" nelíbí, znamená to, že něco nebo někdo se zachoval špatně. Myslím si, že není špatně ani dobře, nýbrž prostě že JE a že se STALO. Mým cílem je smíření se s tím co bylo, co kdo (já) udělal nebo neudělal a ne hodnocení situace jako špatné, odpouštění a tím se stavění do pozice soudce a toho, který má právo odpouštět.

reagovat 18.11.2009 17:03 - ?

?

reagovat 18.11.2009 19:41 - Lu - kuk

Pokud třeba otec v dětství někomu ublížoval, např.: sexuálně zneužil dcerku, tak to se odpustit prostě nedá. V té dívce se to drží celý život... Mě táta bil, když jsem byl jako kluk. Jasně. Nařezáno dostal od rodičů někdy za něco skoro každý z nás, když byl dítětem. Ale mě táta seřezal, když měl třeba jen blbou náladu a kvůli každé blbosti. měl jsem strach přinést ze školy špatnou známku v žákovské knížce. To jsem uvažoval i o útěku z domova, jaký jsem měl strach z bolestivého výprasku, či dokonce myšlenky na sebevraždu. Ano, už v 7 letech jsem chtěl skočit pod vlak, protože jsem dostal čtyřku z matematiky, z písemky. Už od 7 let vím, jaké je to ležet na kolejích a čekat až přijede vlak, který mi rozdrtí lebku. Ale zdravý rozum tenkrát zvítězil. Mám strach z bolesti a proto jsem se výprasku vždy velmi bál a dodnes se bojím všeho, co souvisí s bolestí. Můj táta ve mě vybudoval takovou bázlivou povahu. Nemohu mu odpustit. Mamka je už 20 let rozvedená a 20 let jsem svého otce neviděl, protože ho nechci vidět. Myslím si, že nelze odpustit něco, co jeden druhému provádí do takové míry, až to změní jeho psychiku k horšímu možná až do konce života

reagovat 18.11.2009 20:56 - Hela

Pokud třeba otec v dětství...

Kdysi dávno se mě pokoušela moje tchýně citově vydírat, vždycky něco naintrikovala a pak prohlašovala, že "odpouštět je božské". Jsem od té doby na to úplně alergická. Nikomu nic nechci odpouštět - odpuštění je jednostranný krok a většinou vidím, že odpouští ti dobří (mnohdy jsou v situaci úplně nevinně) jen kvůli svému svědomí, aby nebyli s někým ve při a mnohdy ti, kteří tuto situaci způsobili o to ani nestojí, je jim to jedno. Jsem pro oboustrannou dohodu, která znamená omluvu vinníka a přijetí omluvy toho druhého.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 12.10.2016 21:10 - Marcel

"Odpustit je jako propustit vězně a uvědomit si, že tím vězněm jsi byl ty sám."

reagovat 12.10.2016 21:28 - Jéje

"Odpustit je jako...

Já matce odpustila a stala jsem se otrokem. Tak jsem ji odřízla a jsem konečně ten propuštěný vězeň.

reagovat 12.10.2016 21:49 - Marcel

Já matce odpustila a stala...

Ale ono to je o vnitřním odpuštění, které nemusíme před daným člověkem vůbec vyslovit. Někdy se třeba dokáže odpuštit, až daný člověk zemře. Je to vždy o tom, kdo odpouští, kdo již dál v sobě nenese křivku, která se vždy na nějaké úrovni objeví - třeba, že se začneme jednou chovat podobně jako daný člověk nebo se třeba křivda projeví nějakou vnitřní nemocí. Odpuštění má proto často léčebný efekt. Ale není to opravdu odpuštění v smyslu" Jo, tak já ti teda odpouštim" Je to opravdu vnitřní zážite toho člověka, který odpouští, je to vnitřní pochopení, rpoč daný člověk jednal, tak jak jednal, je to o tom, že již dál něchcete mít v sobě tu křivdu, nechcete si dál vpomínat na to, jak vám někdo ublížil - rpostě to vše chcete opustit a žít dál nezatíženě.

reagovat 12.10.2016 21:51 - Marcel

Ale ono to je o vnitřním...

Takže odpuštění vůbec neznamená, že se musíte dál s daným člověkem stýkat. Znamená to, že již k němu nechováte nenávist a jste svobodní.

reagovat 12.10.2016 22:38 - Jéje

Takže odpuštění vůbec...

vždyť to píšu.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *