Jdou vám na nervy mobilní telefony?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 13.11.2004 09:58 - Pavel

Ahoj. Teď možná píchnu do vosího hnízda, ale zeptám se. Zajímalo by mě, proč si tolik lidí tak oblíbilo mobilní telefony. Já mám zato, že tento přístroj, máte-li ho neustále u sebe, pro vás nepředstavuje svobodu, ale obrovské omezení. To proto, že jste neustále k zastižení, kdekoliv a kýmkoliv, neustále vás někdo otravuje. To, že jste neustále "na povel" vyvolává v člověku trvalý stres. Mnoho lidí dovádí neustálé zvonění téměř k nepříčetnosti, ale vypnout to nedokážou. V létě na koupališti, to je katastrofa. Každý vyběhne z vody a hned se podívá, jestli někdo nevolal. Můj kamarád jel v létě k moři a objednal si roaming. Bez mobilu to přece nejde! Již druhý den mu volal šéf, ať se okamžitě vrátí do práce. Viděl jsem i, jak člověka málem přejelo auto, když psal SMS, nerozhlédl se a vstoupil na silnici. I pád cyklisty z kola, který mobiloval za jízdy. Lidi, proč se necháte tak omezovat?
Nejhorší je, že řada lidí ztrácí vůli mobily vypínat. Raději budou "pěnit" a přijímat jeden hovor za druhým, než aby řekli dost, vypínám! Podle mě představují mobily trvalý stres a lidská psychika dostává řádně zabrat.
V hospodě je to to samé. Neustálé pípání, mnoho lidí do sebe ryhle "nahází" oběd a honem pryč, vždyť už zas ho někdo shání, nebo jí, v jedné ruce vidličku a v druhé mobil a řvou do toho na celou hospodu. Ani v kině či divadle není klid. Žádné upozornění ani zákazy problém neřeší. Mluví se o vlivu mobilů na zdraví, podle mě je největší vliv ne na možnost vzniku rakoviny, ale na psychiku, člověk, který se stane otrokem mobilu se může psychicky sesypat a skončit v Dobřanech...... Lidi, nenechte se takhle ničit! Již teď je toho na nás plno, milióny aut, bouračky, problémy v práci, stupidní "krváky" v televizi, kriminalita, propouštění. Jděte se občas projít do lesa, třeba podél potoka, na houby, či někam na výlet, nebo si zajděte do hospody, dejte si dobré pivo či plný talíř něčeho, co vám chutná. Ale, proboha, bez mobilu! Že to nejde? Jde to! Žádné ztišení zvonění, vypněte to úplně a ještě si přesměrujte hovory na číslo, které neexistuje. Až vám někdo zavolá, dostane "halali-volané číslo neexistuje" a za chvíli to vzdá.

Samozřejmě nejlepší by bylo, vytvořit místa, kde mobilní telefony vůbec nefungují. Nad tím nápadem jsem několik měsíců trávil večery. Protože dělám do VF techniky, nakonec se to podařilo. Vložením rušivého signálu do obou pásem mobilních operátorů je možné na omezenou vzdálenost mobily úplně vyřadit z provozu. Signál náhle vypadne a je konec. Mobil bez signálu je jako auto bez benzínu. Zkusil jsem to v hospodě, kam občas chodím. Když skupina lidí, která seděla vedle mě zjistila, že nemá signál ani jeden operátor, řekli si: "Sláva, alespoň nás nebudou otravovat!" Chytil jsem se za hlavu. To opravdu tolik lidí ztrácí vůli vypnout si mobil, když nechci otravovat, to radši uvítají ztrátu signálu? V té hospodě, to byla najednou taková pohoda, lidé seděli u stolů, popíjeli a povídali si, v klidu jako před pár lety a neustálé otravné pípání mobilů zmizelo jedním šupem. Kam jsme to již dospěli? Nenechte se tak omezovat a vypínejte to. Nechtějte skončit v rukou psychiatrů. Za to přece žádný mobil nestojí.

reagovat 13.11.2004 10:34 - b.

Mobily, to je opravdu něco strašného. Dovedu pochopit, že v určitých situacích a určití lidé, musí mít mobil zapnutý neustále. Ale praxe je úplně jiná. Spousta lidí si vůbec neuvědomí, že obtěžuje svoje okolí svými zbytečnými a stupidními hovory, asi tak, jako kuřák nekuřáky cigaretou. Rozhovory typu"už jsem nakoupila a jdu domů"aj. myslím nejsou nezbytně nutné a jsou trapné.
Ze všeho nejvíc mi jdou na nervy hovory cestovatelů, kteří mají potřebu se předvádět a známým a celé rodině telefonovat ještě ve chvíli, kdy už letadlo roluje k rozjezdové dráze. Letadlo sotva dosedne, už zase každý honem mobil zapíná, aby náhodou o nic nepřišel po pár hodinách letu a to i přesto, že cestující jsou upozorňováni, aby mobily zapínali až po opuštění letadla. Zažila jsem dokonce po návratu z dovolené při celní kontrole, kdy nějaká spíš hloupá než chytrá paní podnikatelka cítila potřebu před 150 pasažéry řešit, jestli ten její zástupce vyhodil"toho zaměstnance",byla trapná a myslela si, že je důležitá. Říká se a teď to musím napsat přesně"když nejde o život,jde o hovno". Jenomže lidi, pro které je mobil droga, to nepochopí. Přitom jsou svým způsobem chudáci, jedou na dovolenou odpočinout si a přitom pořád něco řeší na dálku svým mobilem, bez ohledu na to, jestli se to ostatním líbí, nebo ne. Už i lékaři musí mít upozornění na dveřích, aby pacienti vypínali mobily. Člověk, který tomu propadne, by se asi zbláznil, kdyby nebyl pár minut v pomyslném kontaktu se svými známými.

reagovat 13.11.2004 13:53 - Iris

Jak si tak procitam Vase nazory, musim rict, ze z casti mate vazne pravdu, mobily jsou vazne vsude a kdyz se na to clovek zameri, je to alarmujici. Nemyslim si ale, ze by bylo reseni vypinat telefony - tim, ze vypnete telefon, nevypnete vsechny stresujici faktory, ktere na Vas pusobi...pro me je daleko vetsi stres mit mobil vypnuty, nebo ho zapomenout doma, nez ho mit u sebe..myslim, ze se chovam tak, abych neobtezovala sve okoli hlasitymi hovory nebo pipanim klavesnice a mam daleko vetsi "klid" kdyz vim, ze me nikdo neshanel a ze je vsechno v poradku. Mam takove povolani, kdy se ode me ocekava, abych byla na prijmu - tak me napadlo, ze lidi nejsou az tak nervozni z mobilu samotnych, jako spis z toho neustaleho stresu z prace - pozoruju to sama na sobe.
Popravde si zivot bez telefonu uz ani neumim predstavit, protoze nemam sanci casto se stykat se svymi blizkymi a pocit, ze vim, ze synovec vyhral skolni soutez a babicka je zdrava je k nezaplaceni...
Je ale fakt, ze lidi typu "radoby podnikatele" kteri resi propousteni zamestnancu v preplnenem dopravnim prostredku jsou vazen chudaci.
Navrhuji zlatu stredni cestu kterou v pohode zvladam - mobil ano, ale predevsim pro pocit klidu a jistoty, ze doma je vsechno ok!
PEKNY DEN VSEM!

reagovat 13.11.2004 19:41 - Pavel

Mnohdy je to ještě horší než s tou cigaretou. Já tedy nekouřím ani nejsem zastáncem cigaret, ale když se jdu třeba najíst do hospody, někdo přijde, sedne si vedle a zapálí si, nějak mi to nevadí. Sice mi to zrovna nevoní a je to neohleduplné, ale nevadí mi to. S tím mobilem je to mnohem horší. Pokud někdo začne povídat na celou tramvaj či restauraci, koho miluje a s kým se právě rozvádí....toto je hulvátství nejhoršího stupně. Je to asi tak "ohleduplné", jako nastoupit do plné tramvaje a zapálit si. Telefonní rozhovor, zvláště takového charakteru, je velmi soukromá záležitost. To bychom za chvíli mohli zrušit veřejné WC, a když to na nás přijde, jít prostě na tu ulici taky. Naše soukromé záležitosti bychom rozhodně neměli řešit na ulici před cizími lidmi. Že nás cizí hovory ruší, je dané tím, že člověk se podvědomě soustředí na telefonní "monolog", zatímco přímé rozhovory ostatních lidí tak nevnímáme. Navíc mnoho lidí mluví do telefonu mnohem hlasitěji. Za to nemůžeme, lidská psychika takhle funguje.
I v telefonní budce jsme odděleni skly a ve starých budkách jsme se běžně i zavírali. To právě kvůli zajištění soukromí, aby kolemjdoucí neposlouchali náš hovor.
Z člověka, který propadne mobilu, se za chvíli opravdu stává chudák. Nejhorší je, že počet takto postižených lidí neustále stoupá! Stačí se zaposlouchat do rozhovorů třeba v tramvaji. Mobily jsou jedním z nejčastějších témat. Na ulici potkáváme řadu lidí, kteří jdou, tupě zírají do malých klávesnic a neustále ťukají zcela zbytečné esemesky.
Že bez mobilu ztratíte kontakt se svými blízkými? Určitě ne. Jezdím na dovolenou každý rok a vzít si mobil s sebou by mě nikdy nenapadlo. Přesto v telefonním spojení jsme denně. Každý den zavolám domů, v dobu, kdy si domluvíme, třeba někde z budky a na normální, drátovou linku. Toto je něco jiného. To proto, že oba víme, že se rozhovoru můžeme věnovat, že nevyrušujeme, že dotyčný právě neřídí auto po dálnici či nestojí v přeplněné tramvaji se dvěma taškami nákupu, a já že se zrovna nekoupu či nejím. Že prostě máme možnost mluvit. Na to stačí obyčejná karta X, nakonec je to mnohem levnější a co neprovoláte v cizině, v klidu "dojedete" doma.
Z člověka, závislém na mobilu se může brzy stát doslova "cvičená opice", zvyklá jen plnit povely. Skutečný chudák. Takový život se pak stane utrpením. Každý si na něj dupne. Že mobil znamená svobodu? Spíše pravý opak, úplnou ztrátu soukromí a neustálý stres.
Pokud vás zaměstnavatel nutí být neustále na příjmu, dopouští se svým jednáním trestného činu. Mluvil jsem o tom i s jedním právníkem. Minimálně jde o omezování osobní svobody, a pokud by hrozil propuštěním, pak i vydírání. V případě trestního oznámení by pravděpodobně neuspěl.
Bez telefonu si dnes život představit také neumím. Mám ho doma, navíc na něm mám internet, alarm. Paralelku mám i v koupelně a provolám celkem dost. Ale ze svého a nikoho nenutím, aby musel moje hovory poslouchat a sám také nemám zájem o vyřizování hovorů na ulici. Neměli bychom zapomínat, že účel mobilních telefonů byl původně zcela jiný-jako si zavoláme ze svého bytu, kanceláře, abychom totéž dokázali i ze svého auta. Tedy ze svého. Ne v tramvaji, kině či na ulici.
Jak tedy nepropadnout mobilu? NEKUPOVAT! Pokud koupíte, používejte jako každou jinou věc, třeba rádio, TV či PC. Tedy ano-ne, chci-nechci, zapnout-vypnout. Podle nálady. Také si jednou pustím rádio, jindy film na videu, jindy internet-a jindy zase všechno vypnu a začtu se do nějaké knížky. S tím mobilem je to úplně stejné. Mít ho neustále u sebe znamená omezení, protože vás každý může rušit i zcela zbytečnými hovory. Že jsou vaši blízcí a známí zdraví a v pořádku je skutečně neocenitelné, jde to však řešit jinak. Můžete jim zavolat domů v době, kdy na to máte oba čas. Pokud máte čas na sledování televize, zvládnete i tohle a nemusíte to řešit někde za pochodu na ulici.

V kině, divadle, u lékaře a v restauraci je to skutečně katastrofa. Lidé závislí na mobilu ztrácí vůli telefon vypínat a jakékoliv zákazy se míjí účinkem. Byl bych proto, aby byly zřízeny restaurace bez mobilního signálu, stejně jako máme místa pro nekuřáky. Jak? V tom případě nastupuje opět technika. Řešit současnou situaci záměrným rušením signálu přijde mnohým z vás doslova postavené na hlavu. Co jiného však dělat, když žádné jiné metody neuspějí?

reagovat 13.11.2004 22:56 - Ne-mravní hlídka

Náhodou, je to vymyšleno skvěle! Každý občan této planety si koupí a financuje provoz svého osobního policajta. Když se data souřadnic jednotlivých telefonů vzájemně propojí s daty z bankovních účtů, platebních terminálů, odečítačů mýtného a jízdného, tak máme detailní přehled o pohybu a činnosti každého člověka. No není to úžasný Matrix?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.10.2017 03:25 - mobilne

Mobil jsem kontroloval jen obcas, jednou za 2-3 dny, jinak lezel v praci ze zcela vypnutym vyzvanenim. Kdyz jsem mel od znameho zmeskany hovor, zavolal jsem zpet. Obcas nekdo silel, kdyz jsem hodinu neodpovidal, pak si lidi zvykli. Dnes uz simka dokonce propadl, takze mobil pouzivam jen k tisnovemu volani, v nadeji ze nebude zrovna vybita baterka.

reagovat 4.11.2017 18:01 - Honza

Vlákno založený před třinácti lety, hm hm. Tenkrát jsem to ňák nevnímal, ale neska teda musim říct, že to, co tady před třinácti lety popisoval Pavel, neska už taky vidim každej den. Mobily v hospodě, to je kapitola sama pro sebe. Dvě holky nebo partička holek spolu vlezou do hospody, dřepnou si k jednomu stolu, potom každá vytáhne chytrolína a už se věnuje jen a pouze jemu - spolu už se nebavěj... Tak proč teda vlastně spolu do tý putyky dou? Ve vlaku, v autobuse, v tramvaji nebo venku na zastávce to je taky krásnej vobrázek. Stojí tam deset mladejch lidí, devět z nich má na uších sluchátka, v pracce mobil a vejraj do něj, a ten desátej ho má přilepenej u ucha a mektá do něj. Umim si představit, jak to asi maj doma - když mobil používaj i jako budík. Ráno jim zazvoní budík na mobilu, takže hned čapnou mobil, aby ten budík vypli, ale pak už ten mobil jen tak nevodložej. Kluk začne po probuzení holce lízat kundu, a vona si u toho hraje s mobilem. Pak ji začne mrdat zezadu, a vona si u toho hraje s mobilem...
Lidi, že se v tom poznáváte? Že mobil nevodkládáte ani při šukání?

reagovat 4.11.2017 18:27 - Nauč

Vlákno založený před...

se šukat, pak si u toho žádná nebude hrát s mobilem.

reagovat 4.11.2017 20:36 - Honza

Já jsem tudle slyšel v rádiu, že v Americe ve státě Hawaii ve správnim středisku Hovnolulu je zakázaný při přecházení ulice vejrat do mobilu.

Počitám, že to časem dorazí i k nám. Myslim ten zákaz - vejrání už dorazilo.

reagovat 4.11.2017 21:05 - Tony

Ještě nebyly mobily a přesto mne člověk který má věčně u ucha mobil irituje.

Vždy si na ten vtip o chlapíkovi, který měl spálené ucho. Když se ho ptali, jak k tomu došlo, tak řekl: "Manželka mi nakázala, že mám žehlit a při tom žehlení zazvonil telefon, a tak jsem ho zvedl. Zeptali se ho, proč má teda spálené druhé ucho, odvětil, ten telefon zazvonil podruhé.

To ještě neexistovaly dnešní mobily ale byly to telefony klasické, oddělitelné.

Jenže když vidím magora, který má telefon věčně u ucha, tak si vzpomenu na ten prastarý vtip se žehličkou.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *