Jasné osvětlení a brzké vstávání proti depresím - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 15.10.2004 15:48 - Martin

Mam ten pocit, ze nekde nekdo rekl, ze se ma hodne svitit a pak to po nem kazdy chytrak papouskuje. Ja osobne mam radeji svetlo tlumenejsi, hlavni je at ma prijemnou teplou barvu. Bile zarivky ve mne vyvolavaji pocit ze je pulnoc i kdyby bylo poledne. Proste cim vice a intenzivneji se sviti, tim mam vetsi pocit, ze dny jsou kratsi. A pustit si rano po probuzeni takovou svetelnou bombu, jak se pise v clanku, tak to by asi nebyl prijemny zacatek dne. Co myslite? Jake mate zkusenosti?

reagovat 16.10.2004 09:49 - coroner

Článek vychází z tradičního pojetí jakýchsi bytostí, které reagují na všechny podněty stejným způsobem, což je zásadní omyl.
V rámci zachování polarit, které jsou k existenci života na Zemi nezbytné, existují dvě základní skupiny lidí, které na stejné podněty reagují naprosto opačným způsobem.
Krajní polarity - světlo a tmu - při umělém osvětlení většinou redukujeme na více nebo méně světla, což tvoří (můžeme-li si vybrat) zároveň přirozenou kompenzaci "naturelu" příslušné skupiny lidí, do jaké náležíme.
Když si vybrat nemůžeme, mohou se negativní dopady projevit třeba ve zmíněném poklesu imunity a depresích.
Nesmíme však zapomenout, že u druhé skupiny dochází k poklesu imunity a depresím právě při nadbytku světla.

reagovat 16.10.2004 12:46 - Petr Pavelka

Je známou skutečností, že podzim sám o sobě vyvolává melancholii až deprese. Člověk si více uvědomuje v tomto období své nedostatky a trable. V extrémním případě to může skončit i dobrovolným ukončením života. Tma, zima, šero... To jsou vlivy, které tyto depresivní stavy mohou významně zesilovat. Jindy ale působí tma, šero či intimní osvětlení spíše romanticky. Je dobré si uvědomovat popsaný vliv podzimu a případnou depresi brát jako běžnou, přechodnou indispozici. Prostě s rozumným nadhledem a nenechat se jí ničit. Prudké světlo, zvláště po ránu, rozhodně není ničím příjemným a spolu s cestou do práce to může být samo o sobě depresivní.

reagovat 17.10.2004 22:39 - Luboš Mudroň

Pracuji jako světelný technik a projektuji osvětlení a ze zkušenosti vím, že potřeba světla je záležitost značně individuální a také vývojem během historie je dána naše potřeba světla. Doma preferuji teple bílé světlo velmi nízkých intenzit - max. 20 luxů. V kanceláři je mi příjemné světlo o intenzitě 500 - 2000 lx, jasně bílé bez teple bílého zbarvení - jasně vím - jsem v práci, musím dělat. Večer při víně si nedovedu představit pod jasně bílou zářivkou, to chce svíčku a tak 5 lx, možná i méně. Když v práci studuji plánky, vyhovuje mi 2000 lx, při počítači maximálně do 500 lx. Deprese z nedostatku světla nemívám, organizmus v zimě odpočívá a je zvyklý na nižší dávky. Přesvětlování není vždy dobré, jednak je to energeticky náročné a jednak mi to přijde proti přírodě. Podívejte se například na bitvu astronomů s osvětlovacími techniky o "světelné znečištění". Já sám se rád podívám na hvězdy a pokud projektuji osvětlení kostela, snažím se ho udělat kulturně, aby to nebylo opálené světlem, ale aby kostel byl architektonicky zajímavě nasvícen a abych vytvořil spíše tajemno a mystiku, než to oplácat ze všech stran. Srovnejte sv. Jakuba a sv. Barboru v Kutné Hoře - který se vám líbí více ? Takže bych řekl - ano, světlo v každém případě potřebujeme, ale inteligentně a s rozmyslem navržené.

reagovat 19.10.2004 14:12 - wiw

Prosim Vas, ja Vas citam pravidelne a Vy vynechate RAKA??? Kde je rak???

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 20.3.2008 17:53 - Libuše

Také nemůžu souhlasit s tím, že by mi brzké vstávání přidávalo na náladě, je tomu přesně naopak. Lidský organismus je nastaven nejenom na denní biorytmus, ale také na sezónní. V zimě máme přirozeně větší potřebu spánku než v létě. Čím více se přirozeným biorytmům bráníme, tím více se dostáváme z rovnováhy a tím více jsme nemocní.To, že si někdo dělá z podzimu léto tím, že si rozsvítí v pět ráno na plné koule, mu možná zlepší náladu, ale myslím, že se to projeví někde jinde na jeho zdraví či psychice. Navíc bych ráda věděla, jak dlouho mu takový režim vydrží...

reagovat 25.11.2009 20:22 - Klára L

Použití světla jako léčby má smysl jen tehdy, pokud to člověk potřebuje, není to pro všechny. Ale únava, přejídání se sladkým, nekoncentrování se, podrážděnost, porucha spánku a libida .... v souvislosti s úbytkem světla se světlem ovlivnit dá, deprese taky. Informace viz wwwsvetlo-lecba.cz. K

reagovat 28.12.2014 19:55 - Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích


Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

reagovat 28.12.2014 20:23 - nevím

Použití světla jako...

jestli jsem depresivní. Ale nesnáším tmavé dny, když je hodně zataženo, tak se musí svítit. Silné zářivkové osvětlení, to mám rád. Pokud v práci kolegové svítit nechtějí, v kanceláři je pak šero, tak to je pro mě velmi nepříjemné.

Miluji sluneční svit, když po dnech s velkou oblačností přijde jasná obloha, to je skvělé. A mám rád silné osvětlení místností. Doma na pokoj 18m2 mám ekvivalent tří stovatových žárovek.

reagovat 28.12.2014 21:31 - Kikina

jestli jsem depresivní. Ale...

Tak to mi věř, že depresivní nejsi a o skutečné depresi nic nevíš. A to buď fakt hodně rád.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *