Jak mohu víc milovat? - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 15.6.2011 19:31 - ?

Dokázal by někdo stručně vyjádřit, co tímto blábolem chtěl autor říci?

reagovat 15.6.2011 23:03 - Enja

Ano souhlasím, je to dost těžký text, zřejmě ne zcela dobře přeložený, ale autor nám chce nastínit rozdíl mezi živočišnou touhou a tou skutečnou láskou.
Chtíč nebo-li slepá vášeň se podle autora pozná tak, že člověk chce "více milovat". Je to podle něj, jen jakýsi znak nelásky, je to rys člověka ještě netknutého pravou láskou.

Na rozdíl od toho pravou lásku přirovnává ke kruhu, tu již není možné více zdokonalovat, stejně jako není možné, aby byl kruh ještě kulatější.
Skutečná láska, je přirovnána ke vzletu vědomí do vyšších sfér, jakmile ji začnete mít, přestanete se po ní ptát, stane se jakousi vaší součástí.
Navrhuje způsob jak k tomu dojít, je třeba překonat to tělesné, pudové a zaměřit se na cosi ve svém nitru, cosi nezměřitelného. Mluví o tom, že ten pravý cit nemá své vrcholy a pády, ale je to nekonečné putování jen po pomyslných vrcholcích.

Láska je podle něj jen jakýsi vedlejší produkt rozvíjejícího vědomí čili květů, stejně jako vůně.
Je to jakoby chtěl říct, že vůni květiny nenajdeš, pokud nebudeš mít její kořen.

Stejně tak skutečnou lásku nezískáš, když budeš používat pouze své hmotné tělo- tedy kořen.
Podle autora, ten kdo tu skutečnou lásku ještě nezakusil, nemůže ji ani nikomu dát. Je prázdný, prostý voňavých květů, jeho jaro ještě nenastalo.
Jakmile to jeho "jaro" přijde, začnete se okamžitě měnit,jeho květy se rozvinou a vůně se bude rozlévat všude kolem, ostatní to z ucítí a budou k němu přitahováni.

Závěrem znovu opakuje, že pokud láska je, tak již na ní není co zdokonalovat. Pokud však není, tak prostě není a není tedy vlastně co zdokonalovat .

reagovat 15.6.2011 23:34 - Albi

Dokázal by někdo stručně...

Blábol a Osho, tyhle slova v jedné větě nedávají smysl...

Otázkou je jestli existuje nějaké stručné vysvětlení. Nezbývá mi než citovat "Ten, kdo lásku poznal, tuhle otázku nikdy nepoloží." To je prostě fakt. Je to jako vysvětlovat slepému co je to duha. Nikdy to nepochopí. Lásku poznáš a pochopíš až ji prožiješ.

Aby člověk poznal lásku, musí se naučit bezpodmínečně milovat sám sebe takového jaký je. Až člověk přijme celé své tělo od vlasů až po konečky prstů na nohách, až přijme a začne milovat všechny své chyby a špatné vlastnosti, až začne milovat každé ráno kdy vstane, každý pohled na sebe v zrcadle, každý svůj nádech a výdech, každou buňku svého těla...

Teprve pak pozná člověk lásku a může ji začít rozdávat ostatním. Když nemá rád sám sebe takového jaký je, tak je prázdný. Je to jako chtít nakrmit ostatní a mít sám prázdný hrnec.

To co není láska se dá poznat velmi jednoduše podle následující věty. Když to bolí, není to láska. Tam kde je láska nejsou přítomné jakékoliv negativní pocity. Je to jako světlo a tma. Kde je světlo, nemůže být tma.

reagovat 16.6.2011 07:54 - Ludi

Moc se mi líbí příspěvek Albi.
Sebeláska a sebepřijetí je u mě momentálně na programu dne. I to vědomí jakési jiné lásky, která nebolí, se v mém životě začíná objevovat, začala jsem ji zakoušet poprvé v přírodě a od té doby se proměňují i moje vztahy k lidem, poznávám, jaké to je mít vztah a nevlastnit. Jsem z toho trochu vyplesklá.
Všechno se mění, ale základ je v tom vztahu sobě. Není to ovšem v tom,že se budu snažit, přišlo to s životem, když se naplnila jakási míra bolesti a životních zkušeností.
Možná pro někoho blábol, ale věřím, že kdo prožil, tuší, co chci říci. Docela ráda bych našla člověka, se kterým bych si o tom mohla povídat.
Pěkný den všem.

reagovat 16.6.2011 08:21 - o.l.

Nevím jestli můžeme skutečně milovat, jen za předpokladu, že milujeme sebe na 100%.
To si myslím, že ne. Člověk nemůže na sobě milovat, třeba to, že nemá sebeovládání.

Jde zřejmě jen o to, přijmout se, a to i za předpokladu, že se svými špatnými vlastnosti bojuju, nemusím je milovat.

To bych se potom vlastně vnitřně taky mohl nenávidět, pokud bych na sobě snažil miloval něco, co by se mi jinak hnusilo.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 17.6.2011 03:40 - Albi

To by ses velmi divila,...

Možná to bude tím, že oba mluvíme o něčem úplně jiném. Ty totiž nevíš, myslíš a domníváš se, proč nezkusíš žít to co myslíš? Je to velmi prosté, pokud máš pravdu, tak lásku najdeš, pokud ne, tak jsme se zmýlili a nezbývá než se vydat jinudy.

Nemám potřebu kohokoliv o čemkoliv přesvědčovat, ale rád ukážu cestu po které sám kráčím. Rozhodnutí kudy se člověk vydá, ale musí udělat každý sám.

To co jsem napsal, jsem prožil, vím to a stále to žiju. Je to moje zkušenost, ale zároveň i mnoha jiných. Není důležité co kdo říká, ale co kdo žije. Slova nejsou důležitá, skutečný smysl se neskrývá v nich, ale za nimi.

Řešení není boj, ale láska.

Člověk se nemůže nenávidět, za to že se miluje. To je nepochopení polarity. Láska má vyšší kvalitu než nenávist stejně jako světlo ji má vyšší než tma. Kde je láska, není nenávist, kde je světlo není tma. Proto láska vždy zvítězí nad nenávistí, neboť nenávist lásku nezmění, kdežto láska nenávist může změnit vždy.

Analogie mezi shnilými jablky a osobností je velmi nepřesná a navíc nefunguje právě kvůli polaritě. Mám podezření, že nepřemýšlíš nad tím co jsem napsal, ale jen nad kousky které si z toho vybereš. Nepsal jsem nic o ignorování špatných vlastností a ponechání je jejich osudu, nýbrž naopak. Psal jsem "Můžeme změnit COKOLIV, ale nejdřív to musíme přijmout."

Vtip je v tom, že pokud něco přijmeme, přestane se to projevovat. Je to jako mořská vlna, má svůj vrchol a svoje údolí. Vlna složená jen z hřebenu nebo jen z údolí neexistuje. Obě složky jsou její nedílnou součástí. Pokud sedíme na pláži, pak vlna přichází a odchází. Když tu právě není, neznamená to že by neexistovala, ale pouze to že je ve svém údolí a vrchol přijde v další fázi.

Stejně jako vlna má i každý pocit svůj protiklad. Když nepřijmeme jednu stránku polarity, nechceme tím přijmout zároveň ani druhou. Pokud nepřijmeme neštěstí, nemůže vzniknout radost... Tím, že přijmeme vše negativní, zároveň umožníme, aby se projevilo to pozitivní.

reagovat 17.6.2011 14:18 - Superman

♥♥♥ MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ♥♥♥

reagovat 17.6.2011 17:00 - Ol

Blábol a Osho, tyhle slova v...

Přesně, nesouhlasím jenom v jedné věci - spolu s láskou MŮŽE být "přítomen" i chtíč, vášeň, touha. Láska pak vyzařuje teplo, zbytek může trápit. Jedno s druhým se teda myslim nevylučuje... Řekla bych spíš: Když to JENOM bolí, není to láska...

reagovat 30.7.2011 23:00 - překlad

možná že v tom originále to zní jinak ,zdá se mi to nějak divné

reagovat 5.8.2011 09:47 - J.B.

Chcete-li lásku nějak definovat, pak jde o větší otevření srdeční anáhata-čakry, způsobující vyšší tok prány odpovídající vibrace. Láska kterou lidé cítí i mimosmyslově ve své blízkosti je jakýsi obal vně našeho těla, v podstatě magnetická struktura o "frekvenci lásky", prána. Ta může být i o jiných frekvencích, místně příslušných naší duchovní struktuře. Více o duchovní sféře je v knize Realita VESMÍRU na kosmas.cz.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *