Jak jste si zvykli na můstek v puse?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 30.10.2005 12:45 - Pavel Obalil

Ahoj, chtěl bych se zeptat na takovej problém. Už je to déle, v roce 1999 mi zubařka vytrhla první stoličku-šestku vlevo dole. Po zánětu kořenových kanálků. Domluvili jsme se na náhradě keramickým můstkem. Obrousila mi pětku a sedmičku, ta sedmička byla už mrtvá, zaplněná. Šestka živá, s amalgamovou výplní.Vyrobili mi keramický můstek za 5000, ten mi nechala nějaký čas jen nasazený a pak ho nalepila.
Za těch šest let jsem si na něj nedokázal zvyknout. Nejdřív to tlačilo v mezerách mezi zuby (jako když tam zajede kus jídla). Po dvou letech se mi udělaly z obou stran můstku hluboké kazy v těch mezerách. Okolní zuby (čtyřka a osmička) mi musely být umrtveny a vyplněny. Pak už to tlačilo míň, ale sestoupila mi dáseň v místě vytržené stoličky. Mám tam takovou mezeru, že pod můstkem normálně projede párátko. Čistím to mezizubním kartáčkem, jak tam zajedu teče mi z toho krev. Navíc mám podél můstku trvale zánět dásní. I po těch šesti letech si pořád podél šoupu jazykem. Někdy to tlačí tak, že můstkem hýbu rukou a snažím se tu "cizí věc" vyndat z pusy.
Kamarád má taky tři zuby keramické a prý o tom už vůbec neví, že to nejsou jeho zuby. Nemá s tím nejmenší problém. To mě to pořád tlačí a byl bych nejradši, kdyby se mi to povedlo vyndat. Kdybych to věděl, byl bych radši bez zubu! Je taková reakce normální?

reagovat 31.10.2005 12:03 - Katka

Já přišla o šestku vpravo dole, mám keramický můstek nasazený na pětce a sedmičce už 7 let. A opravdu o něm vůbec nevím, jako kdyby to byly moje normální zuby.Jen je potřeba lépe čistit okolní zuby, hlavně mezizubním kartáčkem. Původně jsem po tomto čištění také krvácela, lékařka mi doporučila čistit i přes krvácení dál, nevynechat ani den a po 3 týdnech krvácení přešlo a všechno je už 7 let v pohodě.Jestli nemáš ten můstek špatně udělaný, potom jsou s tím problémy.

reagovat 31.10.2005 16:54 - Denisa

Pavle, vase reakce je normalni v pripade, ze mate mustek udelany spatne. Tady nezbyva nez vyndat a udelat (a zaplatit) novy. Pri spravne udelanem mustku o nem za par dni nesmite ani vedet, natoz aby tam byl zanet ci jine problemy. Najdete si jineho zubare a hlavne jineho laboranta. V tomto je to v nasi republice stale velmi naprd, ze kdyz je zubar levak a neco zmrsi a my to tezce zacalujeme, tak nemame odvolani na bezplatnou vymenu ci opravu. Muj manzel takhle vyhodil do vzduchu daleko vic nez vy nez nasel poradneho doktora. Jemu se pod novym mustkem nekolika zubu zub zkazil a ta bolest to si nikdo nedovede predstavit.

reagovat 31.10.2005 17:14 - Marťan

ŘEKL BYCH, ŽE BY BYLO NEJLEPŠÍ VYMĚNIT ZUBAŘE, EVIDENTNĚ TO MÁTE ŠPATNĚ UDĚLANÉ. NEMĚLO BY VÁS TO BOLET, NATOŽ ABY VÁS TO TLAČILO.

reagovat 31.10.2005 19:58 - Pavel Obalil

Díky za rady.Tak to bych o tom můstku opravdu neměl vědět? To si tady u toho neumím představit. Když mi ho nalepila, tlačilo to strašně. Hlavně mezi zuby, v mezerách. Jako když se mi tam pořád něco zařezává. Ona mi řekla, že to povolí a že si zvyknu. Vůbec se to nezlepšilo, tlačilo to dva roky! Když jsem chodil na prevenci, chodím každých půl roku, zubařka mi říkala, že nemám jediný kaz. Přitom stačilo dát si nanuka a příšerná bolest. Nakonec mi jiný doktor, který zastupoval, našel ty tzv. mezizubní kazy ze stran můstku. Po umrtvení okolních zubů (normálně Depulpinem) se tlak trochu zmírnil. Ta živá pětka tlačí pořád. Ta čepička na něm, ta korunka. Podél můstku mám úplně bílou dáseň. Kolikrát za to rvu rukou a snažím se to vytáhnout.
Je to opravdu špatně udělané? Nějaká odchylka v rozměrech či co? Jsem rád že jsou lidi kteří o můstku v puse neví. Mám si to opravdu nechat sundat (a hledat si tedy jiného zubaře)?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 6.8.2014 19:14 - Jana

Tak nevím taky mne ten můstek tlačí. Ale zkoušela jsem i implantát a otekla mi pusa.
Tak potom si vybrat. Jana

reagovat 7.8.2014 00:42 - pro Janu

Je to hrozné, ale od dvaceti...

Jano,za totality, resp. jejím koncem, bylo běžné, že lidi v padesáti svoje zuby neměli. Kdo se o zuby nestaral, měl protézu ve čtyřicet, kdo se trošku staral, tak až po padesátce.

Zubní kartáčky tehdy nic moc, špatná technika čištění zubů, co se učila (ono se to moc neučilo), neexistovaly zubní nitě ani mezizubní kartáčky atd.

V padesáti už lidem běžně nějaké zuby chybí, většinou po straně. Tj. přední zuby jsou, ale ty po straně chybí. Poslední stoličky vidět nejsou, to člověk neposoudí. A i dnes, jedné holce je 30 a už pár let jí chybí po staně po zubu, tj. aspoň 2 zuby už nemá.

Implantáty nemají cenu, pokud někdo je bez svých zubů. Ty mají cenu, pokud někomu chybí pár zubů. Jako totální náhrada se moc nehodí, jednak velmi drahé a potom jejich aplikace je spíš pro mladé. Tj. dobrá dáseň i kost, kam to jde uchytit. Většinu lidí fakt nemá peníze na to, aby dali za zuby víc jak za auto.

reagovat 7.8.2014 14:29 - ,,,,

I na šibenici si člověk časem zvykne! Jde jen o zvyk. Až ti udělají z huby prdel tak ti nic jiného nezbude! A čím je více budeš z huby vyndávat, tím dýl si budeš na ně zvykat!

reagovat 7.8.2014 17:04 - Emma

Janu naprosto chápu.
Taky jsem přišla postupem času o zuby, ale ochotně jsem obětovala úspory na stáří a implantáty jsem si nechala udělat.
Jsem s nimi naprosto spokojená, vím, že bych protézu v puse nesnesla.
Raději budu žít ve stáří chudě a skromně, ale budu mít zuby na pevno.

reagovat 7.8.2014 18:45 - ?

Máš recht! Oni takový spolkutý třetí zuby když se začnou prořezávat, tak to není zrovna příjemný a kdo by chodil potom několik dní stále s klacíkem!

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *