HOMO SAPIENS (MÍT NEBO BÝT?) aneb přežijeme?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.12.2004 21:42 - Jozefína

Milí lidé,
mám ráda zvěř všeho druhu a osobně si nemyslím, že by člověk byl zas tak o moc víc než zvíře a už vůbec si nemyslím, že by si člověk (až na bohužel nepříliš početné výjimky)zasloužil přívlastek moudrý. A tak asi pochopíte, že mne zaujal článek, jenž jsem náhodně objevila v letošní Výroční zprávě plzeňské ZOO. Chci se o něj podělit a zároveň vyzvat vás - všechny milé a o moudrost usilující lidičky - k předvánočnímu zamyšlení a třeba i k diskuzi nad jeho obsahem.
Zde je:

Homo sapiens II (Mít nebo být?)
Ing. Jiří Šír
Před dvěma roky jsem na stránkách Výroční zprávy publikoval několik svých úvah nad místem člověka (prý) moudrého v přírodě, nad motivy jeho (prý) uvědomovaného chování a nad možnými následky takového chování. Článek byl ukončen nadsázkou, že vlastně nemusí být na naší planetě dostatek stromů pro všechny, kdybychom chtěli vyhlásit akci

reagovat 1.1.2005 16:09 - Jozefína

Když jsem sem dávala tento článek, nečekala jsem Tsunami.
Tak teď mne jen napadlo k tomu dodat:
Povšimli jste si, že při té katastrofě nehynula zvěř? Že včas "vzala do zaječích"? Oč je na tom v něčem lépe než my "moudří".
A to ani nemluvím o tom, že když né intuice či instinkty ... mohlo pomoci alespoň včasné předání informací do dalších ohrožených míst, když už ty informace měl i člověk. Smutný stav lidstva.

reagovat 1.1.2005 16:41 - Petr

Jo jo, naprostý souhlas, Anejet. Trochu víc pokory a méně siláctví by nám slušelo. Píšeme si o tom i v jiných tématech...

reagovat 1.1.2005 18:38 - etc

A budou další tsunami... Asi nutná "probouzení"... i těch, kteří jsou schopni soucícit... když jde o spektákl, ba "hroutit se"...
Což by mohli v každé vteřině, ale v mezičase oněch spektakulárních tragédií žijí spokojeným životem globálního superkonzumenta (až mám někdy pocit, že tyto tragédie konzumují jako vítanou příležitost k prožitku své dobroty)...
Každý den umírají tisíce a tisíce lidských bytostí, doslova chcípají bídou, hladem, žízní, nemocemi,(nikoli po atraktivním životě, po trýznivém nebo apatickém přežívání) zbaveni téměř všeho... na planetě, jež jim patří rovným dílem jako všem, jenže je brakována a ničena v rámci "rozvoje" toliko nemnohých.
Jde skutečně o zásadní volbu poměru mezi mít a být... Bez falešných licitací...

reagovat 1.1.2005 20:21 - Jozefína

Teď ukazovali v TV alespoň jeden maličký ostrůvek, kde prý lidé ještě znali moudrost předků, tudíž poznali kdy je nutno utéct na kopec a zachránili se. Jak prosté se někdy zdají být ty úplně nejdůležitější věci.
Jinde zas - pohled na CIVILIZOVANÉHO (a třeba i vzdělaného) bílého turistu, jenž se dál opaluje a koupe poblíž okolního chaosu ... co na tom, že občas pluje okolo mrtvola.
Omlouvám se - ale musela jsem si asi někde trochu ulevit z těch záběrů.
Já vím, že se tato témata objevují i jinde, zaplaťpánbůh, jen ať se objevují čím dál tím víc a ať je to míněno vážně, je to moc a moc třeba.

Etc ... ano, vím ... a jak je někdy těžké a jak to někdy trvá, než to člověk rozliší, kde jde jen o divadlo
- oni si to neuvědomují, oni to subjektivně myslím neví, oni nic jiného neznají. Anejet=Jozefína

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 20.1.2005 16:16 - etc

Myslím si podobné jako Kokrouč..... i když s ním bych možná přežít chtěla.. (což je trochu od věci, já vím)

reagovat 20.1.2005 19:44 - Jozefína

Ale snad Kokrouči- děti si to nezaslouží ne?
Věřím na nevinné děti.

reagovat 15.8.2005 18:22 - b.

Prosim ty co mají jakoukoliv zkušenost s tzv. adopcí na dálku, aby přispěli do fóra Adopce na dálku v sekci Rodina a děti.

reagovat 8.2.2008 22:45 - WOG

Lidé si zkrátka zvykli nepoužívat své smysli.

Poroučíme větru dešti :(

skutečně smutné

reagovat 6.4.2009 00:32 -

Smysly

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *