Holení a klystýr před porodem

První příspěvky v diskuzi

reagovat 28.4.2003 10:33 - Alice

Je mi 35 let a mam tři děti. Před nedávnem mi kamarádka , která se vrátila z porodnice vyprávěla své zážitky. A to důvod, proč bych chtěla otevřít tuto doskusi.
V roce 1988 se mi narodilo první dítě. Bylo to v Německu, kde jsme s manželem rok před tím emigrovali. Nové prostředí, nejistota , jazykové problémy atd. a do toho těhotenství. Mohu ale říci, že to byly nejkrásnější chvíle mého života a to včetně porodu, který vzhledem k naší ekonomické situaci probíhal plně na náklady pojišťovny tj. žádný nadstandard. Ale o to přece vůbec nešlo. Milé přívětivé jednání, respektování intimity a soukromí , žádné holení ani klystýr a hlavně můj manžel přitom.
V roce 1990 jsme se vrátili. V roce 1995 jsem znovu otěhotněla a rodila pro změnu v české porodnici. Myslela jsem , že to bude stejné jako v Německu, ale ouha , to jsem se spletla. Ne že by úroveň poskytované zdravotní péče byla horší, ale chyběl mi ten krásný pocit ženy matky , který jsem prožívala v Německu. V čem byl ten rozdíl? V určité svobodě. V tom, že manžela nechtěli pustit k porodu, respektive nechtěli, aby byl se mnou po celou dobu, v tom, že byl jakýchkoli řečí mě sestra vyholila a aniž by se mě kdokoli na cokoli ptal jsem dostala klystýr a to poměrně velký. Když jsem dostávala klystýr sestry a doktor chodili sem a tam a mezitím přivedli novou rodičku a já dostávala klystýr před ní. na záchodě nebyly dvěře, takže vyprázdnění po klystýru bylo věcí veřejnou. Vím, že jde asi o maličkosti, ale právě tyto mě mé pěkné chvíle úplně pokazily.
Když jsem šla za dva roky do porodnice znovu, chtěla jsem , aby mě neholi a nedávali mi klystýr, argumentoval jsem s tím, že je to mé právo, ale všechny mé snahy marné a měla jsem spíše pocit , že to bylo ještě horší, protože jsem byla asi jediná, kdo se tomuto postavil.

Jsem ráda, že mám tři zdravé děti, ale mrzí mě , že mi při porodu někdu ukradl ty krásné pocity a degradoval mě do role bezprávné pacientky.

Holení a klystýr před porodem nemají z hlediska medicínského žádný význam. Je to dokonce stanoviski světové zdravotnické organizace. Ba naopak. Když jsem rodila v Německu a to bez klystýru, nedošlo k žádnému znečištění stolící, zatímco u nás po klystýru a to poměřně velkém ze mě vždy trocha řídké stolice vyšlo.

Napadne již konečně někoho, aby řekl "Zrušme to a neponižujme ženy" Já jsem se vzepřela , ale marně. Byla nějaká žena také tak troufalá jako já a odmítla. Byla bych ráda, abyste řekli své názory . Snad je ty moje nejsou správné. Ráda ustoupím, pokud mě přesvědčíte a budu ráději, pokud mě je budete sdílet se mnou. Nejde o mě, ale o všechny budoucí maminky.

Alice

reagovat 1.2.2004 15:42 - brusinka

Mila Alice,
vzhledem k datu, kdy jsi psala svuj prispevek nedoufam, ze si tohle jeste prectes. Chtela bych ti dat za pravdu, co se tyka pristupu v nasich zdravotnickych zarizeni, konkretne porodnicich. Pro ne je rodici zena pouze nekdo, kvuli komu si nemuzou v klidu vypit kafe, a kdo si jeste troufa diskutovat o jejich rozhodnutich. Ja sama jsem rodila tady v cechach pred rokem a to konkretne v nemocnici na Bulovce. Poucena o tom, ze dneska si zena muze rozhodnout, jak a kde bude rodit a jake procedury si muze vybrat, i ja jsem se pokousela diskutovat o o tazce klystyru a holeni....Ale spletla jsem se! Rekli mi, ze vzhledem k tomu, ze jsem si prala aplikaci utisujiciho prostredku me MUSI vyholit a udelat klystyr a na moje namitky, ze jsem doma tesne pred porodem byla asi petkrat na velke, protoze jsem mela prujem nikdo nereagoval. Pripadala jsem si tam jako kdyz je obtezuju. Navic jsem pri stupnujicich se stazich prestavala citit konecky prstu a zatmivalo se mi pred ocima. Sestra, ktere jsem se to snazila pomerne dost vydesena rict me odbyla, ze pry spatne (moc zhluboka) dycham a odesla. Ja mela pocit, ze kdyz budu dychat jeste o trochu mene, tak se udusim, ale nic platne. Moje jedine stesti bylo, ze se mnou byl muj partner a ten me nastesti podrzel. Tresnicka na dortu bylo to, ze kdyz me doktorka prisla pichnout plodovou vodu a ja se zeptala, kdy ze mi pichne anestetika, pyni doktorka prohlasila, ze uz to nema cenu, protoze nez by zabrala, tak by bylo male na svete.......takze z toho plyne ponauceni: proste trvat tvrde na svem a nenechat se odbyt. A jeste neco: nebudu rodit na Bulovce.

reagovat 3.2.2004 22:39 - Michaela

Rodila jsem už 3 x a nikdy mě nenapadlo, že by mi mohlo vadit, že mě před porodem oholí nebo dají klystýr. Klystýr jsem uvítala, protože v těhotenství bývá zácpa, takže tohle uvolnění před porodem určitě udělá dobře. Holení mi nevadilo, protože vím, že chloupky dorostou. Své první dítě jsem rodila přirozeným porodem, kdy mi provedli nástřih hráze. Bylo to po delší době tlačení, kdy už jsem opravdu nevěděla, jak mám tlačit - byla to strašná úleva, když po nástřihu dítě vyklouzlo ven. Další porody byly, bohužel, císařem.
Víte, to holení, klystýr a nástřih je ta nejmenší věc, která mě při porodu mohla potkat. Beru to, jako součást porodu. To, že potom nemůžu chvíli sedět rovně mi připadá jako hračka, když držím své dítě v náručí.

reagovat 23.2.2004 09:11 - Petra

Nechápu, co se tady řeší. Klystýr ani holení mi vůbec nevadí, to je myslím, co se týče porodu, to nejmenší. Pokud vám vadí, že vás před porodem bude holit sestra (a možná na sucho a tupou žiletkou), tak se vyholte doma před odchodem do porodnice sama nebo váš partner. A co se týče klystýru, asi by mě obtěžovalo, že mi při tlačení u porodu odchází i stolice (i když vím, že se to stává a není to nic špatného).

reagovat 24.2.2004 22:36 - Lenčí

Rodila jsem letos v lednu v Praze Podolí. Nežli mě sestra vzala na příjem, rozjely se mi kontrakce po 2-3 minutách, takže mi klystýr (ani jeho náhradu, roztok Yal) nestihli aplikovat. A z chování personálu jsem měla pocit,že to je obrovský problém a že jsem tedy "divná", rebelující a celkově byli dost nepříjemní. Navíc ta sestra na příjmu vypadala, že jí dělá vysloveně dobře rodící ženu ponížit holením. Na mé námitky, že jsem vyholená a zda jí to nestačí, uvedla, že "právě tu hráz ale vyholenou nemáte" a s vítězným úšklebkem na rtech mě oholila. Připadala jsem si jako obtížný hmyz a ne jako svéprávná žena,která prožívá posvátné chvíle svého života a naplňuje svou ženskou roli. V Podolí už rodit nebudu. Hlavním důvodem je, že ne všechny děti jsou po narození umístěny na monitor dechu (tam prý dávají jenom děti, které to z jejich pohledu potřebují). Pokud tedy máte to štěstí, že se vám v termínu narodí zdravé, silné dítě, nepředpokládají žádné komplikace. Moje miminko na to doplatilo 5 minutami bezvědomí.Z porodnice jsem odjížděla sama s vědomím, že během pár dní mé milované dítě zemře.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 21.9.2018 09:45 - Eva

Holky jak moc mě bude bolet císařský řez a hlavně po operaci? nechci brát kvůli mlíku prášky...

reagovat 22.9.2018 16:22 - Jana

Kamarádka co rodila v Americe, tak říkala, že si tam nechala dát na břicho nějakou pumpičku, která ji pumpovala analgetika přímo do rány a nemusela tak brát prášky od bolesti.

reagovat 23.9.2018 14:50 - Eva

U nás se na to nikdo neptal? nejde to tak udělat i u nás?

reagovat 24.9.2018 15:31 - Katka

Ano u nás už je to také, ptala jsem se na to v nemocnici, objedná se to v lékárně a oni to do 24 hodin doručí do nemocnice, kde vám to doktor aplikuje přes kanylu, chtějí za to 4000 korun, pojišťovna to nehradí.

reagovat 3.10.2018 13:50 - Roman

Je zde mnoho žen které se cítí ponížené tím že je oholí a dají klystýr. Byl jsem u porodu všech tří našich dětí. Holení odpadlo jelikož moje žena je stále oholená spoustu let. Myslím že to není špatne. chlupy překáží a vypadnutý chlup by mohl nadělat neplechu. žádnou neubude a dorostou. a klystýr ? První dva porody klystýr dostala a vše proběhlo v pohodě. U třetího to šlo tak rychle že by nestihli skoro nic. V jednu chvíli jsem si všiml že při tlačeni vylétlo i to co nemělo. tehdy jsem si uvědomil že ten klystýr je v pořádku. Kdybych byl žena a měl rodit tak pro zachování vlastní důstojnosti o klystýr požádám. Viděl jsem poté i úklid a opravdu jsem si uvědomil jak některé dámy jsou krátkozraké.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *