Gustáv Husák - náš poslední komunistický prezident

Archiv příspěvků

reagovat 13.5.2012 13:25 - Boris

Je to uz pres 20 let od jeho smrti, a necelych 25 let, co postupne ztratil veskerou svoji politickou moc. Maloktera postava ceskych a slovenskych dejin je pritom natolik kontroverzni, a pritom zaroven tak vyrazne spjata s rozmanitymi etapami nasi historie nejen druhe, ale jiz i prvni poloviny minuleho stoleti. Klerofasisticky kolaborant, kavarensky komunista, hrdina Slovenskeho narodniho povstani, jeden z hlavnich akteru komunistickeho puce, burzoazni nacionalista, politicky vezen, reformator, normalizator, zastance pokojneho predani moci nekomunistum - to jsou jen nektere z charakteristik, ktere byly tomuto muzi v prubehu jeho politicke kariery prisuzovany. Kdyz zemrel, prisli mu na pohreb i jeho prominentni politicti oponenti, ale treba jiz ne jeho vlastni sestra, ktera udajne prohlasila, ze s takovym c*****m ona nechce mit nic spolecneho. Toz ozvete se, pametnici starsi 40 let, i lide mladsi, kteri na nej snad mate nejaky nazor. Verim, ze o tomto chameleonu zde muze byt receno spoustu zajimaveho od rady velmi rozmanitych diskuteru....

reagovat 20.5.2012 17:33 - hana

postava a doba, které jsou naštěstí pryč.

reagovat 20.5.2012 18:23 - Boris

Husak se stal sefem slovenskeho "Sboru poverenikov", tedy jakesi povalecne slovenske quazi-vlady, uz v roce 46, kdy mu bylo jen 33. Do unoroveho puce v roce 48 pak stacil ruznymi natlakovymi akcemi vykousat z klicovych pozic v tomto organu slovenske demokraty, i kdyz ve volbach v roce 46 ziskala tamni Demokraticka strana na Slovensku pres 60 % hlasu. Dosahl toho sice s podporou komunistu v prazske Gottwaldove vlade, ale jeho pozice na Slovensku musela byt i tak velmi obtizna. Pokud i za tak narocnych podminek dokazal rychle odrovnat sve hlavni konkurenty, kteri se na Slovensku tesili nesrovnatelne vetsi lidove podpore nez on sam, svedci to o tom, ze to musel byt mimoradne schopny pletichar a manipulator s vybornym politickym instinktem i ochotou riskovat.

Kokosový olej

reagovat 21.5.2012 08:23 - !

Za dobu své moci vládl společně s lidmi, kteří ho zavřeli, kteří byli zavření s ním a které on sám nechal zavřít. Podivné.

reagovat 21.5.2012 22:50 - Boris

Za dobu své moci vládl...

To jen svedci o jeho mocenskem pragmatismu. Udrzoval i pateticky kult Klementa Gottwalda, byt jej Gottwald nechal uveznit, a to patrne se zamerem popravy - ktere brzy po Gottwaldove smrti Husak unikl ostatne jen o vlasek, pod vlivem mimoradne stastnych okolnosti.

Vedle takoveho Vaclava Klause byl Gustav Husak za cele minule stoleti urcite jednim z nejschopnejsich technologu moci, kteri kdy vladli z Maticky Prahy.

reagovat 22.5.2012 22:42 - Boris

Husak dokazal vzdy takrka neomylne odhadnout, jaka mocenska vlna se chysta zemi zaplavit, a jak se pro jeji osobni vyuziti v politickem spektru zeme co nejlepe umistit. Jako predseda Sboru poverenikov byl emisarem nejmocnejsich prazskych komunistu; v srpnu 68 byl jednim z prvnich, kdo zacal hlasite provolavat, ze pritomnost sovetskych okupacnich vojsk v zemi je objektivni realitou; zatimco bezprostredne po listopadu 89 pokorne najmenoval vladu s Klausem, Dienstbierem a Dlouhym.

reagovat 22.5.2012 23:35 - Lída

moc jsem politice nefandila ale za Husáka se rodilo nejvíce dětí, byly novomanželské půjčky na 3% úrok a každá mladá rodina mněla možnost bydlet i když pouze v bytovce.Všichni mněli práci a nebyly takové nešváry mezy lidmi.Na tehdejší režím se hodně nadávalo ale ted je to pro lidi ještě těžší než tehda.Myslím že to nebyly špatné časy.

reagovat 23.5.2012 00:34 - Ano

moc jsem politice nefandila...

Čecháčkům víceméně jeho rovnostářský vyhovoval, disidentů bylo málo a většina lidí soudruhovalo v práci a nadávalo se jen doma.
Plat uklízečky byl 1500, plat pomocného dělníka kolem 2000 a plat ředitele malého podniku 4000. Čili víceméně všichni stejně. I páni poslanci měli jenom 2000, ale řadoví poslanci samozřejmě museli ještě chodit do práce, takže to měli jaksi navíc. Ale zas tu byla kasta pracháčů, řezníci, zelináři, číšníci, pumpaři, provozáři u žrádla, řemeslníci chodící po domácnostech a lidi vyjíždějící na zahraniční cesty, kde se jim vypláceli diety a oni si je po návratu vyměnili za bony. Otravné na tom bylo, že se do práce muselo, i když někdo nechtěl. Byl za to paragraf příživnictví. A další pitomost, že se prakticky nedalo legálně vystěhovat. Člověk tu jedině musel všechno nechat, utéct z dovolené a někde začít od nuly. Že by někde někdo zvolil komouše ze 46%, to se stalo jenom v Čechách. A jak to vypadá, asi se to brzy stane znova, komouši budou brzy zase nejsilnější stranou.

reagovat 23.5.2012 00:35 - Jirka

Lído máš naprostou pravdu. Gustav Husák byl jedním z nejlepších státníků Československa. Po srpnu 1968, kdy v zemi byo přítomno 600 tisíc sovětských vojáků, se mohlo stát cokoliv, včetně návratu do tvrdých 50. let. Gustav Husák to dokázal uhrát na vcelku přijatelnou éru normalizace. 70. a 80. léta patří k těm lepším v historii našeho národa.

reagovat 23.5.2012 06:34 - Lída

Čecháčkům víceméně...

tehdy byli celozávodní dovolené pro všechny i u moře za 2500kč na 3 týdny a na závodní chatě za 350kč pro celou rodinu čtyř členou i se stravou.Vydělavalo se méně ale dalo se s toho žít.Nebyli lidé tak zadluženi jako ted, matky po mateřske dov. se vracely zpět do zaměstnání bez problémů.Já nejsem a nebyla jsem ve straně ale to co je dnes to je na zamyšlenou.Všechno rozkradené a všude dluhy, to není dobře.

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *