Fosforové obrázky

První příspěvky v diskuzi

reagovat 7.11.2007 08:57 - Roman

Tak by mě docela zajímalo, jestli jsem neudělal něco špatně, když jsem dětem (4 a 6 let) koupil takové ty zřejmě fosforové hvězdičky, které se nasvítí a ve tmě pak "září". Kluci je mají na stropě nad sebou. Spí na palandě, takže je mají docela blízko nad hlavou.
Tak si říkám, jestli to není nevhodné, neuvolňuje se z nich nějaká nezdravá látka? Nebo jsem spíš přehnaně starostlivý?
Děkuji za rady.'

reagovat 20.11.2007 12:17 - MUDr. Jiří Plecina

Vaše pochybnosti jsou zcela na místě. Podobnými dotazy se v nedávné době zabývalo také Sdružení na dohled nad hygienickými předpisy s podnětem ke Státní Obchodní Inspekci.

Výrobky tohoto typu na bázi bílého fosforu P4 jsou zdraví škodlivé. Čistý bílý fosfor P4 je měkká, jedovatá, fosforeskující látka, která se v různých koncentracích používá například při výrobě přípravků na hubení krys. V jeho sloučeninách ve volné přírodě je limitujícím prvkem eutrofizace.

Výrobky obsahující diverzifikované množství této látky nesmějí být umísťovány v blízkém dosahu lidského organizmu (zavěšené nad psacím stolem, součásti ozdob oblečení, a pod.), tato informace však na výrobcích určených především dětem chybí.

Doporučuji Vám tedy Vámi popisované ozdoby odstranit, obzvláště v případě, kdy jsou Vaše děti v jejich blízkém dosahu. V opačném případě hrozí při dlouhodobém vystavení například projevy zvýšené koncentrace fosfátů v krvi, nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota až horečka, v některých případech třes, tachykardie a hypotense.'

reagovat 21.11.2007 07:38 - Petr

Svítící předměty jsou založeny většinou na bázi sulfidu zinečnatého aktivovaného stopovými prvky. Pokud by snad některý výrobce použil opravdu bílý fosfor, tak ten je jedovatý jedině při požití. Pokud se na něj budete jen dívat, určitě Vám neublíží. Vaše obavy jsou tudíž silně přehnané.

Petr'

reagovat 28.2.2008 11:37 - magda

Z fotolumiscenční fólie si můžete vyrobit zajímavé doplňky. Po nasvícení samy svítí takže nespotřebují žádnou energii. Jediný obchod, kde jsem uspěla s malým množstvím je .'

reagovat 8.10.2011 20:14 - Iveta

Vaše pochybnosti jsou zcela...

Reaguji na příspěvek od mudr. Jiří Pleciny jak jsou fosforové hvězdičky zdraví škodlivé.Nikdo se tím zabývat nechce.Psala jsem na ČOI a ti mi odpověděli,že prodejců je hodně a zabývat se tím nebudou,ať se obrátím na hygienickou stanici v nejbližším městě a ti mi odpověděli,že to není poživatina pro děti do 3 let,ať se obrátím na výrobce.Takže zatím jsem se k pravdě nedopátrala,i když by mne vážně zajíkmala

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.4.2013 15:56 - pro barbaru

Ty se snad používají k jídlu?

reagovat 30.4.2013 03:54 - Fosforusica

Tak by mě docela zajímalo,...

Pokud by byly opravdu z bílého fosforu, je to nebezpečné, protože se bílý fosfor uvolňuje jako nestálá látka snadno do okolí. Nutno si uvědomit, že smrtelná dávka se počítá v miligramech. Nutno si ale uvědomit, že tam asi fosfor nebude, i když u asijských výrobků bych si nebyla jistá.

reagovat 30.4.2013 08:14 - Chemik

Pro bílý fosfor se udává LD50 pro člověka 70-150 mg. Pro výrobu svítících předmětů, jakož i pro jiné civilní účely, se fosfor nepoužívá, protože je samozápalný (54 st.C). Používají se jiné fosforeskující anorganické sloučeniny.

reagovat 15.2.2016 23:32 - Jaromír

Ve vojenských ruských stihačkách se dříve na ciferníky přístrojů používal fosfor. Po čase se zjistilo, že piloti začali trpět zvláštní nemocí, že se jim zdlouhavě hojila i obyčejná škrábnutí, příčinou byl fosfor, kterým byli během letu obklopeni. Proto se už fosforové přístroje nevyrábějí.
Marie Curie také nosila vzorky uranu v náprsní kapsičce a bohužel na to zemřela.
Fosfor v hračkách nikoho nezajímá a protože se o tom objektivně nelze nic dozvědět, tak pro jistotu všechny úžasné fosforové hračky z dosahu dětí odstraňuji - záření může být prevít - prochází volně i překážkami.

reagovat 18.2.2016 16:31 - Chemik

Jaromíre, je nesmysl porovnávat gama-záření vycházející z uranu a světelné záření vycházející z bílého fosforu. Energeticky se liší o mnoho řádů, a tím pádem se liší i účinek na člověka a jiná zvířata.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *