Fobie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 13.2.2001 19:15 - Tity V.

Prosím o informaci či odkaz na literaturu: jak se zbavit fobie. Vadí mi pohled na výše uvedené živočichy "bez nožiček", kteří lezou, kroutí se apod. Vadí mi i v televizi, v reklamě, na fotografii, atd. Počínaje dubnem jsem stále na pozoru, kdy zase něco takového uvidím. Mám obvykle "štěstí" a vždy narazím alespoň na rousňáka. Kdo chce vidět hada, vyráží se mnou do lesa. Úspěch téměř zaručen. Tato havěť (zvířátka prominou), ve mne vzbuzuje odpor, hnus, nevolnost, zvedám nohy ze země (např. u TV), štítím se. Nerada se i patlám s masem, nemohu porcovat rybu či kuchat kuře apod. Jsem normální ženská, které žádný chlap (ani otec) fyzicky neublížil (ženská také ne, krom pár výprasků od maminky). Čekám miminko - a co když to bude kluk, který mi bude tahat domů užovky. Přece nebudu hystericky jančit, abych mu byla k smíchu nebo v něm nevyvolala též fobii. Jinak jsem v pohodě. Děkuju všem za seriózní, nepokoutní a rozumné rady, typy a odkazy. Díky. Tity.

reagovat 13.2.2001 20:45 - Petra

Dobry den, obratte se na zkuseneho psychoterapeuta.Fobie se uspesne leci kognitivne-behavioralni terapii, tzv.expozici, coz je vystaveni podnetu z ktereho mate strach, ve fantazii nebo realite.Ale nezkousejte to sama, protoze pokud by jste prozivala strach, unikla by jste z teto situace a potom by se Vase fobie prohloubila.Pri teto terapii se naucite zklidnit svuj strach.

reagovat 13.2.2001 22:42 - Tity V.

Velice příjemně mě překvapila Vaše rychlá odpověď. Děkuji. Je i fajn, že existuje tento způsob "poradenství". Ale k Vašemu doporučení. Trochu jsem se psychologií na studiích zabývala a zpřátelila se i s lidmi, kteří se psychologií zabývají profesně. Tento problém jsem s nimi i konzultovala. Osobně mi odmítli pomoci z důvodu našeho přátelského, tudíž osobního vztahu. To je v pořádku. Sdělili mi, že se to léčit dá navozením hypnózy, ale že se to skutečně musí umět, aby nedošlo k hysterické reakci a následnému šoku. To by se v mém případě stát mohlo. A v současné době (těhotenství) si nechci způsobovat něco nepříjemného. Vlastně ani po tom. Navíc jsem materialisticky založená a mám odstup od technik jako je holotropní dýchání a pod. Přesto jsem zkusila navštívit psychologa. Vycítila jsem, že psycholog vychází z Freuda a domníval se, že fobie z hadů (připomínající penis) = fobie z mužů. Též jsem dostala otázku zda s někým žiju (zřejmě zda s mužem či s ženou). Už tento postup mne zarazil a nebyla jsem přesvědčena o skutečné profesionalitě tohoto psychologa v této problematice. Též mě zarazilo, že po konzultaci jsem byla vyzvána k zalehnutí na lůžko. Byla mi puštěna meditační hudba, která tvořila kulisu pro "uspávající" monolog, který ve mne snad měl vzbudit sexuální cítění. To mi bylo dost nepříjemné a navíc jsem nic takového nečekala. Vždyť i u lékaře jsem předem informována o tom, že buď dostanu injekci nebo budu operována a proč. Navíc sezení u psychologů trvají "jen" hodinu a jsou jednou za měsíc - i déle. To podle mého názoru nemůže problém vyřešit v rozumné době. Obávám se, že podobné "manipulace" už nebudu chtít znovu podstoupit. Existuje pro mne jiná možnost? Možná by mi pomohlo přečíst nějakou odbornou publikaci. A co výklad snů? Stejně nikdo jiný než já nedokáže mé sny i hypnotické představy vysvětlit, protože nemá mé prožitky, vzpomínky, pocity, myšlenky atd. Ještě jednou děkuji za ochotu a čas se tímto dotazem zabývat. S pozdravem - Tity.

reagovat 14.2.2001 10:39 - Mirka

Naprosto stejným, hrozným způsobem mám neovladatelný strach z ptáků. Hlavně z holubů. A představ si, že každý se tomu strašně diví. Vždyť jsou tak milí. No a co s tím.

reagovat 14.2.2001 11:18 - Tomáš

Nedivím se tomu. Proto, abyses zbavila fobie, musíš něco sama udělat. Pomohla by regresivní psychoterapie. Předpokládá to Tvoji aktivní účast. Ale není to nic hrozného, fobie se dají poměrně dobře řešit. Máš-li zájem o podrobnější informace, napiš mail. Ahoj

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 15.11.2016 18:16 - Pavel

No vyber, ale podle toho se také pak chovej. ..

reagovat 15.11.2016 18:20 - Pavel

Síla a Moc = diktatura;Rozum a Láska =demokracie,Bezpodmínecna laska = Ježíš krestanstvi

reagovat 15.11.2016 18:24 - Pavel

Rozum a Láska =demokracie =jednání skrze rozum ,tedy co je správně a srdce se zřetelem ke slabším ,nemocným, dětem atd.....Jinak levice a pravice soucasne.

reagovat 15.11.2016 18:26 - Pavel

A kde jsi ty ?

reagovat 6.6.2017 15:44 - Ivana

Stres (napětí organismu) je soubor psychických a fyzických reakcí na negativní poměr mezi osobními zkušenostmi a očekáváními. Je jedno, zda se jedná o skutečnost nebo představy. Stres je odezva na fyzickou nebo psychickou zátěž. Působí při něm obranné mechanismy zajišťující přežití člověka, který je v nebezpečí. Když je člověk vystaven stresu dlouhodobě, původně užitečné obranné mechanismy začnou tělu škodit. Mohou vést k úzkostem a depresím nebo vyvolávají různé zdravotní obtíže – psychosomatická onemocnění (zdravotní obtíže bez diagnostikované příčiny).
Úzkost je nepříjemný stav mysli, jejíž příčinu nemůžeme definovat. Je často doprovázena nepříjemnými příznaky – bušení srdce, nevolnost, bolest na hrudi, zrychlené a zkrácené dýchání, průjem, napětí svalů, pocit knedlíku v krku, zimnice nebo pocení, třes těla a další.

Fobie je chorobný, bezdůvodný strach ze situací, lidí či objektů, který u ostatních lidí není. Tento strach může být ochromující a narušuje běžné fungování. Strach je přítomen nejen při vystavení se této situaci, ale i při očekávání nebo pomyšlení na ni (úzkost z očekávání, anticipační úzkost). Zasahuje do každodenního života. Výsledkem je vyhýbání se situacím, které způsobují negativní pocity.

Panika je sociálně psychologický jev. Záchvat paniky se projevuje silnou úzkostí bez zjevné příčiny. Člověk cítí výraznou obavu o zdraví a život. V klidu mívá strach z nového záchvatu. Prožívá strach, že se vše bude opakovat znovu. Prožívá strach ze strachu. Vyskytují se výrazné tělesné příznaky (bušení srdce, chvění, pocení, obtížné dýchání, pocit závratě, obava ze smrti).

Při EFT terapii s klienty zpracujeme všechny negativní projevy, které se v konkrétní situaci vyskytují, až do jejich vymizení. U panických atak jsou velmi dobré výsledky. Doporučuji. Hezký den. Ivana Kočová

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *