fibromyalgie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.6.2004 13:09 - maria sopková

od února mám různé bolesti .vyšetřují mě ortopedi,revmatologové,neurologové a stav se nelepší a diagnozu stále neumí potvrdit.dnes mi pí doktorka řekla,že mám fibromyalgii a že se mám nechat vyšetřit na psychologii.zdá se mi,že tam asi patřím.nevím co si mám myslet.připadám si jako simulant,ale je mi čím dál hůře.co je fibromyalgie a může mít spojitost se schyzofrenií,která se v naší rodině vyskytuje -děkuji majka

reagovat 4.6.2004 14:24 - Martina

Ahoj Marie,fibromyalgie je nepříjemná nemoc,ale neumírá se na ni.Je označována jako nezánětlivá svalově-šlachová porucha.Protože jsi už prošla asi všemi vyšetřeními,která by ukázala něco vážnějšího,tím zcela jistě nechci bagatelizovat Tvé potíže,je na místě porada u psychiatra.Fibromyalgie kromě bolestí svalů a kloubů se projevuje i psychickými projevy-deprese,pocity napětí,vnitřní stres,snížená kvalita spánku.Bolest a poruchy spánku mohou vést k pocitu naprostého vyčerpání.Většina nemocných trpí bolestmi hlavy,střevní obtíže,otoky,mívvají problémy se zrakem a stabilitou,pocity chladu v koncových částech těla.Jsou i drobné hormonální poruchy.Imunologické vyšetření -může být vyšší procento lymfocytů CD4-poměr CD4:CD8.Někdy se zjistí méně hořčíku v měkkých tkáních.Farmakologická léčba je složitá-dobré reakce jsou na antirevmatika-jsou tu ale vedlejší účinky.Na vyrovnání psychiky se dávají anxiolytika-uvolňují zvýšené napětí.Homeopatie,akupunktura jsou bezpečné a mohou výrazně pomoci.Mnoho pacientů cítí,že se "rozpadají",protože mají hodně zjevně nesouvisejících potíží.Často navštěvují mnoho doktorů a obvykle je většina těchto potíží právě fibromyalgie.Původ fibromyalgie je v psychosomatice,je tedy nutné zharmonizovat organismus,a to může trvat dlouho,dokonce se v podvědomí můžete bránit uzdravení a pak je to velice těžké.Můžete zkusit nějakou přírodní léčbu-akupunkturu,homeopatie,léčitele,aj.Mám svou vlastní zkušenost,je třeba se s tím naučit žít.Je těžké to unést/cítit se jako simulant,apod./,ale je to nemoc jako každá jiná,dá se s ní bojovat.Prognoza je příznivá nevede k invalidizaci,ale dokáže výrazně změnit kvalitu života.Já jsem si řekla,že je třeba přestat se litovat,protože je spousta lidí na tom hůř,začít žít a nemyslet na nemoc,to se potom z toho nedá vymotat.Přeji ať se to taky daří.Hodně štěstí.

reagovat 25.10.2004 23:53 - Tihia

Ahoj Martino, jsi první, kdo ví něco více o fibromyalgii. Kdykoliv jsem se na chatu zmínila o této nemoci, nikdo nereagoval. Mám ji už přes dva roky. Je to všechno přesně tak jak popisuješ, ale ráda bych se od Tebe dozvěděla více informací a hlavně o Tvojich zkušenostech s potlačováním této nemoci.
Děkuji Tihia

reagovat 26.10.2004 09:48 - viki

Moje revmatoložka vyjádřila názor, že komě RA trpím i fibromyalgií a také v souvislosti s tím zmiňovala psych. stránku. Nicméně beru už skoro rok antidepresiva (pro bolesti hlavy) a tato svalová bolest se objevila až nedávno. Takže těžko říct, že by mi antidepresiva pomáhala právě na toto onemocnění. Ale existuje samozřejmě spousta druhů. Na doporučení revm. chodím na rehabilitaci - posiluji zádové a jiné svaly, ale bolesti jsou čím dál větší. Nemyslím si ani, že "pozitivní myšlení" dokáže léčit. Potýkám se s různými zdravotními problémy celá léta, a abych se vyzdravila (a moc si to přeji), udělala jsem už vše možné - od makrobiotiky, "pozitivních" návodů na sebehodnocení, čínského léčitelství, opakované rehabilitace a cvičení, akupunktury, klasické léčby, tak zdr. potíží jen přibývá. Domnívám se, že pokud znalosti lékařů o nemoci končí zaklínadlem: "je to psychické", tak statisticky bude brzy 90% národa psychicky narušených.

reagovat 26.10.2004 12:07 - iva

Ahoj,mám taky nějaké info o této nemoci,je to od Dr.G.Gerhartha,který se zabývá léčbou bolesti.Od revmat.obtíží se fibromyalgie liší tím,že není provázena zánětyKloubů a napadá jen měkké tkáně.Bolest se objevuje v místech přechodů svalů a šlach,tzv.tender pionts.Nejčastěji je postihováno nejméně zatěžované svalstvo.Tento zdánlivý rozpor je vysvětlen tím,žeslabost svalů napomáhá vadnému držení a chybnému zatěžování,čímž se obě vady navzájem podmiňují a prohlubují-začarovaný kruh často zhoršený nadváhou./Většinou si pacient řekne-jsem tak unaven a všechno mě bolí-nemohu cvičit./Sval není dobře prokrvován,resp.zbavován produktů látkové výměny,nervy jsou zbytečně drážděny a občas dochází i ke změně struktury hormonů.Pacienti si stěžují na trýznivé bolesti celého pohybového aparátu,bolesti hlavy,rozladěnost,zažívací potíže a další.Terapie je složitá-co dělá dobře jednomu ,nemusí ulevit jinému.Pomáhá jen systematické zkoušení různých prostředků.Nejdůležitější musíme udělat my sami-uvolnění a posílení svalstva.Musí se prorazit bludný kruh Bolest-Napětí-Nová bolest.To neplatí jen pro tělo,ale především pro ducha.Ať už autogenním tréninkem,dechovou terapií apod.Fyzikální terapie spolu s teplem rozproudí prokrvování,masáže uvolňují a lehký trénink podporuje tvorbu sv. hmoty.Není třeba se hodně zatěžovat-stačí hodně chůze/i do schdů/,kolo,plavání.Zdravá životospráva a nějaký pěkný cíl před sebou na který se těšíte.Je to složitá nemoc,dlouhodobá léčba,ale není příčinou invalidity.Snad Vám tito info pomůže.Iva.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 8.2.2017 09:28 - Hanka

Prosim kdo vam diagnistikoval...

Mileno určitě se nechte vyšetřit v Praze - 35 let bolestí a vy jste to ještě nezkusila?

reagovat 24.5.2017 14:21 - Alice

tady jsou krásně popsány příznaky, kdyby si nekdo nebyl jistý https://zdravezdravi.cz/nemoci/10-priznaku-fibromyalgie-ktere-byste-meli-znat

reagovat 10.8.2017 13:36 - eda

Ahojky všichni, je mi 48 a...

dobrý den četl jsem váš plnomyslný a velmi hodnotný úrivek,nejvíce my v mé chabré mysli zaujala věta psychika nastává fibromyalgií, již jsem před pár měsíci objevil tuto nemoc,gauner jako já který celý život trénoval bolest a vyrovnával se díky sportu a života závodů se při přesvědčení fibromyalgie rozbrečel.ano psychika jde do háje díky fibromyalgie, na sobě jsem poznal že musí být tato nemoc spojena s rodovými buńkami a vyvrcholí v průběhu života díky způsobu jednání štresu životosprávy a myšlení! prosím o kontakt vážené Paní již řeším tento problém v NĚMECKU. S POZDRAVEM EDA

reagovat 10.8.2017 13:51 - EDA

Moje revmatoložka...

Děkuji vám všem a když to tady od vás čtu a je to náhoda protože déle nežiji v čechách tak neudržim slzy a přece jsem velmi silný jedinec který prošel takovým válečným životem ,jen pro představu fm mám asi spousty let pár doktorů o tomto ví ale neznají ani specialisti fm. před deseti lety mi doktor řekl že můj stav na závodění už nebude že to nevydrží utrpěl jsem pár desítek zlomenin a i klinické příhody jsem bývalí reprezentant a pohyboval jsem se celý život hazardem .jeden český doktor mi řekl nauč se s tím žít a jak na něco přijdeš zastavs eza mnou i za několik let,takže tet vím že mu to dluží. pár doktorů my předepisuje abych se oženil a změnil způsob života.jsem na tuto nemoc naštvaný a jdu makat a pak třeba omdlévám a nemohu druhý den fungovat. snad žiji díky mladého tréningu s morálem ale organizmus nechce poslouchat mozek. kdyš jsem viděl váš recep s česnekovími tablety zase slzy. doprdele.ano česnekové pomazánky uvolnují a pomahají regulovat stav. také alkohol.jsem zarputilý nekuřák vlastně to ani nejde.je mi po kouři hrozně zle .kdyš nebrní nohy hlava ruce záda či klouby přeskakují lopatky a při zátěži se výrazně tělo potí chlad rukou a citlivost tepla či minimal pruvan nebo vánek vám okamžitě nastolínehybnost,mohl bych pokračovat a jsem štastný že po asi patnácti či 20ci letech konečné vím co mám . a jdu bojovat dá. ano sexualní potřeby jako muž nemám protože tělo je obouchaný neschopný činitel,prášky odmítám snažím se žít a máte pravdu lidé jsou na tom daleko hůř a je mi jich líto.ale nikomu bych tohle nepřál protože to leze na mozek!!tak pokud se to tady zveřejní můžem pokračovat, já to do zítra zapomenu tato vlastnost je k nasrání něco v mysli stále hledám a soustředit se mohu snad jen před extrémy ašoky jako jsou tragédie a td. přátelé držtese jde to ale dře to!!

reagovat 28.12.2017 19:47 - mala

Dobrý den, kdo vám prosím napsal diagnozu fibromyalgie? Mě napsala do zprávy revmatoložka ..možná fibromylagie...a poslala mě k ortopedovi. Ten se tím vůbec nezabýval.
Děkuji...zároveň budu vděčná za jakoukoliv radu jak tělu trošku ulevit.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *