fibromyalgie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.6.2004 13:09 - maria sopková

od února mám různé bolesti .vyšetřují mě ortopedi,revmatologové,neurologové a stav se nelepší a diagnozu stále neumí potvrdit.dnes mi pí doktorka řekla,že mám fibromyalgii a že se mám nechat vyšetřit na psychologii.zdá se mi,že tam asi patřím.nevím co si mám myslet.připadám si jako simulant,ale je mi čím dál hůře.co je fibromyalgie a může mít spojitost se schyzofrenií,která se v naší rodině vyskytuje -děkuji majka

reagovat 4.6.2004 14:24 - Martina

Ahoj Marie,fibromyalgie je nepříjemná nemoc,ale neumírá se na ni.Je označována jako nezánětlivá svalově-šlachová porucha.Protože jsi už prošla asi všemi vyšetřeními,která by ukázala něco vážnějšího,tím zcela jistě nechci bagatelizovat Tvé potíže,je na místě porada u psychiatra.Fibromyalgie kromě bolestí svalů a kloubů se projevuje i psychickými projevy-deprese,pocity napětí,vnitřní stres,snížená kvalita spánku.Bolest a poruchy spánku mohou vést k pocitu naprostého vyčerpání.Většina nemocných trpí bolestmi hlavy,střevní obtíže,otoky,mívvají problémy se zrakem a stabilitou,pocity chladu v koncových částech těla.Jsou i drobné hormonální poruchy.Imunologické vyšetření -může být vyšší procento lymfocytů CD4-poměr CD4:CD8.Někdy se zjistí méně hořčíku v měkkých tkáních.Farmakologická léčba je složitá-dobré reakce jsou na antirevmatika-jsou tu ale vedlejší účinky.Na vyrovnání psychiky se dávají anxiolytika-uvolňují zvýšené napětí.Homeopatie,akupunktura jsou bezpečné a mohou výrazně pomoci.Mnoho pacientů cítí,že se "rozpadají",protože mají hodně zjevně nesouvisejících potíží.Často navštěvují mnoho doktorů a obvykle je většina těchto potíží právě fibromyalgie.Původ fibromyalgie je v psychosomatice,je tedy nutné zharmonizovat organismus,a to může trvat dlouho,dokonce se v podvědomí můžete bránit uzdravení a pak je to velice těžké.Můžete zkusit nějakou přírodní léčbu-akupunkturu,homeopatie,léčitele,aj.Mám svou vlastní zkušenost,je třeba se s tím naučit žít.Je těžké to unést/cítit se jako simulant,apod./,ale je to nemoc jako každá jiná,dá se s ní bojovat.Prognoza je příznivá nevede k invalidizaci,ale dokáže výrazně změnit kvalitu života.Já jsem si řekla,že je třeba přestat se litovat,protože je spousta lidí na tom hůř,začít žít a nemyslet na nemoc,to se potom z toho nedá vymotat.Přeji ať se to taky daří.Hodně štěstí.

reagovat 25.10.2004 23:53 - Tihia

Ahoj Martino, jsi první, kdo ví něco více o fibromyalgii. Kdykoliv jsem se na chatu zmínila o této nemoci, nikdo nereagoval. Mám ji už přes dva roky. Je to všechno přesně tak jak popisuješ, ale ráda bych se od Tebe dozvěděla více informací a hlavně o Tvojich zkušenostech s potlačováním této nemoci.
Děkuji Tihia

reagovat 26.10.2004 09:48 - viki

Moje revmatoložka vyjádřila názor, že komě RA trpím i fibromyalgií a také v souvislosti s tím zmiňovala psych. stránku. Nicméně beru už skoro rok antidepresiva (pro bolesti hlavy) a tato svalová bolest se objevila až nedávno. Takže těžko říct, že by mi antidepresiva pomáhala právě na toto onemocnění. Ale existuje samozřejmě spousta druhů. Na doporučení revm. chodím na rehabilitaci - posiluji zádové a jiné svaly, ale bolesti jsou čím dál větší. Nemyslím si ani, že "pozitivní myšlení" dokáže léčit. Potýkám se s různými zdravotními problémy celá léta, a abych se vyzdravila (a moc si to přeji), udělala jsem už vše možné - od makrobiotiky, "pozitivních" návodů na sebehodnocení, čínského léčitelství, opakované rehabilitace a cvičení, akupunktury, klasické léčby, tak zdr. potíží jen přibývá. Domnívám se, že pokud znalosti lékařů o nemoci končí zaklínadlem: "je to psychické", tak statisticky bude brzy 90% národa psychicky narušených.

reagovat 26.10.2004 12:07 - iva

Ahoj,mám taky nějaké info o této nemoci,je to od Dr.G.Gerhartha,který se zabývá léčbou bolesti.Od revmat.obtíží se fibromyalgie liší tím,že není provázena zánětyKloubů a napadá jen měkké tkáně.Bolest se objevuje v místech přechodů svalů a šlach,tzv.tender pionts.Nejčastěji je postihováno nejméně zatěžované svalstvo.Tento zdánlivý rozpor je vysvětlen tím,žeslabost svalů napomáhá vadnému držení a chybnému zatěžování,čímž se obě vady navzájem podmiňují a prohlubují-začarovaný kruh často zhoršený nadváhou./Většinou si pacient řekne-jsem tak unaven a všechno mě bolí-nemohu cvičit./Sval není dobře prokrvován,resp.zbavován produktů látkové výměny,nervy jsou zbytečně drážděny a občas dochází i ke změně struktury hormonů.Pacienti si stěžují na trýznivé bolesti celého pohybového aparátu,bolesti hlavy,rozladěnost,zažívací potíže a další.Terapie je složitá-co dělá dobře jednomu ,nemusí ulevit jinému.Pomáhá jen systematické zkoušení různých prostředků.Nejdůležitější musíme udělat my sami-uvolnění a posílení svalstva.Musí se prorazit bludný kruh Bolest-Napětí-Nová bolest.To neplatí jen pro tělo,ale především pro ducha.Ať už autogenním tréninkem,dechovou terapií apod.Fyzikální terapie spolu s teplem rozproudí prokrvování,masáže uvolňují a lehký trénink podporuje tvorbu sv. hmoty.Není třeba se hodně zatěžovat-stačí hodně chůze/i do schdů/,kolo,plavání.Zdravá životospráva a nějaký pěkný cíl před sebou na který se těšíte.Je to složitá nemoc,dlouhodobá léčba,ale není příčinou invalidity.Snad Vám tito info pomůže.Iva.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 4.5.2018 06:48 - Hugo

Po 5 letech bolestí a...

Naša dcéra už 2 roky má bolesti svalov v oblasti krku a hrudnej hrbtice. Reumatologička predpokladá fibromyalgiu. Skúšame prikladať na boľavé miesta list lopúcha a mastičku s koreňa lopúcha. Efekt je velmi priaznivý bolesti ustupujú. Je to ale individuálne.
ďakuje Hugo

reagovat 18.6.2018 11:03 - Anna

Hezký den všem
Již před 20 lety mi revmatolog diagnostikoval chondrocalcinozu a nediferencovanou artritidu.
Ale předepsané léky Metojet a Arava moc nepomáhaly a bolel mě z toho žaludek. Tak jsem zkusila alternativní medicínu a ono to opravdu zabralo. Posledních 7 měsíců ale je to blbé. Stejné příznaky jako u Fm. Začalo to bolestivým otokem kotníku, ortoped dal kortikoid.injekci a otok a bolest zmizela , načež se přídaly bolesti ramen a kolen a ztuhlost celého těla.Revmatolog dal 2x zase kortik.injekce, ale je mi z toho špatně. Poradil mi, ať si koupím ( zdr.poj. to nehradí) kloubní výživu Shoulder MD(injekce), které mi aplikuje 1 x týdně.Výsledek- nepatrné zmírnění bolesti.Tak mi předepsal 10 x infúzi od bolesti.Jsem v PN 5 měsíců, v práci už se mnou nepočítají.Je mi síce přes 50 let, ale do důchodu je ještě daleko.Poradíte, prosím, co dál? Předem děkuji moc.

reagovat 27.6.2018 07:07 - Vladimír

Bez vyřešení skutečné příčiny fibromyalgie nepřináší aplikace léků proti bolesti trvalé výsledky. Příčinou vzniku fibromyalgie jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u fibromyalgie to vede k tvorbě svalových spasmů, svalovým bolestem a únavě. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si bolesti a únavu trvale odstranili. Kontakt 608 155 338.

reagovat 12.10.2018 06:55 - Jaroslava

Po 5 letech bolestí a...

Dobrý den, také mám FM a už nevím kudy kam..... ráda bych si s někým o tom popovídaly,kontakt 605291712

reagovat 12.10.2018 12:40 - Mirka

Narazila jsem na velmi zajímavý článek o spouštěcích bodech - bolestivost v těchto bodech může sloužit pro diagnostiku FM a zároveň je lze využít pro léčbu - https://fibromyalgik.webnode.cz/news/trigger-points-spoustove-body/

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *