Elektrokonvulzivní terapie?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 15.2.2007 16:56 - Eleonora

Ahojky, mám prosbu - má někdo osobní zkušenost s elektrokonvulzivní terapií (příp. také s repetitivní transkraniální magnetickou stimulací)? Mám tento druh terapie absolvovat a velmi se toho obávám. Můžete mi někdo říci, jestli je to bezpečná metoda a jestli může mít nějaké vedlejší účinky a zda nemůže při ní dojít k trvalému poškození mozku (demence, porucha osobnosti)? Jak přesně tato léčba probíhá, je bolestivá, jak se po ní člověk cítí, jak často se provádí a jak dlouho trvá jedna dávka? Budu velmi vděčná za Vaše osobní zkušenosti či odborné informace. Přeji krásný den a dobré zdraví!

reagovat 15.2.2007 21:13 - Marek

To zní dost hrozně, co? Taky bych měl něco podobnýho absolvovat a nevím, co mám čekat.

reagovat 16.2.2007 20:44 - Andrej

Ziadnu paniku - cely zakrok je neskodny a navyse sa deje v narkoze (ktora trva cca 6 minut), neboli to, skratka sa len zobudis a bude ti o nieco lepsie:)

reagovat 17.2.2007 22:02 - lubos

Vůbec to nebolí,krásně tě uspí,nevíš o ničem,pak tě poplácají a nechají tě asi dvě hodiny prospat.Trošku je člověk malátnej,ale dá se to vydržet,pomáhá to v těžkejch depresích.Měl jsem jich celkově 25,jeden rok 15 a v dalším roce 10.Teď je mi líp.Držím palce.

reagovat 18.2.2007 01:26 - Jirka

Při težké depresi to je účinná metoda. Depresivnímu může zachránit život. Jinak je to metoda vůči mozku velmi drastická a rozhodně se může stát, že nebude neškodná. Vyvolá se při ní něco takového, jako je velký epileptický záchvat, z něhož se mozek dostane až po vyčerpání energetických rezerv zúčastněných buněk. Tím se ono nežádoucí depresivní téma jaksi "vyčerpá".

Konvulze znamená křeč, stažení. Česky se tomu říkávalo elektrošoková terapie. Vyvolává se silným elektrickým drážděním, které většinou mozek nepoškodí, ale stát se to může. Pacienta většinou přivážou k posteli a dají mu gumový roubík mezi zuby, aby si je v křečích neponičil. Občas se přesto stává, že si pacient při záškubech vymkne ramenní kloub, sanici atd.

Volil bych tuto "metodu" až jako poslední záchranu před víceméně jistou smrtí na depresi. Vždy je lepší zkusit antidepresiva a psychoterapii.
Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 17.10.2016 10:31 - Ano,

Půjčte si ve vědecké...

věřím tomu,protože jsem jednoho týpka znala,jen podle vidění,který na to chodil,no už od samého pohledu byl divný a mimo.Myslím,že na to chodí jen lidé s opravdu velkými zdr.problémy,duševními.Deprese se léčí šetrněji.Lidé,kteří na tohle chodí jsou většinou už nesvéprávní.

reagovat 17.10.2016 18:48 - Luboš

věřím tomu,protože jsem...

Trochu bych do tohoto tématu mohl promluvit,protože mám za sebou 48 šoků a nejsem nesvéprávnej,v jakých depresivních epizodách se nacházím,nikomu to nepřeju,antidepresiva nezabírají a šoky mě vždycky vytáhli do reality,byl jsem za ně vděčnej,jsou po nich krátkodobé výpadky paměti,ale vše se vrátí do normálu.Ale to už jsem psal.

reagovat 14.12.2017 00:29 - Angel

Příteli byla nabídnuta ECT a odmítl ji, což jsem se dozvěděla až na pohovoru s primářkou a ošetřující lékařkou, když jsem požadovala vysvětlení, proč je přítel už skoro DVA měsíce zavřený na detenci, ač pro to není jakýkoliv důvod. Uplynuly sotva dva týdny, a přítel hlásil, že na to jde! Jeho matka se dušovala, že žádný souhlas se zákrokem nedala a nedal ho asi ani přítel. Prý ale stačí, když blízký příbuzný jen odkejve, co doktor řekl. Přítel po ECT vypadal strašně: bolela ho hlava, nemohl sedět, jen stát a chodit. Povedlo se mi ho dostat z detence po tom, co jsem důrazně požádala o informace k soudu. Je moc mu to poškodilo paměť a kognitivní funkce nevím (vím jen, že mu to komplet odmazalo ty dva měsíce na detenci), každopádně je z něj ale povolné poslušné zvířátko, které opakuje, co do něj rodiče a doktoři nalili! Když mu říkám, že oni nejsou evangelium, nevěří mi to. Už je zaplať ten nahoře, na následné, ale minulou návštěvu mě čekal šok. Z horního patra, kde jsou ti lehčí, přestěhován do přízemí mezi ty těžší! Chtěla jsem vědět, proč. Odpověď zdravotnického personálu: Vše při starém, vycházky může (pořád s doprovodem, i když je už zralý na samostatné), ale my si myslíme, že to pro něj tak bude lepší. Njn, to jsou holt klasické slovní hříčky diletantů hrajících si na bohy. Takže za mě ECT fakt nee, pokud vyloženě nehoří. A nejlíp bohům v bílejch pláštích pořádně v tomhle ohledu zmenšit hřiště. Mají totiž víc štěstí než rozumu,že ještě s tím neudělali průšvih, o kterým by se psalo ve všech čubičkách po celé republice.

reagovat 22.12.2017 14:36 - Angel

Lobotomie....

Přesně tak. Někteří doktoři jsou dost velká hovada, aby nacpali EKT, i když to pacient nechce. Jednoduše se chytnou toho, že nezabíraj léky a že je pacient na tom fakt hoooooooooooooodně špatně, následně se zavolá nějaký příbuzný, ž kterýho dotor vycítí, že je sdostatek slabý a manipulovatelný na to, aby odkejval a nevěděl, CO vlastně. Ten to odsouhlasí a doktor získá krásnou možnost pacienta domrvit.

reagovat 29.4.2018 00:45 - Angel

Lindo, neměla by také...

Jo, souhlas. Pokud doktor chce, řekne, že byl pacient nepříčetný, nemohl se zodpovědně rozhodnout, jestli šoky chceš, nebo ne, takže on musel rozhodnout za tebe. V některých zařízeních bohužel standard. Ale mě by docela zajímalo, jak to vlastně s tímhle argumentem je.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *