elektrické vedení - vysoké napětí a stavba domu

První příspěvky v diskuzi

reagovat 28.2.2005 14:59 - sabina

Máme možnost koupit velmi pěkný pozemek na stavbu domu. V jeho blízkosti je však elektrické vedení - vysoké napětí. Může mít toto vedení vliv na zdraví člověka? Stačí při stavbě dodržet standardní ochranné pásmo? Děkuji za radu.'

reagovat 28.2.2005 16:50 - dědek

Jestli je to vedení 110 kV a víc, tak se udává, že nepříznivé účinky se podle některých pramenů projevují do vzdálenosti až 200m od vedení pro trvalý pobyt.'

reagovat 28.2.2005 22:47 - j.

Ano, bydlet blízko vysokého napětí je dost nepříznivé. Existují o tom nějaké studie.
'

reagovat 9.3.2005 23:14 - Obalil

Záleží, co myslíš tím "vysokým napětím". Tenhle pojem znamená mezi elektrikáři napětí 22kV, a z toho bych si moc hlavu nedělal. Poznáš to tak, že dráty jdou často po betonových či dřevěných sloupech, někde, třeba nad silnicí po ocelových příhradových stožárech. Vystupují z něj odbočky k transformátorům. Většinou tři, když jsou 2 vedení tak 6 lan. Toto vedení by představovalo nebezpečí jen v případě jeho poruchy. Běžně bývá zavedeno do středu obce k transformároru, v zemních kabelech běží na sídlištích kolem paneláků.
Pokud je lan šest, úplně nahoře ještě jedno zemnicí a stožáry zásadně ocelové, podstatně vyšší než u 22kV, tak jde o vedení velmi vysokého napětí 110kV-a to by již vliv na zdraví mít mohlo. Tedy elektromagnetické pole.
Pokud jde o takové vedení, kde jsou na 1 fázi 3 lana paralelně (3 u sebe jako v trojúhelníku), toto samozřejmě třikrát vedle sebe, izolátory jako 110kV ale tři pod sebou, obrovské a široké ocelové stožáry-toto je 400kV-zvláště vysoké napětí. Pak bych ten pozemek rozhodně nekupoval. Pokud mi nevěříš, projdi se pod ním za deště, kdy se sníží izolační odpor vzduchu. Ve vzduchu to praská, srší, jsou slyšet výboje. Přeložení 110 či 400kV je prakticky nemožné a nikdy se to ani neprovádí. Přeložky 22kV např. kvůli stavbě se dělají, pokud to nejde jinak třeba i zakabelováním-vedením části v zemi kabelem. Platí to ten, kdo si přeložku objednal. Náklady se počítají minimálně ve statisících, často milionech korun.'

reagovat 10.3.2005 09:51 - katae

Koupila jsem si pozemek, u kterého vede vysoké napětí. Samozřejmkě, že není dobré žít pod vysokým napětím, ale tam Vám stavbu ani nepovolí. Jenže pokud žijete ve městě (předpokládám, že většina z Vás), pak žijete obklopeni takovým elektrickým polem (kabely jsou taženy i v zemi a prostě všude), že Vás to stejně všechny ovlivňuje. Ani netušíte, co všechno kolem Vás Vás ovlivňuje a v čem vlastně žujete.

Nechávám si to vysoké napětí zaizolovat, to mě vyjde na 60 tis. Kč a mohu stavět 2 m od sloupu, jako u nízkého napětí. Časem chci docílit odsunutí sloupu o 5 m.
Pokud chceš odvrátit co nejvíce škodlivých účinků, výborně v tomto fungují zrcadla bagua (feng šuej) (ta budu mít zavěšena na straně domu, kde to napětí je).

Pokud na tom pozemku vyloženě nelpíš, tak si kup nějaký na okraji vesnice, kde už jsou sítě, ale dej bacha, jestli se tam zas neplánuje nějaké smetiště nebo spalovna a tak. Prostě všude je něco.'

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 17.11.2017 22:10 - Gábina

Dobrý večer, chci koupit dům ve staré obci, ale je těsně pod dráty. Má to vliv na zdraví? Děkuji.

reagovat 18.11.2017 11:37 - !

Pokud je to vzdušné vedení nízkého napětí, nic se neděje. Akorát v katastru nemovitostí to bude zapsáno jako věcné břemeno.

reagovat 18.11.2017 12:50 - Zdeněk2

Ani v případě, že by nad domem vedlo vedení vysokého napětí, nemá to žádný vliv na zdraví jeho obyvatel. Je ale třeba počítat s tím, že takové vedení ztěžuje údržbu domu a možnosti přístavby dalších podlaží. Problém by také mohl nastat v případě poruchy, kdyby přetržený vodič spadl na dům. To je ovšem velmi nepravděpodobné.

reagovat 18.11.2017 18:18 - Tumpach

Můžete mít ale problémy s příjmem tv a to jak pozemní tak satelitní a vliv to může mít i na bezdrátový internet.Tak pokud něco z toho plánujete tak vám to tam může zlobit.

reagovat 4.1.2018 06:30 - Gaius Julius Caesar

Záleží, co myslíš tím...

Ještě bych doplnil. Na obdobných stožárech jako VVN 110 kV, ale o něco nižších se v mnohých případech vede i VN 44 KV, čili 2× 22 kV. Je to kvůli úspoře betonových sloupů, aby nemusely být vedeny dvě linky 22 kV souběžně každá na zvláštních sloupech. Toto vedení se pozná i podle toho, že jsou z něj odbočky na normální betonové sloupy nebo do trafaček vždy z jedné strany (horní vodič levá fáze, střední střední fáze a spodní pravá fáze pri pohledu od stožáru).

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *