Dyslexie a Dysgrafie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 13.4.2006 13:52 - Ag.nes

Ráda bych se zeptala jestli by mi někdo mohl napsat něco více o dyslexii (označení všech drobných specifických poruch učení, porucha schopnosti čtení) a dysgrafii (porucha motorické-pohybové složky psaní), zejména zda jsou pro to další kategorie, zda jsou to poruchy tvalé, příp. zda se zhoršují či stagnují, co je pro tyto poruchy specifické a vhodné, tj. jak a čím takové osobě vhodně pomoci, jak rozlišit zda se na tuto poruchu jenom nevymlouvá (a nesnaží se udělat víc než by mohla, nemusí nebo se jí nechce) a zda jsou tyto poruchy dědičné. Máte někdo osobní zkušenost nebo zkušenost s někým ve vašem okolí? Nebo kde se o tomto problému dá zjistit něco více? Děkuji.

reagovat 14.4.2006 18:18 - jana

Ahoj :o) Hledám rodiče, kteří mají doma školáka s problémy chování (záškoláctví, šikana, alkohol, drogy apod.),na anonymní dopisování (e-mail). Pracuji na diplomové práci, která se týká vlivu průběhu těhotenství a porodu na pozdější problémy dětí ve škole. Pokud Vás zajímají souvislosti, napište. Moc vám předem děkuji :o) S pozdravem Jana

e-mail: jany.b"seznam.cz

ICQ: 339257681

reagovat 23.8.2006 14:37 - iva

děti s dys potřebuji pedagogy s pochopením a spravným vzděláním.Jestli tomu tak není dítě ve škole trpí a začné svůj nedostatek kompenzovat nevhodným chováním,prostě za každou cenu chce dohnat své spolužáky,takže v pubertě kouří pijou a vy nevíte kde jste udělali chybu ve výchově.A třeba chyba je u paní učitelky ,ktera vaše ditě ztrapnovala jelikož přes svou vadu neumělo všechno tak rychle jak ostatní jeho vrstevníci.TO JE MOJE ZKUŠENOST -MÁM 3 DCERY.

reagovat 6.10.2006 12:00 - Tereza

Odborných publikací o poruchach učení - souhrnný název pro dyslexii, dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii, dyspraxii, dyspinxii a dysmuzii - je u nás dostatek. Např. od paní Olgy Zelinkové, od pana Matějčka... Pakliže máte dítě s těmito problémy - měli byste to zjistit ve spolupráci se školou, obraťte se na pedagogicko-psychologiskou poradnu v nejbližším městě, kde budou provedana vyšetření, na jejichž základě může být pro vaše dítě vypracován individuálně vzdělávací plán učivaa tím se mu hodně pomůže a odstraní se tak i stres, který plyne z návštěvy školy. Hlavně hodně odvahy, trpělivosti, porucha jako taková se nedá vyléčit, jen zmírnit její příznaky. Spousta lidí na celém světě trpěla poruchami učení, např. Albert Einstein, Charles Darwin atd. A kam až to dotáhli :-)

reagovat 6.10.2006 14:04 - xxxx

užili jsme si se synem, kterému v první třídě tyto poruchy PPPoradně diagnostikovali strašně:(( učitelé ačkoli mají, na toto posižení neberou ohled. Okolo sedmé třídy se to hodně zlepšilo, obnálšelo to hromadu slz a trápení a každodenní společné učení. Každé ráno diktát a po škole zase a zas, nejhorší jsou cizí jazyky. Kluk si užil a já ještě víc. Občas to byla hotová beznaděj nekteří učitelé, by se takových žáčků nejraději zbavili a nastrkali je mezi cikány na zvláštní školy, ale zvládli jsme to, kluk je dneska na střední škole v prváku a bojujeme dál, už jen tři a půl roku a to trápení skončí. Nikomu to nepřeju. Se mnou rodiče ani neveděli, že se mám neco učit, vylezla sem se zdrávky se samýma jedničkama a ted mi to asi pán Bůh oplatil na dětech , jak se říká. Všem co mají takovéhle trápení držím palce. Je to běh na dlouhou trať,který končí až s koncem studia a to jak je to pedagogům / 95% z nich / fuk je skutečně ubíjející. Nejhorší je, že to všechno nemuselo být, kdyby syna nepřidusil mldý nezkušený doktor při porodu, ale to je na jiné povídání v jiné rubrice.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 8.7.2017 10:55 - ................

Když herečku Whoopi Goldbergovou (54) vyhodili ze školy, propadla drogám, provdala se za svého terapeuta a povila dítko, to vše do svých devatenácti let. Teprve pak jí diagnostikovali dyslexii.

Whoopi Golbergová.Život jí změnila až role ve filmu Purpurová barva (1985), v němž jí dal příležitost režisér Steven Spielberg, prý sám dyslektik. Whoopin úspěch v roli Celie pak korunovalo několik prestižních cen včetně nominace na Oskara a herečka dostala možnost rehabilitovat se:

„Věděla jsem, že nejsem blbá, a že nejsem hluchá," svěřila se v roce 1994. „Když mi budete předčítat, řeknu vám všechno, co jste četl. Oni prostě nevěděli, co mi je."

Billboard, jaký nikdo nestvořil

Dyslexií rocker Ozzy (61) vysvětluje, proč nikdy nečetl Bibli: „Vy jste tu věc někdy zkoušel číst?" opáčil v rozhovoru s reportérem. „Já jako dyslektik nemůžu. Než bych dočetl první stránku, byl bych mrtvý."

Cher, 2009.Mezi slavné muzikanty s poruchou patří zpěvačka Cher (63). Nemoc jí lékaři diagnostikovali kupodivu až v jejích třiceti letech. Možná by se na její dyslexii nikdy nepřišlo, kdyby nenechala vyšetřit svou dceru, která měla potíže na základní škole. Byla vynesena diagnóza, ale byla to diagnóza matčina.

„Dopisy nepíšu, s čísly nemám vůbec nic společného... Napíšu první písmeno slova a má mysl přeskočí k poslednímu. Vidím slova a zpatlám je dohromady. Vidím ohromný billboard, jaký nikdo nevynalezl," popsala zpěvačka v roce 1985 příznaky.

Nejen umělci

Kdo by chtěl vysvětlovat častý výskyt nemoci mezi „bláznivými" rockery a herci jejich vrozenou nechutí k akademickému vzdělání, mýlil by se. Nejen pro to, že dyslektici jsou i mezi nositeli Nobelovy ceny za vědu.

Handicap se nevyhnul ani Ingvaru Kampardovi, zakladateli firmy IKEA. Jeho dyslexii svět nejspíš vděčí za jméno firmy: Muž, jenž figuruje mezi nejúspěšnějšími obchodníky a nejbohatšími lidmi světa, je stvořil jako složeninu vlastních iniciál a počátečních písmen jména svého rodiště a názvu sousední vesnice. Aby si je pamatoval a nemusel nic psát ani číst.

Dyslektičtí Piráti z Karibiku Knightleyová a Bloom.Kdo pronesl následující věty? „Vždycky mne považovali za... ´tu hloupou´ v rodině. A já doopravdy trochu byla, věděla jsem to a přijala to. Psaní a pravopis pro mne byly příšerně těžké..."

Autorkou je spisovatelka detektivek Agatha Christie. CNN ji řadí do skupiny spisovatelů, o nichž se soudí, že trpěli dyslexií.Slavní lidé, o kterých se píše, že jsou či byli dyslektici

Abert Einstein fyzik, nositel Nobelovy ceny
Ann Bancroft Polárník
Alexander Graham Bell Vynálezce
Wernher von Braun raketový inženýr
Pierre Curie Fyzik (1903 Nobelova cena)
Thomas Edison Vynálezce
Henry Ford Vynálezce
Willem Hollenbach Astronom a fotograf
William Lear Vynálezce
Charles Lindbergh Letec
Isaac Newton Vědec a matematik
Eli Whitney Vynálezce
John VonNeumann Matematik
Orville a Wilbur WrightVynálezci
Harvey Cushing Neurochirurg
Archer Martin chemik nositel Nobelovy ceny 1952
Margie C. Sweeney lékař, autor
Helena Taussig dětský kardiolog
Fred Astaire umělec
Michael Barrymorebritský komik, televizní moderátor
Abhishek Bachchan indický herec
Orlando Bloom Herec
Enrico Caruso Operní pěvec
Harrison Ford Herec
Dave Foley Herec
Danny Glover Herec
Whoopi Goldberg Herečka, komik
Jerry Hall supermodelka
Anthony Hopkins Herec
Susan Hampshire Herečka
Salma Hayek Herečka
Alyssa Milano Herečka
Billy Bob Thornton Herec
Will Smith Herec , zpěvák
Tom Smothers Herec, zpěvák, komik
Henry Winkler herec, autor
Robin Williams Komik, herec
Keanu Reeves Herec
Edward James Olmos Herec
Cher zpěvačka, herečka
Nigel Kennedy Houslista, Herec
Daniel Powter Hudebník
John Lennon zpěvák, skladatel, herec, aktivista,
Britney Spears zpěvačka
Lyndon Johnsonprezident Spojených států
Thomas Jeffersonprezident Spojených států
George Washington, prezident Spojených států
John Fitzgerald Kennedy prezident Spojených států
Andrew Jackson 7. prezident Spojených států
George H. Walker Bush 41. prezident U. S.
George W. Bush 43. prezident Spojených států
Winston Churchillministerský předseda Velké Británie
Carl XVI. Gustaf Král Švédska
Michael Heseltinebritský premiér
George S. Patton Generál
Anna Eleanor Rooseveltová první dáma
Ansel Adams Fotograf
Scott Adams Karikaturista "Dilbert" tvůrce
David Bailey Britský fotograf
Michelangelo Buonarroti Umělec
Elizabeth Daniels Autor detektivních románů
Walt Disney producent, výtvarník animace, zábavní park Pioneer
Guy Ritchie filmový režisér a manžel Madonny
Bernie Taylorautor Big Trout
Auguste Rodinsochař
Jørn Utzonarchitekt
Richard Rogers Architekt
Søren Kragh Jacobsendánský filmový režisér
Steven Spielberg filmař
Steve Jobs Zakladatel společnosti Apple Computer
Thomas J. Watson Jr. bývalý generální ředitel společnosti IBM
William Wrigley, Jr. zakladatel žvýkačky Wrigley
Hans Christian Anderson Autor
Earnest Hemingway Autor
Mark Twain Autor
Muhammad Ali Boxer

reagovat 3.10.2017 14:58 - Linda

Všechny děti od dcery ze třídy, které navštívily pszchoterapeutickou poradnu, mají nějakou formu poruchy učení a tím pádem mají individuální pvydělávací plán - různé úlevy při testech, jiné hodnocení. Jsem jediná, které to přijde jako šílenost?
Přece není možné, aby všichne děti, co se normálně hůř učí, měly stanovenou nějakou poruchu a mírnější známkování a tudíž měly lepší známky než děti, kterým rodiče nejdou vyžmudrat nějaký papír.
Někdy, když se s dcerou učim a jí to neleze do hlavy, tak mi přijde, že má taky nějakou poruchu, ale nějak mi to nejde na rozum, aby měla papír na to "že nemá buňky na češtinu" a tudíž byla lépe známkována. Za nás byly děti, co jim nešla matika a neměly na to žádný papír a dostávaly čtyřky.
Já osobně bych byla za těchto podmínek pro zrušení známkování, protože takto to nemá smysl a je to vůči dětem dle mého nespravedlivé.

reagovat 3.10.2017 15:10 - ale

Bohužel. Dříve se takové poruchy neřešily a děti trpěly. Byly bity a různě diskriminovány. Byly.li vyšetřeny a uznány nějaké poruchy, nevidím v tom problém a je to v pořádku. V krajských městech existují školy, kdy se těmto dětem speciálně věnují. Ohledně počtu těchto dětí. Počet se zvyšuje. Jak je uvedeno výše, nejsou tyto děti mentálně postiženy.

reagovat 3.10.2017 15:19 - ale

Všechny děti od dcery ze...

Máte možnost zajít si s dcerou na vyšetření. Plete si digitální 25 s 52? Píše názvy měst malým písmem a pod.? Věřte, tyto dětí to nevidí. Ohledně těchto poruch se hodně dovíte, když si je zadáte na webu.

reagovat 4.10.2017 12:25 - Linda

Bohužel. Dříve se takové...

A proč se počet těchto dětí zvyšuje. Jsou názory, že je to díky očkování a jiné názory to vyvrací. Něčím to ale být musí. Víc pesticidů ve stravě, vliv mobilů...čím to je?

Jinak si stále myslím, že je to nespravedlivé vůči dětem, které nemají tuto poruchu stanovenou. Vždyť jen jedničkáři jsou "bezporuchoví". Jinak vždy přece jde o poruchu. proč dítě naseká 5 chyb v diktátu - protože se to nedostatečně nenaučilo? - a proč se to nedokáže perfektně naučit, když jiné dítě se to dokáže naučit na jedničky?...Nemyslíte, že i některé děti trpí tím, že dostanou dvojku, trojku - třeba to vědí a byly jen nepozorné - je to porucha? Někdo je vždy pozorný...Jakmile některé děti dostávají úlevy, tak systém hodnocení pomocí známek, ytrácí smysl a jen může v některých dětech vyvolávat pocit nespravedlnosti, stres...

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *