Dobrovolné tělesné tresty - rozumný kompromis?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 11.9.2011 21:28 - Robert

Nedávno jsem sledoval na satelitu reportáž o tělesných trestech. Na jedné škole v Gorgii (USA) zavedli dobrovolné tělesné tresty pro studenty, kteří se chtějí vyhnout vyloučení z výuky. To vyloučení je totiž zároveň zákazem všech školních aktivit, včetně sportovních utkání. Kdo se chce zúčastnit fotbalového zápasu, ale je na týden vyloučen ze školy, může požádat o tělesný trest místo zákazu a jít hrát. Opatření bylo zavedeno jen na zkoušku, ale u studentů se setkalo s překvapivým úspěchem. Pro výprask si chodili hlavně kluci. Zřejmě tu hrála roli i typická klukovská hrdost a snaha dokázat si odvahu. Studenti to ocenili jako rychlé a chlapské řešení místo otravných zákazů. Ale i pár děvčat (i když jasná menšina) se rozhodlo pro bolestivou lekci. Diskuzi bych rád pojal jako příspěvek do debaty o tělesných trestech. Schválně to nepíšu do už existující diskuze, která se zvrhla. Prosím proto nechte si své úchylné fantazie na nějaké sado-maso stránky, tady jde o výchovu.

reagovat 12.9.2011 11:25 - Jan

Když se kluk sám přihlásí o výprask, tak je s jeho výchovou něco v nepořádku a jeho rodiče by měli navštívit psychiatra! Je normální, že člověk nechce být ponižován! Když si o to sám řekne, tak ho k tomu vychovali, třeba falešným chlapáctvím. Rodiče by měli klukovi sdělit, že když chce být chlap, má se třeba zastávat slabších, ale ne tohle!

reagovat 12.9.2011 11:38 - S.

Plesknout přes zadek je adekvátní trest u dětí do 3 let, které ještě nejsou schopny uvažovat rozumně a skákají do silnice/strkají vidličku do zásuvky/... "Bolestivá lekce" u dětí školního věku je barbarství a selhání rodičů.

reagovat 12.9.2011 12:25 - Lenka

Já bych to hned nezavrhovala. Dobrovolný tresty by byly vážně něco jako kompromis mezi zákazem fackování (Stehlíková) a rákoskou. Půlka lidí říká vraťte rákosku do školy, druhá půlka říká mlátit děti je barbarství. Když dáte mládeži na výběr, hned se ukáže, jestli je to pro ně ponižující nebo to akceptujou.

reagovat 12.9.2011 13:02 - Josef

Za mých mladých let bylo samozřejmostí, že si kluk sám přinese lískovku a po výplatě podá tátovi ruku na usmířenou. Také bylo samozřejmostí, že u výprasku nebrečí, nepere se a drží co se do něj vejde, protože ví, že si to zasloužil.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.1.2015 21:16 - Pavel

Proč se kolem těch...

V roce 1870 ??? Já dostal řemenem přes trencle (spolu se čtyřmi dalšími spolužáky v 6. třídě) ještě v roce 1982. A to si fakt nedělám srandu! Nikdo z nás doma ani necekl, jinak by dostal přídavek.

reagovat 1.9.2015 21:36 - Peťan

Nejenom výprasky se trestávalo ve školách…Jednou jsme s klukama o přestávce dělali velký bordel…honili jsme se po třídě tak, až jsme vráželi do lavic a shazovali z nich věci. Bylo to už hodně dávno, v 70. letech. Ani jsme neslyšeli zvonění. Takže když přišel učitel ( ano, opravdu jsme měli pana učitele, což byla tehdy vyjímka), načapal nás v nejlepším. Pět uřícených kluků, jeden do něj málem vrazil. Dostal záhlavec, mazali jsme rychle do lavic, ale učitel nás pět zavolal k tabuli. A řekl, že potřebujeme trochu zchladit, aby nás přešly roupy… Pak řekl, ať si sundáme svetry (bylo to v zimě) a poklusem na chodbu. A zase klusem, po schodech, po druhých schodech, až ke dveřím které, vedly na školní hřiště. A pak nám řekl, že se půjdeme proběhnout na to hřiště a abychom pořádně vychladli, tak všichni půjdeme ven úplně bosí…A tak jsme si všichni museli zout bačkory, já a další kluk jsme si pak museli stáhnout podkolenky. A třetí si musel sundat ponožky. Bylo to v páté třídě, takže ti další dva kluci měli punčocháče…Ale učitel jim nic neslevil, museli si svlíknout kalhoty, punčocháče dolů a museli jít běhat takhle, bosí, v trenkách…Vyběhli jsme bosky ven! To to studilo do chodidel! A byla nám zima jen v košilích! Oběhli jsme jednou hřiště a měli jsme dost. Pak nás učitel zahnal zpět. Oblíknout ponožky, punčochy, kalhoty ale neobouvat se , bačkory do ruky a poklusem do třídy! A zůstat pak zutí a do přestávky. Stalo se to v páté třídě na malém městě. Ten trest i s cestou ze třídy a do třídy trval asi deset minut. Když jsme přiběhli do třídy s bačkorama v ruce, tak po nás ostatní koukali, ale nikdo se radši neptal ,co bylo…. Asi se mi tu moc neuvěří, ale na Youtube je video, kde podobně v nějaké škole děti potrestali, před pár lety…Tady to je: https://www.youtube.com/watch?v=56OXNtc-YCw

reagovat 8.10.2015 19:12 - věra

Podle mě je to dobrý nápad...

je vpořadku když na sou instruktor na řidičak na traktor řve na děti fackuje a nadava jim do čuraku!u ředitele jsem bohužel nepochodila.za zapomenutou tužku je trest vyhodit žaka za dveře dat mu pětku neomluvenou hodinu a za ten měsic přijde o stypko .i učitele jsou hnusny.bohužel syn ma strach když si budem stěžovat že to bude horši!!

reagovat 15.10.2015 17:40 - ZDENĚK

JÁ JSEM NA PRVNÍM STUPNI SI NENOHL VÝBÍRAT,KDYŽ VÝPRASK TAK BYL VÝPRASK AŽ OD 12LET DO KONCE ZÁKLADKY JSEM SI MHL VYBRAT A TO VÍTE NEŽ ZAKAZ JÍT VEN SE SVOOU SPOLUÝAČKOU DO KINA TAK JSEM RADŠI VOLIL VÝPRASK.DOSTAL JSEM ŘEMENEM NA HOLOU A ONA NA MNE VENKU POČKALA.A ŠLY JSME SPOLU NA VYCHŠZKU.

reagovat 25.7.2016 08:54 - věrka

No nto já jsem zažila něco podobného zažila v6 třidě.Můj kluk ,když něco provedl tak si domů musel jít pro výprask já jsem na něho počkala před domem nebo na chodbě.Po výprasku jsme šli na procházku.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *