Dyslektik....?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 9.10.2006 00:30 - Ella

Mate nekdo v dospelosti problem s dyslektik,dysgrafik atd. Ja jo a velice me to trapi, co se da stim delat? Jsem unavena byt porad nekde upozornovana na chyby atd. Jak se k tomu postavit?Sama se ucit nedokazu a v mem veku je teske na nekoho se obratit!

reagovat 9.10.2006 20:29 - Rachel

Kolik je ti roku?

reagovat 9.10.2006 23:26 - Ella

35:-)(

reagovat 30.1.2007 21:51 -

Mam stejny problem a je mi 36let.Co s tim?Je to velka prekazka.

reagovat 31.1.2007 21:59 - I

mě je taky 35 a mám stím ten samý problém.Sloh mi vždy šel,ale ta gramatika :-(Také nevím co s tím,nikomu to nevysvětlíte,každý Vás má za blbce-problém je to velký.Chodím na jedno diskuzní forum a tam už jsem byla několikrát upozorněna na chyby-prý jestli to nevidím.Tak jsem jim napsala,že to opravdu nevidím a o co se jedná a bylo mi odpovězeno,že je nejjednodušší,aby se každý blbec schovával za nějaká dys.Jim se to mluví.Kdyby někdo věděl o nějaké pomůcce,léčbě....byla bych ráda.Nejhorší je,že si to uvědomuji a stydím se za to.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.10.2016 09:29 - pája

Dnes má dyslexii každý druhý a nevidím výsměch kvůli poruše. Stěžuje si na léky a týden se léčí nachlazení, babička hlídala, to babičky dělají, když rodiče pracují. Mentální retardaci vidím u někoho jiného.

reagovat 4.3.2017 09:50 - maki

Dnes má dyslexii každý...

já si myslím, že retardované je celé naše zřízení.

reagovat 23.10.2017 21:54 - janvasek@seznam.cz

Mate nekdo v dospelosti...

Dislexie není vada mozku, ale jen varianta stavby oka.

Také mi říkali že jsem dislektik, v dětství jsem si užil své, co vám budu vyprávět, už je to ale za mnou ... Nedávno jsem zjistil že to není pravda, nejsem dislektik.

Dislexií trpí jen velmi malé množství lidí. Dnes se uvádí, že je to 10%, ale pravda bude asi někde jinde. Možná 1 či 2 z tisíce.

Dislektik má poruchu mozku, tak jak je možné, že tito lidé vystudují vysokou školu, a není jich málo, i já patřím mezi ně. Před časem jsem četl článek, jak vědci ve Francii, zabývající se optikou přišli na to, že existují různé typy lidí dle druhu očí, je to něco jako jsou praváci, a leváci, tak i podle očí se dají lidé třídit.

Jedna skupina má dominantní pravé oko, druhá levé. V očích je obraz zrcadlově převrácený, mozek však bere obraz jen z dominantního oka, jedna skupina zkrátka vidí vše převráceně, ale to není problém, mozek si to srovná "nějak se s tím popere", obraz si prostě převrátí.

Ale je zde skupina lidí cca 10 % celkové populace, která nemá dominantní oko a do mozku chodí dva rovnocenné obrazy a mozek si musí z nich jeden vybrat, jsou stejné, ale zrcadlově obrácené, mozek si zpočátku vybírá náhodně jednou první podruhé druhý, jednou je b d a podruhé d b , je pak složité se naučit číst,ale po čase se takový člověk nakonec naučí číst, nečte však písmena,ale slova a věty, jinak to prostě nejde.
I tak zůstanou problematická slova - bere a dere, nebo budu dubu ...

Věřím že je velmi blízko doba, kdy se tento problém odstraní pomocí brýlí. Byla už sestrojena lampička, kterou se svítí do jednoho oka, má LED zářivku pracující na stejné frekvenci jako jedno oko a obraz z tohoto oka přichází do mozku jen jako bílé světlo, mozek jej ignoruje a bere potom signál jen z druhého oka, a tím je problém vyřešený.

Já si však myslím že řešení je jinde, a to změna abecedy, změnou tvaru některých písmen by se to vyřešilo bez potíží. Možná postačí změnit způsob výuky, a uvědomit si že je zde skupina lidí, která nedokáže rozlišit některá písmena, jen proto že mezi nimi prostě nevidí rozdíl jako je třeba b d , 2 s, s z , n u , a e , p q , c o.

S přáním hezkého dne Ing. Jan Vašek

reagovat 23.10.2017 22:28 - babička

Děkuji za krásný příspěvek, se vším souhlasím i můj vnuk dislektik studuje vysokou. Nějak ale nevěřím, že je to spojeno s očima. Bylo mi vysvětleno, že je to mozkem, který je nakloněný na jednu stranu více. A vím, že vnuk prováděl i nějaké cviky. Ano, plete si písmena, problém mu dělají i digitální číslice.
Jsem ráda, že už je doba pokročilá a rozumní rodiče dokáží tuhle poruchu pochopit i když moc nemohou pomoci. Kéž je více rodičů, kteří dovedou své dítě k odborníkovi, na vyšetření a neberou tuto poruchu jako nepochopení učiva žáka, nebo lajdactví.
Vím, že v krajských městech jsou i školy, kde se těmto žákům věnují, ovšem tyhle písmenkové problémy jdou jen těžko změnit. Přeji vám hodně štěstí a určitě víte, tak tako naše rodina, že život není o písmenkách. I když to život zatěžuje.

reagovat 23.10.2017 22:50 - babička

Dislexie není vada mozku,...

I když... když vás už poněkolikáte čtu, snad je v tom něco pravdy, ale myslím si, né u všech. Věda, zkoumání jde rychlým tempem dopředu a snad se najde taky způsob, jak těmto lidem ulehčit život. Třeba těma brýlema. I když.. jsou horší zdravotní problémy.
A písmenko sem, písmenko tam.....:-)), je dobré, že se dnes už na tuto poruchu přihlíží.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *