Dětská mozková obrna - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 14.6.2007 13:00 - lenka

ahoj vsechny maminky,mam na vas velkou prosbu.pisi za kamaradku,ktera ma rocni dcerku .vcera se vratila z nemocnice,kde ji rekli ze to vypada,ze ma mala detskou mozkovou obrnu.nezname nikoho s touto nemoci a tak vas prosime nemohli byste nam rict jestli je vubec sance,ze bude mala chodit jako normalni deti?mozkove nam prijde i doktorum jako naprosto normalni ukazuje jak je velika,paci paci,rika mama,tata,auto rekne a zakrouti hlavou jakoze ne ne ne.kamaradka mysli na nejhorsi,ze uz zustane na urovni rocniho ditete ze nikdy nebude chodit,ale ja si myslim ze jeste neni nic ztraceno.poradite nam prosim?vubec nerozumime tem nazvum co na nas doktori chrli.diky moc Lenka,maminka Lucie a mala Terezka

reagovat 14.6.2007 13:51 - Inez

Lenko, myslím, že můžu tvou kamarádku trochu uklidnit. Sama mám devítiletého syna s těžkou formou dětské mozkové obrny (tzv. kvadruparetická forma - vozíčkář se střední mentální retardací) a za ty roky už mám leccos načteno i v reálu "nakoukáno". DMO má mnoho forem a stupňů. Laicky řečeno, od úplných "ležáků" /omlouvám se za ten výraz, sama ho nemám ráda, ale je v tomto případě výstižný) s hlubokým postižením intelektu až po děti, na kterých v podstatě tuto diagnózu nezasvěcený ani nepozná - chodí, mluví bez vady řeči, mají normální inteligenci. V první fázi je nejdůležitější navštívit dobrého dětského neurologa, který bude Terezku pravidelně sledovat a doporučí další postup. Je možné, že bude potřeba několik vyšetření s určitým časovým odstupem, aby se diagnóza potvrdila nebo vyloučila. V každém případě vám bude zřejmě doporučena rehabilitace. Existuje několik rehabilitačních metod pro děti s DMO - u nás je asi nejpoužívanější (a u malých dětí asi nejúčinnější) tzv. Vojtova metoda. Maminka se pod vedením rehabilitační sestry naučí s dítětem sama cvičit, lze také jet do lázní (plně hrazeno zdravotní pojišťovnou pro dítě i doprovázejícího rodiče). Dále by bylo dobré vyšetřit malou psychologicky - výborná dětská psycholožka je dr. Krejčířová v pražské Thomayerově nemocnici. I kdyby se diagnóza potvrdila, důležité je jednat s dítětem, jako by bylo zdravé - zajistit mu dostatek podnětů (existují např. střediska rané péče, jejichž pracovnice navštěvují rodinu, doporučí vhodné stimulační hry a hračky atd.). I děti s DMO se neustále vyvíjejí, jen prostě mají trochu pomalejší tempo. Navíc nikdy není nic zcela ztraceno, dětský mozek je neuvěřitelně plastický a přizpůsobivý. Můžu se zeptat - malá se narodila v "předtermínu"?

reagovat 14.6.2007 15:55 - lenka

mala se prave narodila naprosto normalne v terminu nemela zadne komplikace,porod probehl naprosto v poradku.mala dokonce i leze jen jinak nez by mela,proto porad doufame,ze vsechno dobre dopadne.tyto dny jsou pro nas vsechny(vyrustame spolu temer od detstvi a deti mame stejne stare)hrozne tezke.maminka Terezky o teto nemoci naprosto nic nevi tak se ji snazim pomoct a dodat ji potrebny optimizmus.V tehotenstvi nepila,nebrala drogy a nevystavovala miminko skodlivym vlivum a to ji trapi nejvic,ze nevi kde se stala chyba.ted jen doufame,ze se pomoci rehabilitace podari nozky ji "zpravit" a bude jednou normalne chodit.to je nase nejvetsi prani.nejhorsi je strasna neinformovanost,nevime prakticky nic,jen ze lekari si mysli,ze jde o lehci formu DMO,ale co to znamena nevime.Lenka

reagovat 14.6.2007 16:34 - Inez

Lenko, tady na doktorce je celkem dobrý článek ze 7. 7. 2006 (hlavní menu, sekce Rodina a děti, je to přibližně ve třetí nebo čtvrté dvacítce příspěvků) nazvaný Dětská mozková obrna, problematika je tam docela podrobně a přitom srozumitelně popsaná - jak DMO vzniká, jaké má formy, co obnáší, jaké jsou léčebné metody. Co si ještě tak vzpomínám, na www.dobromysl.cz, v sekci Ostatní diagnózy, je článek o léčbě DMO, na jehož konci je odkaz na absolventskou práci autorky, v níž je taky spousta informací, které by vás mohly zajímat.

reagovat 14.6.2007 17:27 - Inez

Jinak ještě o tom, jak lékaři mluví o lehčí formě DMO: Už to bych považovala za velmi dobrou zprávu, protože doktoři jsou v těchto případech specialisti na katastrofické scénáře - obvykle říkají, že je to horší, než skutečně je. Takže zbývá jediné - cvičit a nevěšet hlavu! Malá leze, což je hodně důležité. Když už se jednou dostala na čtyři, mělo by to jít i dál. A pro sestru je důležité, aby se netrápila výčitkami a bádáním, zda neudělala něco špatně. Neudělala. Některé věci se prostě dějí naprosto náhodně, aniž bychom to mohli ovlivnit. I já se v těhotenství krmila kyselinou listovou, abych zajistila správný vývoj mozku plodu... Budu vám držet všechny pěsti i palečky!!!

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 25.4.2016 19:42 - Kovářová

Ahoj Báro, kde ta klinika je? To bude asi někde v Praze že? Já sem z brna a tady jsem o žádné takové klinice nic neslyšela :(

reagovat 28.5.2016 00:54 - Masinková

Já jsem s dítětem docházela na terapii Kosmík.Je to až v Praze to ano,ale součástí té terapie je i ubytování,buďto kousek od kliniky pěšky, a nebo nějakou kratší vzdálenost že vám tam pojede metro nebo autobus.. Já sem teda měla tu vzdálenost pěšky,a ne tu dojezdovou abych to měla co nejblíže k malému:)

reagovat 25.10.2017 19:14 - Jarmila

MAM HOLCUCKU , ROK A PUL MA DMO CELÁ rodina jsme se k tomu posvili velmi kladně učí nás to více male naslouchat,
Věnovat se ji , cvičit s ni hrát si spolu , chodit na procházky ,plavání , J

reagovat 25.10.2017 19:15 - Jarmila

MAM HOLCUCKU , ROK A PUL MA DMO CELÁ rodina jsme se k tomu posvili velmi kladně učí nás to více male naslouchat,
Věnovat se ji , cvičit s ni hrát si spolu , chodit na procházky ,plavání , J

reagovat 28.1.2018 10:19 - Markéta

Dotazník pro rodiče dítěte s postižením
Milí rodiče,
jsem studentkou VOŠ oboru Předškolní a mimoškolní pedagogiky a dovoluji si Vás tím požádat o vyplnění dotazníku. Výsledky budou zpracovány v mé závěrečné absolventské práci. V žádném případě nebudou dále nikomu a nikde poskytovány.
Dotazník je zcela anonymní.
Cílem tohoto průzkumu je zjistit problematiku rodin s postiženým dítětem.
Děkuji za Váš čas a ochotu ke spolupráci ;) https://www.survio.com/survey/d/V4X9A3D9W3N2I3T9L

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *