Dalsi vyroci sovetske invaze do komunistickeho Ceskoslovenska

První příspěvky v diskuzi

reagovat 24.8.2012 00:10 - Boris

Zas je tu druha pulka srpna, a s ni - hlavne u nas drive narozenych - dalsi vzpominka na sovetskou invazi ze srpna 1968.

Veci se mi dnes jevi tak, ze v lednu 1968, po padu diktatora Novotneho, se k moci dostala skupina naprosto naivnich, k vykonu moci nevyskolenych, nekompetentnich bolseviku. Mimo jine treba zrusili cenzuru, aniz byli schopni se predtim zamyslet, co budou jako komunisticti vladci delat s verejnosti a medii, kterym bude dovoleno si svobodne rikat skoro cokoli.

Sovetsky vudce Breznev pak Dubcekovi a jeho nejblizsim spolupracovnikum celkem predvidatelne vyhrozoval, ze pokud si neudelaji v partaji a cele zemi poradek, budou ho muset delat Rusi. Dubcek vsak na to jiz nebyl schopen brat ohled, jelikoz udalosti dostaly rychly spad, ktery on uz nedokazal zastavit.

Cele to podle meho svedci o tom, ze v predchozi Novotneho ere nebyl nido pripravovan na prevzeti otezi moci po starem diktatoru. Ten se bal konkurence jako cert krize a kazdeho jen trochu ambiciozniho partajnika si drzel od tela, obklopuje se misto toho jen neschopnymi a k vlade nepouzitelnymi vlezprdelniky. Kdyz uz pak byl Novotny dostatecne stary a zprotiveny domacimu publiku i Moskve, slo jej tedy sice svrhnout, ale ti, co jej vystridali, byli bez pouzitelnych politickych zkusenosti, k moci prisli jako slepi k houslim a predstavovali si jeji vykon jako Hurvinek valku. Diky tomu tez v rekordne kratke dobe prakticky pouheho pul roku privolali ruske tanky, a potazmo tak i nastup neobycejne hnusne husakovske normalizace.

reagovat 25.8.2012 13:17 - Zdena

Borisi, jsem také dříve narozená a bylo mi smutno z toho, že takřka nikdo v mé blízkosti
si už ani nevzpoměl.Já jim to připomínala a každý řekl-"Nojo, aha, ani bych si nevzpomněl.Vždyť už je to tak dávno" .
Ještě že je TV a radio,
že jim připomene to, co já v duchu vidím jako dnes. A mladší generace-pro ně je to asi takové, jako když se vzpomínalo za našich mladých let na 2.světovou válku.
Jsem ráda, že jste napsal příspěvek, s kterým souhlasím, i podle mne to tak bylo.

reagovat 25.8.2012 13:59 - Boris

Co si tak vybavuju, tak treba Husaka, odsouzeneho v roce 54 jeste z vule tehdy jiz neboztika Gottwalda, kdyz jeste novopeceny prvni tajemnik nebyl dostatecne usazeny na svem trunu, Novotny ani po upevneni sve moci dlouho nechtel pustit z kriminalu, a ctizadostiveho Rudolfa Baraka, sveho ministra vnitra, dokonce nechal sam zavrit az do zcernani. Rovnez, kdyz Novotnemu vyprsel jeden z jeho presidentskych terminu, nejaky cas se ani neobtezoval zorganizovat frasku sveho znovuzvoleni tehdejsim Narodnim shromazdenim. Choval se zkratka jako vecny vladce, a pripravovat nekoho na prevzeti otezi vlady jej ani nenapadlo.

Tolerantnejsi snad Novotny byl k nekterym umelcum (treba Vojtechu Jasnemu), ktery si mohl dovolit si z nej delat obcas trochu srandy, maje pritom sam pozici jednoho z dvornich sasku.

reagovat 25.8.2012 14:02 - Kacíř

Borisi, řekl bych, žes to popsal naprosto přesně.
Pouze bych Tě snad doplnil svým kacířským názorem, že v důsledku té sovětské invaze a oné "neobycejne hnusne husakovske normalizace" to tu dalších 21 let jakž-takž fungovalo - blbě, ale přece. Otočit tu o 180 stupňů se tehdy nedalo a dnes jsem přesvědčený, že slabošskému Dubčekovi by se to tu vymklo z rukou a úplně rozsypalo. Tak jako se o mnoho let později Gorbačovi vymkla z rukou jeho perestrojka a rozsypal se celý tehdejší Sovětský svaz. Pokaždé, když šlo do tuhého, tak se Dubček složil a "hodil se marod" - jak při Moskevských jednáních v roce ´68, tak když měl o mnoho let později coby předseda Federálního shromáždění podepsat rozpad Československa.

reagovat 25.8.2012 16:20 - Ivo

Zažil jsem co by mazák na vojně okupaci měsíc před civilem a do smrti na tu potupu nezapomenu.Jako na jeden nápis z Prahy a vždy si jej připomenu a musím přiznat, že se toho od té doby moc nezměnilo. Ten nápis zněl: Na obranu naší banky, není třeba ruské tanky a to hovno co v ní máme, to si snadno uhlídáme! Vždy si to v srpnu připomenu!

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 2.8.2013 09:06 - ...

Pro D - proč zrovna takové...

Ty problémy ještě nejsou tak strašné, tak proto jenom brblají a těch, u kterých ty problémy jsou opravdu strašné je zatím tak málo, že nejsou schopni ten zbytek vyburcovat.
Ale pokud vnímáte zprávy, tak BIS již vypustila informaci, že velkým nebezpečím je zapojování "běžných" lidí do proticikánských demonstrací. Oni se ani tak nebojí radikálů, těch není tak moc a mají je pod kontrolou (stejně jako STB chartisty), ajko toho, až tam budou chodit masy řadových lidí. To je potom problém z hlediska použití síly a vyčleňování velkých sil na zvládnutí takové situace.

reagovat 2.8.2013 09:45 - mamut

Kdyby se volené složky zabývaly tím, čím mají a nebraly politiku jako zdroj obohacení, nemusela by mít BIS takové přiblblé starosti. Cikánská otázka má celkem jednoduché řešení, ale na to nikdo nechce slyšet, protože by tím přišel o stálou a celkem výnosnou živnost. Chce to jen nazývat věci pravými jmény a být důsledný. A žádná diskriminace - ani pozitivní, ani negativní. Naše vězeňství a justice by se v tomto měla poučit u našeho velkého vzoru - USA. Tam se také s nikým nepářou. A hlavně bych zavedl ve vězeňství tzv. terapeutické práce. Neboť zahálka je matka hříchu - to stojí i v Bibli. Někdo by mohl oponovat, že by se jednalo o novou formu gulagů, ale to je omyl. Vězeňství by muselo být soběstačné - vězni by museli na sebe i na škody, které napáchali vydělat a ne abychom je živili z našich daní. Jenomže politici nemají rádi jednoduchá a přímá řešení - to by se pak mohlo také ukázet, že většina z nich věci nerozumí, nechce rozumět a nemá tam co dělat. Proto nás krmí svými "moudry" a dělají věci složitější, než ve skutečnosti jsou, aby nepřišli o svůj punc výjimečnosti a udrželi si svá korýtka. Ono když se nechce, je to kolikrát horší, než když to nejde. BIS by se měla věnovat právě politikům, protože oni představují největší nebezpečí v tomto státě. Řešení cikánské otázky je jen zástupným problémem, který má odvést pozornost davu od skutečných problémů státu. Žádný cikán si ještě nenakradl za celý svůj život tolik, jak někteří politici za jedno volební období. A v tom je ten největší problém. Cikáni dělají jen to, co jim stát (my) dovolíme.

reagovat 2.8.2013 09:51 - mamut

oprava překlepu - ukázat - ne ukázet.

reagovat 2.8.2013 09:55 - ouha

Kdyby se volené složky...

za mě souhlas, mamute

reagovat 2.8.2013 22:43 - D

Kdyby se volené složky...

Pokud jde o vezenstvi, USA jsou prikladem naprosto odstrasujicim. Vezni tam v kazdy jednotlivy okamzik zhruba 1 % sve dospele populace, coz ma naprosto destruktivni efekt na verejne finance i na kvalitu zivota celych socialne znevyhodnenych trid, vrstev, etnickych skupin a subkultur. Tak velka mira inkarcerace devastuje zivoty milionu rodin a desitek milionu jednotlivcu, kteri jsou v dusledku sveho zaplneneho trestniho rejstriku vylouceni ze sveta prace a podnikani, a zbyvaji jim proto jen ty nejsmutnejsi, nejhorsi a nejsilenejsi zivotni volby.

Pokud pak jde o predstavu, ze prace veznu umozni, aby si tito vydelali na sve vezneni, nic nemuze byt v trzni ekonomice dale od pravdy. A mam vazne pochybnosti, ze se to darilo byt i v gulazich naseho drivejsiho velkeho vzoru, Sovetskeho svazu. Byla to ostatne zeme, kde se - na zaklade prikazu z Moskvy - budovaly v divoke pustine obrovske hydroelektrarny, ktere pak nemely prakticky co zasobovat svoji elektrinou.

Co se tyce cikanu, pracovni tabory se pro ne v ceskoslovenske historii jiz zrizovaly: za 2. republiky a za nacisticke okupace. Nemohu si pomoci, ale videl bych v tom typicky priklad jednoduchych spatnych odpovedi na slozite problemy.

Jo - a pokud jde o bezpecnostni slozky, ty uz se prece nekterym politikum venuji. Predvadeji dramaticke zatykaci akce dokonce i na Uradu vlady, takze cloveku neni jasne, zda v zemi jeste vladnou nejake volicum odpovedne kolektivni organy a la vlada ci parlament, nebo naopak nikym nevoleni policejni dustojnici, mozna sprazeni se vsehoschopnym presidentem a bezskrupuloznimi lobisty kolem nej, spolecne hajicimi zajmy ruskych mafii a jejich tuzemskych prisluhovacu.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *