Cestujete rádi vlakem?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 14.4.2005 21:00 - Pavel Obalil

Ahoj. Chtěl bych se zeptat na vaše názory a zkušenosti s cestováním vlakem. Vlakem jezdím odmala velice rád. Když potřebuji někam jet a můžu si vybrat čím, vždy nakonec vyhraje vlak a žádnou jinou možnost neřeším.
Dnes je taková divná móda jezdit všude autem. Podle mě je na delší cestu volba auta jako dopravního prostředku nejhorší možnou. Jednak je taková cesta nebezpečná (i když budete zkušení a ohleduplní řidiči tak vás snadno zabije nějaký blbec), pohodlí téměř nulové (jste v té plechové krabici zavření, ani se neotočíte, to ve vlaku se aspoň projdete po kupé), o stresu a kamiónech ani nemluvě. Silnice jsou přeplněné, delší jízda autem je téměř utrpením.
Jen sem prosím vás nepište takové nesmysly jako že vlaky jsou poblité (nikdy jsem se s tím ještě nesetkal), že je všude jen špína (není to pravda, samozřejmě na podlaze se nadupe, když je venku mokro, občas bývá opravdu neuklizené kupé, ale TO NEDĚLÁ DRÁHA, TO DĚLAJÍ LIDI!!!), že vlaky mají jen zpoždění (občas ano, ale určitě to není pravidlo, spíš to souvisí s opravami tratí a dráha musí rozhodnout, zda je "menší zlo" počkat na zpožděný vlak a zajistit lidem spojení, nebo jim ujet a nechat je čekat na nádraží-ZPOŽDĚNÍ URČITĚ NEDĚLÁ DRÁHA SCHVÁLNĚ).
Argument, že autem se někam dostanu dříve, je od základu mylný. Hlavně když jedu po dálnici. Např. Plzeň-Praha. Auto: Dálnice cca 45min od cedule k ceduli, dále 2 hodiny v kolonách, Barrandovský most, Jižní spojka apod. Vlak: 90 minut do centra města!
Navíc dálkové cesty nepodstupujeme každý den a je určitě lepší si ráno přivstat a vydat se na nádraží než spěchat autem na poslední chvíli a pak se někde vybourat.
Jízda vlakem má i svou zvláštní romantiku, můžete sledovat krajinu za jízdy, různá nádraží, nakonec i to čekání na přestup s kufry někde v hale k tomu cestování patří.
Železnice je nejperspektivnějším pozemním dopravním prostředkem vůbec! Je totiž mnohem jednodušší natáhnout nad tratí drát s 25kV a jezdit na elektřinu, ať už ji vyrobíme z vody či uranu, než nahradit ropu, která zanedlouho dojde.
Že je dráha drahá? Možná ano. Když budou všichni jezdit autem, nemůže si na sebe vydělat, je závislá na státních dotacích. Podle mě je zásadní chyba v tom, že máme trestuhodně levný benzín. Pokud by totiž byly dvojí ceny, pro dráhu a autobusy současné levné a pro auta u benzinky ne 24, ale 100 korun za litr, pak by situace byla úplně jiná. Podle mě zdražení benzínu=zlepšení dopravy. Následkem zdražení (opravdu prudké zdražení na 100kč/l) by se doprava lépe rozdělila, dojíždění autem do práce by téměř nepřipadalo v úvahu a na nákupy tuplem ne. Možná budete tvrdit, že by se zdražilo veškeré zboží. Možná zpočátku ano, ale nezapomínejte na to, že zde funguje konkurence. Pokud firma bude chtít nabídnout levnější zboží a největší výdaje budou za dopravu, bude se snažit ušetřit tam. Přejde tedy postupně na železnici místo neekologických a nebezpečných kamiónů. Ostatní budou muset následovat nebo to zabalit.
I to rušení vlaků a autobusového spojení na vesnice souvisí s tím, že je levný benzín a lidé jezdí autem. Spoje se pak ruší, protože jsou nerentabilní. Pak lidem nic kromě toho auta ani nezbývá.
Neberte toto prosím jako nějakou provokaci ani si nemyslete, že pracuji na dráze. Chtěl jsem jen napsat svůj názor, protože vlakem cestuji rád a navíc si myslím, že železnice je dopravním prostředkem budoucnosti. Naproti tomu automobil s benzínovým motorem s účinností 20% (když si koupíte 10 l benzínu, tak skutečně 8l protopíte a 2 projedete) nemá již žádnou perspektivu. Vše je dílem lobby, která jen tahá z lidí peníze. Tedy zdražení benzínu ano a cestování vlakem zdar!!!!!'

reagovat 14.4.2005 22:54 - Ponocny

No ja vocekaval se budes psat jak cestovani vlakem nesnasis protoze tam lidi kecaj na mobilech.

reagovat 14.4.2005 22:58 - Pavel Obalil

To sice kecají ale proti stání autem v koloně je to pohoda.'

reagovat 15.4.2005 00:44 - Ve škole jsem se pochcal

Já jezdím rád vlakem radši než busem protože jsou tam hajzly takže nemám strach že bych to nevydržel a pochcal se.'

reagovat 15.4.2005 06:54 - Helča

Ahoj Pavle,
jsem na tom stejně jako ty. Vlak mám moc ráda - ze všech těch důvodů, co jsi napsal, a pak ještě pro SOUKROMÍ, které se ti někdy poštěstí v prázdném kupíčku mít; já pak vybalím časopisy a limču a něco k jídlu... Pak je taky veliká výhoda, že vlaky, narozdíl od autobusů, jezdí i pozdě večer a v noci. Já nemám auto (i když řidičák ano), tak když se potřebuju dostat někam večer, je tohle jediné řešení. Dost mě štve, že je dneska vlak někdy i dražší než autobus. Myslím, že by to šlo změnit, protože podle mě jsou dráhy ještě tak trochu "socialistický podnik" a je tam zaměstnáno spoustu lidí zbytečně (dělala jsem před deseti lety v administrativě drah a tak jsem to viděla).
S tím zdražením benzínu na 100,-za litr se divím, že jsi spoustu lidí nenamíchnul :o) To je těžké, takhle radikálně bych to asi neřešila, ale je fakt, že auta taky nesnáším, naše město je jima úplně zamořené, všude parkují, všude se cpou - bydlím v úzké slepé uličce, kde se nesmí parkovat a pravidelně je plná těch hnusných sráčů (pardon), takže pomalu nemůžu ani projít. Já bych nějak zrugulovala každodenní dojíždění do práce autem - když se ráno podívám, tak v devadesáti procentech aut sedí jeden člověk - ale netuším jak.
'

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 7.4.2017 17:37 - Všechno

Náš malý vnuk miluje...

To je pravda že těmi betonovými ohradami proti hluku je výhled v prdeli. Bydlel jsem 30 let u trati, žádná zeď nebyla a vůbec nám to nevadilo, protože na ty vlaky si člověk zvykne a vůbec je nevnímá. to je horší tramvajová zastávka, nebo kde zastavují autobusy, rožjíždění, zvonění, to je na makovici.

reagovat 8.4.2017 14:43 - škoda

Obalil to tu už dávno zabalil, ale je ho škoda, mohl by dělat klidně presidenta.

reagovat 9.4.2017 08:27 - já bych zase zavřel do ustavu

taky bych raději kdyby vlaky...

debilní lidi jako ty.

reagovat 9.4.2017 08:32 - Nejsi...

debilní lidi jako ty.

...Stalin?

reagovat 9.4.2017 15:02 - Jebufurt

Ahoj. Chtěl bych se zeptat...

cestujeme radi, jezdíme na chatu z Plzně do Plané, je to nádhera, vlak si to hasí, my si vyprávíme, nebo hrajeme prší, za chvíly jme na místě.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *