Být moudrý

První příspěvky v diskuzi

reagovat 18.1.2007 01:19 - xxcd

Dobrý den, ahoj, čauky všem,

- Zajímalo by mě, co podle Vás dělá člověka moudrým. Je to počet vystudovaných škol, zkušenosti, pohled na svět !? Co si představujete pod slovy "být moudrý" ?

- Jak byste co nejlépe vystihly rozdím, hranice mezi:
. . . - Být chytrý
. . . - Být rozumný
. . . - Být moudrý

xxcd děkuje za Vaše názory.

reagovat 18.1.2007 09:31 - Lenka

Ahoj, myslím si, že v dnešní době "být moudrý, chytrý, rozumný" znamená činit a chovat se tak, jak je přípustné a snažit se vystupovat hodně sebevědomě :-)

reagovat 18.1.2007 10:01 - Jirka

Ahojky Jakube,

tak se ti podařilo dostat sem do diskuse příspěvek, to je dobrý ... :)

No jo, dal jsi sem šalamounský dotaz .... Být moudrý ... já si myslím, že je to samozřejmě být vzdělaný, mít své zkušenosti, které ti napomáhají v dalším životě ....být citlivý k druhým ....umět pomoci a poraditi potřebným .... mít nadhled a nebýt povýšený a mít krom zdravého sebevědomí i trochu skromnosti na pravém místě .... být uvážlivý v odpovědích druhým .... prostě být takový člověk, ke kterému se všichi budou obracet .... budou totiž vědět, že u Tebe najdou tu správnou podporu a pomoc :o)

Být chytrý .... jedna věc je, jak se na slovo chytrý díváme, někdo může být chytrý když je dost vzdělaný, ale také může být chytrý člověk i ten, který nemá až tak vysoké vzdělání, jen neměl potřebu, nebo možnost studovat.

Myslím si, že ta chytrost je člověku asi vrozená a on ji pak jen dál rozvíjí .... pokud nebude mít předpoklady od mala na učení, tak asi z něj nikdy nebude vzdělanec, ale to nevylučuje, že by nemohl být moudrý v jiných životních situací .... ale asi hloupý člověk od narození, nikdy nebude moc velký chytrák, možná vychytralý člověk.

Ale také si myslím, že když bude člověk dosti dobře na tom s učením a nebude mu to dělat problémy, tak by ale neměl potom se povyšovat nad ty druhé, že on je přece chytrý ...nejchytřejší a ti druzí co toho nedosáhli, jsou prostě hloupí a blbí.... asi by se s tou svou chytrostí neměl vytahovat .... každý pozná, že právě chytrý člověk je moudrý, když se bude chovat uvážlivě a nenechá se hned vytočit pokud něco není tak jak by chtěl .... nebo nemá stejný názor ....

Tak je to můj názor .... co Ty na to, mohlo by na tom něco být? :-)

reagovat 18.1.2007 10:30 - Olga

Bingo, xxcd, toto je opravdu velice zajímavé a složité téma. Ale prosím, proč se s ním nepoprat, že? Tedy myslím si, že:

moudrost - určitě není dědičná, získáváme jí životními zkušenostmi a bohužel moudrost asi nejvíc rozvíjejí naše životní ztráty a bolesti. A samozřejmě zdravý postoj k životu, míra odhodlání žít ho dál, přes všechny jeho strasti. Základem pro získání moudrosti je dobrá výchova a nastavení správného řebříčku hodnot. Nezáleží zde na získání množství věděckých titulů, ale životní zkušenosti. Člověk moudrý nemusí být nutně příliš chytrý, a ani rozumný.

Chytrost - asi ano, může být dědičná, na druhou stranu chytrý člověk ještě nemusí být hodný člověk. Takže s empatikou to nemá nic společného. Vrozená inteligence se dá bohužel rozvíjet jakýmkoliv směrem, mělo by se s ní zacházet velmi opatrně. Tady má výchova nezastupitelnou roli, jakákoliv chyba v ní se vrátí jako bumerang. Chytrý člověk bude zřejmě i vzdělaný, i když to nutně není pravidlo.

Člověk rozumný - homo sapiens - totiž jako celek - chápej lidstvo - asi moc rozumný není. Okamžitě mi bliklo hlavou, že člověk rozumný, může znamenat i člověka zaškatulkovaného do daných pravidel společnosti, které on jako správný a rozumný občan dodržuje; já jsem rebel, takže jsem vždycky nesnášela věty typu: buď rozumná, skloň hlavu a nebudeš mít problémy... Takže rozumný člověk asi dělá vše tak, aby svých chováním splnil nějaký společenský kredit, ale většinou to není chytré a občas ani moudré.

reagovat 18.1.2007 11:04 - ali

Být moudrý .. hlavně tvrdohlavě si nestát za nesmyslnými názory a chtít být za každou cenu zásadový.. neustupovat od svých myšlenek i když je společnost nebere, jen když je to podle mě .. já jsem přeci xxcd a ať si každý myslí co chce ...... :)

Ne, toto není moudré, moudrý člověk dovede včas vycítit, že někde přestřelil a nesnaží se za každou cenu prorazit tam, kde to je nepřijatelné .. je to něco jako KSČM .. taky je to strana, kterou normální společnost nebude nikdy brát, jako tu, která by nám někdy měla vládnout .. proč? Přeci to je strana, která se obnovila z její předchůdkyně, která se zkompromitovala .. má dosti pošramocenou duši .. lidé co to zažili a neměli jí nikdy v oblibě, tak ti jí nikdy nepřijmou znovu.

A to je to samé u jména xxcd, už je to nepřijatelné a pokud by jsi chtěl tady vystupovat dále, ale pod jiným nickem .. třeba to i ohlásit, měním svůj nick na ...

tak by to bylo pro lidi asi spolknutelnější, než obligátní xxcd.

Pokud toto dokážeš, jsi na cestě být moudrý.. jestli se ti to zdá být zbabělé .. není to tak, je to moudré a už ti nebudou lidé psát ty hanlivé odpovědi .. pokud tedy nezačneš zase psát tak jako dřív. Asi by bylo moudré změnit i styl psaní, ale ponechat si své názory a přesvědčení, základní myšlenku ponechat .. jen psát ty samé myšlenky jinak stravitelněji :)

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.4.2015 11:57 - pepa

Moudrost nechtějí vládcove nikde.

reagovat 1.4.2015 12:02 - .O.

G.B.Shaw: Být moudrý je pošetilost ,kterou si mohou dovolit jen obstarožní dámy.

reagovat 1.4.2015 12:02 - .!.

Apríííl

reagovat 1.4.2015 13:08 - verafojtu

Dobrý den, ahoj, čauky...

Já si myslím že být moudrý je mít zdravý selský rozum :)

reagovat 1.4.2015 14:56 - Karel

Já si myslím že být...

Moje řeč :)

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *