Buddhismus - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 12.12.2002 19:17 - Jaroslav Pešta

Vážení čtenáři,
dovolte jenom pár poznámek.
Víše zmiňovaná kniha, ze které článek pochází, patří k té širší nabídce knižních titulů o buddhismu, jejichž autoři nikdy buddhismus nepraktukovali nebo se jím hlouběji nezabívali. To znamená, že pouze něco opsali z knih, které před nimi opsali jiní atd. Když se podíváte na autory vůbec prvních knih o buddhismu v Evropě, ze které všichni nebuddhisté píšící o buddhismu "opisují", kupodivu zjistíte,že se jedná o křestanské misionáře, kteří se někdy v Indii setkali s učením Buddhy a snažili se o něm něco napsat. Protože však křestané mají tolik rádi utrpení, opsali z buddhistických textů pouze první stránku o tom, že existuje utrpení. Už zapomněli otočit na druhou stranu, kde by se dočetli o pomíjivosti a neexistenci všech podmíněných jevů (tedy i utrpení) a už vůbec nestudovali třetí stranu pojednávající buddhovské podstatě všech bytostí - radosti, laskavosti a nezničitelnosti osvícené mysli (to je asi něco jiného než vyvanutí...)
"Odborné" knihy o buddhismu napsané podobným stylem jako je tato jsou legrační stejně jako zedník z Ukrajiny píšící o kulinářském umění Číny...Prostě legrační od začátku do konce. Problém je ale v tom, že i takové knihy vycházejí a lidé je berou jako autoritu na to či ono téma.

Krátce k samotnému článku:
osvícení neznamená vyvanutí ale očištění od ztuhlých představ nějakého nezávisle existujícího "Já" a rozvinutí nadčasových kvalit mysli jako je radost, soucit a neohroženost, které nemají žádnou jinou podmínku než mysl samotnou.

příčinou utrpení není touha, ale nevědomost - představa, že naše "já" je odděleno od "ty" a ostatních

v mahájánovém buddhismu nikdo nečeká na spasitele. Jak by také mohli, když buddhismus popírá samotnou existenci nějakého absolutního boha.

V článku zmíněná božstva nejsou ničím jiným, než formami ze světla a energie (ukazující na prázdnotu všech podmíněných jevů a různé kvality osvícené mysli: soucit, radost,atd), které se používají v meditaci. Je to pouze metoda, jak trénovat mysl, aby vnímala svět skutečným způsobem. Nejsou tedy něčím samoúčelným jako bohové v náboženstvích víry.

Přeji hezky den a štastnou ruku při výběru duchovní literatury.

jára Pešta

reagovat 12.12.2002 19:35 - Vláďa Pleva

Autor také zapomněl zmínit, že existuje ještě třetí, nejvyšší úroveň učení Buddhy - Diamantová cesta (vadžrajána), která se v kompletní podobě dochovala pouze v Tibetu a po jeho obsazení Čínou byla přenesena na Západ.
Více informací o Diamantové cestě v Česku najdete zde: http://www.diamantova-cesta.cz

Hodně štěstí,

Vladimír Pleva

reagovat 14.12.2002 16:41 - František

Vážený pane, ze své osobní zkušenosti potvrzuji,že se věci dějí,tak je uvedeno. Myslím si,že se nám tzv. utrpení dějí do té doby než emoci vyniklou z urciteho deje-situace pochopíme a vyrovnáme se s ní,když už naši
mysl znovu nerozkmitává,když ta zůstane při setkání s touto situací klidná a čistá,pak můžeme ve svém studiu-učení se,postupit k další situaci-emoci.A dokud nepochopíme,tak se nám opakují v podstatě tytéž situace. Jednoduše si myslím,že to co my zde nazýváme život, je ve skutečnosti školou-výukou pro naše nehmotné bytí.Školou se stoprocentně spravedlivým hodnocením,kde není možno ošálit vyučujícího a získat postup do dalšího ročníku bez toho,že jsme látku skutečně pochopili. Proto,ten kdo má zájem o postup,tomu přináší život-vesmír nové a nové úkoly a kdo zájem nemá,ten se potýká se stále stejným problémem
třeba celý život.Já,dokud jsem tuto vesmírnou školu nepochopil,zažíval jsem mnoho zbytečných stresů a utrpení.Jako byste se zlobil na paní učitelku,že Vám dává domácí úkol a současně jste chtěl mít znalosti,které ten úkol obsahuje. Je mě líto lidí,kteří se tak,jako já zbytečně trápí,neboť jim společnost nepomáhá pochopit příčinu a podstatu jejich utrpení,neboť ti co jsou tzv. u moci touží lidi ovládat
ku svému prospěchu a ne jim pomoci. A tak dál pečují o malé sebevědomí a sebepoznání lidí,aby je pak jako vůdci mohli tzv. zachraňovat,ovládat a různou formou jim vnucovat své-hlavně pro ně výhodné názory.
Máte-li nějaký nápad jak pomoci,přispět,poradit, tak mě prosím odepište.
Přeji krásné dny příští, s úctou František Kupka

reagovat 17.12.2002 09:08 - ing Roman Virt

K vasemu clanku jsem se dostal spis nahodou. Popravde je tezke na nej reagovat, protoze jen velmi malo informaci je zde uvedeno ve spravnem kontextu. Snad jen kratce - Buddha neparedaval sve uceni na dvou urovnich, ale na trech. Hinajana byla urcena lidem, kteri se chteli zbavit vlastnich problemu. Uceni Mahajany bylo urceno lidem, kteri chteli chapat svet a konecne uceni Vadzrajany (Diamantove cesty) bylo urceno lidem, kteri chteli co nejrychleji rozpoznat podstatu sve mysli jako neomezeny svobodny prostor a cely vnejsi a vnitrni svet jako jeho svobodnou hru plnou energie, radosti a svobody. Vase komentare se snad tykaji uceni, ktere Buddha predal mnichum a pravdepodobne je nekde okomentoval nejaky krestansky misionar. Pjsou asi tak presnym popisem buddhismu jako ze auto je plechova krabice.
S pozdravem R. Virt
PS: Pokud se chcete o buddhismu neco dozvedet, doporucuji Vam webovou stranku www.diamantova-cesta.cz

reagovat 13.3.2006 14:22 - Ladislav Vaculín

No nevim. Pokud bych měl zájem o buddhismus a dostal se náhodou k tomuto článku asi bych jej velmi rychle ztratil!!

Nirvána není "uhašení" v tom smyslu jak je tu prezentováno. Přirovnává se spíš ke sfouknutí prachu nevědomosti ze zrcadla mysli, než k nějakému umrtvení nebo letargii!

Bývá to popisováno tak, že nejvyšší pravda je rozpoznána jako nejvyšší blaženost!

...také termíny jako "propracovanější teologie mahájány" nebo "spasitel Buddha a jiní bohové" ukazují, že autor článku disponuje možná solidními základy křesťanské věrouky ale o buddhismu toho moc neví.

Pro ty, kteří by měli zájem- knihy Oleho Nydahla- Jak se věci mají, 108 otázek a odpovědí a Moje cesta k lamům můžu vřele doporučit!

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 14.6.2018 11:15 - Diana

Oprava v textu vise, ze provozni naklady zbytecneho kongresoveho centra, za 330 milionu kc z eu prevysuji nikoliv vydaje, ze co jsou ty naklady, ale vynosy. A jako nikdo neresi z ceho se stavi Gaudiho chram v Barcelone, tak, ze kongresove centrum Zlin jsou cerne diry ekonimiky. Mily podplaceni novinari do toho nepujdou, jinak dopadnou jak slovensky novinar, byli by zavrazdeni. Mafie vladne.

reagovat 16.6.2018 12:02 - Diana

Tech ekonomickych der je samozme mnohem vice. Mym snem bylo byt inteligentni na studium ekonomiky a prava, a zverejnit bidu v cr, hledat jeji priciny, prosetrovat zpetne pravnicke a policejni pripady a odsoudit viniky, ODS, korupci atd. Nastavit novy ekonomicjy system a svetu udelat caru pres rozpocet jako Cina, avsak jinak, aby touzili okopirovat nas ekonomicky system, viz.vize, a tak se zmenil svet. To je utopie. Kvetoslav Minarik je hrdina, mily Pavle, a chvalim boha za takoveho hrdinu. At to dokazes byt jako on.

reagovat 23.6.2018 16:56 - Psychiatricka lecebna Kromeriz

Tech ekonomickych der je...

Bylo by dobre, kdyby nejaky milionar zaplatil detektivy a tajne agenty a nasadil je do psychiatricke lecebny Kromeriz. Z nejakeho zdroje jsem informovana, ze v soucasne dobe tam byla zbita a nasilim prikurtovana tehotna zena v 7.mesici tehotenstvi. Jinak nez skrze tajne agenty nelze soucasne zdravotnictvi predat mezinarodnimu soudu pro porusovani lidskych prav a muceni. Tehotna zena zbita a prikurtovana nasilim v psychiatricke lecebne to patri pred mezinarodni soud ,ale musi to mit sponzora a agenty. Buh dej.Amen.

reagovat 23.6.2018 18:13 - Zalozit firmu se zisky ze souudnich kauzi

Bylo by dobre, kdyby nejaky...

Chce to pozehnani veskerym bohem, pro zalozeni firmy, ktera bude silna v legislative, technice a etickych zasadach. Jako existujeISKCOn, musi vzniknout jeste lepsi hnuti. To moje. Hnuti buddhy, vlastni farmy, vlastni hospodarstvi, vlastni ekonomika, a sila v technice, tajnych agentech, a utopicky samozrejme, takove pripsdy dnes a denne predkladat verejnemu mineni, soudu, spickove dokumentaci a jasnemu prozitku, ze jde o kriminalitu samitnych vladcu sveta. Neco jako hnuti Robina Hooda a Janosika, ktere ma ostre chapani, nepodrizuje se tradicim, nezabiji, ale kultivuje.Za zkurtovani tehotne zeny patri pred mezinarodni soud zdravotnicky personal, policiste, a ministerstva jako odpovedni za vysledek jejich odpivedne role v hospidarskem systemu. Samozrejme utopie. Museli by tam jit pred ten soud Bily dum v Americe prednostne, americke banky atd .

reagovat 23.6.2018 19:37 - Americky dluh

Chce to pozehnani veskerym...

Staci si napsat do vyhledavace google dve slova Americky Dluh. At uz z wikipedie ci dalsich dokumentaci o USA dluhu lze vyvodit i laicky, kdo je odpovedny za devalvaci svetove meny, odbornici by mohli odborne vysvetlit, jak banky a svetovy trh vzajemne souvisi, a jak tedy souvisi bida v Indii, v ceske republice atd. S americkym dluhem. A proc nakonec policie nekde sebere tehotnou zenu, ktera nema moznost zaplatit najem, protize vlastni statni vlada se prizpusobila americkemu dluhu spolu s evropou a byty stoji od 1000 000 kc, dale vsichni si berou urokovane pujcky, dale podvadeji na danich, ovsem policiejni plat ten je dulezity a takove ty investice do ochrany bileho domu a prazskeho hradu apod.aby to svinstvo s americkym dluhem fungovalo a bida fungovala, a zbiti a zkurtovani znasilnene a po te tehotne zeny v psychiatricke lecebne fungovalo, a pohrebni ustavy aby fungovaly a ano poklona panu Vaclavovi Klausovi aby fungovala za utahovani opasku v cr,bida, porusovani lidskych prav tak jako po celem svete, aby cr byla svetova a zapadala tem, co je bavi hrat si s figurkama na sachovnici do hry. Usmev novinari, usmev, poklona.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *