Bojové umění

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.7.2005 16:19 - karatista

Velmi by mě zajímalo, jaký máte názor a zkušenosti na tento sport. Někteří říkají, že je moc násilný. Nechali byste své dítě cvičit nějaké boj. umění? A co vy? Jaké se vám osobně líbí nejvíce?'

reagovat 9.6.2007 14:03 - Veru

S karatedó jsem začínala v deseti letech. Mezi tím, jsem v pubertě ještě závodně tancovala a dělala rychlostní kanoistiku. Nakonec jsem se opět vrátila ke karate, hlavně proto, že u něj musíte používat především hlavu a myslet! Protože až do konce života je pořád co se učit, ať již nové techniky a kata nebo zdokonalovat a opakovat staré! A také se musíte soustředit, abyste neublížili sobě či partnerovi. (Ovšem ten kdo cvičí již dlooouho a tak jak má, tak vám řekne, že v této fázi třeba při kumite (zápas) je myslet jen na obtíž, to už se musíte s partnerem sžít a vyloženě mu "číst" myšlenky a pouze reagovat, ale to už jsme hodně daleko).

Děti se neučí nic, čím by si mohli ublížit. V hokeji a fotbalu dojde spíš k úrazu než při karate. Za celých deset let jsem se nesetkala v našem dojo s úrazem (ani dospělého a to cvičím většinou mezi muži o 20 kg a více těžšími, natož pak s úrazem dětským). U malých dětí je spíš problém, že je karate přestane bavit, protože ve svém věku (např. v 10 letech) ještě nemohou pochopit jeho pravý smysl a neustálé opakování té samé techniky je nudí. Mluvím z vlastní zkušenosti. Ovšem sama se chystám, že začnu děti trénovat a už nyní přemýšlím, čím jim karate zpříjemním, aby pro ně bylo zábavné :-).

Karatedó je především o sebeovládání, zdvořilosti, etice, neustálém zdokonalování sebe, svého ducha, technik atd. Je nutné najít vhodného trenéra, který ctí zásady karatedó a učí je své žáky. Doporučuji některý z klubů JKA (Japonská asociace karate).Abyste si mohl udělat lepší představu o karatedó napíši vám pár pravidel z mnoha, ze kterých si uděláte jiný obrázek o karate než ten, že je to násilný sport:-).DOJOKUN - PRAVIDLA DOJO:Usiluj o dokonalost svého charakteru,

buď upřímný a věrný,

snaž se,

važ si zdvořilosti,

vyvaruj se vznětlivosti.Nijukun - Dvacet pravidel1 - Nezapomeň, že Karatedo začíná úklonou a končí úklonou.

2 - V Karate není prvního pohybu.

3 - Karate pomáhá spravedlnosti.

4 - Nejdříve poznej sebe, poté poznej ostatní.

5 - Cvičení ducha spíše než techniky.

6 - Duch potřebuje osvobodit.

7 - Neštěstí je zapříčiněno leností.

8 - Nemysli si, že Karate je jen v dojo.

9 - Studium Karate je na celý život.

10 - Proměň vše v Karate, v tom tkví ten půvab (kouzlo).

11 - Karate je jako horká voda, bez zahřívání se stane opět studenou vodou.

12 - Nemysli na výhru, je třeba zvažovat jak neprohrát.

13 - Změň (přizpůsob) se dle oponenta.

14 - Boj je o ovládání skutečného a neskutečného.

15 - Mysli na ruce a nohy lidí jako na meče.

16 - Projde-li muž branou, je zde milion oponentů.

17 - Postoj (kamae) je pro začátečníky, později používej přirozené tělo (shizentai).

18 - Forma má být správná, skutečný boj je něco jiného.

19 - Nezapomeň na slabou a silnou sílu, rozpínání a smršťování těla, ostré a uvolněné techniky.

20 - Stále promýšlej.'

reagovat 11.7.2009 23:22 - Tomáš

Cvičím filipínské bojové umění Modern Arnis.Bojuje se tam se zbraněmi i bez. Hlavně cvičení se dvěmi tyčemi má velký vliv na rozvoj obou mozkových půlek,koordinaci,posilování horních končetin atd. Nedávno jsem si zranil tříslo a kdybych dělal karate nebo kickbox,tak jsem skončil. Ale takhle můžu aspon trochu cvičit a je to zábava.'

reagovat 16.6.2010 14:47 - Lenka - lenkasaa.blog.cz

Já cvičím Judo. Odmalička mě přitahovaly bojové sporty:-)

reagovat 1.4.2014 22:49 - Petr

Chci se zeptat, které bojové umění je nejúčinnější k sebeobraně? Dá se po letech tréninku dojít i tak daleko, že kdyby proti mě stálo v reálu třeba pět chlapů (bez znalostí sebeobrany s holýma rukama), že bych se jim dokázal skutečně ubránit?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.4.2014 22:49 - Petr

Chci se zeptat, které bojové umění je nejúčinnější k sebeobraně? Dá se po letech tréninku dojít i tak daleko, že kdyby proti mě stálo v reálu třeba pět chlapů (bez znalostí sebeobrany s holýma rukama), že bych se jim dokázal skutečně ubránit?

reagovat 2.4.2014 12:04 - Varyjor

Chci se zeptat, které...

Za nejúčinnější se považujou věci jako tajskej box, musado a eště jedno (je to ňáká zkratka). Např. takový karate je dost na píču - neefektivní sportíček.

Pokud ti jde jen o tu sebeobranu, abys "nikomu neublížil", tak se hodí ajkido, ale to musíš bejt kurva dobrej a dlouho trénovanej. Jinak platí, že nejlepší obrana je útok.

Zpacifikovat pět chlapů? Dá se, když jsi mistr. Jednou ranou sejmeš jejich šéfika, a ty ostatní si to sakra rozmyslí.

reagovat 2.4.2014 12:20 - ženská

Já jsem už na všechny bojové sporty rezignovala. Nosím v kapse paralyzér, chodívám někdy z práce pozdě večer a musela jsem ho už 1x použít. Policie se sice netvářila moc nadšeně tím, co to nosím po kapsách, ale té držce se nic tak moc nestalo a hlavně já vyvázla bez újmy. Člověk musí být ale i tak dost pohotový. Tady Spoléhat se na Aikido a Taekwondo, kterým jsem se dříve věnovala, nevím nevím... kdoví, jak by to tenkrát dopadlo. Brr.

reagovat 9.9.2014 09:53 - no

Ono záleží na tom ato...

A kdo má podle tebe tak čas makat na tréninku- jak ty říkáš? Už vidím, jak pracující člověk tomu denně věnuje x hodin. Na odreagování možná dobré, ale jinak...taky jsem rezignoval na různá karate atd. Teď se věnuji taktické sebeobraně a po půl roce bych řekl, že to má pro sebeobranu větší efekt, než několik let různých asijských bojových umění, kterým jsem se věnoval dříve.

reagovat 25.9.2014 16:15 - !!!!!!!!!!!

A už víte jak jste na tom s...

Šmejd Jana votravuje na diskuzi. Dáš pokoj!

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *