Bilance po dvaceti letech od revoluce

První příspěvky v diskuzi

reagovat 6.4.2010 17:59 - Iveta

Dobrý den,
nevím, zda se najde někdo, kdo pochopí.
Dějí se mi věci, o kterých bych nikdy nevěřila, že se mi budou v životě dít.
V listopadu 1989 jsem rodila prvního syna s pocitem, že svoje děti přivedu do lepšího světa, než byl ten totalitní. Byla jsem tak nadšená !! Tím vším, co se dělo kolem mně.
Dnes je nejstaršímu synovi dvacet let a já dnes doslova a do písmene tady regulérně brečím. Co se to děje s tímto světem? Proč je všechno jinak, než jsem si představovala ? Najednou vzpomínám na totalitní doby jako na doby jistoty-jistoty získání odpovídajícího vzdělání, zaměstnání a sociálních jistot. Já, která jsem tak niterně prožívala převrat a brečela štěstím. Těch příčin může být mnoho, třeba to, že syn marně hledá po maturitě práci, že manžel má nejisté vyhlídky v zaměstnání do budoucna, že já dojíždím hodiny denně za prací a zpět a jsem neskutečně unavená ? Že tenkrát jsem měla krom práce čas na svoje děti, na sebe samu, na to i žít a dnes jen jezdím domů přespat a o víkendech peru, žehlím, vařím jídla na celý týden, zamražuju a uklízím barák ?
To mi ani tak moc snad nevadí, to bych ustála. Ale trápí mně úpadek morálky a mezilidských vztahů-daleko víc, než absolutní ztráta vlastního pohodlí na stará kolena-protože je mi sedmačtyřicet let. Jsem ochotna smířit se s tím, že nemám už od života krom práce nic moc čekat, ale těžko se smiřuju s tím, co čeká moje děti a nějak uvnitř cítím, že nic moc dobrého to nebude. Za své berou základní lidské hodnoty, které jsem byla zvyklá ctít a na kterých jsem bezděky stavěla svůj život, aniž bych si to nějak plně uvědomovala-ale bylo tomu tak. Cítí tady někdo něco podobného, chápe někdo ? Pochopí někdo, proč dnes píšu, že mně trápí, že se slušností nedojdu dnes nikam, že poctivou prací nevybuduju nakonec zhola nic ? Omlouvám se, ale cítím nekonečnou beznaděj.

reagovat 7.4.2010 21:01 - xy

Je mi sice jen 25 let, ale naprosto s vámi Iveto souhlasím, také to vidím do budoucna pesimisticky, narozdíl od mnoha mých vrstevníků, kteří ještě osobně nepocítili tvrdost kapitalismu, což se většinou po dokončení školy rázem změní, pokud tedy nechytí protekční místečko, nebo nebudou mít štěstí. V dnešní době se dobře daří jen šmejdum, kteří nemají žádné morální zábrany a jsou povahově agresivní a průbojní, ti se mají dobře, kdo takový neni, má smůlu, bude dřít pot a krev a ve výsledku bude mít jen holou prdel.

reagovat 7.4.2010 21:15 - Jára C.

Iveto,ani nevíš,jak Ti rozumím.Jsem ze stejné generace a vidím to úplně stejně.Je to hnus,hnus a zase hnus.Naplivat na tuhle dobu a vůbecd si nedokáži představit,kam to může spět.

reagovat 7.4.2010 21:39 - Jan

Iveto, jsem muž, je mi přes padesát, na stará kolena jsem musel hledat práci na opačném konci republiky a prožívám přesně to o čem píšeš. Konec roku 1989 jsem uvítal s nadšením.Jsem znechucen touto společností a děkuji Bohu, že nejsem mladý.

reagovat 7.4.2010 21:40 - Iveta

Iveto,ani nevíš,jak Ti...

ahojte, hezký večer.
Milá XY-v tvém věku jsem dokončila školu a nabídky na práci mi chodily a velmi dobré. Práci jsem si mohla vybírat. Je mi líto, že vaše generace žije něco tak diametrálně odlišného. Já nejsem absolutně obhájcem komunismu a totality, jsem jen člověk, který je zklamaný vývojem v této zemi. Poslední dobou se mně to nějak více týká, přitom jsem přesvěčená, že tato země by vůbec nemusela být špatným místem k žití. Kdyby ji vedli lidé se zdravým rozumem, kteří by nedopustili, aby peníze byly tunelovány, aby byly vydávány tam, kde je to třeba a ne tam, kde je to zbytečné. Poslouchám, jak si mám utahovat opasek a jaký mám dnes dluh, přitom jsem nikdy dluhy neměla a nežila si nad poměry, dovolila jsem si to, nač jsem prostě v té které etapě svého života měla prostředky.
Začíná mně trochu děsit arogance kolem mně, cynismus a dravost doby, chování lidí k sobě navzájem, rostoucí agresivita-řidič málem zabije ženu, která jede před ním a jemu se zdá, že pomalu, jiný okrade invalidu na vozíku a mohli bychom pokračovat do nekonečna. Můžu ty vztahy porovnat, žiju už docela dlouho a je to smutné srovnání. Lidé se změnili, formují je nějak současné poměry, pro mně není dnes v této zemi hezky, nežije se mi tu dobře, nevím, co mně tady čeká-zákonodárství je v zoufalém vztahu a zákony platí jen pro někoho. Mocní a vlivní si penězi zaplatí cokoli-soudce, rozsudky, beztrestnost, cokoli. Řadový človíček bez konexí a milionů na kontě má tady čím dál méně šancí.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 2.12.2014 19:42 - !

Celá Velká Sametová Listopadová Revoluce byla plánovaná akce řízená KGB z bývalého Sovětského Svazu. Copak je možné, aby tyto "revoluce" proběhly spontánně najednou a SYNCHRONNĚ ve všech státech východního bloku? Už je nebavilo krást po troškách a pomalu, tak si to rozkrádání zlegalizovali pod krycím názvem "budování kapitalismu".

reagovat 2.12.2014 19:55 - Jo

Jak pravil klasik: "Je to všechno na hovno!"

reagovat 2.12.2014 20:31 - cyp

Celá Velká Sametová...

To sedí jak zmrd!

reagovat 26.1.2016 10:37 - ?

Nemyslím, že Listopad 89 byl naplánovaný z KGB. Už dřív tu ale byla snaha od StB a možná i KGB potopit Jakeše, např. zveřejnění nahrávky s jeho projevem. Který zas taková tragédie nebyl, sice se přeřekl - chovali bojlery, ale pak o pár vět dál to řekl dobře, přeřeku si ani nevšiml. Z odstupem mnoha let bych netvrdil, že mluvil vyloženě hloupě. On tam mluvil značně otevřeně, nebylo to pro veřejnost, ale funkcionáře.
Spíš se ten listopad vymkl z rukou, někteří chtěli tvrdě silou proti, např. Zbytek chtěl poslat své tanky. Snad ti chytřejší toto odmítli. Možní i proto, že by věděli, že ti vojáci v tancích by nemuseli fungovat jak poslušní sovětští vojáci v r. 68. Nakonec že nepůjdou proti lidem začli říkat i mladí příslušníci SNB.
Jisté je, že s komunisty dělal Havel kompromis o předání moci. Je sporné jestli mu to vyčítat, oni neměli nic, ale zřejmě hrozili silou. Tak slíbil beztrestnost. Velmi brzo vedle Havla se začal ukazovat Klaus, v době pouličních demonstrací neznámý, objevil se, až když bylo jasno, že to padlo. Objevil se i Zeman. Závěr: privatizaci ovládli z velké části bývalí komunisté a lidi napojení na StB. Navíc majetek získali podivně, jak mohli zaplatit desítky milionů v době, kdy průměrný plat byl 3 tisíce hrubého? Dvořák získal dva luxusní hotely, Zlatá Husa a Esplanade ve Varech. Junek získal třetinu chemických firem - to jsou dva komunistické kádry, co spolupracovali s StB. Havel byl spíš mimo, ekonomice nerozuměl a zde měl rozhodující slovo Klaus a jeho parta.
Díky masivnímu rozkradení a korupci, které začala za eéry Klause a Zemana, kdy též vrcholila, měla vytvořené ideální podmínky, aby bujela. Dnešní korupce je jen důsledek toho, jak to otcové zakladatelé nastavili. Taková Bémova opencard je jen malý příklad, i když to vyšlo na 1,75 miliardy Kč dosud. Bém podivně nevýhodně nakoupil i tramvaje pro DP.
Pokud bysme měli demokracii a právní stát, nikoli zprivatizování pro různé skupiny a korupce při zadávání státních zakázek, tak jsme mohli za 25 let už žít v blahobytu. Za tu dobu jsme mohli být na úrovni Rakouska, Německa ještě ne. Bohužel, zatím bereme 4-5x menší platy jak Němci a vůbec se jim nepřibližujeme. Klaus tu zlikvidoval fungující firmy, Zeman sem natáhl pár montoven místo původní výroby. Jinak sem zavedli hlavně korupci, v tom je jejich genialita. Určité stoupnutí životní úrovně je dané technologickým pokrokem, životní úroveň rostla i za bolševika. Pak i tím, že jsme nepojeni exportem na Německo. Kdyby nám Němci nedávali zakázky, tak jsme rychle ekonomicky na úrovni Ukrajiny nebo Rumunska.

reagovat 26.1.2016 10:40 - 26.1.

KGB,to nemůžem vydržet...

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *