BIID - Body Integrity Identity Disorder

Archiv příspěvků

reagovat 22.9.2017 18:33 - Karolína S

Dobrý den. Mám dotaz.
Jsem zdravá žena, 30let, ale mám zvláštní potřebu. A to je touha používat k pohybu doma i na veřejnosti invalidní vozík. Nevím z čeho to všechno pramení, jisté je, že jsem si koupila použitý aktivní invalidní vozík a jakmile přijdu z práce a okolnosti to dovolí, sednu na vozík a po bytě se pohybuji na něm. Vykonávám veškeré běžné činnosti, ale z vozíku. Občas vyrážím do vzdálenějších měst a k pohybu po obchodních centrach také používám vozík. Při ubytování na hotelích také. Zkrátka žiju s vozíkem a jsem tak spokojená.
Ráda bych věděla, jestli jsem sama, nebo je víc takových lidí jako já.
Třeba se někdo ozve.

reagovat 24.9.2017 21:52 - Karolina_S

Dobrý den. Mám dotaz.
Jsem...

Tak jsem si udělala registraci. Třeba to pomůže :-)

reagovat 25.9.2017 17:29 - Karolina_S

Dobrý den. Mám dotaz.
Jsem...

Je nějakámožnost, jak znecitlivět nebo znehybnit nohy? Chtěla bych to zkusit. Když už se pohybuju na vozíku, chtěla bych i nevnímat nohy.... ale jak na to?

Full Spectrum kurkumin

reagovat 3.10.2017 12:48 - Honza

Dobrý den. Mám dotaz.
Jsem...

Asi budeš čekat dlouho než se ti někdo ozve. Většina lidí je šťastná, že má zdravé nohy a může chodit, i když to třeba berou jako samozřejmost a neuvědomují si každodenně, jaké je to štěstí - být zdravý. No a ti, co jsou na vozíčku, by zase dali určitě vše za to, aby mohli znovu chodit. Možná by bylo zajímavé pátrat po příčině tvých tužeb. Zkusila jsi někdy si o tom popovídat s nějakým odborníkem? Kdy se u tebe tato touha projevila poprvé?

reagovat 5.10.2017 21:07 - Karolina_S

Asi budeš čekat dlouho než...

Zvláštní je, že třeba v sousedním německu jsou natáčeny přímo videoklipy s holkama, který jsou zdravý, ale jezdí na vozíku, v Polsku je to obdobné. Na youtube je jeich spousta videí. Full verze se prodávají klidně za 30euro. Kdyby nebyla poptávka, nebyla by nabídka. Mám kamarádku na vozíku a ví o mé "zálibě" a chápe to. Dokáže poradit, rozebíraly jsme spolu spoustu věcí.
Zkusila jsem písemně kontaktovat několik odborníků, ale všichni udělali mrtvýho brouka. Takže se u nás toto problematikou nikdo nehodlá zabývat.

reagovat 18.10.2017 07:28 - Karolina_S

To je pro společnost BIID takové stigma, že o něm nikdo nechce mluvit?

reagovat 18.10.2017 08:58 - Honza

Ono asi moc lidi, co to ma jako ty neni, takze se spatne hledaji lidi pro diskuzi. Ja na celem ceskem webu nasel o tehle poruse jen toto:


"Apotemnophilia je psychická porucha, při které lidé touží po amputaci zdravé končetiny, nebo končetin. Je to dáno poškozením na pravém mozkovém laloku. Při silném průběhu lidé mohou začít cítit nespokojenost se svým tělem a chtějí si odstranit zdravé končetiny. Toto se nazývá BIID - Body Integrity Identity Disorder. Někteří lidé si snaží záměrně poškodit končetinu, aby vyžadovala amputaci.
___
___

Zvláštním případem definice ampotemnfilie, ampotemnophilie je zájem, aby člověk vypadal jako po amputaci, což by nemělo být zaměňováno s acromotophilií, což je zájem o lidi, kteří jsou po amputaci.


Slovo Apitemnophilia pochází z řeckého slova APO,temnien,philia. Při této poruše jinak zdraví a racionální jedinci vyjadřují touhu po amputaci určité končetiny, nebo končetin. Většinou tato touha začíná v dětství a člověk se bude snažit získat amputaci. Jenom málo lékařů je ale ochotno amputovat zdravou končetinu. Proto si člověk pokusí nenávratně poškodit končetinu, tak aby byla nutná amputace. Po amputaci jsou lidé se svým rozhodnutím spokojení a cítí se úplní.


Pacienti s diagnózou Apotemnophilia jsou někdy nazývání jako pacienti s nepořádkem tělesné integrity - BIID. Apotemophilie je obvykle zařazována do BIID proto, že lidé cítí nespokojenost se svým tělem a chtějí odstranit jinak zdravé končetiny. Až do nedávné doby byla touha po amputaci označována jako nepořádek, ale v poslední době začalo Psychiatrické společenství rozlišovat mezi Apotemnophilií a BIID, kdy člověk chce amputaci bez sexuálního podtextu.

Jedinec s opravdovou Apotemnophilií se může dlouhodobě cítit nespokojen se sexuálními vztahy, nebo se cítit sexuálně nefunkční dokud není amputace provedena. Apotemnophilia je podobná Acromotophilií, ale liší se v tom, že člověk touží mít po amputaci svého partnera/partnerku.

BIID

Lidé s BIID typicky touží mít amputovanou jednu, nebo více končetin. V současnosti nejsou známé žádné konkrétní příčiny BIID. Mezi jednu z teorií patří, že dítě přijalo tento obraz těla v dětství, což se ukazuje na většině lidí s Apotemnophilií. Mezi další teorie patří, že se dítě necítí dostatečně milováno a může věřit, že amputace přinese pozornost lásku a soucit. BIID je neuro-psychologický stav, kdy je rozdíl v mozkové kůře ve spojení mezi mozkem a končetinami. Podle nedávné studie je většina lidí s BIID muži. Důvodem pro to je, že parietální lalůček na pravé straně je výrazně nižší u můžů než žen. Toto vysvětluje proč jsou k této poruše více náchylnější muži. Také bylo zjištěno, že touha po amputaci se projevuje více na levé straně těla. Porucha na pravé straně parietálního lalůčku přispívá k přání pacientů mít amputovanou levou část těla.

Lidé s Apotemnophilií jsou náchylní k depresí způsobené izolací, zmatenosti a neschopnosti určit jak se mají cítit fyzicky a psychicky. Lidé s Apotemnophilí cítí, že nejsou součástí normy a izolují se od socializace.
Úmyslná zranění

Zranění jsou způsobené zoufalou snahou o odstranění nežádoucí končetiny. Lidě s Apotemnophilií mají ideální představu o svém těle po amputaci s chybějící končetinou/končetinami. Lidé s Apotemnophilií procházející drastickými opatřeními, aby se jejich obraz těla po amputaci splnil. Můžou si záměrně vyvolat infekci v končetinách, nebo je dokonce poškodit natolik, včetně částečného odříznutí končetiny, že lékaři nemají na výběr, než končetinu amputovat.
Příčiny

Nejsou známé žádné přímé příčiny Apotemnophilie. Přesto ale lékařský výzkum ukázal, že Apotemnophilia je spojeno s abnormalitami v prefrontální kůře. Lidé s Apotemnophilií touží po amputaci zvláště v mládí.

Zdroj: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/nemoci-lecba/apotemnophilie-biid-lecba-pricina-informace

reagovat 18.10.2017 09:01 - Honza

Takže po přečtení výše uvedeného by mne zajímalo, jestli jsi uvažovala proč máš BIID - zda u tebe opravdu souvisí s něčím v dětství. Též by mne zajímalo, zda se nějak sebepoškozuješ nebo si uvažovala o amputaci. A v neposlední řadě, jestli míváš kvůli této poruše deprese či jiné psychické potíže nebo jsi s tím vyrovnána, nedělá ti to žádné problémy, jen nemáš pořádně nikoho s kým o té tvé "zálibě" pokecat?

reagovat 18.10.2017 18:08 - Karolina_S

Nevím, jestli se jedná o BIID v pravém slova smyslu. Netoužím po amputaci, ani se nevěnuju sebepoškozování. Jen toužím být na vozíku a mít vypnuté nohy. Třeba dočasně, pomocí medikamentů....
Jak jsem psala, používám vozík denně doma, nebo jedu někam dál od bydliště do obchoďáku a jsem na vozíku.
Deprese mám jen z české politiky, sama ze sebe ne, ani z toho, že na vozíku nejsem. Dobře si uvědomuju problematiku lidí, kteří na tom vozíku opravdu jsou. Mám partnera, kterému se to líbí, nakonec on byl, kdo se rozhodl, že mi koupíme vozík, dal ho dohromady, koupil pláště, podsedák...prostě ho vytunil, aby vypadal k světu.
na Youtube je v angličtině pořad o ženě, která to má stejně jako já. A mě zajímá, jestli jsem v čechách sama. V německu je známá pretenderka Elke, která na vozíku tráví dovolenou, cestuje, ale přitom je zdravá. A není sama. Stačí zadat "wheelchair pretender" a vyjsede klipů spousta.

reagovat 19.10.2017 09:08 - Honza

Nevím, jestli se jedná o...

Takže si vlastně s tou svou "úchylkou" žiješ v pohodě a jsi spokojená. To asi bude trvat než tady v té naší malé kotlině někoho podobného najdeš. Možná až ten druhý/ druhá začne též hledat, zda v ČR někdo je a zadá to do vyhledávače. No furt je pln lidí, co nejsou na netu nebo jen vyjímečně.

Ještě by mne zajímalo, jestli tušíš, kde může mít ta tvoje záliba v jezdění na vozíčku kořeny. Proč tě to tak přitahuje? Přece je to jenom zvláštní. Pro většinu lidí je asi představa, že by se ocitli na vozíčku oční můra. Možná by si pro některé, co se na něm opravdu ocitnou mohla být takovým povzbuyením, že to není jen hrůza, ale že si to lze i "úžívat".

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *